Аутор Тема: Присуство словенске, германске и балканске генетике у различитим популацијама  (Прочитано 16905 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13174
Сад видим на страници Phenotype_calculator (као базу су користити humanphenotypes.net). Иако звучи доста бесмислено, да ли је неко радио и каква су искуства? Таман би већина на лицу места могла да провери оно да ли им изглед одговара хаплогрупи и слично. ;)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5180
Сад видим на страници Phenotype_calculator (као базу су користити humanphenotypes.net). Иако звучи доста бесмислено, да ли је неко радио и каква су искуства? Таман би већина на лицу места могла да провери оно да ли им изглед одговара хаплогрупи и слично. ;)

Знам да сam прије користио неки од тих фенотип калкулатора, али који и гдје појма немам. А искрено не да ми се поново аплоудовати резултате на неки нови калкулатор.

Сад сам погледао овај сајт који си поменуо humanphenotypes.net и није лоше урађен. Прегледао сам све антрополошке варијанте које се нуде и онако одока, рекао бих да се најбоље уклапам у West Alpinid.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13174
Знам да сam прије користио неки од тих фенотип калкулатора, али који и гдје појма немам. А искрено не да ми се поново аплоудовати резултате на неки нови калкулатор.

Ја искрено први пут видим овако нешто, зато ми је и интересантно. Да на основу добијених аутосомалних резултата, неки калкулатор одреди фенотип. Мада смо сви свесни да је то веома непоуздано, због различитих уплива, па ко зна који фенотип може да исплива.

Сад сам погледао овај сајт који си поменуо humanphenotypes.net и није лоше урађен. Прегледао сам све антрополошке варијанте које се нуде и онако одока, рекао бих да се најбоље уклапам у West Alpinid.

Сад сам погледо како изгледа западни Алпид и прилично се добро уклапаш. Мислим да су алпински типови генерално често у том делу Крајине (вероватно још чешћи како се иде ка Поткозарју и Банији). Иако антрополози ту махом препознају Динарце. Чак је и Рађеновић, описивајући физичке особине становништва Бјелајског поља, помињао дугоглаве, високе, кошчате типове (по дефиницији одговара Динарцу), али је то ипак нешто јужнија област.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13174
Сад гледам типове и налетех на Pre-Slavic тип. Колико сам схватио, то би био неки прото-Словенски тип. Иако су му жаришне тачке доста северно (Пољска, Украјина), рекао да добар део Срба (генерално западнобалканских Словена) упада у овај тип.



Description:
Ancient Central European element, associated with Pre-Slavic people. Common in Poles and West Ukrainians, especially in Volhynia, Galicia, Podolia, and east of Warsaw. May be found in the Balkans, in Czechs, Slovaks, Austrians, Germans, West Ukrainians, and Russians, even Finns. The fairer Vistulan, the Sudetic, and the Danube-March Valley types are similar and may be regarded as subvarieties.
Physical Traits:
Pale to fair skin, straight or wavy, brown, rarely blonde hair, brown or mixed eyes. (Rather) short, endomorph to mesomorph with short limbs. Mesocephalic, sometimes brachycephalic, ortho- hypsicranic with a small egg-shaped head. Mildly leptorrhine, often depressed, concave nose. Relatively low, wide faces, prominent malars.


Искрено, у стручној литератури нисам често наилазио на овај тип, осим код Чекановског (слике 4-9)

Онако лаички могу да приметим да се код њега комбинују кромањонски и источноевропски типови, па би то заправо могао бити добар пример једног прото-Словена миксованог I2/R1a. :)



« Последња измена: Фебруар 15, 2022, 10:55:30 поподне Небојша »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Сад видим на страници Phenotype_calculator (као базу су користити humanphenotypes.net). Иако звучи доста бесмислено, да ли је неко радио и каква су искуства? Таман би већина на лицу места могла да провери оно да ли им изглед одговара хаплогрупи и слично. ;)

Одрадио сам ово и свима нам је најближи тип Понтид, али нешто ми не личимо на Понтиде.

Ево резултата још два E-Y20805 за калкулатор Давидског


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1122
  • I2-PH908>Y56203
Сад видим на страници Phenotype_calculator (као базу су користити humanphenotypes.net). Иако звучи доста бесмислено, да ли је неко радио и каква су искуства? Таман би већина на лицу места могла да провери оно да ли им изглед одговара хаплогрупи и слично. ;)

Ja sam probao čisto da vidim šta će ispasti


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1122
  • I2-PH908>Y56203
Ja sam probao čisto da vidim šta će ispasti



Distance to:   unscaled
0.01628178   Pontid
0.01939547   Noric
0.02574518   Dinarid
0.03021969   North_Pontid
0.03146049   Aegean-Med
0.03156488   Alpine
0.03424352   Neo-Danubian
0.03656000   Nordic
0.03803563   Atlanto-Med
0.03835829   East_Baltic
0.03917289   Faelid
0.04052057   North_Atlantid
0.04276396   Keltic_Nordic
0.04279743   Trønder
0.04617321   Brunn
0.04622808   Turanid
0.04908374   Caspid
0.05168513   Assyroid
0.05312656   Iranid
0.05514142   Polynesid
0.05576944   Pamirid
0.05691870   Armenid
0.06045591   Mtebid
0.06073383   Irano-Afghan
0.06429588   Gracile_Med

ovako je sa unscaled kordinatama.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13174
Одрадио сам ово и свима нам је најближи тип Понтид, али нешто ми не личимо на Понтиде.

Који подаци се убацују, они са K13 или неки други? У принципу Понтид јесте доста чест на Балкану, али и они типови који се јављају код Барбарилајона, тако да калкулатор можда и није тако лош. :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1122
  • I2-PH908>Y56203
Који подаци се убацују, они са K13 или неки други? У принципу Понтид јесте доста чест на Балкану, али и они типови који се јављају код Барбарилајона, тако да калкулатор можда и није тако лош. :)

Sa G25, ako ih nemaš možeš da ih simuliraš preko genoplota tamo je besplatno.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Који подаци се убацују, они са K13 или неки други? У принципу Понтид јесте доста чест на Балкану, али и они типови који се јављају код Барбарилајона, тако да калкулатор можда и није тако лош. :)

Као што рече Барбарилајон, требају ти unscaled Г25 координате. Геноплот симулација (уколико немаш координате добијене регуларним путем) је опција, радио сам мали експеримент и чини се да тако добијене координате повлаче мало јужније у односу на оригинал.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • I-A1328
Резултати с нескалираним координатама

Target: Dra-HW-sim_unscaled
Distance: 0.4119% / 0.00411931
32.6   Noric
27.8   Dinarid
13.0   Faelid
9.6   North_Pontid
7.8   Alpine
6.4   Neo-Danubian
1.6   Mtebid
0.8   Paleo-Mongoloid
0.4   Patagonid

Упоредите своју слику са сликама датих фенотипа с помоћу Face verification на https://azure.microsoft.com/en-us/services/cognitive-services/face/#overview
Слике фенотипа http://humanphenotypes.net/basic/Dinarid.html
Што виша вриједност confidence то већа сличност. Нпр. с родитељима може бити вриједност 0,2 или 0,3, а све испод 0,1 је слаба сличност.

Моји резултати
Neo Danube  0,158
Norid            0,142

Carpathid      0,100
North Pontid  0,099
Dinarid         0,099

Faelid           0,095
Borreby        0,095
Nordid          0,093
Troendid       0,093
Pontid           0,088

С другом фотографијом, гдје сам 10 г. млађи

Neo Danube 0,191
Norid           0,115

Nordid         0,106
Dinarid        0,101

Borreby       0,098
North Pontid 0,097

Faelid           0,096
Pontid          0,092
Carpathid     0,089


Neodanubian --> http://humanphenotypes.net/NeoDanubian.html
Among Slavs the Neo Danubian subtype is common. Apart from that, several older varieties have been identified, in particular the Pre Slavic or Sudetic type.

Norid --> http://humanphenotypes.net/Norid.html
Central European type that closely resembles Dinarids except for lighter pigmentation. Authors interpret this to be the result of Nordid and other (e.g. East Europid) admixture.

Dinarid --> http://humanphenotypes.net/Dinarid.html
Central European type typical for mountain and forest regions.

Прасловјенски фенотип је тзв. Neo Danube. Међу Словјенима се још јављају регионалне мјешавине с предсловјенским фенотипима.
К југу је измјешан с динариком стварајући прелазни варијант Norid / Noric
У западних Словена се мјеша са Preslavic - Sudetic творећи Vistulan тип.
На пољском сјеверу се мјеша са Nordid творећи прелазне варијанте.
Ка југоистоку и истоку од Карпата се мјеша са Pontid творећи North Pontid.
На простору Руси се мјеша са балтским Tevastid, волгафинским Savolaxid.

Основа србскога племена требало би да су Neo Danube и Dinarid ( или свјетлија варијанта Norid ). Што источније то више расте утицај Pontid.
У хрватском приморју среће се још примијеса Mediteranid, која је у мени била најдаља.

Ваља имати на уму, да фенотип није само боја косе и очију него и структура кости.
Некому може бити структура кости претежно неодануб с мало динарика али пигментација тамнија (особено под утицајем понтида), јер су гени тамније пигментације доминантнији.




« Последња измена: Фебруар 16, 2022, 03:36:21 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13174
Основа србскога племена требало би да су Neo Danube и Dinarid ( или свјетлија варијанта Norid ). Што источније то више расте утицај Pontid.
У хрватском приморју среће се још примијеса Mediteranid, која је у мени била најдаља.

Да, ово има логике, само Neo Danubian тип је већ брахикефалан. То је заправо брахикефални, или мезокефални Нордид, под алпинским или другим утицајем. Али вероватно у судару са Динарцем даје сличан тип попут Норика.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1122
  • I2-PH908>Y56203
Да, ово има логике, само Neo Danubian тип је већ брахикефалан. То је заправо брахикефални, или мезокефални Нордид, под алпинским или другим утицајем. Али вероватно у судару са Динарцем даје сличан тип попут Норика.
Meni je otac Norid/Norik.
Ranije sam negde kačio slike, može da prođe u Austriji ili Sloveniji.
Vuče severno gledajući izgled.
Ja pojma nemam šta sam :D
Ja mogu da prođem kao Čeh, tako da sam donekle sličan, ali on ima još ,,severniju" fizionomiju.
« Последња измена: Фебруар 16, 2022, 04:03:47 поподне barbarylion »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13174
Заправо, Neo-Danubian је најзаступљенији тип код модерних Словена (Источних и Западних).

https://www.theapricity.com/snpa/troeplate31.htm

Упитно је да ли су стари Срби припадали овом типу. Судећи по неким словенским скелетима са Балкана, били су долихокефални. Дакле изворни Срби, а и вероватно већина Старих Словена, припадала је некаквом нордијском типу. Касније је тај тип у сусрету са Динарцима на Балкану, у Карпатима, или где већ, "произвео" Норика.

Дакле, судећи по тренутим штурим археолошким и историјским подицима, можда се може рећи да су Стари Срби на северу били доминантно Нордијци (у комбинацији са другим типовима), док су Балкански Срби у почетку, или боље рећи средњовековни Срби, припадали најпре динарско-норичком типу.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Код мене се у зависности од слике смењују као најближа ова три фенотипа, али себи не личим ни на један

Dinarid  0.10134
Eurafricanid   0.09946
Neo Danubian 0.09686

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 887
Што се тиче фенотипа код нас су могуће разне комбинације. Рецимо отац Динарац и мајка медитерански тип обоје тамнијег тена, ћерка балтички тип светла коса и очи, син Норик смеђкаст са зеленим очима. Лично знам људе, ту се сигурно мешају словенске и староседелачке генетске особине.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • I-A1328
Што се тиче фенотипа код нас су могуће разне комбинације. Рецимо отац Динарац и мајка медитерански тип обоје тамнијег тена, ћерка балтички тип светла коса и очи, син Норик смеђкаст са зеленим очима. Лично знам људе, ту се сигурно мешају словенске и староседелачке генетске особине.

То је могуће само ако су по један прародитељ (баба или дед) имали алеле светлих очију и десило се тако, да су и отац и мати пренели по једну алелу детету, но такав случај доста је редак.

https://www.news-medical.net/health/Genetics-of-Eye-Color.aspx

Цитат
A child’s eye color depends on the pairing of genes passed on from each parent, which is thought to involve at least three gene pairs. The two main gene pairs geneticists have focused on are EYCL1 (also called the gey gene) and EYCL3 (also called the bey2 gene).

The different variants of genes are referred to as alleles. The gey gene has one allele that gives rise to green eyes and one allele that gives rise to blue eyes. The bey2 gene has one allele for brown eyes and one for blue eyes. The allele for brown eyes is the most dominant allele and is always dominant over the other two alleles and the allele for green eyes is always dominant over the allele for blue eyes, which is always recessive. This means parents who happen to have the same eye color can still produce a different eye color in their child.

For example, if two parents with brown eyes each passed on a pair of blue alleles to their offspring, then the child would be born with blue eyes. However, if  one of the parents passed on a green allele, then the child would have green eyes and if a brown allele was present, then the child would have brown eyes irrespective of what the other three alleles were.

Још је важно знати, да су "чисти" фенотипови веома редки и да је већина људи смеша с једним или двома надвладавајућима фенотипoма.

Још једно забавно оруђе је https://overlay.imageonline.co/
Ту се могу слити две слике фенотипа ( скинути слике са human phenotype странице ) подесивши их тако да се зенице поклапају.


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
zasto si, nebojsa, od zanimljive teme o procentima genetskim poveo razgovor u pravcu 'neodanubiana' a da niko ne pomene borebi kao notornu i ovde na forumu cinjenicu ( i pre mojih intervencija) - cuvenu klasifikaciju karlton kuna, gde nase brdjane prvi put kvalifikuje ne kao ' dinarce' vec kao borreby mesavinu, slicnu skandinavcima metricki, koja uz to aludira na paralelu I1/ I2... sam kun hipotetise upper paleolithic vezu ove dve populacije, i zajednicko izvoriste, kao pred-indoevropsko i zasluzno za veliku visini i sirinu tela (kun je i pogresio, hipotetisuci neslovensko poreklo dinarskog borebija sto je nesretnog primorca nafelo da ponavlja kunovu tezumo pribezistu) i gde si ti, sunce, to da kazes kad pominjes kosti i strukturu... i uprkos mesavini sa dinarcem... u nas dostignuti borebi rekordi i u odnosu na skandinavce - u visini i sirini... lobanje na primer, samo zbog relativne brahikefalije zapremina glave jedino kod iraca veca. i nebojsa, prosli put sam napisao... ne koristi 'dugoglavi' kad se misli na izduzeno lice kod dinarca... jer dugoglavi se koristi i za relativna i/ili apsolutnu dolikefalija - izduzenu lobanju, posmarranu sa strane, u odnosu na sirinu te lobanje

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
jel kalkulator ovaj radi meru lica? visine, sirine lica ili samo relativno? jer, to je osnovna razlika izmedju borebija i danubijana... kad stanu jedan pored drugog, u realnom zivot, reciom... borebi glava veca, iako oblik slican... o telu da ne pricam...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13174
zasto si, nebojsa, od zanimljive teme o procentima genetskim poveo razgovor u pravcu 'neodanubiana' a da niko ne pomene borebi kao notornu i ovde na forumu cinjenicu ( i pre mojih intervencija) - cuvenu klasifikaciju karlton kuna, gde nase brdjane prvi put kvalifikuje ne kao ' dinarce' vec kao borreby mesavinu, slicnu skandinavcima metricki, koja uz to aludira na paralelu I1/ I2... sam kun hipotetise upper paleolithic vezu ove dve populacije, i zajednicko izvoriste, kao pred-indoevropsko i zasluzno za veliku visini i sirinu tela (kun je i pogresio, hipotetisuci neslovensko poreklo dinarskog borebija sto je nesretnog primorca nafelo da ponavlja kunovu tezumo pribezistu) i gde si ti, sunce, to da kazes kad pominjes kosti i strukturu... i uprkos mesavini sa dinarcem... u nas dostignuti borebi rekordi i u odnosu na skandinavce - u visini i sirini... lobanje na primer, samo zbog relativne brahikefalije zapremina glave jedino kod iraca veca. i nebojsa, prosli put sam napisao... ne koristi 'dugoglavi' kad se misli na izduzeno lice kod dinarca... jer dugoglavi se koristi i za relativna i/ili apsolutnu dolikefalija - izduzenu lobanju, posmarranu sa strane, u odnosu na sirinu te lobanje

Мислио сам да ћеш рећи, "зашто си од ове занимљиве теме, направио још занимљивију". Требало би додуше пребацити све ове дискусије о фенотипу на другу тему. Зашто би помињао Бореби кад нема неке директне везе са овим Дунавским типом, данас приустним махом код северних Словена. Бореби је посебна тема и колико видим ни стари антрополози, па ни Кун, немају неко уједначено мишљење о пореклу ове расе на Балкану. Негде на форуму смо дошли до концензуса да је вероватно дошао у сеоби Словена/Германа, што се чини свакако много логичнијим.

Како год, њега нешто специјално не можемо везивати за Словене, а овде причамо о фенотипу старих Срба, Старих Словена, итд. Како време пролази, тај на Бореби ми делује као генетички дрифт, који је у једном тренутку постао малтене доминантан наследни облик у неким динарским крајевима. На основу скромих генетичких остатака са ових простора, не верујем да су овом типу припадали досељени Словени, као ни староседеоци Балкана.