Аутор Тема: Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?  (Прочитано 33276 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Временом сам приметио да солидан број људи из мог окружења има изразиту одбојност према овој врсти тестирања. Да ли је то због незнања или страха, стварно не бих знао да кажем. Срби су веома скептичан народ.  ;D

Ја морам признати да сви они с којима сам причао били су заинтересовани, мада без неких финансијских могућности да то и одраде.
Кад причам с људима о пореклу и ДНК тестирању, или ми кажу да их порекло уопште не занима, или су заинтересовани и нешто би више да сазнају о ДНК тестирању. Још нисам упознао човека који је заинтересован за истраживање свог порекла, а да се противи ДНК тестирању. То је вероватно зато што сам само с млађим људима причао о томе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Временом сам приметио да солидан број људи из мог окружења има изразиту одбојност према овој врсти тестирања. Да ли је то због незнања или страха, стварно не бих знао да кажем. Срби су веома скептичан народ.  ;D

Ко зна шта си им тамо напричао? ;D



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Ја морам признати да сви они с којима сам причао били су заинтересовани, мада без неких финансијских могућности да то и одраде.
Кад причам с људима о пореклу и ДНК тестирању, или ми кажу да их порекло уопште не занима, или су заинтересовани и нешто би више да сазнају о ДНК тестирању. Још нисам упознао човека који је заинтересован за истраживање свог порекла, а да се противи ДНК тестирању. То је вероватно зато што сам само с млађим људима причао о томе.
Има их и који неће да се тестирају а занима их порекло...За бесплатно тестирање јужне Србије и Косова, нађем једног презимењака из Прокупља, са истом славом, и предање о пореклу из Црне Горе...Каже ми:хоћу хоћу, занима ме...прође пар дана, позовем га да видим јел послао брис, каже:нисам , имао сам неких обавеза...Још пар дана прође, опет га позовем, кажем му :ретка прилика да се то уради бесплатно, сад или никад, а он опет: ево сутра ћу :) После пар дана шаљем поруку јел све ок и нема одговора :) Други пример једног , да тако кажем , можда саплеменика, из Ваљева, са истом славом, човек урадио родослов до Никше, ја му причам о овоме, а он се дрзну: ја знам ко сам и шта сам , не требају мени такве ствари :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Ко зна шта си им тамо напричао? ;D

Ма све најбоље, веруј ми.  ;D Али не могах сломит' њихов скептицизам. Мада ти скептичари нису у већини, много више има:
  1. индиферентних (прости их не занима, али нису противници тестирања)
  2. оних који хоће да се тестирају ал' не могу приуштити због беспарице  :-\

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Рекао бих да доста тестираних је то урадило из чисте знатижеље, они са нејасном представом и предањем о пореклу, па ето , да то буде пречица...А има и оних које баш занима та тематика, знају порекло и имају предање, али су противници овога, сматрајући ово за нешто што "није тачно", "измишљотине" бла бла...А део многих од њих можда има и страх да то уради, да не побије оно што знају о себи...

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Други пример једног , да тако кажем , можда саплеменика, из Ваљева, са истом славом, човек урадио родослов до Никше, ја му причам о овоме, а он се дрзну: ја знам ко сам и шта сам , не требају мени такве ствари :)

Да, ти задрти су најгори за сарадњу.  :D

Рекао бих да доста тестираних је то урадило из чисте знатижеље, они са нејасном представом и предањем о пореклу, па ето , да то буде пречица...А има и оних које баш занима та тематика, знају порекло и имају предање, али су противници овога, сматрајући ово за нешто што "није тачно", "измишљотине" бла бла...А део многих од њих можда има и страх да то уради, да не побије оно што знају о себи...

