Аутор Тема: Саси на простору Балкана  (Прочитано 47789 пута)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #140 послато: Април 03, 2019, 08:00:06 поподне »
Да ли има неко ко је урадио 67 или 111 маркера на ФТДНА за своју I2-M223, I1-M227, I1-Z58, I1-Z63, R1b-U106, I2-PH908 ili druge potencijalne Sasi haplogrupe?  Ако сте се тестирали на FTDNA на том нивоу детаља, погледајте да ли имате пуно врло далеких "Y-DNK рођака" из једне или више специфичних географских области.  Мање од 67 маркера у мом случају не даје довољно дефиниције јер захвата много већи период мутација и разних миграција.  Ако немате 67 већ рецимо 38 маркера резултате то можда може бити од користи ако је проценат врло велики за једну географску област.

Циљ овог питања је да се види нека сличност у вези са Саксонским народом (сасима) за неке од споменутих хаплогрупа. Онда из тог правца покушамо да повежемо назад према нашим крајевима и нама познатим локацијама. Миграције Саксона и географске концетрације рудника-металургије су већ дискутоване раније. Ако ви мислите да и ваша хаплогрупа треба бити уврстана и имате ову тржену информацију, слободно ме исправите.

Ако можете ту географску област или нацију са ФТДНА да поделите то неби одавало никакве личне информације о вама данас. Ради се и онако о врло далекој прошлости понекад преко 1000 година у назад, базираној на само врло малом делу вашег Y-DNK.

Јовица често јавно прича о острву у Средоземном Мору где он има такве врло далеке географске концентрације за своју специфичну под грану I1-P109.  Ја сам у I1-Z63-L1237 хаплогрупи и моја специфична најмлађа грана на 67 маркеру дефиниције има преко 80% људи чији су далеки преци из 1700 година Енглеске ( Англо-Саксони).  Да ли ви можете рећи шта ви видите за Y-67 или Y-111 FDNA географске концентрације за вас?

     Да бисмо дискутовали о Сасима неопходно је, прије свега, разјаснити шта под тим појмом подразумијевамо. Исто као код Влаха и влаха, односно "влаха". Уобичајено је да, када се мисли на етнос, пише велико слово, дакле Влах, а када се мисли на занимање или статус пише мало слово, дакле влах. Слично је било и са Сасима, односно сасима, гдје је прво означавало етнос а друго занимање. С обзиром да је наше првосходно интересовање географско поријекло наших предака, предлажем да се ова тема односи на све досељенике који су на Балкан дошли мотивисани за рад у рударским мјестима. Дакле, да њихово етничко поријекло, за сада, оставимо у други план, и да се не ограничавамо на оне хплогрупе и гране које, за сада, сматрамо да припадају германима.
     Разлог за ово ћу покушати обијаснити кроз примјер гране I-Z16983, којој вјероватно припадају Фуштићи из Брскова:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I2&clade=Z16983
На основу података којим ми располажемо ми не можемо ни предпоставити којем етносу је у 5. вијеку припадао човјек код којег се десила та мутација. Знамо само то да је живио у мјесту у којем ће пуно касније настати чувени саски рудник и мјесто Галеница. Тај човкећ ће имати своје гране па ће једна мигрирати у Чешку и БиХ:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I2&clade=Y4789
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I2&clade=Y4789*
На основу ових података ми са поприличном вјероватноћом можемо рећи да су брсковски Фуштићи дошли у саској миграцији на Балкан али не можемо ништа рећи о његовој етничкој припадности. Из тих разлога предлажем да се миграције мотивисане рударством не ограничавају на поједине хапогрупе и на поједине етносе.
« Последња измена: Април 03, 2019, 08:02:22 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #141 послато: Април 03, 2019, 08:05:22 поподне »
     Мартин Грк из Корита ме занима зато што је родоначелник мојег рода живио, у исто вријеме, у сусједном селу Добродоле.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #142 послато: Април 03, 2019, 08:54:54 поподне »
     Да се хаплогрупе код саса не могу свести на пет-шест, чисто германских, показује овај примјер гране Е-BY4590, коју данас носе неки Малисори на албанско-црногорској граници:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=E&clade=BY4590
     Посебно занимљива грана која се може повезати са сасима је Е-Y133830:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=E&clade=Y133830
« Последња измена: Април 03, 2019, 08:58:26 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #143 послато: Април 03, 2019, 09:05:59 поподне »
Вољен,а у које време је живео родоначелник твоје фамилије,које године.Ако је твоја фамилија из Коритској краја,чуди ме да незнају мало више информација о том Мартину Грку.Моји су далеки преци живели ту пре него су отишли у Стари Влах,крајем 17века.Што се тиче Саса ја верујем дасу они први Саси у Брскову,што су дошли у 13веку били етнички Немци,са неколко њихових типичних хаплогрупа.Али,хапло група напр.И1 З 63 се не може везивати само за рударе Сасе.Могли су је донети и Норманско ломбардски ратници у 11веку,из јужне Италије,отишли у Дукљу Војислављевића.После су одатле отишли према Требињу,Дубровнику,те су и они могли из јужне Херцеговине у 14веку да оду према Брскову,Копаонику,да буду Рудари.Велико је питање дали су све те подгране дошле са истог простора и у исто време,ил су се неке прикључиле досељеним Сасима,а већ су биле на Балкану.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #144 послато: Април 03, 2019, 09:19:41 поподне »
Корита су јужни Пештер,испод Жилиндара,око 35километара од Бијелог Поља,између Бјелог поља и Сјенице.Немају везе са Гркајама које су близу Лепосавића.Дакле прилично удаљено село од Коритске Висоравни.Име Мартин није карактеристично за православце.Могао је бити или Климента или Сас или Латин из Боке па на Пештеру посрбљен,прешао у православне.Међу Климентима који су 1700год.у великом броју населили Пештер,сваки други се звао Мартин.Сви су на Пештер дошли као католици,па су неки прешли у Православље,као Ћосовићи код Сјенице.


