Аутор Тема: Предања са елементима натприродних појава  (Прочитано 24947 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #20 послато: Март 20, 2017, 11:32:52 поподне »
Изгледа занимљиво. Попут неке планине из књига или филмова епске фантастике. Баш као и Ртањ. Није ни чудо да су је сматрали вештичијом планином. Да се налази у неком планинском крају не би био необична планина. Овако у равници, делује попут Самотне планине из Толкиновог Хобита.

Управ као из филмова епске фантастике! ;)

Кад смо још код Аршања, да поменем сличао место познато као Шидски брег, не знам да ли неко зна више о том месту?

У литератури се помиње да је имао исту намену као и Аршањ, био је место окупљања вештица, а у неким изворима се помиње и као уклето место.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #21 послато: Март 20, 2017, 11:36:36 поподне »
Изгледа занимљиво. Попут неке планине из књига или филмова епске фантастике. Баш као и Ртањ. Није ни чудо да су је сматрали вештичијом планином. Да се налази у неком планинском крају не би био необична планина. Овако у равници, делује попут Самотне планине из Толкиновог Хобита.

Буквално Самотна планина, моја прва мисао.

Такви облици буде машту и стварају легенде код народа широм света. Тако је са и са Ртњем или на пример са

Zuma Rock у Нигерији:





Ayers Rock код Абориџина у Аустралији:


Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #22 послато: Март 20, 2017, 11:45:42 поподне »
Такви облици буде машту и стварају легенде код народа широм света. Тако је са и са Ртњем или на пример са
Ђавоља кула у Вајомингу има врло важно место у религији Индијанаца. Повезана је са култом медведа који је божанство доњег света. Обликом подсећа на планине које си нам приказао.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #23 послато: Март 20, 2017, 11:50:15 поподне »
Истина, Селаковићу, да усамљена планина може нарочито да побуди машту народа. Мада, говорећи о Аршању, па и о Ртњу, мислим да је ту машти ипак најизазовнији њен изглед. У Барањи рецимо, јужно од Аршања протеже се Банска или Барањска планина, а северно Мечек планина. Тако да, иако Барању држимо за равничарски крај, то се може рећи само за њен крајње јужни део, што је отприлике плавно подручје Дунава и Драве, а према северу, она све више наликује минијатурном пезажу Шумадије.

Кад смо код планина и камења, не заборавимо и чувену Ђавољу варош, код Куршумлије.




Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #24 послато: Март 21, 2017, 12:26:32 пре подне »
Ево једне приче за пред спавање  :)
Просветни инспектор из Пљеваља имао је задатак да тих недеља пред крај школске године обиђе осмогодишње школе у дурмиторском крају, што му је нарочито одговарало да посети свој завичај. Једне пролећне вечери ишао је пешака од Ђокова моста у Буковици, где га је оставио аутобус, преко Тимара и Тушиње, на Боан, где ће ноћити код ујака и сутрадан завршити посао у подручној школи. Кад је био у Тимару, негде на пола пута, већ га је ухватио мрак. Кроз Тушињу већ је била мркла ноћ. Код тушињске цркве срете поред џаде старицу како седи на камену. Он јој назва добро вече и она му одговори. Упита га старица да можда нема две-три коцке шећера код себе. Како је пошао у госте, понео је ујни дарове, а међу њима и шећер. Одговори он како има и заграби у кесу те извуче читаву шаку и пружи старици. Како јој се приближио старици да јој пружи шећер, познаде је. Била је то тетка Мара. Упита је познаје ли га, а она му рече "Је л'ти беше Јошов сестрић?" "Јесам" одговори он. "Познајем како не. Хвала ти и поздрави твоје" одврати старица. Како од тушињске цркве до Боана нема пуно, брзо је био код ујака. За вечером причаше о свему што се догађало од прошлог сусрета те помену како је срео старицу Мару. Сви занемеше, а ујна, која је седела крај шпорета одврати: "Ђе баш Мару Божову, кад је са'ранисмо прије петнаес' дана?"
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #25 послато: Март 21, 2017, 09:02:23 пре подне »
Ево једне приче за пред спавање  :)
Просветни инспектор из Пљеваља имао је задатак да тих недеља пред крај школске године обиђе осмогодишње школе у дурмиторском крају, што му је нарочито одговарало да посети свој завичај. Једне пролећне вечери ишао је пешака од Ђокова моста у Буковици, где га је оставио аутобус, преко Тимара и Тушиње, на Боан, где ће ноћити код ујака и сутрадан завршити посао у подручној школи. Кад је био у Тимару, негде на пола пута, већ га је ухватио мрак. Кроз Тушињу већ је била мркла ноћ. Код тушињске цркве срете поред џаде старицу како седи на камену. Он јој назва добро вече и она му одговори. Упита га старица да можда нема две-три коцке шећера код себе. Како је пошао у госте, понео је ујни дарове, а међу њима и шећер. Одговори он како има и заграби у кесу те извуче читаву шаку и пружи старици. Како јој се приближио старици да јој пружи шећер, познаде је. Била је то тетка Мара. Упита је познаје ли га, а она му рече "Је л'ти беше Јошов сестрић?" "Јесам" одговори он. "Познајем како не. Хвала ти и поздрави твоје" одврати старица. Како од тушињске цркве до Боана нема пуно, брзо је био код ујака. За вечером причаше о свему што се догађало од прошлог сусрета те помену како је срео старицу Мару. Сви занемеше, а ујна, која је седела крај шпорета одврати: "Ђе баш Мару Божову, кад је са'ранисмо прије петнаес' дана?"
Изишла Мара у набавку. :)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #26 послато: Март 21, 2017, 09:07:23 пре подне »
Изишла Мара у набавку. :)
Хахаха  :) Понестало цукра за каву на оном свијету, па је послали доље да зајми  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #27 послато: Март 21, 2017, 09:30:50 пре подне »
Некада, када сам био клинац, знало се, 15 дана распуста на море (обично Црна Гора), а онда до пред крај распуста правац село. Обзиром да је деда имао 14-оро деце лети се скупљао и читав буљук унучади. У јеку сезоне летњих радова када се коси и пласти било је посла за свакога, а једини проблем је био како се сместити за спавање. Отац и стричеви су неретко спавали и у плевни на сену. Ми клинци од 5-12, 13 год. смо углавном имали задужење да чувамо стоку, доносимо воду и сл. Једном приликом док смо чували овце окуписмо се нас неколико браће и сестара од стричева и тетака, и започесмо причу о филмовима страве и ужаса, па се пребацисмо на приче о разним утварама и сличним стварима које као детету некада могу да утерају страх у кости. Баш када смо решили да дојавимо овце кући и кренули сеоским путем који једним делом пролази кроз гушћи део шуме, приметисмо иза нас на једно 50-100 м. старицу која је жустрим кораком ишла ка нама. Онако пуштене седе косе и испијеног старачког лица са борама и кожом која јој је висила испод подбратка, све нас асоцирала је на неку вештицу или утвару из тих прича које су поједини међу нама препричавали да су чули од старијих. Истог момента се нас неколико погледасмо и као муње стругнусмо низ пут да јуримо овце не би ли што пре умакли. Како смо ми попојурили тако је и она за нама убрзала. Хитра баба да не верујеш. Звекет чактара и јурњава поплашених оваца и говеди нису могли да не примете бабе и тетке које су нас угледале на главној капији где се одваја путић за стају и тор. Утрчали смо тако да су одмах приметиле да нешто није уреду, а они најмлађи су одмах стругнули код бабе и готово кроз сузе испричали јој шта смо видели. У том и и та баба готово трком уђе за нама. Моја се стрина изљуби са њом па ми би одмах мало лакше. На крају се испоставило да је та баба, којој је иначе било име Даница Јанкетић, изгубила прасе, па када је нас угледала кренула је да нас пита да га нисмо видели. Како смо ми кренули да бежимо тако је и она помислила да смо га можда ми украли, па је јурнула за нама. Касније смо се сваке године када се нађемо у селу присећали тог догађаја и задиркивали једни друге ко је био најбржи и кад приметимо да неко јури или трчи обавезно приупитамо да није видео Даницу Јанкетића и њено прасе.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #28 послато: Март 21, 2017, 09:48:38 пре подне »
Ђавоља кула у Вајомингу има врло важно место у религији Индијанаца. Повезана је са култом медведа који је божанство доњег света. Обликом подсећа на планине које си нам приказао.

