Аутор Тема: Савремена лична и породична хералдика  (Прочитано 27754 пута)

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #80 послато: Јул 26, 2017, 03:56:06 поподне »
Да, знам ја све то, него ме је занимало да ли хералдика као наука изричито забрањује коришћење слова па је сваки грб који их има на себи у суштини неправилан, или је то нешто што само није уобичајено?

Што се тиче слова, ту не постоји неко универзално хералдичко правило (мада се слова генерално сматрају непожељним). Све зависи од тога како се неки национални систем определио по том питању. При чему треба имати на уму да је хералдика жива дисциплина, која је имала своје различите фазе историјског развоја. У том смислу треба разликовати класично доба зреле хералдике (кад је она доживела процват) од посрнућа и застрањивања у време барока, кад се често и сам штит губи и уступа место различитим носачима садржаја у виду свитка или неким сличним формама. Дакле, питање је шта треба узети за мерило исправности и пример на који треба да се угледамо. Зато би СХД требало да одговори и на питање могу ли слова или не могу?

Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #81 послато: Септембар 16, 2017, 08:11:16 поподне »
Нешто баш фришко! Грб који сам малопре завршио. Знамење часног оца Предрага Поповића, пароха у масту Радовање.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #82 послато: Септембар 16, 2017, 08:22:19 поподне »
Нешто баш фришко! Грб који сам малопре завршио. Знамење часног оца Предрага Поповића, пароха у масту Радовање.
https://s26.postimg.org/p5ifw9nzd/image.jpg

Браво! Прелеп је!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #83 послато: Септембар 16, 2017, 08:23:07 поподне »
Нешто баш фришко! Грб који сам малопре завршио. Знамење часног оца Предрага Поповића, пароха у масту Радовање.

Што би Енглези рекли: Masterpiece!  :) Мислим да сте: Никитовић, Грујић и ти, тренутно три најбоља хералдичка уметника у Србији, а можда и шире! :)
« Последња измена: Септембар 16, 2017, 08:27:40 поподне Sergio »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #84 послато: Септембар 16, 2017, 08:26:32 поподне »
Честитке мајстору на раду! ;)

Необична челенка, и по стилу и по избору, не сећам се да сам икада видео сличну. :)

Такође, веома леп мото, то ми се допада.

Штит је мало преоптерећен, али верујем да сваки елемент има свој смисао.

Врло необичан плашт. Може ли се знати која је биљка послужила за инспирацију? :)



Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #85 послато: Септембар 16, 2017, 09:10:59 поподне »
Честитке мајстору на раду! ;)

Необична челенка, и по стилу и по избору, не сећам се да сам икада видео сличну. :)

Такође, веома леп мото, то ми се допада.

Штит је мало преоптерећен, али верујем да сваки елемент има свој смисао.

Врло необичан плашт. Може ли се знати која је биљка послужила за инспирацију? :)
Хвала на комплиментима брате Амикусе.
Јесте да има превише шаржи и за мој укус, али је свака важна грбоносцу и свака прича неку причу. Било је још кандидата за штит, али би стварно било превише.
Што се плашта тиче, биљка је индијска кон...винова лоза!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #86 послато: Септембар 16, 2017, 09:19:17 поподне »
Јесте да има превише шаржи и за мој укус, али је свака важна грбоносцу и свака прича неку причу. Било је још кандидата за штит, али би стварно било превише.


Најтеже је усклађивати клијентове нереалне захтеве са хералдичким правилима и ограничењима. Претпостављам да је то ноћна мора сваког уметника. ;D

КОЗМА, ако хоћеш слободно постави још неке своје радове. Сви смо видели грб Лебана који си радио. :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #87 послато: Септембар 16, 2017, 09:33:47 поподне »
Хвала на комплиментима брате Амикусе.
Јесте да има превише шаржи и за мој укус, али је свака важна грбоносцу и свака прича неку причу. Било је још кандидата за штит, али би стварно било превише.
Што се плашта тиче, биљка је индијска кон...винова лоза!

