Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154341 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #100 послато: Децембар 06, 2016, 11:04:05 пре подне »
Ако постоји вертикална подела, важније шарже увек иду на dexter страну. Ако постоји хоризонтална подела, важније шарже би требале бити на потезу центар-заглавље.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #101 послато: Децембар 06, 2016, 11:15:09 пре подне »
Многи заобилазе забрану "боја на боју" тако што фимбрирају ивице са неким металом. Колико је то добро и исправно стварно не знам. Треба се посаветовати са неким професионалним хералдичким уметником, али видим да пролази јер има доста таквих примера.

Фимрирање је део хералдичке праксе, али поставља се питање колико је то увек добро решење, да како си то добро приметио, неко заобиђе забрану "боју на боју".



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #102 послато: Децембар 06, 2016, 02:31:09 поподне »
Слажем се, Велибор би требао инсистирати на мириловићком распореду мјесеца да буде јасно позивање на поријекло од њих.. Да ли би хералдички испаравно било ставити као знак клесарског умјећа"шпицу и мацу" умјесто"шпице и длијета"? Некако ми прва комбинација даје више асоцијација на мајсторе у камену.

Видим да преовлађује мишљење да би требало очувати композицију полумесеца са грба Мириловића, па ћу пробати да је задржим.

А о том длету сам и ја размишљао. Више ми је симбол дрводеља него каменорезаца, мада постоји и секач за камен који је истог облика. Нема никаквих препрека да се стави мацола или чекић као шаржа, чак су и одређени хералдички облици који се препоручују: http://mistholme.com/dictionary/hammer/. Некако сам зазирао од чекића на штиту јер обликом јако одудара од длета, па ми нарушава вертикалну симетрију. Али можда би и прошло:

   или   

 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #103 послато: Децембар 06, 2016, 03:29:26 поподне »
   или   

Полумесеци би требало да су на плавом
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #104 послато: Децембар 06, 2016, 03:46:38 поподне »
Полумесеци би требало да су на плавом

Бакс, уз дужно поштовање и чињеницу да сам далеко од познаваоца хералдике, није ми јасно зашто се мора уметнути практично цео штит Мириловића да би се указало на везу? Зар пет положених златних полумесеца у распореду 2:1:2 нису јасан и довољан омаж мириловићком пореклу? Неко је направио раније паралелу са крстом са четири оцила када смо дискутовали о значају распореда полумесеца, па бих је сада и ја употребио: Да ли асоцијација на српство увек мора бити бели крст са белим оцилима на црвеној подлози? Виђао сам разних грбова и са белим и са златним оцилима и крстом, на црвеној и на плавој подлози, али асоцијација на српство је увек била јасна.
У том контексту бих питао и следеће: на који начин је крило у челенци грба Драгана Мирила кога је радио Небојша Дикић правилнија асоцијација на везу са Мириловићима него пет златних полумесеца у одговарајућуј констелацији? (http://www.heraldikum.com/grb-porodice-mirilo/).

Немој ме погрешно разумети, не доводим у питање твој ауторитет у вези ове теме, али ми заиста није јасно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #105 послато: Децембар 06, 2016, 04:00:45 поподне »
Полумесеци би требало да су на плавом

Ако ћемо по изворном емблазону месеци су на зеленом, погледајте пример из Коренића-Неорића (1595). Исти је и у свим другим преписима, осим у познијем и по много чему исквареном Фојничком грбовнику (1675-1688).




Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #106 послато: Децембар 06, 2016, 04:17:10 поподне »
Ако ћемо по изворном емблазону месеци су на зеленом, погледајте пример из Коренића-Неорића (1595). Исти је и у свим другим преписима, осим у познијем и по много чему исквареном Фојничком грбовнику (1675-1688).



Полумесеци на зеленој подлози у грб ићи неће, макар морао одустати од мириловићке симболике...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #107 послато: Децембар 06, 2016, 04:17:28 поподне »


Не мораш све ове елементе ставити на штит. Нешто од тога можеш ставити у челенку.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #108 послато: Децембар 06, 2016, 04:25:50 поподне »
Полумесеци на зеленој подлози у грб ићи неће, макар морао одустати од мириловићке симболике...