1. Ovo za Martina je tačno. I kod islamiziranih se vrlo često može sresti na počeku rodoslova Martin. I moj najdalji predak za koga znam bio je Martin, otac Nik Dede od koga su svi Lajqi u Rugovu, Rozaju i Plavu.


Mada kod Srba oko Peći i Plava se ime Martin može sresti.


2. Koji su to Ćosović. Kolko je to bratstvo i jel ima još neki Klimenta da se posrbio

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #145 послато: Април 03, 2019, 10:17:21 поподне »
Вољен,а у које време је живео родоначелник твоје фамилије,које године.Ако је твоја фамилија из Коритској краја,чуди ме да незнају мало више информација о том Мартину Грку.Моји су далеки преци живели ту пре него су отишли у Стари Влах,крајем 17века.Што се тиче Саса ја верујем дасу они први Саси у Брскову,што су дошли у 13веку били етнички Немци,са неколко њихових типичних хаплогрупа.Али,хапло група напр.И1 З 63 се не може везивати само за рударе Сасе.Могли су је донети и Норманско ломбардски ратници у 11веку,из јужне Италије,отишли у Дукљу Војислављевића.После су одатле отишли према Требињу,Дубровнику,те су и они могли из јужне Херцеговине у 14веку да оду према Брскову,Копаонику,да буду Рудари.Велико је питање дали су све те подгране дошле са истог простора и у исто време,ил су се неке прикључиле досељеним Сасима,а већ су биле на Балкану.
-Шапоњићу, тај мој предак је дјед мог прадједа и требало би да је на тој локацији живио крајем 18. и почетком 19. вијека. Само он је ту живио, рођак или брат је живио на Полици.
-Ја се за ову тему занимам од скоро, заправо од како су ме за поријекло питали путем мејла и откако сам прочитао неке текстове на страници "Порекла". Тема поријекла у мојој породици није била актуелна у мом дјетињству и младости. Међутим, добро се сјећам анегдота које су се зими причале на сјелима уз лампу, из њих се могу извести јако занимљиви закључци. Што се тиче Мартина Грка, њега су упамтили, или чули за њега, Личине. Тај Мартин Грк не може никако бити мој предак али је занимљив за боље схватање окружења у којем је живио мој предак чије име је упамћено. Све ми се чини да су се на том мјесту, и у то вријеме, могли срести људи из врло удаљених крајева Балкана.
-Које био прави Сас а ко није , које би какве националности и вјеросповијести, мени је мање занимљиво, више се занимам за чињенице из области природних наука, као што је то географско поријекло предака. Знам да се при одређивању географског поријекла предака морају узимати чињенице које говоре о култури унутар које је живио неки од наших предака, али то је секундарно за мене.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #146 послато: Април 04, 2019, 04:01:48 пре подне »
     Да се хаплогрупе код саса не могу свести на пет-шест, чисто германских, показује овај примјер гране Е-BY4590, коју данас носе неки Малисори на албанско-црногорској граници:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=E&clade=BY4590
     Посебно занимљива грана која се може повезати са сасима је Е-Y133830:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=E&clade=Y133830