Хахаха. ;D
И ја сам помислио прво на винову лозу, али опет знам и за неке травке, сличног листа, па можда је реко' и травка. ;D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #88 послато: Септембар 16, 2017, 09:54:49 поподне »
Да ли је време да размислимо о могућности да Порекло крене са регистрацијом личних и породичних грбова? Одбор за Хералдику већ имамо а рекао бих сада већ и сасвим завидан број чланова за које се са правом може рећи да су врсни познаваоци хералдике и/или реномирани хералдички уметници. Да поменем само Амикуса, Сергиа а од недавно и Паулуса и Козму, а ту су и Млађо и Бакс.
Знам да би овим можда разводнили и овако слабачку хералдичку сцену Србије јер би поред Белог Орла, Милоша Обилића и ЦЗИПМ направили још једну хералдичку организацију. Са друге стране, ја не знам да ли још неко у Србији омогућав регистрацију грбова осим ЦЗИПМ. Њихове цене су папрене јер инсистирају на томе да грб раде њихови дизајнери и хералдичари да би се грб код њих уопште могао регистровати. Све то сигурно не доприноси популаризацији хералдике. Уколико би Порекло уз неку скромну и за Србију примерену накнаду омогућило регистрацију грбова, ето и додатног извора прихода за удружење.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #89 послато: Септембар 16, 2017, 09:58:31 поподне »
Што би Енглези рекли: Masterpiece!  :) Мислим да сте: Никитовић, Грујић и ти, тренутно три најбоља хералдичка уметника у Србији, а можда и шире! :)
Серђо, не претеруј, провалиће нас људи да смо исти човек са два профила...

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #90 послато: Септембар 16, 2017, 10:00:56 поподне »
Серђо, не претеруј, провалиће нас људи да смо исти човек са два профила...

:D :D :D

Доктор Џекил и мистер Хајд.  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #91 послато: Септембар 16, 2017, 10:18:07 поподне »
Да ли је време да размислимо о могућности да Порекло крене са регистрацијом личних и породичних грбова? Одбор за Хералдику већ имамо а рекао бих сада већ и сасвим завидан број чланова за које се са правом може рећи да су врсни познаваоци хералдике и/или реномирани хералдички уметници. Да поменем само Амикуса, Сергиа а од недавно и Паулуса и Козму, а ту су и Млађо и Бакс.
Знам да би овим можда разводнили и овако слабачку хералдичку сцену Србије јер би поред Белог Орла, Милоша Обилића и ЦЗИПМ направили још једну хералдичку организацију. Са друге стране, ја не знам да ли још неко у Србији омогућав регистрацију грбова осим ЦЗИПМ. Њихове цене су папрене јер инсистирају на томе да грб раде њихови дизајнери и хералдичари да би се грб код њих уопште могао регистровати. Све то сигурно не доприноси популаризацији хералдике. Уколико би Порекло уз неку скромну и за Србију примерену накнаду омогућило регистрацију грбова, ето и додатног извора прихода за удружење.

Регистар је озбиљна ствар, али у најмању руку о томе треба размишљати, уосталом, израда регистра племства и грбова већ је у плану, чекамо само да се стекну услови... Неке ствари су много приоритетније за Друштво, па су се отегле, али надам се да ће и ово у скорије време доћи на ред.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #92 послато: Септембар 16, 2017, 10:23:16 поподне »
Регистар је озбиљна ствар, али у најмању руку о томе треба размишљати, уосталом, израда регистра племства и грбова већ је у плану, чекамо само да се стекну услови... Неке ствари су много приоритетније за Друштво, па су се отегле, али надам се да ће и ово у скорије време доћи на ред.

Јасно ми је Амикусе. Али и ми смо озбиљно удружење :) Такође, мислим да је сасвим у реду да хералдичари и хералдички уметници наплате своју услугу онима којима су потребне. То је озбиљан рад и знање које треба и мора да се цени. Једино ми смета што је то код ЦЗИПМ увезано са могућношћу регистрације грба а других опција за регистрацију у Србији нема. Да ЦЗИПМ омогућава регистрацију по некој пристојној накнади и другима, био бих свим срцем за јединствени српски регистар.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #93 послато: Септембар 16, 2017, 10:33:44 поподне »
Јасно ми је Амикусе. Али и ми смо озбиљно удружење :) Такође, мислим да је сасвим у реду да хералдичари и хералдички уметници наплате своју услугу онима којима су потребне. То је озбиљан рад и знање које треба и мора да се цени. Једино ми смета што је то код ЦЗИПМ увезано са могућношћу регистрације грба а других опција за регистрацију у Србији нема. Да ЦЗИПМ омогућава регистрацију по некој пристојној накнади и другима, био бих свим срцем за јединствени српски регистар.

Разумемо се. Али треба имати на уму да код је код нас неки регистар у повоју био само онај који није заживео у Српском хералдичком друштву "Бели орао". Ово што ради ЦЗИПМ није вођење регистра, па самим тим ни регистрација грба, већ његова сертификација. Дакле, само потврда да неко има правилан грб, тј. да је исти оквалификован као ваљан, од стране једне организације која се поред осталог бави и хералдиком. Регистра активног данас у Републици Србији нема.



Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #94 послато: Септембар 16, 2017, 10:41:02 поподне »
Да ли је време да размислимо о могућности да Порекло крене са регистрацијом личних и породичних грбова? Одбор за Хералдику већ имамо а рекао бих сада већ и сасвим завидан број чланова за које се са правом може рећи да су врсни познаваоци хералдике и/или реномирани хералдички уметници. Да поменем само Амикуса, Сергиа а од недавно и Паулуса и Козму, а ту су и Млађо и Бакс.
Знам да би овим можда разводнили и овако слабачку хералдичку сцену Србије јер би поред Белог Орла, Милоша Обилића и ЦЗИПМ направили још једну хералдичку организацију. Са друге стране, ја не знам да ли још неко у Србији омогућав регистрацију грбова осим ЦЗИПМ. Њихове цене су папрене јер инсистирају на томе да грб раде њихови дизајнери и хералдичари да би се грб код њих уопште могао регистровати. Све то сигурно не доприноси популаризацији хералдике. Уколико би Порекло уз неку скромну и за Србију примерену накнаду омогућило регистрацију грбова, ето и додатног извора прихода за удружење.
Велиборе, ово је суштински важан приступ који треба да примењује и у свим другим областима којима се Друштво бави. Дакле, ако смо решили да се организујемо и кроз одборе (за хералдику, историју, археологију...) онда је једини и прави начин да се тим одборима удахне живот то да се излази са оваквим и сличним предлозима. И ту одбори треба да имају што је већу могућу аутономију. Да предлажу нове кораке и раде на њиховој реализацији. Наравно, важно је и да се увек сагледа што је реално и што као Друштво можемо или не можемо. Али, једино овако се праве кораци напред. Обрадован сам што смо данас на нашем форуму добили појачање у лику врсног зналца, хералдичара. Добро нам дошао!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #95 послато: Септембар 16, 2017, 10:48:24 поподне »
Једино ми смета што је то код ЦЗИПМ увезано са могућношћу регистрације грба а других опција за регистрацију у Србији нема. Да ЦЗИПМ омогућава регистрацију по некој пристојној накнади и другима, био бих свим срцем за јединствени српски регистар.

Нека алтернатива би била интернационална регистрација. У томе се за сада издваја једно удружење које окупља можда највећи број носилаца неплемићких грбова.
Линк:
http://www.armorial-register.com/




Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #96 послато: Септембар 17, 2017, 06:43:38 поподне »
Ајд` да поставим још неки од скоријих мојих хералдичких радова.
Ово је грб мр Горана Јеличића из Јагодине

Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #97 послато: Септембар 17, 2017, 07:29:11 поподне »
Грб г. Александра Гајића из Париза. Блазон је сачинио ђакон Ненад Јовановић.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #98 послато: Септембар 17, 2017, 07:40:51 поподне »
Овај господина Гајића има мало превише боја на себи. Али допада ми се идеја за штит. Челенка личи на грб цењеног нам друга господина Лукића. :)

Јеличићев грб је веома леп, и допада ми се како си урадио плашт, прави средњовековни грб. :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #99 послато: Септембар 17, 2017, 08:49:49 поподне »
Јеличићев грб је веома леп, и допада ми се како си урадио плашт, прави средњовековни грб. :)

И мени се више свиђа тај. Комбинација Or-Sable је релативно ретка код нас, иако одлично изгледа.