Аутор Тема: Шекулар  (Прочитано 184794 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Шекулар
« Одговор #620 послато: Фебруар 29, 2020, 01:52:33 поподне »
Тврде и то да би код тих Срба требале бити доминантне хаплогрупе карактеристичне за Германе и Западне Славене (Венде).
А шта кажу за њих? (вероватно су направили рокаду са нама, можда ће нас да прогласе "чакавцима"?)
« Последња измена: Фебруар 29, 2020, 01:55:22 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Шекулар
« Одговор #621 послато: Фебруар 29, 2020, 02:06:42 поподне »
Никола, Y3120 јесте древна балканска лоза, већ сам ти објаснио како је све било. Путин је узео времеплов од бабе Јаге, отпутовао у прошлост, стигао на Балкан, од сваке илирске Y3120 лозе узео по пар припадника и све их измјестио у западну Украјину како би се највећа разноврсност те хаплогрупе реализовала у словенској прапостојбини, а све с намјером да научници из 21. вијека грешком ову древну илирску лозу прогласе словенском.

Хвала Богу што сад имамо Петра Ашкрабу и Горана Шарића да разоткрију славистичко-бечко-ватиканске завјере против илирске Y3120.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Шекулар
« Одговор #622 послато: Фебруар 29, 2020, 02:32:03 поподне »
А шта кажу за њих? (вероватно су направили рокаду са нама, можда ће нас да прогласе "чакавцима"?)

Мени се јавила дјевојка чији отац има велика поклапања самном. Тврди да су њени преци Бијели Хрвати и да су живјели на тромеђи између Пољске, Украјине и Словачке; Галиција. Код њиховог рода се јављају два хаплотипа I-Y4460 и I-A1328. Из те регије иселио се њен прадјед у 19. вијеку. Очито је да Y хромозоми лако прелазе етничке границе али ово индицира гдје би могло бити "извориште" ове двије гране.
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Шекулар
« Одговор #623 послато: Фебруар 29, 2020, 02:42:05 поподне »
Мени се јавила дјевојка чији отац има велика поклапања самном. Тврди да су њени преци Бијели Хрвати и да су живјели на тромеђи између Пољске, Украјине и Словачке; Галиција. Код њиховог рода се јављају два хаплотипа I-Y4460 и I-A1328. Из те регије иселио се њен прадјед у 19. вијеку. Очито је да Y хромозоми лако прелазе етничке границе али ово индицира гдје би могло бити "извориште" ове двије гране.
Мислио сам , да ли су направили процене за њих саме, пошто су за нас направили процену које хаплогрупе би могле бити доминантне. Јер си прво навео кад сам те питао , "а ко су били Срби", онда си рекао да то дуго неће бити јасно, али у наставку си поменуо да ипак сматрају да су то биле хаплогрупе карактеристичне за Германе и Венде...значи ипак "знају" за нас, а да ли знају и за њих? Нелогично је да знају за нас а да не знају за њих
« Последња измена: Фебруар 29, 2020, 02:44:11 поподне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Шекулар
« Одговор #624 послато: Фебруар 29, 2020, 02:43:20 поподне »
А шта кажу за њих? (вероватно су направили рокаду са нама, можда ће нас да прогласе "чакавцима"?)

а како објашњавају ово о набским и саксонским И2ПХ908, што су драјвер и одисеј јуче писали, а који се јављају уз српско име?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Шекулар
« Одговор #625 послато: Фебруар 29, 2020, 02:46:10 поподне »
а како објашњавају ово о набским и саксонским И2ПХ908, што су драјвер и одисеј јуче писали, а који се јављају уз српско име?
Немају они шта да објашњавају...они сматрају и треба да се ту заврши прича! Одакле било коме право да посумња у њихово "сматрање"?  :D 
« Последња измена: Фебруар 29, 2020, 02:49:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Шекулар
« Одговор #626 послато: Фебруар 29, 2020, 02:51:08 поподне »
Мислио сам , да ли су направили процене за њих саме, пошто су за нас направили процену које хаплогрупе би могле бити доминантне. Јер си прво навео кад сам те питао , "а ко су били Срби", онда си рекао да то дуго неће бити јасно, али у наставку си поменуо да ипак сматрају да су то биле хаплогрупе карактеристичне за Германе и Венде...значи ипак "знају" за нас, а да ли знају и за њих? Нелогично је да знају за нас а да не знају за њих

Душане, викенд је, ја на тераси пијуцкам пиво и помало сурфам. Интересује ме ова грана I-A1328 која се јавља у Шекулару. Напомињем да је то мој комшилук. То у вези Срба и Хрвата ме не занима ако није везано за ову тему.
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Шекулар
« Одговор #627 послато: Фебруар 29, 2020, 03:13:22 поподне »
Душане, викенд је, ја на тераси пијуцкам пиво и помало сурфам. Интересује ме ова грана I-A1328 која се јавља у Шекулару. Напомињем да је то мој комшилук. То у вези Срба и Хрвата ме не занима ако није везано за ову тему.
Нећемо да скрећемо више са теме (него је очигледно мој проблем што се не слажем да су Никшижи били Власи пре него што су се посрбили)...лично , немам ништа против Влаха, волим њихову музику напр...а волим и Словачку, тамо сам студирао, и баш би било занимљиво да имамо једну "малу Словачку" , ето , код нас , на нашим просторима...како се путеви укрштају, тамо, амо...Куда смо ишли и куда идемо, питање је...
« Последња измена: Фебруар 29, 2020, 03:19:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Шекулар
« Одговор #628 послато: Фебруар 29, 2020, 03:21:18 поподне »
Нећемо да скрећемо више са теме (него је очигледно мој проблем што се не слажем да су Никшижи били Власи пре него што су се посрбили)...лично , немам ништа против Влаха, волим њихову музику напр...а волим и Словачку, тамо сам студирао, и баш би било занимљиво да имамо једну "малу Словачку" , ето , код нас , на нашим просторима...како се путеви укрштају, тамо, амо...Куда смо ишли, и куда идемо...питање је?

Морао сам некако Николу смирит :)
Узгред, мој син ће ићи или у Чешку или у Словачку на студиј, бар сада тако размишљамо а цијела је година пред нама па су могуће и промјене.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Шекулар
« Одговор #629 послато: Фебруар 29, 2020, 05:22:33 поподне »
Морао сам некако Николу смирит :)
Узгред, мој син ће ићи или у Чешку или у Словачку на студиј, бар сада тако размишљамо а цијела је година пред нама па су могуће и промјене.

Како мислите влаха/Влаха смирити, па цела ваша врло сажета историја показује да је то немогућа мисија.  ;) Довиђења, белохрватско-саски изданку.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #630 послато: Фебруар 29, 2020, 08:34:50 поподне »
Власи нисмо, што показује и генетика.
А да ли надимак Вајмеш долази од мешања вај-крема или албанског уља, не знам, и не верујем ни у једну варијанту.
Видех у литератури, да се надимак наводи и у облику Војмеш. То звучи знатно више словенски, само не успех наћи никакво тумачење.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Шекулар
« Одговор #631 послато: Април 06, 2020, 08:28:51 пре подне »
Навешћу неке податке које сам прикупио о шекуларским селима и засеоцима, а за недоумице које имам се надам да ће упућенији од мене дати појашњења.

Андрија Јовићевић је почетком 20. века пописао следећа села у Шекулару према тадашњој народној подели: Спалевићи, Јашовићи, Рмуши, Лекићи, Орах, Маслари, Улица, Ћетковићи, Мезгаље, Ровца. Два села са овог списка се не налазе на најдетаљнијој топографској карти која је доступна (1:25000), а то су Лекићи и Маслари. Јовићевић за Лекиће наводи да су између Спалевића и Јашовића, а за Масларе да су између Лекића и Улице. Како Радмужевића нема на списку, претпостављам да су то заправо Лекићи, иако Јовићевићев опис не одговара томе. Да ли неко може да потврди моју претпоставку? За Масларе ми такође није баш најјасније где се тачно налазе, сем да су вероватно источно од Улице.

Народна подела на села у Шекулару се знатно разликује од званичне поделе на насеља, па пошто је у пар наврата било речи о томе које село и који заселак припада ком насељу, навешћу званичну административну поделу која је била на снази на пописима становништва од 1961. до 2011. године, као и села са топографске карте (називе преносим у оригиналу) која припадају тим насељима:

Насеље Јашовићи: Јашовићи, Ливадица, западни део Спаљевића
Насеље Лази: Буљићи, Рмуше, источни део Спаљевића
Насеље Мезгаљи: Мезгаље, Ћетковићи, Улица
Насеље Орах: Орах, Кукаљи, Бељевине
Насеље Радмужевићи: Радмужевићи
Насеље Ровца: Ровца



На топографској карти изнад сам плавом бојом обележио села која су на њој приказана, док сам црвеном бојом обележио четири неименована засеока под следећим редним бројевима:
1. Овај заселак се налази између Мезгаља, Улице и Ораха. Претпостављам да је део Улице, али ако неко зна, нека потврди.
2. и 3. Ова два засеока се налазе између Улице и Радмужевића, те би барем један од њих требали бити Маслари. Ако Маслари не обухватају оба засеока, како се зове други заселак (или ком селу припада ако нема име)?
4. Овај заселак се налази између Ливадице и Спаљевића са леве стране Шекуларске Ријеке. Да ли има назив или је само у питању део Ливадице?

Што се тиче званичне поделе на насеља, она има више битних недостатака:
- Многа села немају статус насеља, већ засеока, иако се према народној подели сматрају за равноправна села са онима која имају статус насеља.
- Село Спаљевићи (или Спалевићи) је Спалевића Ријеком подељено између насеља Јашовићи и Лази.
- Лази су изгледа шири предео на истоку Шекулара по коме су назвали насеље, али нити се тај назив налази на картама, нити сам приметио да се помиње у литератури. Да ли су Шекуларци који прате ову тему уопште чули за "Лази"?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #632 послато: Април 07, 2020, 12:41:17 пре подне »
Колико је мени познато, ствари стоје овако:

У Доњем Шекулару су јасно издвојена три села – Улица, Мезгале и Ћетковићи.

Неки братственички засеоци у Горњем Шекулару тако су распоређени да је тешко тачно утврдити шта су села а шта засеоци. Ту су Орах, Јашовићи и Рмуши (или Стране). Затим Лазе (или Лази) и Сјекирица, који се заједно називају и Спалевићи (Л не Љ). Негде се као засебна села наводе и Томовићи и Булићи (Булићи данас носе братствено име, а некада се овај крај звао Средоријека) који су засеоци села Лазе. Коначно село Радмужевићи чији су засеоци Лекићи, Маслари и Кукаљи (који се негде наводе и као посебна села).

Према важећем Закону о територијалној организацији Црне Горе (из 2011. године), као насељена места на подручју Шекулара 2011. године помињу се само Јашовићи, Мезгале, Орах и Радмужевићи. Сам Закон додаје и „и друга насеља утврђена посебном одлуком те општине“. Гледао сам званичну страницу Општине Беране, али нисам нашао неку посебну одлуку која се тиче утврђивања насеља на подручју Општине.

Очито су груписали села и засеоке према највећем насељу у појединим деловима Шекулара. Претпостављам да се под Мезгалама сматра цео Доњи Шекулар (Улица, Мезгале, Ћетковићи). За Орах и Радмужевиће је јасно, док се под Јашовићима веровано сматрају сва села и засеоци узводно уз Шекуларску Ријеку. Једино нисам сигуран у шта би се према оваквој подели рачунали Рмуши, да ли у Радмужевиће или Јашовиће.

Ровца се традиционално сматрају шекуларским селом, јер су већином насељена Шекуларцима, иако не чине географску целину са Шекуларом. Слично и горњи део Калудре (Бабића мала).
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Шекулар
« Одговор #633 послато: Април 07, 2020, 01:40:19 пре подне »
Закон о територијалној организацији из 2011. је усвојен крајем те године, тако да су у резултатима последњег пописа становништва који је одржан нешто раније наведена иста насеља као и на свим претходним пописима од 1961. године. Гледајући списак насеља из закона из 2011. године, видим да се више не наводи насеље Лази, док је насеље Мазгаљи преименовано у Мезгале. Али те промене нису унесене на званичном сајту катастра где су и даље приказане границе насеља које су биле на снази пре тог закона, тако да се не бих њима бавио док не видим званичне границе.

Насеље Радмужевићи не обухвата све засеоке у којима живи истоимени род (како би било очекивано), већ по свој прилици само Лекиће. Рецимо, засеок Кукаљи сасвим извесно припада насељу Орах коме и гравитира географски, а вероватно и Маслари који би се требали налазати на местима (или једном од њих) које сам означио бројвима 2 и 3. Али то бих волео да потврди неко ко познаје терен.

Ако се Спалевићи према народној подели деле на Сјекирицу и Лазе, онда је Сјекирица део Спалевића са леве стране Спалевића Ријеке на падини планине Сјекирице, а Лазе су са десне стране те реке. То је користан податак. Да нису Томовићи можда источно од Булића? Видим да тамо постоји удаљена група кућа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #634 послато: Април 07, 2020, 01:59:35 пре подне »
Засеоци Радмужевића су они које наведох према народној подели (то и јесу огранци братства Радмужевића). Катастарске границе су нешто друго, али је свакако корисно и њих видети.

