Науке и научне дисциплине > Шарже и ординарије

Стуб / Pale

(1/1)

Amicus:
Стуб је једна од главних ординарија у хералдици.

Чини га поље које формирају суседне паралелне линије реза, које се даље категоришу према ширини поља између њих, и које према томе свака има посебан назив, од ширег ка ужем - канадски стуб, стуб, колац, штап и прут.



Порекло овог симбола везује се за палисаде, одбрамбене зидове који су прављени од густо сложених и повезаних усправних балвана, који су при врху најчешће били зашиљени. А могуће је и да се у почетку радило о томе да су штитови били прављени, од тако сложених дрвених делова, на којима је доцније било практично бојењем истакнути стубове. Одатле највероватније потиче и његова симболика која представља војну снагу и отпора.

В.  Сесил Вејд у својој књизи The symbolism of heraldry, за стуб каже да је симбол војне снаге и отпора, и да је додељиван онима који су нападали или бранили градове, или пак онима који су подржавали власт својих суверена, за њихово верно држање према владару и земљи. (str. 47-48)

Гог и Паркер у свом делу A Glossary of Terms Used in British Heraldry, за стуб кажу да је то једна од најпочаснијих ординарија. Неки аутори тврде да би требала заузимати једну трећину ширине штита, али ово правило није практично, када је стуб приказан само у глави штита, или кад су поље и стуб подељени, и контрашаржирани. Има две атрофиране форме, pallet, који је половина, и endorse који је осмина, или четвртина стуба. (str. 236)

Драгомир Ацовић по овом питању издваја једну хипертрофирану верзију стуба: канадски стуб; и три атрофиране: колац, штап и прут.

Занимљиво, у илирској хералдици само грбови Хребрељановића и Зорановића имају стуб, а није чест ни у савремној српској хералдици.

Amicus:
Стуб на грбу породице von Karspach, Wernigeroder Wappenubuch, 15. век



Штит: Црвено, стуб златни.

Челенка: Волујски рогови, црвено и златно.

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију