Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 312798 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #180 послато: Октобар 05, 2015, 01:14:59 поподне »
Slažem se da treba demistifikovati činjenice o posrbljavanju Duklje i Crne Gore koje svoj poseban zamah dobilo u 19. i 20. veku. Nemojte zaboraviti ni dokumentovano prisustvo Hrvata u Duklji, kao i vekovima kasnije u Crnoj Gori. Ne verujem da ću imati vremena za tu temu, znajući kakve će burne reakcije izazvati, ali samo podsećam za one koji će želeti da učestvuju u njoj.

Навешћу ти много цитата који показују како су се Црногорци осећали и казивали далеко пре 19. и 20. века, кад покренем ту тему.
Ја не знам ни за једно "присуство Хрвата" у ЦГ, лише Љетописа попа Дукљанина (и то осмо измењено и допуњено ватиканско издање). Ако знаш где се још спомињу Хрвати у ЦГ, напиши.
Али, батали оне приче о хрват-башама у Цариграду и документима са Елиса, јер су те теме већ изанђале и не доказују ништа у етничком или народносном смислу...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #181 послато: Октобар 05, 2015, 01:16:38 поподне »
Навешћу ти много цитата који показују како су се Црногорци осећали и казивали далеко пре 19. и 20. века, кад покренем ту тему.

Не морам ја да покренем тему, може ко год жели  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

I-P109

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #182 послато: Октобар 05, 2015, 01:19:21 поподне »
Навешћу ти много цитата који показују како су се Црногорци осећали и казивали далеко пре 19. и 20. века, кад покренем ту тему.
Ја не знам ни за једно "присуство Хрвата" у ЦГ, лише Љетописа попа Дукљанина (и то осмо измењено и допуњено ватиканско издање). Ако знаш где се још спомињу Хрвати у ЦГ, напиши.
Али, батали оне приче о хрват-башама у Цариграду и документима са Елиса, јер су те теме већ изанђале и не доказују ништа у етничком или народносном смислу...

Ima jako mnogo pominjanja sve do 19. pa i 20. veka i lako je naći ko je zaista zainteresovan. Ako budem imao vremena, pokušaću da postavim, ali videći kakva su generalna shvatanja na forumu, već mi je jasno kuda će to odvesti i nemam želju za besmislenim svađama.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #183 послато: Октобар 05, 2015, 01:20:10 поподне »
Не морам ја да покренем тему, може ко год жели  :)
Не мора нико да покрене такву тему, јер ово није место за лечење личних фрустрација појединаца којима порекло не да мира.
Има довољно таквих форума. :)
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #184 послато: Октобар 05, 2015, 01:27:03 поподне »
Не мора нико да покрене такву тему, јер ово није место за лечење личних фрустрација појединаца којима порекло не да мира.
Има довољно таквих форума. :)

Неее, није тема за свађу. Имам неки материјал, тема је отприлике - како су се изјашњавали Црногорци кроз историју.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #185 послато: Октобар 05, 2015, 01:28:37 поподне »
Добро, то је свакако дубља тема. Подржавам ако се не допусти постављање усташког пропагандног смећа.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #186 послато: Октобар 05, 2015, 01:30:33 поподне »
Slažem se da treba demistifikovati činjenice o posrbljavanju Duklje i Crne Gore koje svoj poseban zamah dobilo u 19. i 20. veku. Nemojte zaboraviti ni dokumentovano prisustvo Hrvata u Duklji, kao i vekovima kasnije u Crnoj Gori. Ne verujem da ću imati vremena za tu temu, znajući kakve će burne reakcije izazvati, ali samo podsećam za one koji će želeti da učestvuju u njoj.
Добро бре Кристијане Дамјановићу кад ћеш да престанеш да се глупираш? И пошто већ знаш да читаш могао би да се потрудиш и да пишеш ћириличним писмом. Али да то не схватиш као притисак на тебе у смислу посрбљавања већ као правило које би требао да поштујеш пошто се већ понашаш непристојно.

I-P109

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #187 послато: Октобар 05, 2015, 01:31:21 поподне »
Добро, то је свакако дубља тема. Подржавам ако се не допусти постављање усташког пропагандног смећа.

Logical fallacy. Tema je unapred beznadežna sa takvim pristupom.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #188 послато: Октобар 05, 2015, 01:32:17 поподне »
Ima jako mnogo pominjanja sve do 19. pa i 20. veka i lako je naći ko je zaista zainteresovan. Ako budem imao vremena, pokušaću da postavim, ali videći kakva su generalna shvatanja na forumu, već mi je jasno kuda će to odvesti i nemam želju za besmislenim svađama.