Истина! :D

Рецимо, ја сам одлучио да се тестирам сасвим случајно. Отац ми је скренуо пажњу негде почетком 2016. год. да на интернету  постоји извесни "Српски ДНК пројекат" и да би било добро да се у будућности тестирамо (када цена мало падне  ;D ). Резултате бисмо приложили уз већ написан родослов као тзв. други угао гледања на претке. Ја о томе ништа нисам знао. Почео сам да се распитујем. Причао сам о томе са својим пријатељима. Један дан ми је хералдички уметник Дамјан И. (иначе мој добар пријатељ :) ) рекао да је чуо за неки велики попуст који се даје за пролећно тестирање. Он лично није имао интереса за тестирање али ме је упутио на његовог познаника Б. Т.  (који је такође експерат у области хералдике, а при том је и члан "Порекла"). Б. Т. је био јако љубазан током комуникације преко електронске поште и убацио ме у пројекат.  :) Од онда сам почео да се интересујем за хаплогрупе и генерално за ГГ. Данас могу рећи да сам савладо неке основе из ове области. И даље сам апсолутни почетник (тзв. лаик) али бар знам више од просечног становника Србије (највише захваљујући праћењу активности на овом форуму). Волео бих једног дана да лично упознам господина Б. Т. и да се заједно напијемо у некој београдској кафанчини. Amicuse, да ли можда познајеш дотичног господина? Многе контраверзне приче круже о њему на интернету, али без обзира на то, ја га изразито поштујем.   ;D

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Временом сам приметио да солидан број људи из мог окружења има изразиту одбојност према овој врсти тестирања. Да ли је то због незнања или страха, стварно не бих знао да кажем. Срби су веома скептичан народ.  ;D
Као што је неко рекао на једној теми - бенгалски тигар. То може да нам буде именитељ за њих  :D
Ја сам неке људе толико анимирао, да сад и не желе да се тестирају.  :D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Као што је неко рекао на једној теми - бенгалски тигар. То може да нам буде именитељ за њих  :D
Ја сам неке људе толико анимирао, да сад и не желе да се тестирају.  :D
А били смо скептични према кромпиру а камоли према овоме :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Amicuse, да ли можда познајеш дотичног господина? Многе контраверзне приче круже о њему на интернету, али без обзира на то, ја га изразито поштујем. ;D

Да, свашта кружи интернетом о дотичном, у то сам се и сам својевремено уверио. ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Ja sam hteo R1a, nemam neki racionalni razlog za to :)

Приметио сам да и унутар хаплогрупа постоје више и мање пожељне опције. Имам утисак да је нпр. грана R1a-М458 увек била пожељнија од R1a-Z280, или I1-P109 од I1-Z63, итд.

Узет је узорак од Екмечића, огранка Драгићевића.

Отац ми је објашњавао да би у теорији нама требали бити најближи Драгићевићи из Пребиловаца у Херцеговини.
Видећемо шта ће резултат показати.  :) Лично нисам претерани оптимиста у вези потврђивања предања.  :-\

Да, свашта кружи интернетом о дотичном, у то сам се и сам својевремено уверио. ;D

 ;D

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Да се јавим и ја.
Да ствар буде интересантнија код мене у породици иза свега стоји моја супруга која је пасионирани истраживач порекла свих и свакох у њеној и мојој породици. Има неку књигу где  све уписује. Истражује све линије од своје ране младости. 2013.године јуна месеца купила је књигу Алекандра Бачка Срби у далмацији трагајући за коренима свог деде по мајци Душана Белина. Нија наишла на Белине у књизи, грдно се разочарала, па јепоконила Пуачама са којима смо се  ородили који се ту помињу. Али су у књизи поменути Мијовићи и Пејовићи са Скадарског језера и њихове хаплогрупе. Кад је она чула за те хаплогрупе, значи 2013. године ми више у кући мира нисмо имали. ??? :-X :-\
Уперила пушку и натерала старог оца и нашег сина да се испитају. Наравно, очекивала Р1а. Она је србофил па су и амебе постале од срба,а камоли руси.Прво Срби, па сви остали....
А ја сам баш русофил.
Сироти таст, посто је мало тамнопутији, страховао да није ромског порекла (мада сви му плави, плаве очи, осим њега али деда по мајци причало се и ово и оно, а није ни знао шта су то хаплогрупе) испаде И2а динарик југ (досељени од Књажевца у Шумадију). Питао моју супругу па од којих сам ја, а он га мучи па каже од Влаха, таст баш нешто и није симпатисао влахе али јесте влајне. Видим разочарала се грдно у таста. Није Р1а.

Са сином још грђе испаде. Отац ми био плав, ја плав, син плав (мада родио се црн, па од пубертета црномнјаст) очекивала Р1а, кад оно "Опа бато" Ј2б.
Нападе ме жена. А тако, ти ли си ми се увукао у фамилију. Шоу испао.Од почетка си ми био сумњив!!!! :D

Ја ништа, шта ћу. Моји су. Ћале ми господин. Сви смо ми такви. Сва предања о мојој фамилији је покупила моја жена од мојих тетака, сад већ покојних. Заразила и мене овом темом. Када хоће да ме кињи онда извади нешто из нафталина или са форума па удри. А ха ха ха. Ја волим спортску прогнозу. И ту је нешто избунарила за Криче. Не смем да објавим на оној теми о Кричима. Има озбилјног света ту.

Сада је она острашћени поборник Крича (малко сам се забринуо за њу), али видим прати и ону Ј1. Пуно ми помаже  у прилозима. Хоће да оснива и неко удружење и да се купе гусле. Ја лично немам тај епски трип. Али она има. То јој је од мајчиних Митровића из Црне Горе. И баба црногорка јој је знала те корене. Што ти је генетика.
Поздрав омладино.
Предраг


Дајте ургирајте да и она буде регистрована као форумаш. Та свашта зна, а и прати. А и студирала је и археологију.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Да се јавим и ја.
Да ствар буде интересантнија код мене у породици иза свега стоји моја супруга која је пасионирани истраживач порекла свих и свакох у њеној и мојој породици. Има неку књигу где  све уписује. Истражује све линије од своје ране младости. 2013.године јуна месеца купила је књигу Алекандра Бачка Срби у далмацији трагајући за коренима свог деде по мајци Душана Белина. Нија наишла на Белине у књизи, грдно се разочарала, па јепоконила Пуачама са којима смо се  ородили који се ту помињу. Али су у књизи поменути Мијовићи и Пејовићи са Скадарског језера и њихове хаплогрупе. Кад је она чула за те хаплогрупе, значи 2013. године ми више у кући мира нисмо имали. ??? :-X :-\
Уперила пушку и натерала старог оца и нашег сина да се испитају. Наравно, очекивала Р1а. Она је србофил па су и амебе постале од срба,а камоли руси.Прво Срби, па сви остали....
А ја сам баш русофил.
Сироти таст, посто је мало тамнопутији, страховао да није ромског порекла (мада сви му плави, плаве очи, осим њега али деда по мајци причало се и ово и оно, а није ни знао шта су то хаплогрупе) испаде И2а динарик југ (досељени од Књажевца у Шумадију). Питао моју супругу па од којих сам ја, а он га мучи па каже од Влаха, таст баш нешто и није симпатисао влахе али јесте влајне. Видим разочарала се грдно у таста. Није Р1а.

Са сином још грђе испаде. Отац ми био плав, ја плав, син плав (мада родио се црн, па од пубертета црномнјаст) очекивала Р1а, кад оно "Опа бато" Ј2б.
Нападе ме жена. А тако, ти ли си ми се увукао у фамилију. Шоу испао.Од почетка си ми био сумњив!!!! :D

Ја ништа, шта ћу. Моји су. Ћале ми господин. Сви смо ми такви. Сва предања о мојој фамилији је покупила моја жена од мојих тетака, сад већ покојних. Заразила и мене овом темом. Када хоће да ме кињи онда извади нешто из нафталина или са форума па удри. А ха ха ха. Ја волим спортску прогнозу. И ту је нешто избунарила за Криче. Не смем да објавим на оној теми о Кричима. Има озбилјног света ту.

Сада је она острашћени поборник Крича (малко сам се забринуо за њу), али видим прати и ону Ј1. Пуно ми помаже  у прилозима. Хоће да оснива и неко удружење и да се купе гусле. Ја лично немам тај епски трип. Али она има. То јој је од мајчиних Митровића из Црне Горе. И баба црногорка јој је знала те корене. Што ти је генетика.
Поздрав омладино.
Предраг


Дајте ургирајте да и она буде регистрована као форумаш. Та свашта зна, а и прати. А и студирала је и археологију.

