Аутор Тема: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)  (Прочитано 3504 пута)

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« послато: Новембар 21, 2022, 09:03:19 пре подне »
Од 1945. па све до 1948. почиње масовна колонизација опустеле средње Бачке након егзодуса Немаца из тих крајева. Власти тадашње ДФЈ у Врбас, Кулу, Црвенку, Сивац, Ловћенац, Крушчић, Фекетић, Змајево, Савино Село и Равно Село насељавају хиљаде и хиљаде придошлица, највише из Старе Херцеговине.

Насеља су колонизивана по срезовима и по племенима, те је Врбас насељен људима из никшићког среза, највише Бањанима, Бачко Добро Поље Пивљанима и Дробњацима, Савино Село Васојевићима (Беране и Андријевица).

Занимљив је и говор међу становништвом овог насеља који је екавски са доста ијекавизама погово ијекавског јотовања (Ђед, Ђе, Сјекира) и осетним, мада доста ублаженим, Црногорско-херцеговачким нагласком.

Један занимљив видео:
<a href="https://youtube.com/v/R0G4yVGW9So" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/R0G4yVGW9So</a>

Изненађујуће је то, да и након скоро 80 година од пресељења, дух Црне Горе 'његују' и млади, неки који су чак и трећа генерација рођена у Врбасу.
« Последња измена: Новембар 21, 2022, 09:16:19 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #1 послато: Новембар 21, 2022, 09:09:27 пре подне »
Врбас је познат и као град гусала, а у центру града врбашани се диче великим кипом гуслара у чијој се позадини налази и новоизграђени православни храм.

Црногорци у Врбасу су се већином на пописима изјашњавали као Црногорци, а од 2011., већи број потомака колониста изјашњава се као Срби, а, колико ми се чини, у Бачком Пољу, Савином Селу, Ловћенцу и Крушчићу, национално опредељени Црногорци идаље су релативна већина становништва.

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #2 послато: Новембар 21, 2022, 09:12:28 пре подне »
Такође, ође имамо и један занимљив лингвистички феномен поготово изражен у Кули, ђе потомци колониста имају нагласак који звучи на Црну Гору, док остали причају 'мештански', попут Сомбораца и Новосађана, иако сви одрастају заједно и живе у истом, релативно мањем месту.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 881
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #3 послато: Новембар 26, 2022, 10:30:34 поподне »
Служио сам војску са Црногорцем из Ловћенца. Брате мили тешки су ко туч, само би да гуслају и наводе колико им је прађед посекао Турака. ;D Иначе дотични је причао  миксом  ијекавице и мало мање екавице, доста мекше од предака по сопственом признању.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #4 послато: Новембар 27, 2022, 06:46:54 поподне »
Служио сам војску са Црногорцем из Ловћенца. Брате мили тешки су ко туч, само би да гуслају и наводе колико им је прађед посекао Турака.
Е да смо их толико пошјекли не би их ни у Истамбул било ;D Али Црногорац је "тек у Јапану" црногорац.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #5 послато: Новембар 27, 2022, 07:11:05 поподне »
Служио сам војску са Црногорцем из Ловћенца. Брате мили тешки су ко туч, само би да гуслају и наводе колико им је прађед посекао Турака. ;D Иначе дотични је причао  миксом  ијекавице и мало мање екавице, доста мекше од предака по сопственом признању.

И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D

Ево једног прилога:

<a href="https://www.youtube.com/v/ob6dGNU_xfU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ob6dGNU_xfU</a>

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #6 послато: Новембар 27, 2022, 07:13:36 поподне »
И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D


У Црној Гори били Срби, а у Србији постали Црногорци (а у Ловћенцу монтенегрини)

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #7 послато: Новембар 30, 2022, 11:19:10 пре подне »
И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D

Ево једног прилога:

<a href="https://www.youtube.com/v/ob6dGNU_xfU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ob6dGNU_xfU</a>

Добар прилог у смислу да се види бесмислица тих новонасталих језика. Три именице на српском и црногорском поптуно исте, али није исти језик, јер кажу шјутра, а не сутра, а то је категорија чисто дијалектичка, а не језичка, те је јасно да се ради о једном језику, који у себи, као и сваки друг језик на свету, садржи различите дијалекте. Но, балканска посла...

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #8 послато: Децембар 06, 2022, 09:35:02 поподне »
U većini navedenih mesta je podela 6:4 u korist Srba, tj. od potomaka kolonista 60% se danas izjašnjavaju kao Srbi.
Takođe, 20% priča arhaičnim istočnohercegovačkim narečjem, kako više ne govore ni čobani u najzabačenijim vuko...nama.

U Vrbasu, Crvenki, Kuli svi narodi(pa i Mađari i Rusini) govore mešavinom crnogorsko-bosansko-vojvođanskog govora.
Ovi iz Lovćenca se znatno razlikuju od ovog, specifičnog centralnobačkog govora.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #9 послато: Децембар 06, 2022, 11:17:37 поподне »
И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D
А кад траже паре у зајам, куну се: " Врнућу ти, брата ми из Шведске !!!"  ;D

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 708
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #10 послато: Децембар 07, 2022, 07:50:53 поподне »
 ;D
А кад траже паре у зајам, куну се: " Врнућу ти, брата ми из Шведске !!!"  ;D
;D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #11 послато: Децембар 09, 2022, 11:15:15 пре подне »
U većini navedenih mesta je podela 6:4 u korist Srba, tj. od potomaka kolonista 60% se danas izjašnjavaju kao Srbi.
Takođe, 20% priča arhaičnim istočnohercegovačkim narečjem, kako više ne govore ni čobani u najzabačenijim vuko...nama.

Углавном се мисли да су људи црногорских корена у Србији сви српски оријентисани. У пракси није баш тако. Има солидан број суверениста, поготово у Војводини и генерално урбаним срединама.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #12 послато: Децембар 09, 2022, 03:26:47 поподне »
Углавном се мисли да су људи црногорских корена у Србији сви српски оријентисани. У пракси није баш тако. Има солидан број суверениста, поготово у Војводини и генерално урбаним срединама.

Суверена Црна Гора и српска оријентација нису ни у каквој антитези. Уосталом ко је спевао стихове о сувереној и слободној Црној Гори ("једина си за слободу ти остала српском роду") него Срби?




Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #13 послато: Децембар 09, 2022, 07:33:58 поподне »
Сасвим исправно, кућо Обреновића.  ;)

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #14 послато: Децембар 16, 2022, 12:40:41 поподне »
Углавном се мисли да су људи црногорских корена у Србији сви српски оријентисани. У пракси није баш тако. Има солидан број суверениста, поготово у Војводини и генерално урбаним срединама.

Више је то питање како ко појми просрпски оријентисани. Сматрам себе таквим, али не сматрам да Црна Гора и РС треба да буду у склопу Реп. Србије. Не мислим да ме то дискфалификује као просрпски оријентисано лице. То је буквално политичка прича, која нажалост доводи до радикализације на обе стране, која посебно у одређеним елементима у Црној Гори поприма прилично болесне примере.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #15 послато: Децембар 16, 2022, 01:40:03 поподне »
... Савино Село Васојевићима (Беране и Андријевица)...

Савино Село, некадашња Торжа, насељено је већином Шекуларцима уз један мањи број Васојевића и Ашана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #16 послато: Децембар 16, 2022, 03:01:44 поподне »
Према попису из 2002. године у Савином Селу Црногорци су чинили релативну већину становништва. Годину дана касније су Срби чинили апсолутну већину становништва у свим насељима у Шекулару и релативну већину становништва у селу Ровца, које се сматра делом Шекулара у ширем смислу. Парадоксално је да су колонисти у Србији данас већи Црногорци од својих рођака који су остали у Црној Гори.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #17 послато: Децембар 16, 2022, 04:11:12 поподне »
Према попису из 2002. године у Савином Селу Црногорци су чинили релативну већину становништва. Годину дана касније су Срби чинили апсолутну већину становништва у свим насељима у Шекулару и релативну већину становништва у селу Ровца, које се сматра делом Шекулара у ширем смислу. Парадоксално је да су колонисти у Србији данас већи Црногорци од својих рођака који су остали у Црној Гори.

Нема ту ништа парадоксално. Шекуларци у Црној Гори истичу своје Србство као одговор на савремено монтенегринство.
Шекуларци у Савином Селу, опет, потенцирају то да су Црногорци, што је и иначе својствено нашим људима из Црне Горе кад су у некој другој средини.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #18 послато: Децембар 16, 2022, 04:14:15 поподне »
Чињеницу да су Шекуларци у Савином Селу већинска популација од колонизованих Црногораца (има и један број колониста из Босне) знам из личног искуства, јер сам више пута био тамо и познајем много људи из Савиног Села.

Податак да су С.Село населили колонисти "из Васојевића" свакако спада у ону категорију где се мислило на територијални завичај, а не племенску припадност, о чему смо више пута писали на форуму  ::)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)
« Одговор #19 послато: Децембар 17, 2022, 03:22:49 поподне »
Према попису из 2002. године у Савином Селу Црногорци су чинили релативну већину становништва. Годину дана касније су Срби чинили апсолутну већину становништва у свим насељима у Шекулару и релативну већину становништва у селу Ровца, које се сматра делом Шекулара у ширем смислу. Парадоксално је да су колонисти у Србији данас већи Црногорци од својих рођака који су остали у Црној Гори.

Јесте куриозитет, али дугорочно су црногорци у свим наведеним местима у опадању, јер се као црногорци махом изјашњавају старији људи.
Када се погледа састав становништва (партизанске породице) које је добило колонизацију, сво поређење са Шекуларом је логично.
Комунизам у Цг је имао и ту, федералистичку и зеленашку компоненту.
Наравно, не сви, али не заборавимо да су комунисти и направили црногорску нацију.