Аутор Тема: Војска  (Прочитано 2137 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Војска
« послато: Фебруар 12, 2018, 02:11:28 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/t1oSgidrUA4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/t1oSgidrUA4</a>
Nastavni film - Ponašanje starešine JNA

Делови из филма "Поморски диверзанти", сниманог у 82. поморском центру у Кумбору и Морнарици, аутора Аљоше Миленковића, у продукцији БК телевизије, 2002. године.
У тој касарни сам служио те године војни рок, батаљон везе при морнарици (тадашња СЦГ)
<a href="https://www.youtube.com/v/utaLG6rJxBo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/utaLG6rJxBo</a>
« Последња измена: Фебруар 12, 2018, 02:20:15 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војска
« Одговор #1 послато: Фебруар 12, 2018, 02:22:11 пре подне »
Грешка, није тадашња СЦГ, него СР Југославија

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војска
« Одговор #2 послато: Јул 07, 2019, 04:22:14 пре подне »
Задња зграда лево са црвеним кровом, је била моја спаваона у касарни "Орјенски батаљон" у Кумбору...жалосно је што се све ово претворило у једно велико "ништа" (тј. симболично се све оно где су хиљаде људи провели дане , претворило  у "ништа" заједно са њиховим данима) и све ово биће један туристички комплекс...замена војника са богатим туристима

Опустели диверзантски батаљон


Улаз у касарну

Једна од заједничких слика из Кумбора, иза је Луштица (веза при морнарици, ја сам доњи ред десно, са капом :) )

под шатором
« Последња измена: Јул 07, 2019, 04:30:57 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Војска
« Одговор #3 послато: Јул 07, 2019, 11:02:25 пре подне »
Душане, добро се сећам касарне из 90-их када сам био клинац. На том месту сад ниче новo луксузно одмаралиште "Портонови".
Тај концепт није непознат. Грци су још касних 1960-их на местима војних база градили апартмане и продавали војне станове и тако су настала многа позната летовалишта.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војска
« Одговор #4 послато: Јул 07, 2019, 02:21:55 поподне »
Душане, добро се сећам касарне из 90-их када сам био клинац. На том месту сад ниче новo луксузно одмаралиште "Портонови".
Тај концепт није непознат. Грци су још касних 1960-их на местима војних база градили апартмане и продавали војне станове и тако су настала многа позната летовалишта.
Да, локација је савршена, нема сумње, велики је простор (а круг је толики, да кад се стража разводила, то је трајало између пола сата и 45 минута док се обиђе цео круг). Чак смо и ми причали док смо били тамо, како је ово савршена локација за туризам, али кад прође све, онда остану само лепе ствари, па се људи и вежу за овај простор који је имао ту намену, и постави питање "чему је било све то?" Већ пар година после се и распала СРЈ и нисмо ни помишљали да ће грбови које смо носили већ ући у архиву. На групи коју имамо везану за касарну, објављивали су слике у фази рушења и све реакције су биле да им је жао, и то показује колико људи могу да се вежу за неки простор...али како је тако је, и у Крагујевцу има великих касарни, које су некада биле препуне војске, сада су празне и чека их исто нека нова намена (Дом Војске би требало да припадне ФИЛУМу, јер има и огромну салу која би могла бити савршена за концерте)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војска
« Одговор #5 послато: Јул 07, 2019, 05:25:39 поподне »
Број војника из Црне Горе у нашем воду , а можда и на нивоу касарне,је био око 70-75%(практично је то тада била војска српске Црне Горе допуњена са мањином нас из Србије, што може да се види и по именима са слике), међутим, морам да кажем да су готово сви били за заједничку државу и просрпски настројени, па су чак и више истицали српство него ми из Србије (што су нам неки и замерали, а тамо сам видео шта значи кад неко буквално живи за српство ) Мени је то било и занимљиво, јер су умели да се окупе и да певају неке песме у глас, које нисам ни знао до тада, а поготово кад песму поведе грлати Аџић из Плужина (репертоар је био од Романије па до Црне Горе)...каквог су данас опредељења, не знам (већина мислим да је задржала опредељење, једино нисам сигуран код Подгоричана, можда се код дела њих променио поглед), али тада, ако би то било меродавно, Црна Гора се не би отцепила
« Последња измена: Јул 07, 2019, 05:31:27 поподне ДушанВучко »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Војска
« Одговор #6 послато: Јул 07, 2019, 06:02:20 поподне »
Значи. Шуковић ти је сумњив?  :)

Верујем да је из Даркове породице ...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војска
« Одговор #7 послато: Јул 07, 2019, 06:09:46 поподне »
Значи. Шуковић ти је сумњив?  :)

Верујем да је из Даркове породице ...
Он се није изјашњавао, аполитичан је био, али је бољи од рођака сигурно :) Вучетић и Аџић су били предводници српства, док код оних који се нису изјашњавали, попут Шуковића, Радуловића, Шабана (који је касније и радио у неком министарству), верујем да је тињала она друга опција. Али у већини су били они за заједничку државу
« Последња измена: Јул 07, 2019, 06:17:19 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Војска
« Одговор #8 послато: Јул 07, 2019, 06:28:33 поподне »
За пореклаше, списак оних који су са слике :) :
горњи ред, са леве на десну страну: Штефковић (Хрват из Суботице), Мартиновић (ЦГ), Станишић (Врдник), Ракочевић (ЦГ), Опанчина (Пријепоље), Чејовић (Бг), Живковић (Крагујевац), десетар Аџић (Плужине), до њега заборавио сам, затим Шуковић (Подгорица), Шабан (Подгорица) и Вучетић (Беране)

доњи ред: Мирицки (Врбас), Савић (Београд), Глобаревић (Подгорица), Ојданић (ЦГ), Радуловић (Подгорица) и  ја
Ово је један мањи део нас, али што се тиче родова из Црне Горе, добар део је био присутан :)
Igor Miricki mi je komšija u zgradi :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војска
« Одговор #9 послато: Јул 07, 2019, 06:32:32 поподне »
Igor Miricki mi je komšija u zgradi :)
Немој да причаш?!  :D Поздрави га пуно, кажи "поздравља те "музичар"!  :D (пре неку годину смо се видели у Крагујевцу, када је долазио са тимом малог фудбала из Врбаса)