Нисам ни мислио. ;D Само скрећем пажњу да је Фојнички грбовник фаличан извор. ;) Мене ако питаш, најближи сам мишљењу колеге Млађе, који је прегложио грб са ломљеном гредом, у облику слова "М", и на њој дужно распоређених пет месеца из грба Мириловића. :)



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #109 послато: Децембар 06, 2016, 04:28:22 поподне »
Бакс, уз дужно поштовање и чињеницу да сам далеко од познаваоца хералдике, није ми јасно зашто се мора уметнути практично цео штит Мириловића да би се указало на везу? Зар пет положених златних полумесеца у распореду 2:1:2 нису јасан и довољан омаж мириловићком пореклу? Неко је направио раније паралелу са крстом са четири оцила када смо дискутовали о значају распореда полумесеца, па бих је сада и ја употребио: Да ли асоцијација на српство увек мора бити бели крст са белим оцилима на црвеној подлози? Виђао сам разних грбова и са белим и са златним оцилима и крстом, на црвеној и на плавој подлози, али асоцијација на српство је увек била јасна.
У том контексту бих питао и следеће: на који начин је крило у челенци грба Драгана Мирила кога је радио Небојша Дикић правилнија асоцијација на везу са Мириловићима него пет златних полумесеца у одговарајућуј констелацији? (http://www.heraldikum.com/grb-porodice-mirilo/).

Немој ме погрешно разумети, не доводим у питање твој ауторитет у вези ове теме, али ми заиста није јасно.
Ја нипошто не бих одустајао од правилног редослиједа и боје Мириловића грба. Прави је благослов имати средњевјековни грб и штета је тај детаљ вјерно не пренијети на савремени грб.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #110 послато: Децембар 06, 2016, 04:29:50 поподне »
Не мораш све ове елементе ставити на штит. Нешто од тога можеш ставити у челенку.

То ми је јасно, али шта ћу кад ми је све на штиту драго па не бих ничег да се одрекнем :). Можда би се три крста могла стилизовано приказати и уградити у хоризонталну пречку уколико остане поље са плавом подлогом. Тиме би се мало растеретио штит од шаржи:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #111 послато: Децембар 06, 2016, 04:31:47 поподне »
Бакс, уз дужно поштовање и чињеницу да сам далеко од познаваоца хералдике, није ми јасно зашто се мора уметнути практично цео штит Мириловића да би се указало на везу? Зар пет положених златних полумесеца у распореду 2:1:2 нису јасан и довољан омаж мириловићком пореклу? Неко је направио раније паралелу са крстом са четири оцила када смо дискутовали о значају распореда полумесеца, па бих је сада и ја употребио: Да ли асоцијација на српство увек мора бити бели крст са белим оцилима на црвеној подлози? Виђао сам разних грбова и са белим и са златним оцилима и крстом, на црвеној и на плавој подлози, али асоцијација на српство је увек била јасна.
У том контексту бих питао и следеће: на који начин је крило у челенци грба Драгана Мирила кога је радио Небојша Дикић правилнија асоцијација на везу са Мириловићима него пет златних полумесеца у одговарајућуј констелацији? (http://www.heraldikum.com/grb-porodice-mirilo/).

Немој ме погрешно разумети, не доводим у питање твој ауторитет у вези ове теме, али ми заиста није јасно.

Зато што је симбол Мириловића такав - 5 златних полумесеца 2+1+2 на плавој позадини. Такви полумесеци на црвеној позадини једноставно нису симбол Мириловића; можда тако изгледа грб неког војводе из Шкотске. Разумеш? Онда би изгледало као да покушаваш да укажеш на порекло од те Шкотске породице.

Наравно, не морају да се искористе полумесеци, али то је најочигледнији симбол Мириловића, као што је крст с 4 оцила најочигледнији симбол Србије. Можеш ти ставити била шта друго. Можеш, ако желиш, и ставити симбол мира, јер је по предању Мирило то име добио јер је мирио људе. :) Сам бираш шарже.

Ако ћемо по изворном емблазону месеци су на зеленом, погледајте пример из Коренића-Неорића (1595). Исти је и у свим другим преписима, осим у познијем и по много чему исквареном Фојничком грбовнику (1675-1688).



