Аутор Тема: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта  (Прочитано 204347 пута)

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #220 послато: Март 04, 2018, 07:53:20 поподне »
Удата у Славковиће само у други огранак породица ако је она од Паљока, могуће и да је породични надимак те друге гране Славковића од тога изведен, а не од старог презимена пошто мој  огранак породице нема тај надимак, све су претпоставк осим да су сви од увек причали српски, славили Св.Николу у гајили косовски завет, гуслари били поједини.Да ли знате одакле су ти Паљокај дошли у Ђураковац, да ли су можда Малисори?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #221 послато: Март 04, 2018, 09:42:36 поподне »
1. Уколико је родоначелник тога огранка био Павле, онда је јасно одакле је надимак Паљокић.

2. Да они су из Мирдита.

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #222 послато: Март 04, 2018, 10:04:38 поподне »
 :Захваљујем на информацијама, значиће ми у даљем трагању по пописним књигама и матичним, нарочито за везу Паљока-Павле.Да ли има на северу Албаније тестираних који припадају ближе роду Мацура-Латина?

симо

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #223 послато: Март 04, 2018, 10:39:56 поподне »
:Захваљујем на информацијама, значиће ми у даљем трагању по пописним књигама и матичним, нарочито за везу Паљока-Павле.Да ли има на северу Албаније тестираних који припадају ближе роду Мацура-Латина?

Чини се да је мацурска I1-Z63 ипак у неком тренутку ушла у процесе албанске етногенезе. Најближи српским Мацурама су тестирани који имају 391=8, а то су Албанац Sylaj из Ђаковице и Пукић из Бара (поријеклом из области Пуке у Албанији) те Мједа из Скадра. Српске Мацуре са њима дијеле заједничког претка прије неких 1450 година. Осим тога, и облик назива Мацуре присутан је код неких албанских популација у Грчкој (Matsouris међу Арванитима на Пелопонезу).

Судећи по најближим поклапањима на сјеверу, могуће да се ради о популацији германског поријекла из источне Европе, која је у периоду сеобе народа (4-5 вијек) дошла на подручје Балкана, била романизована, а касније једним дијелом албанизована, другим словенизована. Не бих искључио ни могућност да је сам назив Мацуре донешен са сјевера.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #224 послато: Март 04, 2018, 11:04:59 поподне »
Чини се да је мацурска I1-Z63 ипак у неком тренутку ушла у процесе албанске етногенезе. Најближи српским Мацурама су тестирани који имају 391=8, а то су Албанац Sylaj из Ђаковице и Пукић из Бара (поријеклом из области Пуке у Албанији) те Мједа из Скадра. Српске Мацуре са њима дијеле заједничког претка прије неких 1450 година. Осим тога, и облик назива Мацуре присутан је код неких албанских популација у Грчкој (Matsouris међу Арванитима на Пелопонезу).

Судећи по најближим поклапањима на сјеверу, могуће да се ради о популацији германског поријекла из источне Европе, која је у периоду сеобе народа (4-5 вијек) дошла на подручје Балкана, била романизована, а касније једним дијелом албанизована, другим словенизована. Не бих искључио ни могућност да је сам назив Мацуре донешен са сјевера.

Потенцијални "латини" у тој хаплогрупи су Календер, Калач и Алибашић на бошњачком ДНК пројекту, ма како предање они имали.
http://bosnjackidnk.com/baza-sa-markerima/
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #225 послато: Март 05, 2018, 09:38:47 пре подне »
:Захваљујем на информацијама, значиће ми у даљем трагању по пописним књигама и матичним, нарочито за везу Паљока-Павле.Да ли има на северу Албаније тестираних који припадају ближе роду Мацура-Латина?

А која је теби мала слава?

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #226 послато: Март 05, 2018, 12:04:15 поподне »
Мала слава је Св.Никола "летњи".Пренос моштију Св.Николе.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #227 послато: Март 05, 2018, 01:57:24 поподне »
Мала слава је Св.Никола "летњи".Пренос моштију Св.Николе.

У Драгољевцу нико не слави ту малу славу. У Ђураковцу ту комбинацију слава Св. Никола / Св. Никола летњи имају Пејчиновићи и Перовићи. То су велике фамилије и дуго су тамо.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #228 послато: Март 05, 2018, 02:50:14 поподне »
У Драгољевцу нико не слави ту малу славу. У Ђураковцу ту комбинацију слава Св. Никола / Св. Никола летњи имају Пејчиновићи и Перовићи. То су велике фамилије и дуго су тамо.

Пиcao caм o нeким poдoвимa кojи имajу ту кoмбинaциjу cлaвa и пpeдaњe o Кучимa. To cу Toмoвићи и Пoпoвићи из Вeљeг Бpeгa (И. Кoлaшин), Cуpци из Жepoвницe (И. Дoлинa) и Pajoвићи из Kpњинa. Pajoвићи гeнeтcки ниcу Кучи, дoк Toмoвићи из Пoљa кoд Mojкoвцa jecу. Caмo je питaњe дa ли cу иcтo штo и oви из Вeљeг Бpeгa.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #229 послато: Март 05, 2018, 03:58:57 поподне »
Пиcao caм o нeким poдoвимa кojи имajу ту кoмбинaциjу cлaвa и пpeдaњe o Кучимa. To cу Toмoвићи и Пoпoвићи из Вeљeг Бpeгa (И. Кoлaшин), Cуpци из Жepoвницe (И. Дoлинa) и Pajoвићи из Kpњинa. Pajoвићи гeнeтcки ниcу Кучи, дoк Toмoвићи из Пoљa кoд Mojкoвцa jecу. Caмo je питaњe дa ли cу иcтo штo и oви из Вeљeг Бpeгa.

1) А које преславе иду са Св. Николом. Ја знам само за Св. Николу летњег и за Св. Илију.
Почео сам да прикупљам грађу за Србе староседеоце пошто хоћу да напишем књигу о свим родовима без обзира на нацију који су живели Подгору, Прекорупљу и Реки до 1912.

2) Ти у Вељи Брег 100 % нису исто са овима у Мојковац. То је чудан феномен да се саплемењују породице које имају исто презиме а нису рођаци.

Пример за то су код Вас Чарапићи. Постоје Чарапићи у Куче, у Куршумлији и у Београду. Иако само себе убеђују да су рођаци. Исто су рођаци као што су са мном рођаци. Итд

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #230 послато: Март 05, 2018, 04:28:19 поподне »
1) А које преславе иду са Св. Николом. Ја знам само за Св. Николу летњег и за Св. Илију.
Почео сам да прикупљам грађу за Србе староседеоце пошто хоћу да напишем књигу о свим родовима без обзира на нацију који су живели Подгору, Прекорупљу и Реки до 1912.

2) Ти у Вељи Брег 100 % нису исто са овима у Мојковац. То је чудан феномен да се саплемењују породице које имају исто презиме а нису рођаци.

Пример за то су код Вас Чарапићи. Постоје Чарапићи у Куче, у Куршумлији и у Београду. Иако само себе убеђују да су рођаци. Исто су рођаци као што су са мном рођаци. Итд

Mиcлим дa ћe тecтиpaњe пoкaзaти дa cу Toмoвићи из Вeљeг Бpeгa зaиcтa Кучи и дa cу им Toмoвићи из Пoљa нajближи (кoликo je тo мoгућe пoмoћу 23 мapкepa). Вeћинa кojиx cлaвe Никoљдaн, пpecлaвљajу мaли Никoљдaн, мaдa имa и дpугиx пpecлaвa.

Toмoвићи и Пoпoвићи из Вeљeг Бpeгa (И. Кoлaшин), Cуpци из Жepoвницe (И. Дoлинa) и Pajoвићи из Kpњинa
Oвдe ce ocим кoмбинaциje cлaвa, пoклaпa пpeдaњe и гeoгpaфcкa близинa. Moждa ce paди o нeкoм joш нeпpoфилиcaнoм poду, кojи пpипaдajу гpaни E-BY14151, кojoj пpипaдajу Pajoвићи...


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #231 послато: Март 05, 2018, 05:14:10 поподне »
Mиcлим дa ћe тecтиpaњe пoкaзaти дa cу Toмoвићи из Вeљeг Бpeгa зaиcтa Кучи и дa cу им Toмoвићи из Пoљa нajближи (кoликo je тo мoгућe пoмoћу 23 мapкepa). Вeћинa кojиx cлaвe Никoљдaн, пpecлaвљajу мaли Никoљдaн, мaдa имa и дpугиx пpecлaвa.
 Oвдe ce ocим кoмбинaциje cлaвa, пoклaпa пpeдaњe и гeoгpaфcкa близинa. Moждa ce paди o нeкoм joш нeпpoфилиcaнoм poду, кojи пpипaдajу гpaни E-BY14151, кojoj пpипaдajу Pajoвићи...

1. Да ће бити Кучи то ће мо видети. Да не буду Кучи ко што су Рајовићи. По Метохији има пуно фамилија које имају ту комбинацију слава међу њима и например Красићи који имају каркатеристично презиме које никад није мењано.

2. Јел Петковица и Св. Петка летња иста преслава.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #232 послато: Март 05, 2018, 05:27:03 поподне »
1. Да ће бити Кучи то ће мо видети. Да не буду Кучи ко што су Рајовићи. По Метохији има пуно фамилија које имају ту комбинацију слава међу њима и например Красићи који имају каркатеристично презиме које никад није мењано.

