Аутор Тема: Археолошка открића  (Прочитано 135815 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Археолошка открића
« Одговор #420 послато: Мај 03, 2021, 07:26:31 пре подне »

Код села Гориш, у залеђу Шибеника. Откопани темељи огромне цркве, али и доста скелета. Надамо се анализи....

https://sibenski.slobodnadalmacija.hr/sibenik/kultura/bastina/senzacija-u-mukosama-na-arheoloskom-lokalitetu-kraj-sela-gorisa-pronadeni-grobovi-i-najveca-sakralna-gradevina-na-nasoj-obali-1095360?fbclid=IwAR1O-QsMD6_3ihrT9tq56ciwBiNCGiPwhH_pvP6EfdvRb0lU6ANNH699VJM

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Археолошка открића
« Одговор #421 послато: Мај 03, 2021, 09:40:17 пре подне »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Археолошка открића
« Одговор #422 послато: Мај 03, 2021, 10:13:24 пре подне »
Највећа сакрална грађевина на хрватској обали, занимљиво. То значи већа од катедрале  у Шибенику, светог Дуја у Сплиту и свете Стошије у Задру.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Археолошка открића
« Одговор #423 послато: Јун 15, 2021, 12:39:15 пре подне »
Данашња вијест по порталима је да је пронађено насеље у лагуни код Корчуле у мору старо око 6500 година из доба Неолита. Насеље има облик седмоугла.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Археолошка открића
« Одговор #424 послато: Јун 25, 2021, 03:30:11 поподне »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Археолошка открића
« Одговор #426 послато: Јул 04, 2021, 07:31:09 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/xRwlnaDp4PE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/xRwlnaDp4PE</a>

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Археолошка открића
« Одговор #427 послато: Јул 07, 2021, 06:06:37 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/xRwlnaDp4PE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/xRwlnaDp4PE</a>

Праисторијски Свети Стефан.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Бојан Масловарић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
  • Васојевић
Одг: Археолошка открића
« Одговор #429 послато: Октобар 27, 2021, 10:19:16 поподне »
На основу прочитаног могу само рећи, хвала ученим људима на пелцовању.
Дај овамо пет доза.
И ако се питаш, то је у центар, другчије не може.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Археолошка открића
« Одговор #430 послато: Октобар 29, 2021, 06:02:07 пре подне »
ПРАИСТОРИЈСКА фигурина висока шест центиметара нађена је на археолошком локалитету Витковачко поље код Александровца, а прве процене стручњака указују на то да је настала око 4.800 година пре нове ере


https://www.novosti.rs/c/vesti/reportaze/1048803/drevna-figurina-crvenim-cizmicama-jos-jedno-senzacionalno-arheolosko-otkrice-lokalitetu-vitkovacko-polje-zupi
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Археолошка открића
« Одговор #431 послато: Новембар 17, 2021, 11:00:17 пре подне »
Један занимљив текст: "Byzantine Basilica With Graves of Female Ministers and Baffling Mass Burials Found in Israel"

https://www.haaretz.com/archaeology/MAGAZINE-byzantine-basilica-with-female-ministers-and-baffling-burials-found-in-israel-1.10387014

The 1,600-year-old church gave rare prominence to clergywomen — and the later mass graves at the site may be evidence of a pandemic that crippled the Byzantine Empire, archaeologists say.


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Археолошка открића
« Одговор #432 послато: Децембар 30, 2021, 02:10:15 поподне »
"National Geographic"
Најинтересантнија археолошка открића у Србији у 2021. години:

https://nationalgeographic.rs/istorija-i-kultura/arheologija/a38249/Arheoloska-otkrica-u-Srbiji-u-2021-godini.html

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Археолошка открића
« Одговор #433 послато: Јануар 12, 2022, 12:20:12 пре подне »


Камени блок отприлике 50х40 који видите на слици пронађен је код манастирске воденице у Неродимљу. Овај камени блок је откривен случајно и мислило се (и даље се мисли) да је везан за манастир Св. Уроша у Неродимљу и приликом његове обнове 1997. године постављен је изнад улазних врата манастирске цркве. Када је пронађен није се знало за постојање византијске базилике која се налазила на неколико стотина метара од места где се налази манастирска воденица и да цео тај део у ствари припада коплексу те базилике. Овај камен нико од било којих научника није истраживао и нико није давао неки значај његовог постојања. Манастирска црква Св. Уроша је одласком нашег народа и војске и полиције 16. јула 1999. године или неки дан касније миниран и порушен. Том приликом је у том рушењу настрадао и камени блок. Као што видимо на њему су уклесани мотиви који личе на сат, али има десет цртица или подеока две стрелице и са стране два ромба. Иначе слику сам нацртао индетично како је камени блок изгледао трудећи се да све ово што је на њему представљено нацртам тако како је. Ако неко има објашњења за ово нека пише, добродошао би ми сваки закључак, вид и мишљење о овоме.
Унапред хвала
Ваш НЕРОДИМАЦ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #434 послато: Јануар 12, 2022, 10:20:21 пре подне »


Камени блок отприлике 50х40 који видите на слици пронађен је код манастирске воденице у Неродимљу. Овај камени блок је откривен случајно и мислило се (и даље се мисли) да је везан за манастир Св. Уроша у Неродимљу и приликом његове обнове 1997. године постављен је изнад улазних врата манастирске цркве. Када је пронађен није се знало за постојање византијске базилике која се налазила на неколико стотина метара од места где се налази манастирска воденица и да цео тај део у ствари припада коплексу те базилике. Овај камен нико од било којих научника није истраживао и нико није давао неки значај његовог постојања. Манастирска црква Св. Уроша је одласком нашег народа и војске и полиције 16. јула 1999. године или неки дан касније миниран и порушен. Том приликом је у том рушењу настрадао и камени блок. Као што видимо на њему су уклесани мотиви који личе на сат, али има десет цртица или подеока две стрелице и са стране два ромба. Иначе слику сам нацртао индетично како је камени блок изгледао трудећи се да све ово што је на њему представљено нацртам тако како је. Ако неко има објашњења за ово нека пише, добродошао би ми сваки закључак, вид и мишљење о овоме.
Унапред хвала
Ваш НЕРОДИМАЦ

Чини ми се да је камен са тим цртежом рецентан, односно да нема неку већу старину. Ако грешим, онда би цртеж сата са оваквим изгледом могао најраније да се датује у средњи век, мада сумњам да је то случај.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Археолошка открића
« Одговор #435 послато: Јануар 12, 2022, 01:33:19 поподне »
Не знам и ја сам збуњен, сећам га се када су га узидали изнад улазних врата цркве и тада сам га први пут видео, и наравно нисам придавао неку велику пажњу јер сам био мали али сам се скоро њега сетио па рекох да видим да ли има неко ко би могао нешто да зна. Иначе мислим да иако веома потсећа на сат мислим да ова представа има скроз друго значење и да симболизује нешто. Иначе на том месту је откривена визамтијска палата изузетне вредности са мозаицима и подним грејањем, због важности и величине објеката се укључио и тада наш најбољи археолог Драгослав Срејовић али ратови у Хрватској и Босни су прекинили археолошка истраживања на локалитету. Та воденица се налази око двестотине метара од тог налазишта али пре открића базилике за њу се није ни знало већ су зидине које су се виделе сматрале за двор краља Милутина и тако је и започето археолошко истраживање потрагом за двором краља Милутина али када су археолози започели ископавања одмах се видело да се ради о другом објекту и касније установљено да се ради о вили неког од битнијег у царству а Срејовић је изјавио да је могуће да се ради и о вили и самог цара. На таквом месту је пронађен овај камени блок. Сумњам да су га Срби правили за време Турака или Шиптари који су овде почели да се насељавају крајем 18. века.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #436 послато: Јануар 12, 2022, 01:38:53 поподне »
Не знам и ја сам збуњен, сећам га се када су га узидали изнад улазних врата цркве и тада сам га први пут видео, и наравно нисам придавао неку велику пажњу јер сам био мали али сам се скоро њега сетио па рекох да видим да ли има неко ко би могао нешто да зна. Иначе мислим да иако веома потсећа на сат мислим да ова представа има скроз друго значење и да симболизује нешто. Иначе на том месту је откривена визамтијска палата изузетне вредности са мозаицима и подним грејањем, због важности и величине објеката се укључио и тада наш најбољи археолог Драгослав Срејовић али ратови у Хрватској и Босни су прекинили археолошка истраживања на локалитету. Та воденица се налази око двестотине метара од тог налазишта али пре открића базилике за њу се није ни знало већ су зидине које су се виделе сматрале за двор краља Милутина и тако је и започето археолошко истраживање потрагом за двором краља Милутина али када су археолози започели ископавања одмах се видело да се ради о другом објекту и касније установљено да се ради о вили неког од битнијег у царству а Срејовић је изјавио да је могуће да се ради и о вили и самог цара. На таквом месту је пронађен овај камени блок. Сумњам да су га Срби правили за време Турака или Шиптари који су овде почели да се насељавају крајем 18. века.

Мени због свих ових стрелица делује прилично младо.  :) Нисам до сада видео никакве представе из римског периода које би одговарале овом цртежу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Археолошка открића
« Одговор #437 послато: Јануар 12, 2022, 02:08:29 поподне »
Подсјећа на тлоцрт куполе, настао у релативно новије вријеме.

https://cdn.kastatic.org/ka-perseus-images/c56d96db21e4232fe25e58a7e71d08e1b49eb19a.jpg

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #438 послато: Јануар 12, 2022, 02:13:28 поподне »
Подсјећа на тлоцрт куполе, настао у релативно новије вријеме.

https://cdn.kastatic.org/ka-perseus-images/c56d96db21e4232fe25e58a7e71d08e1b49eb19a.jpg

Да, сасвим могуће. Да ли је можда у међуратном периоду (за време Краљевине СХС/Југославије) било неких подухвата или планова обнове цркве?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Археолошка открића
« Одговор #439 послато: Јануар 12, 2022, 02:43:02 поподне »
Штета што је неповратно уништен овај вредан археолошки налаз.