Врло чудно да жена то форсира. А можемо да покренемо тему о том презимену Белин, пошто први пут чујем.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Врло чудно да жена то форсира. А можемо да покренемо тему о том презимену Белин, пошто први пут чујем.
Ништа чудно, у мој фамилији и по очевој и по мајчиној страни било је жена које су изузетно добро познавале предања о пореклу, и занимале се за иста. Моја баба по мајци знала је порекло породице њеног мужа (мог деде) боље него многи мушкарци у породици.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Ништа чудно, у мој фамилији и по очевој и по мајчиној страни било је жена које су изузетно добро познавале предања о пореклу, и занимале се за иста. Моја баба по мајци знала је порекло породице њеног мужа (мог деде) боље него многи мушкарци у породици.

Слично је и код мене, са мајчине стране, баба знала више од деде. Та баба, са мајчине стране ми је причала и неке приче о ранијим прецима и догађајима у фамилији мог оца. И то само она зна те приче, а нико са очеве стране не зна. На некој светковини у очевом селу поводом венчања мојих родитеља или мог рођења, та баба са мајчине стране је све приче од неких старих баба покупила и запамтила, а нарочито од једне веома старе бабе, којој је моја баба заборавила име и нико не зна ко је у питању.  :) 

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Кад сам се тестирао, знао сам већ ДНК резултат једног припадника мог братства (дин.север). С једне стране, то ме смиривало, јер сам могао да претпоставим да сам и ја иста ХГ. С друге стране, било је стрепње типа - шта ако је нека чукунбаба...?

Сећам се да ме звао Број 1 да ми саопшти резултат. Шерет, какав је, рече - ево добио сам твој резултат... Очекивано... R1b!

Мени је, што рече Оловни, баш драга ова наша хаплогрупа. Оно, херојско доба - рани средњи век, досељавање Словена у Илирик, Лужани, и тако то...

И, видим у неколико постова како се наводи да је R1a словенска хаплогрупа. Не, него је словенски микс R1a + I2a din. Да се није I2a din ту умешао, R1a не би постали Словени, него би остали неки Балти или нешто слично.

Eto rodjo da ti se javno zahvalim, bez tebe ne bih znao koja sam haplogrupa "po majci" :D

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Још се нисам тестирао, јер још финансијски нисам у ситуацији да то могу себи приуштити, али највјероватније ћу бити Е, јер се за моју породицу сматра да води поријекло из Бјелопавлића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Eto rodjo da ti se javno zahvalim, bez tebe ne bih znao koja sam haplogrupa "po majci" :D

Нема на чему, рођо, ти си баш "дабл" северњак!  ;)

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Још се нисам тестирао, јер још финансијски нисам у ситуацији да то могу себи приуштити, али највјероватније ћу бити Е, јер се за моју породицу сматра да води поријекло из Бјелопавлића.

25. априла имаш прилику за упола цене (6500 дин.) да се тестираш у београдском ДНК центру. И ја сам се прошле године за Светски ДНК дан тестирао, била је идентична акција.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Још се нисам тестирао, јер још финансијски нисам у ситуацији да то могу себи приуштити, али највјероватније ћу бити Е, јер се за моју породицу сматра да води поријекло из Бјелопавлића.
Немој се изненадити ако резултат не покаже очекивану хаплогрупу, не би био први коме се то десило. Поготово што имамо у Бјелопавлићима и нека братства која нису од Бијелог Павла, и броје се у старинце, Лужане, Мартиниће, и разне друге.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
25. априла имаш прилику за упола цене (6500 дин.) да се тестираш у београдском ДНК центру. И ја сам се прошле године за Светски ДНК дан тестирао, била је идентична акција.  :)

Ма не вреди, људима је све скупо... Одустао је и човек за кога тврдим да смо исти род, Дробњак из Левча, славе Ђурђевдан и малу славу Илиндан, баш као и моји Колашинци.
Тако је говорила моја прабаба Марта.