Својевремено су режисери научно-фантастичног филма "Блиски сусрет треће врсте" (1977) веома   вешто искористили мистичност ове планине да би допринели динамичности заплета филма.  :) То је додатно прославило ову локацију као туристичку атракцију.  :)



<a href="https://www.youtube.com/v/cdkS0TgEG30" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/cdkS0TgEG30</a>


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #29 послато: Март 21, 2017, 05:56:19 поподне »
Одлична је ова тема, милина је читати ове фантастичне народне приче!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #30 послато: Март 21, 2017, 05:57:51 поподне »
Него, Амико, сад сам се мало слудио што се тиче "вештичјег брда" у Барањи. Шта је правилно - Аркањ или Аршањ? Мислим, како се брдо заиста зове, а шта је народни изговор у барањских и славонских Срба?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #31 послато: Март 21, 2017, 07:38:28 поподне »
Него, Амико, сад сам се мало слудио што се тиче "вештичјег брда" у Барањи. Шта је правилно - Аркањ или Аршањ? Мислим, како се брдо заиста зове, а шта је народни изговор у барањских и славонских Срба?

У народу барањском се та планина зове Аршањ, а тако би требало да се чита и мађарско Harsány.

Харкањ (мађ. Harkány) је опет градић подно Вилањске планине, познат по бањи, али и по бици из 1687. године када је ту сломљена двовековна турска владавина у Барањи.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #32 послато: Март 21, 2017, 08:15:00 поподне »
Не знам је ли неко од вас чуо за гумено/гумасто дрво. Дрво се налази на путу Рековац-Белушић, код села Опарић у Левчу. То дрво се сматра уклетим, пуним нечастивих сила. Нико га не додирује, не узима његове плодове, нити суве гране. Сматра се да било ко ако узме, додирне или уништи део овог дрвета, може да очекује несрећу. Постоји прича да када су '70-их година радили пут, требало је да га исеку али су машине испред дрвета стале и нису хтеле да се покрену све док траса пута није измењена. Дрво рађа плодове сличне дивљим јабукама и има зелено лишће преко целе године. Једном сам чуо причу једног старца из Опарића који је као млад појео један плод и потом му је на нози изашла израслина у облику тог плода. Такође, чух причу човека који је једног пролећа намеравао да ореже дрво, како је са маказама пришао тако су му се одузеле руке. Биолози су утврдили да је ово дрво слично дивљој јабуци али да то није. Предпостављају да је неки реликт из леденог доба, сличан јабуци. Кажу да се код њега виђају мали људи, слични патуљцима.

<a href="https://www.youtube.com/v/k6eSXE_8zT0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/k6eSXE_8zT0</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/6rcxff_gFwg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/6rcxff_gFwg</a>
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #33 послато: Март 21, 2017, 08:49:22 поподне »
Неки невидљив или нама непознат извор енергије ту постоји. Тамо код нас у Барањи, постоје рецимо предања о неким уклетим местима, игром случаја мени су позната два брега.

Први је Драгојлов брег и то је при том археолошко налазиште. Сматра се да је ту био лоциран неки римски каструм. И засита, погледа ли се на снимцима из сателита тај простор, види се идеални квадратни облик тог брега. Народ верује да је тамо сакривено турско благо, које су Турци ту закопали повлачећи се из Барање, а како је уклето не зна се, но зна се да су неки који су тамо копали скренули и с памети и брзо напустили овај свет.