Сад боље разуме зашто ти тако бурно реагујеш.  Ти изгледа мислиш да је моје питање етничко а не миграционе по природи. Наравно да није, и ја се извињавам ако то нисам добро објаснио. Питање етничке групе или националности је непотребно за било који временски период. 

Мене итересује долазак и напуштање рударских центара Балкана од стране саса али предпостављам да се ради о Саксонацима због мојих FTDNA Matches na Y-67 нивоу. Не знам да ли је то теби потпуно јасно Вољен од Бога? Тражим миграционе сличности међу хаплогрупама kako би лакше разумео са киме и када је дошла моја млада грана хаплогрупе. Ја верујем да су изворни Саксонски рудари већ сами имали велику ДНК разноврсност што би било од користи мени јер ја немам никавог Мартина Грка да се повежем и никог још на Балакну са мојом специфичном граном.  Миграција је било више истовремено и на северу и код нас на Балкану у исто време и то је све повезано кад се користе и врло младе под гране у I1-Z63.  "Европа је велика породица"  ... ти кажеш.

Нико тебе не огрничава да причаш о Сасима са Немачко-Чешке или сасима са Албанско-Црногорске границе. Нити ти можеш иког да ограничаваш ... јасно је свима да су на Балкану.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #147 послато: Април 04, 2019, 04:56:08 пре подне »
Вољен,а у које време је живео родоначелник твоје фамилије,које године.Ако је твоја фамилија из Коритској краја,чуди ме да незнају мало више информација о том Мартину Грку.Моји су далеки преци живели ту пре него су отишли у Стари Влах,крајем 17века.Што се тиче Саса ја верујем дасу они први Саси у Брскову,што су дошли у 13веку били етнички Немци,са неколко њихових типичних хаплогрупа.Али,хапло група напр.И1 З 63 се не може везивати само за рударе Сасе.Могли су је донети и Норманско ломбардски ратници у 11веку,из јужне Италије,отишли у Дукљу Војислављевића.После су одатле отишли према Требињу,Дубровнику,те су и они могли из јужне Херцеговине у 14веку да оду према Брскову,Копаонику,да буду Рудари.Велико је питање дали су све те подгране дошле са истог простора и у исто време,ил су се неке прикључиле досељеним Сасима,а већ су биле на Балкану.

Да Шапонићу, ја знам за Норманске ратнике из 11ог века и то сам истраживао већ више пута.  I1-Z63 је изузетно пуно разбацана по Европи и тa 4600 година стара грана је непрецизан начин да се прича о 11ом или 14ом веку миграцијама. Мора се ићи на бар 6 гранања даље из тих разлога.  По ономе што ја видим за себе на FTDNA и Српски ДНК Пројекат, Нормани и 11 век немају смисла.  За неке друге I1-Z63, Норманско Ломбардске битке око јужне Италије и останак на Драчу имају смисла.  Медјутим и то је велико питање са обзиром да је њихово време са ове стране Јадрана било врло кратако а напади Номана се добро знају. О томе је било доста дискусије на једном од Енглески језик форумима, време ће већ показати.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #148 послато: Април 04, 2019, 12:03:58 поподне »
Сад боље разуме зашто ти тако бурно реагујеш.  Ти изгледа мислиш да је моје питање етничко а не миграционе по природи. Наравно да није, и ја се извињавам ако то нисам добро објаснио. Питање етничке групе или националности је непотребно за било који временски период. 

Мене итересује долазак и напуштање рударских центара Балкана од стране саса али предпостављам да се ради о Саксонацима због мојих FTDNA Matches na Y-67 нивоу. Не знам да ли је то теби потпуно јасно Вољен од Бога? Тражим миграционе сличности међу хаплогрупама kako би лакше разумео са киме и када је дошла моја млада грана хаплогрупе. Ја верујем да су изворни Саксонски рудари већ сами имали велику ДНК разноврсност што би било од користи мени јер ја немам никавог Мартина Грка да се повежем и никог још на Балакну са мојом специфичном граном.  Миграција је било више истовремено и на северу и код нас на Балкану у исто време и то је све повезано кад се користе и врло младе под гране у I1-Z63.  "Европа је велика породица"  ... ти кажеш.

Нико тебе не огрничава да причаш о Сасима са Немачко-Чешке или сасима са Албанско-Црногорске границе. Нити ти можеш иког да ограничаваш ... јасно је свима да су на Балкану.

    Ма, разумијемо се @Бећар.
    Што се тиче гране I1-Y157596 у којој су барански Пукићи, она је далеко најзанимљивија за оне који воле рјешават овакве енигме. За њиховог првог претка (Y16437), на простору Балкана, phylogeographer.com исцртава оваку миграциону путању:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I1&clade=Y16437
Овдје је заниљиво је да миграциона линија директно спаја двије области, једну за коју се сматра да је исходиште етнички чистих Саса, и другу за коју се зна да су Саси постигли велики успјех у рударству. Притом се TMRC поклапа са временом првих помињања Саса у Брскову и око њега. Да етнички чисти Саси долазе из области Breisgau (https://www.google.com/maps/place/Freiburg,+Njema%C4%8Dka/@47.9728052,7.8641212,15278m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47911b26560bd665:0x41f6bb7a5df57b0!8m2!3d47.9990077!4d7.8421043) у прво вријеме био је усамљен проф. Чремошник, али данас више то није тако. На сајту (https://en.wikipedia.org/wiki/Transylvanian_Saxons ) који говори о трансилванијским Сасима пише:"The first wave of settlement continued well until the end of the 13th century. Although the colonists came mostly from the western Holy Roman Empire and generally spoke Franconian dialects, they came to be collectively referred to as 'Saxons' because of Germans working for the Hungarian chancellery.[dubious – discuss] Gradually, the type of medieval German once spoken by these craftsmen, guardsmen, and workers became known locally as Såksesch." На овој страници је дата и мапа, новијег датума, на којој су исцртана подручја која се сматрају за исходиште етнички чистих средњовјековних Саса у област Трансилваније. Неколико историчара је сматрало да су и у Брскову Саси дошли раније, него што их историјски извори почињу помињатi, и да су највероватније дошли из исте области као и они у Трансилванији. Оригинални Саси су били католици доминиканци и били су под барском бискупијом, што није случај са Свим сасима који су могли бити и фрањевци.
     Дакле, постоји разлог да се посумња да су Пукићи саског поријекла, али има и других могућности. Ја бих само напоменуо да миграциона линија, коју за Пукиће исписује phylogeographer.com, пролази и у близини области Provansa (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Map_Kingdom_Arelat_EN.png) за коју неки историчари мисле да је домовина Јелене Анжујске.
     Откривање поријекла пукићке гране је занимљиво али и захтјевно, зато бих ја то оставио професионалцима. :)
     Што се тиче хаплогрупа које су могле доћи са Сасима писат ћу када нађем времена и ако то уредништво дозволи.
     Поздрав !
« Последња измена: Април 04, 2019, 12:07:23 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #149 послато: Април 04, 2019, 02:41:34 поподне »
Да Шапонићу, ја знам за Норманске ратнике из 11ог века и то сам истраживао већ више пута.  I1-Z63 је изузетно пуно разбацана по Европи и тa 4600 година стара грана је непрецизан начин да се прича о 11ом или 14ом веку миграцијама. Мора се ићи на бар 6 гранања даље из тих разлога.  По ономе што ја видим за себе на FTDNA и Српски ДНК Пројекат, Нормани и 11 век немају смисла.  За неке друге I1-Z63, Норманско Ломбардске битке око јужне Италије и останак на Драчу имају смисла.  Медјутим и то је велико питање са обзиром да је њихово време са ове стране Јадрана било врло кратако а напади Номана се добро знају. О томе је било доста дискусије на једном од Енглески језик форумима, време ће већ показати.

