Аутор Тема: Генетичка слика Старе Херцеговине  (Прочитано 100731 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #120 послато: Април 09, 2016, 06:48:57 поподне »
Batinići slave Lazarevu Subotu,

Љубињски Батинићи славе Лазареву Суботу, а требињски Светога Јована. Тако барем Милићевић пише. Ови из Љубиња су пореклом из Стоца, зато их нисам овде ставио, јер се за порекло из Риђана наводе само ови требињски. Заправо, није сасвим јасно јесу ли од Угреновића или Риђана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #121 послато: Април 09, 2016, 06:49:04 поподне »
Затим, родови који су од племена Корјенића:

Ремета / Реметић   Невесиње   Свети Лука

Мала опаска на ове Корјениће што славе Светог Луку. Случајно или не, Свети Лука је приказан као заштитник рода Корјенића-Неорића на Родословљу Корјенића-Неорића које је објавио Ћосић у својој Идеологији родословља, која је изашла прошле године. Нешто укратко о Корјенићима-Неорићима може се прочитати у Новом погледу на нашу завичајну прошлост: бисер илирске хералдике, а где је објављена и слика родословља са приказом Светог Луке у горњем десном углу, у књизи је наравно све детаљније, али мислим да је од значаја спомеути тај податак. :)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #122 послато: Април 09, 2016, 06:51:14 поподне »
O Toholjima knjigu piše književnik Miroslav Toholj. I mi Likići imamo predanje da potičemo od Živka Cerovića. Slavimo Đurđevdan.

Мене јако занимају Тохољи, а и ови остали ђурђевштаци из Херцеговине и они који имају предање о пореклу од Церовића, наравно, због личних разлога.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #123 послато: Април 09, 2016, 06:54:30 поподне »
Radoši slave Svetog Savu,

Не знам, само сам навео шта каже Милићевић. По њему, славе Светог Николу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #124 послато: Април 09, 2016, 06:55:06 поподне »
Љубињски Батинићи славе Лазареву Суботу, а требињски Светога Јована. Тако барем Милићевић пише. Ови из Љубиња су пореклом из Стоца, зато их нисам овде ставио, јер се за порекло из Риђана наводе само ови требињски. Заправо, није сасвим јасно јесу ли од Угреновића или Риђана.
Provjeriću. Ne postoje trebinjski Batinići. Imaju bilećki i ljubinjski. Ovi stolački što su krajem 19. vijeka doselili u Ljubinje su porijeklom iz Vranjskih, Bileća. A ovi iz Čvaljine, za koje Milićević kaže da su trebinjski, su u stvari popovski ili ako će mo istorijski pravilno ljubinjski. Popovo je postalo dio Trebinja sredinom pedesetih godina prošlog vijeka, a do tada je od Porfirogenitovih vremena sa Ljubinjem činilo jednu geografsku sredinu. Provjeriću za slavu.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #125 послато: Април 09, 2016, 06:56:31 поподне »
Мала опаска на ове Корјениће што славе Светог Луку. Случајно или не, Свети Лука је приказан као заштитник рода Корјенића-Неорића на Родословљу Корјенића-Неорића које је објавио Ћосић у својој Идеологији родословља, која је изашла прошле године. Нешто укратко о Корјенићима-Неорићима може се прочитати у Новом погледу на нашу завичајну прошлост: бисер илирске хералдике, а где је објављена и слика родословља са приказом Светог Луке у горњем десном углу, у књизи је наравно све детаљније, али мислим да је од значаја спомеути тај податак. :)

Очито да је корјенићка слава Аранђеловдан, али није искључен ни Свети апостол Лука као заштитник племена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #126 послато: Април 09, 2016, 06:57:31 поподне »
Не знам, само сам навео шта каже Милићевић. По њему, славе Светог Николу.
Nije problem, samo kažem. Knjiga Riste Milićevića prepuna je grešaka.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #127 послато: Април 09, 2016, 07:00:53 поподне »
Ne postoje trebinjski Batinići.