Други је Чавићев брег, налази се у селу Каранцу, али о њему већ не знам тачно причу, па ћу то написати кад проверим. Знам да је у питању на први поглед обична раскрсница у скоро сасвим равном простору, провезао сам се прошле године баш тим путем, али тамо су се наводно људима догађале несреће, а неко је ако се добро сећам на том месту извршио и самоубиство.

Понешто о мистеријама Барање писано је у овом популарном чланку: Мистична Барања, који се појавио пре неких годину и по дана у Гласу Славоније.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #34 послато: Март 21, 2017, 08:58:15 поподне »
Сматра се да је ту био лоциран неки римски каструм. И засита, погледа ли се на снимцима из сателита тај простор, види се идеални квадратни облик тог брега. Народ верује да је тамо сакривено турско благо, које су Турци ту закопали повлачећи се из Барање, а како је уклето не зна се, но зна се да су неки који су тамо копали скренули и с памети и брзо напустили овај свет.
Може бити нека могила/тумулус/хумка. Многа народна веровања о натприродном, код свих народа Европе, везују се за надгробне хумке. Европљани су ова веровања пренели и у Нови свет. Ова веровања су посебно јака у Скандинавији и на простору Западне Европе који су насељавали Келти. Познато је да су се келтски обреди, сачувани у народним обичајима изводили широм Британских острва и Француске, све до краја 19. века. На континету су се оваква веровања одржала посебно дуго у Бретањи, Галисији и околини Женеве.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #35 послато: Март 21, 2017, 09:07:56 поподне »
Може бити нека могила/тумулус/хумка. Многа народна веровања о натприродном, код свих народа Европе, везују се за надгробне хумке. Европљани су ова веровања пренели и у Нови свет. Ова веровања су посебно јака у Скандинавији и на простору Западне Европе који су насељавали Келти. Познато је да су се келтски обреди, сачувани у народним обичајима изводили широм Британских острва и Француске, све до краја 19. века. На континету су се оваква веровања одржала посебно дуго у Бретањи, Галисији и околини Женеве.

Ту је данас и гробље, по мојим сазнањима не старије од 120 године, углавном су ту сахрањивани људи са оближњих пустара. Добар део тог простора је под обрадивом земљом, али на појединим локацијама је налазиште отварано, и налажени су различити предмети.

Ево како ствар изглда на карти. :)
« Последња измена: Март 21, 2017, 09:18:53 поподне Amicus »



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #36 послато: Март 22, 2017, 09:24:58 пре подне »
Случај вампиризма пок. Петра Благојевића:

„Петар Благојевић, у аустријским изворима Peter Plogojowitz, за кога се везује легенда да је после смрти постао вампир, умро је 1725. године у селу Кисилова, данашње Кисиљево код Пожаревца.

Извештај аустријског службеника Frombalda о овом случају, објављен у бечком часопису „Wienerisches Diarium“, вероватно је један од првих помена вампиризма у Европи новијег доба:

„Десет недеља после смрти поданика по имену Петар Благојевић, настањеног у селу Кисиљево у Рамској области и сахрањеног у складу са српским обичајима, испоставило се да је у истом месту за седам дана умрло још девет особа, што старијих што млађих, и то након двадесетчетворочасовне болести. А сви они су изјавили још за живота, истина на самртној постељи, да им је горепоменути Благојевић, који је преминуо десет недеља раније, долазио у сну, спуштао се на њих и давио их, па су морали да поклекну пред овим духом. Остали поданици су били веома узнемирени, чему је посебно допринела чињеница да је жена покојног Благојевића изјавила да се њен супруг вратио и тражио опанке или ципеле, а да је онда напустио Кисиљево и отишао у друго село. Пошто се овакви људи (које они називају вампирима) могу препознати по различитим знацима, као што су тело које се не распада, боја коже; коса, брада и нокти који и даље расту, поданици су једногласно одлучили да отворе гроб Петра Благојевића и да провере да ли се на његовом телу могу видети горепоменути знаци.