Синиша је већ био дао одговор на нека од ових питања:

Шапоњићу, прво заборави расправу о Y13946, то је хаплогрупа стара преко 2000 година, и ако ћемо расправљати о њој онда можемо причати само о популацијама које су постојале у Европи 200 г. прије Христа., тј. о популацијама са сљедеће карте:



Оно о чему треба да расправљамо је I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946>Y51867 и то о балканској варијанти ове гране одређеној маркерима 19=15 и 392=12, а за ту варијанту можемо рећи сљедеће:

-  засад искључиво балканско присуство, занимљиво махом међу Словенима: Срби, Бугари, Хрвати и Албанац из подручја Албаније под јаким словенским утицајем.
- прилично компактна група са претком који је могао живјети у раном средњем вијеку, и то на Балкану
- најближи генетски рођаци ван Балкана, двојица тестираних: Нијемац и Швајцарац који су Y51867+, али припадају подграни S22866 на коју су Балканци негативни и која је стара око 1500-1800 година
-веза са Швајцарцем и Нијемцем око 1900 година
акључак у случају наше Y51867, највјероватније појединац германског поријекла (из групе Elbe Germanic) који се у раном средњем вијеку утопио у српску популацију, а Срби су касније ту грану разносили по цијелом Балкану
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #150 послато: Април 04, 2019, 02:47:12 поподне »
    Ма, разумијемо се @Бећар.
    Што се тиче гране I1-Y157596 у којој су барански Пукићи, она је далеко најзанимљивија за оне који воле рјешават овакве енигме. За њиховог првог претка (Y16437), на простору Балкана, phylogeographer.com исцртава оваку миграциону путању:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I1&clade=Y16437
Овдје је заниљиво је да миграциона линија директно спаја двије области, једну за коју се сматра да је исходиште етнички чистих Саса, и другу за коју се зна да су Саси постигли велики успјех у рударству. Притом се TMRC поклапа са временом првих помињања Саса у Брскову и око њега. Да етнички чисти Саси долазе из области Breisgau (https://www.google.com/maps/place/Freiburg,+Njema%C4%8Dka/@47.9728052,7.8641212,15278m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47911b26560bd665:0x41f6bb7a5df57b0!8m2!3d47.9990077!4d7.8421043) у прво вријеме био је усамљен проф. Чремошник, али данас више то није тако. На сајту (https://en.wikipedia.org/wiki/Transylvanian_Saxons ) који говори о трансилванијским Сасима пише:"The first wave of settlement continued well until the end of the 13th century. Although the colonists came mostly from the western Holy Roman Empire and generally spoke Franconian dialects, they came to be collectively referred to as 'Saxons' because of Germans working for the Hungarian chancellery.[dubious – discuss] Gradually, the type of medieval German once spoken by these craftsmen, guardsmen, and workers became known locally as Såksesch." На овој страници је дата и мапа, новијег датума, на којој су исцртана подручја која се сматрају за исходиште етнички чистих средњовјековних Саса у област Трансилваније. Неколико историчара је сматрало да су и у Брскову Саси дошли раније, него што их историјски извори почињу помињатi, и да су највероватније дошли из исте области као и они у Трансилванији. Оригинални Саси су били католици доминиканци и били су под барском бискупијом, што није случај са Свим сасима који су могли бити и фрањевци.
     Дакле, постоји разлог да се посумња да су Пукићи саског поријекла, али има и других могућности. Ја бих само напоменуо да миграциона линија, коју за Пукиће исписује phylogeographer.com, пролази и у близини области Provansa (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Map_Kingdom_Arelat_EN.png) за коју неки историчари мисле да је домовина Јелене Анжујске.
     Откривање поријекла пукићке гране је занимљиво али и захтјевно, зато бих ја то оставио професионалцима. :)
     Што се тиче хаплогрупа које су могле доћи са Сасима писат ћу када нађем времена и ако то уредништво дозволи.
     Поздрав !