Написах на почетку да сам родове навео по општинама, а не по селима (што је за организацију тестирања свакако битније, нарочито данас кад су села запустела, и становништво углавном живи по варошима). Зато написах да су Батинићи из Требиња. О пореклу, одакле који род тачно долази, можемо касније детаљно, ако исти буду тестирани.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #128 послато: Април 09, 2016, 07:03:11 поподне »
Nije problem, samo kažem. Knjiga Riste Milićevića prepuna je grešaka.

Па, дај онда да сравнимо са осталим изворима. Има их. Битно је да до тестирања проберемо што више битних презимена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #129 послато: Април 09, 2016, 07:06:20 поподне »
Због могућих грешака у Милићевићевој књизи,било би добро да се ствари око крсне славе и места порекла провере са тестираним људима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #130 послато: Април 09, 2016, 07:10:45 поподне »
Због могућих грешака у Милићевићевој књизи,било би добро да се ствари око крсне славе и места порекла провере са тестираним људима.

Потпуно се слажем.
Ја сам набацио занимљиве родове према Милићевићевој књизи. Слава је битна само тамо где има родова истог презимена различитог порекла. Нпр, за Тохоље није битно навести славу, јер сви су једнородни. Док, неки родови истог презимена имају различито порекло. Код њих су слава и предање битни.
Кад добијемо резултате, лако ћемо анализирати порекло према изворима којима располажемо. Зато је, што кажеш, битно од тестираних узети што више података.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #131 послато: Април 09, 2016, 07:13:59 поподне »
Не видех на списку Деретиће из Ораховца код Требиња.

Јесу ли они од Александра Карановића?  :P

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #132 послато: Април 09, 2016, 07:15:30 поподне »
Написах на почетку да сам родове навео по општинама, а не по селима (што је за организацију тестирања свакако битније, нарочито данас кад су села запустела, и становништво углавном живи по варошима). Зато написах да су Батинићи из Требиња. О пореклу, одакле који род тачно долази, можемо касније детаљно, ако исти буду тестирани.
Znam da je to tako. Ali ta pretumbavanja srezova i opština jako nam prave probleme u istraživanjima. Kad pravimo spisak dobrovoljaca iz Balkanskih i Prvog svjetskog rata imamo grdne jade da to sastavimo kako treba. Pretražuješ arhive i svi Popovci zavedeni kao da su Ljubinjci. Mi ih stavimo na svoj spisak, ali i trebinjsko udruženje na svoj. Tako je i sa američkim emigrantima, tako je sa žrtvama Drugog svjetskog rata. Onda ljudi imaju problem i sa dokumentima. Stariji Popovci vade dokumente u Ljubinju mlađi u Trebinju. Krštenice su uglavnom u Ljubinju, jer i sada Popovo pripada ljubinjskoj parohiji.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #133 послато: Април 09, 2016, 07:21:38 поподне »
Znam da je to tako. Ali ta pretumbavanja srezova i opština jako nam prave probleme u istraživanjima. Kad pravimo spisak dobrovoljaca iz Balkanskih i Prvog svjetskog rata imamo grdne jade da to sastavimo kako treba. Pretražuješ arhive i svi Popovci zavedeni kao da su Ljubinjci. Mi ih stavimo na svoj spisak, ali i trebinjsko udruženje na svoj. Tako je i sa američkim emigrantima, tako je sa žrtvama Drugog svjetskog rata. Onda ljudi imaju problem i sa dokumentima. Stariji Popovci vade dokumente u Ljubinju mlađi u Trebinju. Krštenice su uglavnom u Ljubinju, jer i sada Popovo pripada ljubinjskoj parohiji.

Битно је где ћемо их данас наћи да их тестирамо.
Лако ћемо после да бистримо порекло.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #134 послато: Април 09, 2016, 07:27:39 поподне »
Не видех на списку Деретиће из Ораховца код Требиња.

Јесу ли они од Александра Карановића?  :P

Има и Деретића, него "Карановићи" нису из ЦГ него из малоазијске Ликије, тамо код оних обелиска са оним законима, па мени нису занимљиви за тестирање   ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #135 послато: Април 09, 2016, 07:57:02 поподне »
Подржавам тестирање херцеговачких родова. Целих 200 хаплотипова било би више него довољно за генетско мапирање тог подручја, што је одлична ствар.

Мислим, међутим, да се неће појавити бог зна каква изненађења, јер већ има довољно тестираних са тог подручја. Само ћемо сад тачно знати како су распоређени носиоци хаплотипова.

Небојша је већ навео које хаплотипове имамо у Ерцеговини, значи мапираћемо R1a M458 типа "Драшковићи из Сливља", R1a "Шаренци" и можда још "Кадијевића", онда пуно I1 P-109 и можда још неки I1 Z63, па неколико различитих родова I2-S и бар један I2-N (тип "Михић"), "бањански" N1a, неколико E V-13 типова, можда још Ј1 из Стоца.

Тешко да ће бити J2b1 јер им је матица далеко у Потарју. Ако стварно има неког од Пјешиваца онда би се појавио и J2a M92, и то би било то. Херцеговина је 1910. године имала 91 хиљаду Срба.Тадашњи просечан број људи по једном дому био је 6, значи око 15 хиљада домова, при чему је јасно да у родовском друштву читаве групе породица имају истог претка, што значи максимално хиљаду породица. Тестирање отприлике петине укупног броја породица био би апсолутни рекорд за једну територију.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #136 послато: Април 09, 2016, 08:01:13 поподне »
Свака част за списак, Небо!

Наравно, овде је већина пореклом са простора ЦГ. Мислим да акценат треба да буде на старим херцеговачким породицама (свакако ће се видети веза са становништвом Црне Горе).

Црна Гора је већ солидно обрађена. Више од 100 тестираних (СДП + 23) а ту је и оно истраживање 404. Западна Херцеговина је такође одлично обрађена. Некако је најмање тестираних из источне и ЦГ Херцеговине.

Добар део ових породица са списка води порекло управо са простора црногорске Херцеговине, па би резултати били занимљиви. Било је ту вероватно и пуно повратних миграција (Херцеговина-ЦГ-Херцеговина).


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #137 послато: Април 09, 2016, 08:04:55 поподне »
Ја мислим да ће, ипак, бити доста битних резултата који ће разрешити неке дилеме око генетике Дробњака, Риђана, Бањана, затим старих племена Пилатоваца, Угреновића, Малешеваца, можда и Матаруга. Затим и Граховљана и Кривошија. Дакле, свих области које су географски близу данашњој источној Херцеговини. Важно је само да се тестирају људи са одговарајућим презименима. Због тога и пишемо све ово овде.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #138 послато: Април 09, 2016, 08:07:19 поподне »
Свака част за списак, Небо!

Наравно, овде је већина пореклом са простора ЦГ. Мислим да акценат треба да буде на старим херцеговачким породицама (свакако ће се видети веза са становништвом Црне Горе).

Хвала, Небојша. Радих то јуче и данас. Наравно, ово је само Милићевић, као што већ остали форумаши написаху има ту и грешака и другачијих мишљења.
Ја сам се усмерио на родове који имају корене у ЦГ. А они стари херцеговачки су, свакао, приоритет.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #139 послато: Април 09, 2016, 08:12:01 поподне »
Свака част за списак, Небо!

Наравно, овде је већина пореклом са простора ЦГ. Мислим да акценат треба да буде на старим херцеговачким породицама (свакако ће се видети веза са становништвом Црне Горе).


Биће места за све,и за родове пореклом из данашње ЦГ и за старе породице :)