2. Јел Петковица и Св. Петка летња иста преслава.

Aли Kpacићи нeмajу пpeдaњe o Кучимa, кoликo знaм. Пpичaм o кoмбинaциjи cлaвe плуc пpeдaњe и плуc гeoгpaфcкa близинa. Вpлo je мoгућe дa Pajoвићи, Cуpци и Toмoвићи пpипaдajу нeкoм вeћeм poду, кojи joш ниcмo кpoз литepaтуpу пpeпoзнaли. A мoждa cу и cтapиjи cлoj из Кучa.

Пeткoвицa je иcтo штo и лeтњa Cв. Пeткa.

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #233 послато: Март 05, 2018, 09:07:37 поподне »
Било је примера, а везано за иста презимена и славе, да се досели породица "а" поред породице "б" и узме од њих презиме и славу!Зашто? Можда крвна освета па скривање, у попису 1886 у мом селу породице Питулић, Царевић итд, када сам питао моје ко је то, рекли су ми друга презимена, остао им само породични надимак.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #234 послато: Март 05, 2018, 09:25:54 поподне »
Aли Kpacићи нeмajу пpeдaњe o Кучимa, кoликo знaм. Пpичaм o кoмбинaциjи cлaвe плуc пpeдaњe и плуc гeoгpaфcкa близинa. Вpлo je мoгућe дa Pajoвићи, Cуpци и Toмoвићи пpипaдajу нeкoм вeћeм poду, кojи joш ниcмo кpoз литepaтуpу пpeпoзнaли. A мoждa cу и cтapиjи cлoj из Кучa.

Пeткoвицa je иcтo штo и лeтњa Cв. Пeткa.

Са великом резервом треба узимати сва та предања јер пуно њих је читало књиге и изабрало што им се највише допада.
Сви који славе Св. Николу су Кучи а сви који славе Аранђеловдан су Васојевићи итд. 

Сећам се како ми је један Пераловић причао да су они дошли 1912 из Куча што није истина јер су они исто братство са
Кољеновићима из Гусиња,  који су тамо од око 1720. 


У Прекорпуљу има фамилија Васић која има надимак Палавртић, а у Плаву има истоимено муслимаско братство. 
И они исто трвде да су дошли 1912 из Куча а тамо су миниално од 1800 пошто имају исељене рођаке у околини Медвеђе после 1880.
Овде је 100 процената у питању исто братсво.

И Пераловићи и Палавртићи су у ствари потиснути од Дрекаловићи а сад се издају да су Дрекаловићи.
Има пуно таквих примера.

Да не испадне да се то само односи на Србе да поменем две велике албанске фамилије из Ругова за које се зна да су
Клименти.
Један старији Мурићи ме је убеђивао да је уствари он старином из села Доњи Мурићи из околине Скадарског језера, 
а један Дрешај да су они из Туза где постоји истоимено братство.  Итд.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #235 послато: Март 05, 2018, 09:32:17 поподне »
Било је примера, а везано за иста презимена и славе, да се досели породица "а" поред породице "б" и узме од њих презиме и славу!Зашто? Можда крвна освета па скривање, у попису 1886 у мом селу породице Питулић, Царевић итд, када сам питао моје ко је то, рекли су ми друга презимена, остао им само породични надимак.

Те породице су до 1999  постојале у Истоку и Царевић и  Питулић.

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #236 послато: Март 05, 2018, 09:38:53 поподне »
У попису пише " Ковраге Турска".

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #237 послато: Март 05, 2018, 09:39:44 поподне »
У Прекорпуљу има фамилија Васић која има надимак Палавртић, а у Плаву има истоимено муслимаско братство. 
И они исто трвде да су дошли 1912 из Куча а тамо су миниално од 1800 пошто имају исељене рођаке у околини Медвеђе после 1880.
Овде је 100 процената у питању исто братсво.
Доселили су у Чокотин као Васићи, био неки Васо Васић, његови синови и потомство данас се презивају Раденковићи, а надимак им је ''Палавртићи''.

Ван мреже Славен I1 Z63

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #238 послато: Март 05, 2018, 09:44:20 поподне »
Опет ја о предањима, шта да се ради :-))то ми је најдоступније, један ту мештанин ми је давно причао да су се се Славковићи презивали Ашанин, опет Пећ, мислим да их је било тамо, пошто сте добар познавалац, видим, да ли знате која је њихова слава? Нисам их видео у тестирању хаплогр.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #239 послато: Март 06, 2018, 08:49:52 пре подне »
У Драгољевцу има Ашана. Они славе Ђурђиц, а ти пишеш да Славковићи славе Никољдан.
То је велика фамилија. Има их веома пуно у Љевошу код Пећи.