Мени се чини да је штит зелен јер је папир пожутео. Плава и жута дају зелену.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #112 послато: Децембар 06, 2016, 04:33:48 поподне »


 :)

Ја сам био предложио овако нешто. Нема гужве на штиту, није претрпану, и све је јасно.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #113 послато: Децембар 06, 2016, 04:37:37 поподне »
Немој ме погрешно разумети, не доводим у питање твој ауторитет у вези ове теме, али ми заиста није јасно.

Хех  :D
Ма какав ауторитет. Ја сам само човек који воли хералдику. Мноооооге ствари у вези с њом ја не знам.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #114 послато: Децембар 06, 2016, 04:39:37 поподне »
Да пробаш вертикално подјелити штит, У плаво поље стави грб Мириловића а у црвено ове остале детаље. ИУли стави у црвено само кулу и три крста. Клесарске симболе избаци а јагње стави на челенку

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #115 послато: Децембар 06, 2016, 04:41:40 поподне »
Мени се чини да је штит зелен јер је папир пожутео. Плава и жута дају зелену.

У неким случајевима, да, али овде то није случај. Треба упоредити ту зелену са осталима у грбовнику и видеће се да је то та боја. А можда очигледнији пример је грб Мириловића из Моденског грбовника. Не знам имаш ли ти Берлински? :) Ако имаш, тамо је све сликано масним бојама, зелена у грбу Мириловића је нарочито упечатљива. Мада, постоји још један необјављени грбвник, додуше баш позан, у коме је грб Мириловића на црном штиту. :D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #116 послато: Децембар 06, 2016, 04:48:38 поподне »
У неким случајевима, да, али овде то није случај. Треба упоредити ту зелену са осталима у грбовнику и видеће се да је то та боја. А можда очигледнији пример је грб Мириловића из Моденског грбовника. Не знам имаш ли ти Берлински? :) Ако имаш, тамо је све сликано масним бојама, зелена у грбу Мириловића је нарочито упечатљива. Мада, постоји још један необјављени грбвник, додуше баш позан, у коме је грб Мириловића на црном штиту. :D

Значи зелени, плави и црни штит. Па може онда и црвени :)... Важни су изгледа само полумесеци :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #117 послато: Децембар 06, 2016, 04:49:59 поподне »
Да пробаш вертикално подјелити штит, У плаво поље стави грб Мириловића а у црвено ове остале детаље. ИУли стави у црвено само кулу и три крста. Клесарске симболе избаци а јагње стави на челенку



Симплистички.  :)  Само сам оставио и јагње на кули.

У неким случајевима, да, али овде то није случај. Треба упоредити ту зелену са осталима у грбовнику и видеће се да је то та боја. А можда очигледнији пример је грб Мириловића из Моденског грбовника. Не знам имаш ли ти Берлински? :) Ако имаш, тамо је све сликано масним бојама, зелена у грбу Мириловића је нарочито упечатљива. Мада, постоји још један необјављени грбвник, додуше баш позан, у коме је грб Мириловића на црном штиту. :D


Немам Берлински. Имаш ли можда линк, да га скинем. Нека стоји на харду, 'леба не јебе.  :D

Све што имам на харду скинуо сам с ФБ странице "Српска хералдика", а модератора нема да постави нове грбове.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #118 послато: Децембар 06, 2016, 04:52:54 поподне »
Да пробаш вертикално подјелити штит, У плаво поље стави грб Мириловића а у црвено ове остале детаље. ИУли стави у црвено само кулу и три крста. Клесарске симболе избаци а јагње стави на челенку

Рече Млађо да не ваља расцепљено црвено и плаво.
Ваљда због урока, шта ли... :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #119 послато: Децембар 06, 2016, 05:08:52 поподне »
Немам Берлински. Имаш ли можда линк, да га скинем. Нека стоји на харду, 'леба не јебе.  :D

Све што имам на харду скинуо сам с ФБ странице "Српска хералдика", а модератора нема да постави нове грбове.  ;D

Берлински је набавио ДСГ "Милош Обилић" пре пар година, као и Лондонски, али због преузетих обавеза код наруџбе према библиотекама, као и договора међу наручиоцима, ти грбовници се користе само за проверу информација, без публикације њихових садржаја.

Што се тиче овог модератора, човек се повукао са ФБ, али надајмо се да ће то имати користи на неким другим пољима. ;)