Аутор Тема: Досељавање Словена на Балкан  (Прочитано 10918 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #80 послато: Октобар 11, 2021, 06:19:16 поподне »
Зна ли се, бар оквирно, период кад су Словени престали да се спаљују...је ли сахрањивање дошло са хришћанством?
« Последња измена: Октобар 11, 2021, 07:13:51 поподне Црна Гуја »

На мрежи Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 482
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #81 послато: Октобар 11, 2021, 07:16:18 поподне »
Мислим да у видеу нема неких крупнијих историјских грешака. На страну то што су дословно преносили неке изворе о броју заробљених и што су распореди неких народа на картама прилично произвољни.

Мени је једино запарало уши што су Словене на Дунаву поменули у контексту хунских кретања,а затим исто помињу Словене у држави Острогота. Било је неких теза о ранијем присуству Словена на Балкану и раније, али нисам видио да су те тезе подупрте неким конкретним доказима. Словени се до Дунава и доњег и средњег спуштају тек почетком 6. вијека и то након што је прошао сав карамбол између Хуна и Германа. Можда је неких мањих група Словена било међу Лангобардима у западној Панонији половином 6. вијека.

Rekao bih da je tekst preuzet iz Istorije Srba Vladimira Ćorovića - Prvi period - Prodiranje Slovena na Balkan.

На мрежи ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #82 послато: Октобар 11, 2021, 07:36:57 поподне »
Можда ће звучати претерано за осетљиве уши, али интересује ме ваше мишљење о оваквој могућности.

Шта мислите о могућности да су Срби које Порфирогенит помиње заправо претежно били R1a?
 
Шта ако I-PH908 првобитно стиже на Балкан у 6. веку у склопу савеза са Аварима?
Срби, као добро војно организован корпус, на позив Ираклија или не,  долазе из Бохемије почетком 7. века (Т.Живковић ако се добро сећам, наводи не тако велики број) и намећу своју власт већ насељеним Словенима и преосталом палео балканском становништву у пределу Босне и јужне Далмације.
У току наредних пар векова становништво под влашћу српске елите поприма име Срба чиме се I-PH908 дефинитивно уграђује у српски корпус.

Напомена: Не познајем тако добро генетику као неки од вас. Интересује ме само шта мислите о оваквом сценарију. Молим без љутње

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #83 послато: Октобар 11, 2021, 07:46:32 поподне »
Мислим да је то то. Исто важи за Хрвате. У првоој половини 6. века Склавени група је већ присутна као плаћеничка војска Византије.
« Последња измена: Октобар 11, 2021, 07:59:55 поподне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #84 послато: Октобар 11, 2021, 08:03:58 поподне »
Можда ће звучати претерано за осетљиве уши, али интересује ме ваше мишљење о оваквој могућности.

Шта мислите о могућности да су Срби које Порфирогенит помиње заправо претежно били R1a?
 
Шта ако I-PH908 првобитно стиже на Балкан у 6. веку у склопу савеза са Аварима?
Срби, као добро војно организован корпус, на позив Ираклија или не,  долазе из Бохемије почетком 7. века (Т.Живковић ако се добро сећам, наводи не тако велики број) и намећу своју власт већ насељеним Словенима и преосталом палео балканском становништву у пределу Босне и јужне Далмације.
У току наредних пар векова становништво под влашћу српске елите поприма име Срба чиме се I-PH908 дефинитивно уграђује у српски корпус.

Напомена: Не познајем тако добро генетику као неки од вас. Интересује ме само шта мислите о оваквом сценарију. Молим без љутње


Мени је у целој причи око I2 PH 908 некако почело да смета то што је из тога да је "данас" (21 век) најбројнија грана код Срба унутар такође најбројније I2 гране код истих тих Срба сада у "игри" да су Срби, као племе, ни мање ни више били претежно носиоци I2 хаплогрупе и још уже PH 908.

А код чињенице да је "данас" Р1а слабије заступљена код Срба, а у сваком случају у мањем проценту,  дошло је до тога да је пала "у запећак".

Причу само још више "компликује" то што је I2- PH 908 још бројнија код Хрвата, али из чињенице да је код њих R1a (неке гране)   и те како заступљена, и чак их можемо  по томе и "дефинисати" као у битном различитим од данашњих Срба, I2 - PH 908 постаје некако важнија или значајнија него што је можда стварно била у 6-8-10 веку  у Словена као етноса или некаквог скупа племена

А, не знам зашто...али мој осећај је, пратећи траг I1 и I2 хаплогрупе по Европи кроз временску вертикалу, и географску распрострањеност ....да су ови I2 (која год да је грана у питању) били само "кап у мору" у мноштву Словена Р1а, да су се крећући се западним ободима Европе, "преживевши" некако долазак R1a и R1b у ту исту Европу са истока, где би тачка спајања   била средња Европа (данашња Немачка, Пољска, Чешка, Словачка, Мађарска, Украјина)  "намножили" управо овде на Балкану....

И да су само овде и из тог разлога на Балкану толико важни...

Зато мени јако смета одсуство сваког интересовања за Лужичке Србе јер њихових грана нема код Срба на Балкану.

Уједно - ово би био одговор и на неке данашње коментаре...да ли су Срби дошли са запада или истока на Балкан....

А само име Срби и Хрвати ми "миришу" на исток ..
« Последња измена: Октобар 11, 2021, 08:09:16 поподне нцп »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #85 послато: Октобар 11, 2021, 08:06:22 поподне »
Можда ће звучати претерано за осетљиве уши, али интересује ме ваше мишљење о оваквој могућности.

Шта мислите о могућности да су Срби које Порфирогенит помиње заправо претежно били R1a?
 
Шта ако I-PH908 првобитно стиже на Балкан у 6. веку у склопу савеза са Аварима?
Срби, као добро војно организован корпус, на позив Ираклија или не,  долазе из Бохемије почетком 7. века (Т.Живковић ако се добро сећам, наводи не тако велики број) и намећу своју власт већ насељеним Словенима и преосталом палео балканском становништву у пределу Босне и јужне Далмације.
У току наредних пар векова становништво под влашћу српске елите поприма име Срба чиме се I-PH908 дефинитивно уграђује у српски корпус.

Напомена: Не познајем тако добро генетику као неки од вас. Интересује ме само шта мислите о оваквом сценарију. Молим без љутње

У складу са дијагнозом коју ми је др. Бојановић јутрос установио, ја бих рекао само  >:( >:( >:(
док бих у складу са дијагнозом др. Скардуса умно прокоментарисао  :) :) :)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #86 послато: Октобар 11, 2021, 08:47:28 поподне »
Можда ће звучати претерано за осетљиве уши, али интересује ме ваше мишљење о оваквој могућности.

Шта мислите о могућности да су Срби које Порфирогенит помиње заправо претежно били R1a?
 
Шта ако I-PH908 првобитно стиже на Балкан у 6. веку у склопу савеза са Аварима?
Срби, као добро војно организован корпус, на позив Ираклија или не,  долазе из Бохемије почетком 7. века (Т.Живковић ако се добро сећам, наводи не тако велики број) и намећу своју власт већ насељеним Словенима и преосталом палео балканском становништву у пределу Босне и јужне Далмације.
У току наредних пар векова становништво под влашћу српске елите поприма име Срба чиме се I-PH908 дефинитивно уграђује у српски корпус.

Напомена: Не познајем тако добро генетику као неки од вас. Интересује ме само шта мислите о оваквом сценарију. Молим без љутње

Питање је по мени на месту с тим што би савез између I-PH908 и Авара у таквом сценарију био из првих деценија 7. века а не из 6.ог века.

Питање да ли су Срби претежно I-PH908 или R1a се своди на кредибилност два контрадикторна податка из Порфирогенитовог списа.
Ако је тачно ово:
Цитат
И пошто садашња Србија и Паганија и земља Захумљана и Травунија и земља Конављана, беше под влашћу цара Ромеја, а пошто су те земље биле опустошене од Авара (јер су из тих земаља они истерали Романе који сада живе у Далмацији и Драчу), то цар у овим земљама насели исте Србе и они беху потчињени цару Ромеја
онда би Срби требало да су већински I-PH908.

А ако је тачно ово:
Цитат
Треба знати да су Срби потомци некрштених Срба, који се још зову и Бели, који живе са оне стране Турске (Мађарске) на месту које се код њих назива Бојки (Бојка), где им је суседна Франачка
онда би Срби требало да су већински R1a.

Ја мислим да ове две констатације не могу да буду тачне истовремено. Поред тога чини ми се да је у то време лакше било погрешити у претпоставци одакле су дошли Срби, него ли која је била ситуација на Балкану пар векова уназад. Из тог разлога ближа ми је теорија по којој би Срби били I-PH908.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #87 послато: Октобар 11, 2021, 09:23:23 поподне »
Ја сам уверен да је у време досељавања Срба на ове просторе Р1а вероватно била бар на 40+%.  Да ли је била изнад И2-РН908 то је већ за дискусију.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #88 послато: Октобар 11, 2021, 09:32:21 поподне »
Ја сам уверен да је у време досељавања Срба на ове просторе Р1а вероватно била бар на 40+%.  Да ли је била изнад И2-РН908 то је већ за дискусију.

Постоји ли било какво разумно објашњење за овакву тврдњу, или је то уврење на основу субјективног осећаја? Дакле по том сценарију R1a је на Балкану константно одумирала, а све остале хаплогрупе су наутршб тога дизале свој проценат?

Данас на Балкану ова хаплогрупа највише достиже 25% у неким крајевима Босне, Хрватске. У Захљумљу (које су насељавали Срби) је веома скромно заступљена. Па зато питам, која је то сила утицала на такво смањење процента R1a.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #89 послато: Октобар 11, 2021, 09:37:34 поподне »
Просто И2 се више умножила, сеобе, ратови,  епидемије. Разни фактори су по мени утицали на данас мањи постотак Р1а.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #90 послато: Октобар 11, 2021, 09:38:31 поподне »
Ја сам уверен да је у време досељавања Срба на ове просторе Р1а вероватно била бар на 40+%.  Да ли је била изнад И2-РН908 то је већ за дискусију.

Да кажем да  ме то веома занима. Да ли се и колико тај однос мењао кроз векове (зависи од тога кроз шта пролази један народ у свом развитку ...)?

Овако - према садашњем стању ствари - колико процентуално учествује I2 хаплогрупа код Немаца (не можемо да их прескачемо без обзира што су германски народ претежно), Пољака, Чеха, Словака, Белоруса Украјинаца, Руса, Мађара (ни њих не можемо да занемаримо), а нису велики проценти, испада малтене да су се некаква маса носилаца I2 повукла током 6-7 века н.е. са простора које насељавају ово народи и дошла на Балкан као Срби (и Хрвати) и припадници других словенских племена ...

Те се груписање можда касније, на Балкану,  вршило тако што су Срби и Хрвати били у том периоду највиталнији, најдоминантнији и итд. те су се око њих прибијале мање словенске скупине (племена).

Део те популације I2  несумњиво оставља свој генетски траг и међу другим народима Балкана....






Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #91 послато: Октобар 11, 2021, 09:39:39 поподне »
Зна ли се, бар оквирно, период кад су Словени престали да се спаљују...је ли сахрањивање дошло са хришћанством?

Да, са христијанизацијом. Скелетно сахрањивање у раном средњем веку, барем на подручју Србије, се са сигурношћу констатује од 9. века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #92 послато: Октобар 11, 2021, 09:42:01 поподне »
Кад би извукли ДНК узорак из једног и урадили анализу. Морамо пратити светске токове.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #93 послато: Октобар 11, 2021, 09:42:20 поподне »
Просто И2 се више умножила, сеобе, ратови,  епидемије. Разни фактори су по мени утицали на данас мањи постотак Р1а.

Како то да су ратови и епидемије селективно погађали само R1a, а не и I2?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #94 послато: Октобар 11, 2021, 09:45:49 поподне »
Зато што је И2а било више и зато што се умножила у једном моменту.  Мада конкретно говоримо о 7 веку и времену досељавања и малом племенском кругу људи који су се звали Србима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #95 послато: Октобар 11, 2021, 09:49:50 поподне »
Просто И2 се више умножила, сеобе, ратови,  епидемије. Разни фактори су по мени утицали на данас мањи постотак Р1а.

Није то претерано рационално објашњење. Као што рече Никола, шта би то погађало једне, а заобилазило друге. То је пило воду до оног тренутка када смо сматрали да је I2-Y3120 везана искључиво за динарске крајеве, док би R1a по томе насељавала више плодне равнице, па као таква могла претрпети веће губитке. Међутим, днк тестирањима дошли смо до информација да је заправо и I2-Y3120 била прилично заступљена код те источнобалканске струје. Недавна истраживања старе ДНК на простору источне Србије можда иду у прилог томе да је I2 била пристуна и међу старим Тимочанима.

Шта ми паде на памет сад, прошло је скоро 10 година од оснивања Српског ДНК пројекта, постоји преко 6000 днк резултата, обрађено је на десетине Y-ДНК студија, а ми и данас постављамо оно једно питање, шта су били Срби, I2, или R1a. Доказ колико је то питање пипаво и да вероватно само археогенетика може дати ближе одговоре.



На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #96 послато: Октобар 11, 2021, 09:53:05 поподне »
Можда грешим, ја сам лаик. Лепота је у дискутовању поготово са онима који знају више.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #97 послато: Октобар 11, 2021, 09:58:43 поподне »
Шта ми паде на памет сад, прошло је скоро 10 година од оснивања Српског ДНК пројекта, постоји преко 6000 днк резултата, обрађено је на десетине Y-ДНК студија, а ми и данас постављамо оно једно питање, шта су били Срби, I2, или R1a. Доказ колико је то питање пипаво и да вероватно само археогенетика може дати ближе одговоре.

Мада ово последње звучи помало искључиво, не мора да значи да су носили само једну хаплогрупу, напротив.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #98 послато: Октобар 11, 2021, 10:06:11 поподне »
Надам се да ће обећање др. Кораћа директора Виминацијума да се обистини и да ће у склопу комплекса бити и лабораторију за одређивање ДНК прапорекла скелета које су пронађене на Виминацијуму. Данас знамо да је тамо откривено скоро 15.000 скелета па ако то крене биће пун погодак јер знамо да је Виминацијум постојао од 1 па до 4 века, што је период који нам археогенетски потпуно неистражен.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Досељавање Словена на Балкан
« Одговор #99 послато: Октобар 11, 2021, 10:14:13 поподне »
То је једно од највећих археолошких гробаља у Европи, радиће странци ако већ наши не буду могли неким случајем. Мада требало би посветити и налазима од 4 до 10 века например.