Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Prezime Japundžić i Japundža

<< < (5/8) > >>

Pikuc:

--- Цитат: drajver  Фебруар 04, 2020, 09:28:42 поподне ---Јапунџе/Јапунџићи су карактеристично крајишко презиме. Јавља се и код Срба и код Буњеваца у Лици и Далмацији....
... Оно што је извјесно јесте да је презиме Јапунџа/Јапунџић настало у 16. и 17. вијеку, док су ти крајеви били под Турцима. Ради се о турцизму, од јапунџа-вунена кабаница. Презиме је могло настати надимачки,или по занату-јапунџија.

--- Крај цитата ---

Prezime Japundžić je nastalo od kraćeg oblika prezimena Japundža koje potiče od turskog naziva za staru vinovu lozu belog grožđa koja se i danas uzgaja u evropskom delu turske za proizvodnju vina koje se na turskom piše Yapincak a kada se izgovara na turskom na srpskom zvuči Japundža.
Ta vinova loza ima iste karakteristike kao i vinove loze starih balkanskih sorti od kojih se pravi belo vino još od pre dolaska Turaka na Balkan.
Pretpostavka je da su neki preci Japundžića polovinom 16. veka pod Turcima umesto turske vere prihvatili turski naziv za svoju zadrugu prema onom što su mnogo voleli.
Osim slave Svetog Nikole i dan danas zajedničko za većinu Japundžića je belo vino.

Exiled:

--- Цитат: Pikuc  Април 01, 2023, 11:05:11 поподне ---Prezime Japundžić je nastalo od kraćeg oblika prezimena Japundža koje potiče od turskog naziva za staru vinovu lozu belog grožđa koja se i danas uzgaja u evropskom delu turske za proizvodnju vina koje se na turskom piše Yapincak a kada se izgovara na turskom na srpskom zvuči Japundža.
Ta vinova loza ima iste karakteristike kao i vinova loza Chardonnay koja se uzgajala na Balkanu pre dolaska Turaka.
Pretpostavka je da su neki preci Japundžića polovinom 16. veka pod Turcima umesto turske vere prihvatili turski naziv za svoju zadrugu prema onom što su mnogo voleli.
Osim slave Svetog Nikole i dan danas zajedničko za većinu Japundžića je belo vino.



--- Крај цитата ---
Подржавам све што има везе са лозом. Јапунџе само јако па и до коњака да стигнете акобогда😊

Зрно:
Одавно сам чуо и сад проверио да је "јапунџа" турцизам за кабаницу или нешто слично (огртач). А има и више смисла да је неко добио надимак по томе, него по виновој лози. 

Exiled:

--- Цитат: Зрно  Април 02, 2023, 12:00:36 пре подне ---Одавно сам чуо и сад проверио да је "јапунџа" турцизам за кабаницу или нешто слично (огртач). А има и више смисла да је неко добио надимак по томе, него по виновој лози.

--- Крај цитата ---
Па мораш ли баш да уништиш сваки боемски моменат на овом форуму? Мислим стварно😘 Ај јадан кобилица или кабаница, битно је да цурка😊

Зрно:
Био сам чак благ у пискарању. Прва замисао је била да му кажем да су његови преци пре 300 година били сточари који нису ни знали шта је винова лоза (као и моји). Млечани у почетку нису дозвољавали да се винова лоза гаји у унутрашњости, јер је то био монопол примораца. Једино око манастира је то постојало. Људи треба да се помире са својим сточарско-миграторним пореклом. Ја сам ту да помогнем и обришем сузе.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију