Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

Српско привредно друштво Привредник

(1/6) > >>

Милан Петровић:
Поштовани,

истраживање породичне историје недавно ме је навело да потражим податке о својим прадеди и деди међу досијеима Српског привредног друштва Привредник, а преписка са једним чланом овог форума да отворим тему која за циљ има да вам приближи и објасни процес, ако затреба.

Почните од следећег линка: http://baza.privrednik.net/privrednik.php
Ту ћете пронаћи списак свих питомаца Привреника са основним подацима, од којих је за претрагу Архива најважнији Број питомца. Претражите базу по презимену или месту порекла и доћићете до тог броја.

Архив Србије се налази у Београду, у Карнегијевој улици бр. 2, у близини хотела Метропол и Правног факултета. Будите тамо пре подне, попунићете упитник и сачекати у читаоници да вам службеница донесе досије у коме се вероватно налазе пријаве, извештаји, уговори, понека фотографија и писмо. Можете остати у читаоници више сати и то се не наплаћује. Наплаћује се скенирање и фотокопирање грађе.

Немојте се обесхрабрити, ако се тражени досије не налази у Београду, јер је један број досијеа у Загребу. Они нажалост немају сређену грађу. Наиме, иако сам пронашао бројеве и за свог прадеду и за свог деду, у Београду се налази само прадедин досије. У http://www.privrednik.hr/ су ми рекли да је најбоље да лично дођем у Загреб и то потражим у њиховом архиву.

Има ли неко искуства са Архивом Хрватске?

Пошто волим историју и књиге, прибавио сам Спомен књигу Привредника са списком свих питомаца и њиховим бројевима и основним подацима.



Стојим вам на располагању

Uzi:
Одлична тема! Нисам знао да се може доћи до досјеја Привредникових питомаца.

Витомир Радовић:
Шта значи у табели повјереник, а шта скрбник?
Да ли је ово хрватски или српски привредник?

Милан Петровић:

--- Цитат: Витомир Радовић  Јануар 12, 2018, 12:09:50 пре подне ---Шта значи у табели повјереник, а шта скрбник?
Да ли је ово хрватски или српски привредник?

--- Крај цитата ---

То је име оца, односно старатеља.

Повереник је особа која препоручује дечака друштву.

Српски свакако.

Rimidalv:
Значи треба да се попуни захтев за сваки досије појединачно и онда се чека?
Да ли се истраживање може радити нпр. преко годину приступа у друштво?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију