Аутор Тема: Презиме Шоре  (Прочитано 1134 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Презиме Шоре
« послато: Септембар 15, 2019, 02:16:50 поподне »
Поздрав форумаши,
Имам једног познаника,родом из Сплита.Каже да су старином из Црне Горе,не зна ништа ближе.Ја сам мало чепрко по библиотеци и нема баш много информација,или их ја бар нисам нашао.Могли би се можда повезати са Шоровиќима или са сличним презименом које је доласком у Далмацију скраќено.Опет није,чини ми се,ни име Шоро било ретко или можда надимак.Ако неко нешто зна,нека напише а ја ќу га свакако питати да се тестира.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Презиме Шоре
« Одговор #1 послато: Септембар 15, 2019, 02:59:39 поподне »
Шора има само у Сплиту и околини. Ту је очигледно и настало презиме. Знао сам и ја једног Шору, а има и купалиште, односно лучица у Сплиту, која се зове Шоре.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Презиме Шоре
« Одговор #2 послато: Септембар 15, 2019, 09:19:56 поподне »
Стариначко презиме Шоровићи и назив Шорово Ждријело је успомене на негдашње Влахе. Данашња стариначка браства, Капе и Беладе, у Угнима знају, да им је старопрезиме било Шоровићи. А назив Шорово Ждријело показује, да  се је предак, по коме су добили то презиме, звао именом Шор или Шоро. To име не може бити српскога порекла. Даничић каже,
да су речи шор и шорав туђе. А једино y романским језицима налазимо речи од основе шор и сл. Даље вреди поменути још и ове податке. У ћеклићском селу Кућиштима очувана је успомена на давнашња стариначка браства од којих се једно звало несрпским презименом Шораи са друга два опет несрпским именима: Фрадели и Топаљи. Имамо истина и примере, који показују, да се је име Шор или Шоро и сл. било одомаћило и код нашег народа. Тако се једно „место“ (земљиште) у Дробњацима зове Шоројевац'; У Љубињу у Херцеговини има породица Шорановићи; део села Босиљевски Крч у Хрватској Зове се Шорман бријег; у селу Дубници у Врањској Пчињи има стари род Шорејци; итд. Могао је дакле и овде бити такав случај: да је предак Шоровића био Србин, само c именом Шор или Шоро, које су Срби примили од Влаха. А могао је тај њижлв предак бити и Влах, чији су се потомци посрбили.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Презиме Шоре
« Одговор #3 послато: Септембар 15, 2019, 09:34:58 поподне »
Капе (23 куће на Угнима и 7 на Врелима) и Беладе (8 кућа, сви на Врелима, камо су изишли с Угана) су се разгранале од једнога старијег браства, које  се презивало Шоровићи. Памте, да је на једном старом „листу“ (неком старом запису или забелешци), који је одавно пропао, писало: „у Бојковиће нас два и три Шоровића потекосмо за Турцима“ (кад су им били погнали стоку).  – Презиме
Шораји начињено је од основе шор, за коју смо напред, говорећи о презимену Шоровићи у Цетињском Племену, показали, да је романског порекла.Код презимена Шораји очевидно је, да је осим основе још и облик несрпски, без сумње такође романски. –

Све ове податке сам нашао у Старој Црној Гори, од др Јована Ердељановића

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Презиме Шоре
« Одговор #4 послато: Септембар 15, 2019, 10:44:20 поподне »
Капе (23 куће на Угнима и 7 на Врелима) и Беладе (8 кућа, сви на Врелима, камо су изишли с Угана) су се разгранале од једнога старијег браства, које  се презивало Шоровићи. Памте, да је на једном старом „листу“ (неком старом запису или забелешци), који је одавно пропао, писало: „у Бојковиће нас два и три Шоровића потекосмо за Турцима“ (кад су им били погнали стоку).  – Презиме
Шораји начињено је од основе шор, за коју смо напред, говорећи о презимену Шоровићи у Цетињском Племену, показали, да је романског порекла.Код презимена Шораји очевидно је, да је осим основе још и облик несрпски, без сумње такође романски. –

Све ове податке сам нашао у Старој Црној Гори, од др Јована Ердељановића
Све сам ја то нашао,помињу се неки у Црмници,тачније Лимљанима,па има неких Шоровиќа и у Дробњаку.Па негде видех и да су били нека властела у Улцињу у 13/14 вијеку.итд. Али ништа наравно од овога не гарантује везу са овима из Сплита за које сам заинтересован.У сваком случају вам хвала на сугестијама,а ја ќу га видети ове седмице па ќу покушати да га наговорим на тестирање.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Презиме Шоре
« Одговор #5 послато: Септембар 21, 2019, 05:22:06 поподне »
 Рече Шоре да они имају надимак Вукови,што опет отвара друге теме.Ја га питах за тестирање,вели пусти то да не ударамо по емоцијама,и ја га ту разумем.И ту се за сад ова прича,на жалост,завршава.