Аутор Тема: Срби у Албанији  (Прочитано 1220 пута)

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Срби у Албанији
« послато: Новембар 19, 2022, 07:04:12 поподне »
Малоприје  на РТС чух процјену једног човјека, у емисији посвећеној православнима у Албанији, да на територији Албаније живи 350.000 Срба.

Да ли неко зна мало више и боље на ову тему?

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #1 послато: Новембар 19, 2022, 07:05:34 поподне »
То делује као превисока бројка.  Верујем да стварни број људи који се сматрају Србима не прелази пар хиљада.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #2 послато: Новембар 20, 2022, 04:58:10 поподне »
У тој емисији се водитељ нажалост баш избламирао са избором саговорника, ту поготово мислим на извесног "теолога и историчара" Бешовића који се својски налупетао, и око бројки, и око историјских чињеница (нпр. тврдња да је Скадар "српски град" од 5. века, да су Балшићи били "активни" у 12. веку и не само то, већ да су тад градили и цркве-задужбине и сл.). Вирус незналачке псеудонауке је нажалост дубоко загазио и у "Квадратуру круга".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #3 послато: Новембар 21, 2022, 06:32:33 поподне »
Малоприје  на РТС чух процјену једног човјека, у емисији посвећеној православнима у Албанији, да на територији Албаније живи 350.000 Срба.

Да ли неко зна мало више и боље на ову тему?
Слично је било и за потомке Срба у Турској. С тим да је била прича о милионима ((самосвесних о пореклу). Овај као да је сабрао Македонце, Грке, Влахе и православне Тоске. Занимљиве су пар породица у унутрашњости Албаније (можда Елбасан?) за које литература ништа не каже, а они имају предање да су ту још од Немањића. Егзотика, нешто као галипољски Срби.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #4 послато: Новембар 25, 2022, 11:03:49 пре подне »
Морам да погледам ту емисију, али то са Турском ако се сећам били су исељеници из Рашке (Санџака) и нешто из Босне, где се водитељ "позвао" на изјаву неког од саговорника да ту има "нас" колико-хоћеш или тако нешто.


Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #5 послато: Новембар 25, 2022, 11:46:40 пре подне »
Урбани митови који не би требали да се износе на јавном медију сем ако се не истраже и докажу исти. Ријалити начин размишљања дрма све сфере друштва.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #6 послато: Новембар 25, 2022, 12:30:41 поподне »
Урбани митови који не би требали да се износе на јавном медију сем ако се не истраже и докажу исти. Ријалити начин размишљања дрма све сфере друштва.

Слажем се, али не мислим да је то само до ријалитија. Неко је споменуо Галипољске Србе, а сећам се да је ту причу о милион Срба у Турској донео неки професор који је наводно срео у Галипољу неког Србина, коју му се жалио да их је матична држава заборавила и да их има милион... Али мислим да та прича сеже у 60-е године прошлог века, када су ријалитији још били непознаница, али као што видимо сензационализам је увек био друштвено пожељан  и занимљивији од чињеница.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #7 послато: Новембар 25, 2022, 01:54:35 поподне »
Слажем се, али не мислим да је то само до ријалитија. Неко је споменуо Галипољске Србе, а сећам се да је ту причу о милион Срба у Турској донео неки професор који је наводно срео у Галипољу неког Србина, коју му се жалио да их је матична држава заборавила и да их има милион... Али мислим да та прича сеже у 60-е године прошлог века, када су ријалитији још били непознаница, али као што видимо сензационализам је увек био друштвено пожељан  и занимљивији од чињеница.
Што је најгоре, то је дипломата наш рекао који ради у амбасади у Турској.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Срби у Албанији
« Одговор #8 послато: Новембар 25, 2022, 02:33:54 поподне »
Мислим да је  цела прича кренула прво са наводних милион до два Бошњака у Турској па су их неки одавде  по шаблону прекрстили у Србе. Обе верзије су плод маште.