Хајдемо сада да одбацимо све што је писано о хаплогрупама и њиховим миграцијама кроз историју...шта ће нам када је ту магични штапић - компјутерски програм звани Phylogeographer који нам све за 5 секунди исцрта! Непотребне су уопште оволике дискусије и тражење решења када имамо магично решење - један клик и готово.  ::)

За оне који ипак мало трезвеније размишљају од господина Вољеног, коме је Phylogeographer очигледно Свето писмо што се тиче генетичке генеалогије (у разлоге таквог "размишљања" нећу да улазим), један Небојшин коментар са друге теме:

Немојте људи схватати овај програм као неко сјајно решење, посебно код оваквих тема. Разговарао сам и са самим аутором. Иако је леп такав један ентузијатски пројекат, он сам тврди да има много пропуста. Као извор су послужили Yfull и налази старе ДНК. Како ту немамо комплетну слику, самим тим и програм има "рупа" и решења треба схватити условно. Више као забаву, ркао бих, него као неки ултимативни начин за откривање миграција старих народа, тј. одређених подграна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #151 послато: Април 04, 2019, 04:55:28 поподне »
Не разумем,какав је онда смисао тог Филогеографера,нисмо ми деца дасе радујемо исцртаним стрелицама по карти Европе.Нама требају историјске чињенице искомбиноване са генетиком и археогенетиком,а не доношење закључака на основу клик забавице,маршута подгранице кроз Европу.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #152 послато: Април 04, 2019, 05:39:42 поподне »
Хвала НиколаВук. 

Вољени, хвала за твоје сугестије. Већ је пуно писано о проблемима врло ограничених информација на основу којих Phylogeographer прави ове поједностављене визуалне закључке. Археолошка налазишта и нови антички ДНК примерци очигледно нису део грфикона. Истраживања Античке ДНК на Max Planck Institute су већ показали колико су ствари компликованије у тим давним миграцијама. Црна Гуја је поставио неколико њихових истрживања ако неко од вас није имао прилике да их види.

Мени се често добронамерно нуди Пукић овде на форуму. Због свог тестирања он дође као неко локално објaшњење за све "не Мацура" Z63 хаплогрупе. Али Европа је одувек велика и компликована породица . Пукић и ја смо у огранцим који се раздвајау врло, врло давно. Да ли су негде недавно јахали заједно или само бронзане секире топили, ја не знам.  Како било, врло су мале шансе да су пратили ту црвену линију на Phylogeographer мапи.

Трансилванија саси су друга прича али подједнако тешко објашњива. Ја не знам довољно о томе да дискутујем, па ће ми ове информације помоћи. Ти саси су се дуго одржали као заједница и по својој религији. За моје претке из 1700их црквених књига знам да су имали Српска имена и били неколико генерација Православни свештенци Српске цркве.   Пре тога шта су себе звали или коју веру пратили не знам. Моја Аутосмал тестирања не показују никакве трагове Саксонаца, али за Y-DNA још не разумем шта показују, зато и моје питање раније у форуму ако сте радили Y-67 ili Y-111 тестове.

Као што један од старних истрживача Античке ДНК воли да каже, ми смо сви били негде другде и били нешто друго. Све је могуће. Ако неко хоће да помогне и има FTDNA Y-67 преци информације, прокоментаришите на начин како се ви осећате најбоље да то урадите, овде или на моју приватну поруку.
« Последња измена: Април 04, 2019, 05:49:09 поподне Бећар »

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #153 послато: Април 04, 2019, 06:09:25 поподне »
Bećar, to ne znači da ne možemo mi pivo neđe popiti za ove što su jahali zajedno nekada davno

Ova I1-Z63 postaje veoma zanimljiva.
Biće u budućnosti veoma zanimljiva za ispitivanje, kad ovo kažem mislim na ovu vezu macure-komani/puka i cijelu tu oblast.

Vidim da se sad pominju i jos neka prezimena i još neke geografske oblasti.
Mislim da treba još dosta nalaza uraditi da bi se neke stvari povezale.
Sve u svemu biće zanimljivo za praćenje i gledanje.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #154 послато: Април 04, 2019, 08:32:43 поподне »
Сад је све јасно, малоприје није :)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #155 послато: Април 05, 2019, 02:41:03 поподне »
И добијем резултат тестирања.Мој хаплотип,I1 Z63 Y13946. :)Ма највероватније потомци Саса из Брскова.Скоро потпуно поклапање маркера са тестираним из Мојковца,Морача.И занимљив податак,село Дуганџићи,општина Олово,Средња Босна.Скоро исто презиме,исто мој хаплотип на Косову.Рударски градови,и села.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #156 послато: Април 05, 2019, 02:56:51 поподне »
И добијем резултат тестирања.Мој хаплотип,I1 Z63 Y13946. :)Ма највероватније потомци Саса из Брскова.Скоро потпуно поклапање маркера са тестираним из Мојковца,Морача.И занимљив податак,село Дуганџићи,општина Олово,Средња Босна.Скоро исто презиме,исто мој хаплотип на Косову.Рударски градови,и села.

Сада би јако заниљиво било да нам испричате Ваше усмено предање о поријеклу!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #157 послато: Април 05, 2019, 04:15:10 поподне »
Кад саберем усмена предања мојих дедова из родног села са предањем о братствима из Јужне Херцеговине,Стевањштаци,ово би била нека наша миграција.Околина Требиња,Попово поље,Кучи,одатле Морача,из Мораче,Корита село Шапоње.Исти су одатле отишли у Далмацију пре мојих предака.У јужну Херцеговину код Тврдоша,дошло је братство Јелашчићи,од Олова,Средња Босна,где су једни остали,једни отишли за Калиновик,одатле за Тврдош.Код Олова у Босни,село Јелашке,Јелашчићи су дошли од Копаоника,Копорић,Јелакци,рударска места.Једни су Јелашчићи отишли за Вишеград,село Јелашци.Ето то су усмена предања.И да,Јелашчићи слава Св.Архиђ.Стефан,из Бањске поред Јелакца.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #158 послато: Април 05, 2019, 07:07:33 поподне »
     Има неких преклапања код мојих и Ваших предка Шапоњићу, без обзира што се ради о различитим хаплогрупама. Чуо сам ја нешто о Шапоњама али се сада не могу сјетити у ком контексту је то било. Оно што је сигурно село Шапоње је постојало и није се налазило на брду које је тако означено, већ поред потока изнад данашњег села Драгутиновићи. Барем тако каже човјек који је рођен у Коритима. Слично је и са нашом пријашњом локацијом Паље, данас се брдо изнад те локације на карти зове Паљевина, али народ и даље то мјесто зове Паље и ту се и данас налази неколико гробова мојих предака.( https://mapcarta.com/19021880/Map )
     Видим да је Ваша предпостављена линија по којој мигрирао Ваш род доста кривудава, чак предпостављате да је било и повратних миграција. Све је могуће, и ја сам правио сличне маршуте али ми се, у задње вријеме, чини да се гранање дешавало још у 14. и 15. вијеку и да прве сроднике треба тражити у непосредној близини. Обавезно провјерите која грана хаплогрупе I1 су Алибашићи из Сухог Дола код Тутина, и Калачи код Рожаја.
     Ако налетим на нешто за Вас занимљиво, јавит ћу Вам.
         
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #159 послато: Април 05, 2019, 07:14:16 поподне »
Честитке Шапоњић. Којом ли су се рудом бавили ваши преци недалеко од града Олова?  :D