У том циљу дошли су код мене и затражили, након што су ме информисали о овом случају, да заједно са локалним попом, или парохијским свештеником, присуствујем прегледу гробнице. Иако сам се у првом тренутку успротивио, рекавши им да би најпре требало савесно и понизно обавестити цењену Управу и сачекати њено узвишено мишљење, они се нису уопште са тим сложили, него су ми само кратко одговорили да ја могу да поступим како желим, али да ће они, ако то не буде у складу са њиховим обичајима, морати да напусте своја огњишта и домове јер злодух, док стигне милостиви одговор из Београда, може да уништи цело село, што се већ дешавало у турска времена, а они то не желе да чекају.

Пошто ни лепим речима ни претњама нисам могао да одвратим ове људе од одлуке коју су донели, отишао сам заједно са градиштанским свештеником у село Кисиљево и извршио увиђај свеже ископаног тела Петра Благојевића, нашавши крајње истинитим да, пре свега, није ни најмање био присутан мирис карактеристичан за мртве, а да је тело, изузев носа који је делимично отпао, било у потпуности очувано. Коса и брада, па чак и нови нокти (стари су отпали) наставили су и даље да расту; стара кожа беличасте боје била је згуљена, а испод ње се стварала нова. Лице, шаке, стопала и читаво тело били су у ништа лошијем стању него за живота. Немало изненађен приметио сам свежу крв у његовим устима, која је, по општем уверењу, припадала некој од његових жртава. Укратко, били су присутни сви горепоменути показатељи које такви људи имају. Када смо свештеник и ја завршили увиђај, расположење присутних прерасло је из узнемирености у бес, па су поданици великом брзином наоштрили колац у намери да њиме прободу тело покојника. Затим су га прислонили на његове груди и проболи, након чега је не само из срца, него и из ушију и уста потекла свежа крв, а појавили су се и неки други знаци (које бих уз дужно поштовање прећутао). Коначно, у складу са њиховим обичајима, спалили су више пута помињано тело ин хоц цасу до пепела, о чему извештавам хвале вредну Управу и истовремено бих се усудио да затражим, ако је у овом случају учињен неки пропуст, да се он не припише мени него руљи која је била обузета страхом.“

Frombald,
царски начелник Градиштанске области (1725)

http://skriptorijum.blogspot.rs/2012/05/petar-blagojevic-prvi-srpski-vampir.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #37 послато: Март 22, 2017, 10:06:44 пре подне »
Случај вампиризма пок. Петра Благојевића:
Чух да се снима филм. Иначе Петар Благојевић се по причи "заразио" вампиризмом ратујући негде у Грчкој те га је донео у родно село. Други случај вампиризма забележен је исто за време аустријске управе 1736. године у ресавском селу Медвеђи. Други вампир био је Арнаут Павле, који је "заразу" донео са Косова где је за рачун Аустријанаца, ратовао против Турака.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #38 послато: Март 22, 2017, 10:10:04 пре подне »
Кад се већ пише о вампирима, линк на један занимљив стари сајт који је прикупљао све податке о случајевима вампиризма у Европи. У Србији je пописано неколико случајевa од којих је интересантан онај који се десио у августу 1923.године на углу улица Адмирала Гепрата и Балканске.

http://www.shroudeater.com/cbeograd.htm
« Последња измена: Март 22, 2017, 10:20:00 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #39 послато: Март 22, 2017, 10:24:35 пре подне »
Из времена аустријске управе у Србији у првој половини 18. века, постоји и прича о једном чудном калуђеру луталици, кога су представници аустријске власти више пута приводили и саслушавали јер су мислили да је шпијун. За њега је остало записано да је имао неке натприродне способности, а једном приликом су аустријски војници, кад су га приводили, доживели необичну ствар: кад су пролазили поред гробља, калуђер викну - "помоз Бог, мртви!". На ужас војника са гробља се заорило "Бог ти помог'о!"

Ако није нека зврчка духовитих мештана који су се посакривали на гробљу, звучи језиво. Ако се добро сећам, ово се догодило негде у јужном Срему.

И о овоме је постојао неки званичан запис аустријске власти, али сад не могу да се сетим где сам о овоме читао...
"Наша мука ваља за причешћа"