Колико се сећам са терена, Кукаљи су на узвишеном делу изнад Ораха који је дубље према Ријеци и међусобно су доста издвојени. Маслари јесу један од заселака 2 или 3 (можда и оба), јер је изнад њих Масларски крш, тако да се то подудара са мапом. Можда то на мапи не изгледа тако, али Маслари, Кукаљи и Лекићи су једна, да тако кажем, географска целина која се пружа правцем запад-исток. Овде би нам од највеће помоћи био Владо Кукаљ, који је често у Шекулару.

За Томовиће нисам сигуран, али се и мени чини да је то заселак источно од Булића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #635 послато: Април 07, 2020, 02:19:58 пре подне »
За Томовиће нисам сигуран, али се и мени чини да је то заселак источно од Булића.

Гледам сад по неким белешкама: Томовићи живе у Лазима, заједно са Спалевићима, тако да је мало вероватно да су њихове куће оне на исток од Булића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #636 послато: Април 08, 2020, 07:10:24 поподне »
 Голуб Бракочевић записао је у својој књизи:"Девет села међу девет брда - Шекулар и Шекуларци у новије доба", Београд, 1971.г. следеће :
   "Село Улица налази се у самом центру... Село се простире ка сјеверној страни до Кршина и Црвене стијене. Са западне стране граничи се са Вранаићким потоком, који дијели село Ћетковиће и Мезгале од села Улице, а са источне стране Јејевачким потоком, који протиче поред села Ораха.
     Село Орах окренуто је према брду Кострешу. Налази се на средини Шекулара. Са сјевера граничи се главним путем који иде преко средине Шекулара, а подно села Радмужевића. Са источне стране граничи се потоком званим "Пресјека", па даље уз косу поред засеока Ланиште право до Голеш планине. Са јужне стрране шумом која се протеже подно Голеша и Костреша. Са западне стране Јејевачким потоком који дијели село Орах од села Улице.
  Село Јашовиће налази се на лијевој и десној обали Шекуларске ријеке, према брду Голешу"..., налази се на средини Шекулара, између села Радмужевића и Ораха...
   Село Сјекирица налази се под истим брдом, смјештено је у подножју Сјекирице и планине Приједола. Пружа се до Милошева Дола, право низ Омарић до шумскога пута поред Шекуларске Ријеке, па се протеже према Ријеци Томовића, која извире из подножја Приједола...
    Село Лазе је постало касније од села Сјекирице...Село се налази у подножју планине Брајенице.
    Село Стране, које се још назива - Рмуши, налази се на око три километра испод познате Мокре планине.
    Село Радмужевиће се наллази по средини Шекулара, у подножју Јанкове Главе и Планиница, а од Јашовића одвајкада општински и главни пут преко Шекулара.
    Село  Ћетковиће налази се испод Лучина Брда.
    Село Мезгале налази се на западној страни Шекулара. Дијели се на Горње и Доње Мезгале".
 То су села  мјесне заједнице Шекулар. Засеоке у оквиру села,  да не наводим.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #637 послато: Април 20, 2020, 09:23:11 поподне »
Разговарао сам ових дана с једним Лекићем.
Па, ево неких његових коментара на ову географију, барем што се тиче Лекића.
Њихово село, или заселак - Лекићи, налази се на најисточнијем делу Радмужевића, практично између Радмужевића и Рмуша.
На исток од Радмужевића налази се Бријег, затим Раднић-рупе, и иза њих су Рмуши (Стране).
Овим географсјим редом су распоређени и ужи огранци Лекића: Радичевићи, Јевтовићи, Триповићи-Бријежани, и Лекићи из Раднић-рупе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #638 послато: Септембар 08, 2020, 10:13:46 поподне »
Подстакао ме Марио са дробњачким крајолицима, да поставим лепоте мог завичаја.

Није баш Шекулар, али је најближе суседство, катуни Калудрана (а међу њима и исељених шекуларских Бабића), на Капама Калударским:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Шекулар
« Одговор #639 послато: Септембар 08, 2020, 10:24:38 поподне »
Подстакао ме Марио са дробњачким крајолицима, да поставим лепоте мог завичаја.

Није баш Шекулар, али је најближе суседство, катуни Калудрана (а међу њима и исељених шекуларских Бабића), на Капама Калударским:


Nema raja bez rodnoga kraja🙂prelijepo..