Знаш како, нико тебе не тера да будеш Србин (а и хаплогрупа ти даје за право), али не мораш нама осталима да доказујеш да то ниси, а нарочито да Срби нису и многи други, већ да су у заблуди. Ја сам по оцу Црногорац (Брђанин) и моји су се вазда осећали Србима. Немам никакве дилеме о томе. Тако да приче о Црвеним Хрватима, насилном посрбљавању од стране Петровића, Карађорђевића, итд, итсл, на мене немају никаквог ефекта. Поготово што сам за ових својих 45 година прочитао толико материјала о томе, да разни бечко-берлински, ватикански и слични фалсификати на мене немају никаквог дејатва...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #189 послато: Октобар 05, 2015, 01:35:23 поподне »
Кристијане, кад толико волиш наш форум и Србе уопште, зашто се не би вратио вери прадедовској? Ево, ја ћу да ти кумујем. Можемо да те назовемо Ристан, да буде слично.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

I-P109

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #190 послато: Октобар 05, 2015, 01:36:02 поподне »
Знаш како, нико тебе не тера да будеш Србин (а и хаплогрупа ти даје за право), али не мораш нама осталима да доказујеш да то ниси, а нарочито да Срби нису и многи други, већ да су у заблуди. Ја сам по оцу Црногорац (Брђанин) и моји су се вазда осећали Србима. Немам никакве дилеме о томе. Тако да приче о Црвеним Хрватима, насилном посрбљавању од стране Петровића, Карађорђевића, итд, итсл, на мене немају никаквог ефекта. Поготово што сам за ових својих 45 година прочитао толико материјала о томе, да разни бечко-берлински, ватикански и слични фалсификати на мене немају никаквог дејатва...

Ako si unapred sve dokumente koji se na slažu sa tvojom tezom proglasio falsifikatima, nema svrhe ni tema, ni istraživanje. Zato ne želim da gubim vreme. Dokumenti neće osporiti da si ti Srbin, niti je tako nešto moguće, nego će pružiti sliku koja nije crno-bela.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #191 послато: Октобар 05, 2015, 01:37:59 поподне »
Кристијане, ћирилицом!

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #192 послато: Октобар 05, 2015, 01:45:44 поподне »
Ћирилицом обавезно. Свака држава води бригу о свом писму. Поготово би то требали да буду у Србији, јер је ћирилица међу најстаријим и најједноставнијим писмима у свету. Куд ћеш простије: једно слово, један глас, и обрнуто. Па, који то народ још има?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #193 послато: Октобар 05, 2015, 01:48:09 поподне »
Ako si unapred sve dokumente koji se na slažu sa tvojom tezom proglasio falsifikatima, nema svrhe ni tema, ni istraživanje. Zato ne želim da gubim vreme. Dokumenti neće osporiti da si ti Srbin, niti je tako nešto moguće, nego će pružiti sliku koja nije crno-bela.

Нисам рекао да су сви документи који се не слажу са мојом тезом фалсификати, него знам који то јесу.

Слика није црно-бела, и то сам и написао пре неколико постова:
ти и ја се слажемо да није све становништво ЦГ српског етничког порекла (днк истраживања то потврђују). Разлика је у томе што ти у ЦГ налазиш Хрвате и што посрбљавање несрпских Дукљана везујеш за 19. и 20. век.
Хрвата у ЦГ једино има данас и то од покатоличених Бокеља (чукунђед Србин сљего са Његуша на которску пијацу, а потомак му је данас Хрват  ::) - знам конкретне случајеве). А што се тиче посрбљавања несрпских словенских племена у Дукљи, оно је довршено још у држави Немањића. Поента теме коју хтедох да покренем (али, ћу сада, после ових постова, вероватно одустати) је да наведем нека документа и национално изјашњавање Црногораца у њима, од почетка 16, па до почетка 20. столећа. Чисто да се види да то није пропаганда Његошева или краља Николе, већ да се ЦГ народ јасно осећао и казивао Србима далеко пре њиховог времена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #194 послато: Октобар 05, 2015, 02:03:14 поподне »
Бранко Јокић, Велика и Величани, историјско-етнографска хроника, Подгорица, 2015. стр. 28.

''Занимљиво је да и ти аутор најприје подсјећају како би требало поштовати документа и историографију (при томе помињући Јовићевића, Вешовића, и друге) а не ''бабске приче'' или ''рекла-казала''. Али, поступају баш тако, па експлицитно тврде да је Чера био Кадић и Србин. Као ''готову ствар'', дописују и ''неприкосновено'' закључују да се предак величких Шаљана, у ствари, није звао Чера, него Ђуро, Илија и слично. Онда ''описују'' како је, након разних перипетија, да би избјегао крвну освету, или због нечега другог, са браћом отишао у Млетке, бојовао на страни Венецијанаца и за њима (ваљда када се рат завршио) отишао у Истру, обрео се код Скадра, и на крају, у Велици (неки све то ''романисирају'', па ''подсјећају'' како је најприје дошао у неку шуму...)
С овом причом у везу се доводи чак и прогонство братства Кадића, од стране књаза Николе, иако се то збило вијек и по касније него што је Чера дошао у Велику (!?)''

стр. 31.

''При тврдњама да је Чера ''био Илија'', аутори ''новије историје'' као најважнији ''аргумент'' постављају и загонетку: ''Ако Чера није био Србин (Кадић), како је знао српски и зашто је дао синовима српска имена?'' Одмах се намеће (контра) питање: да ли је Чера уопште знао српски (који се, узгред, тада није тако звао)? Јер, становништво овдашњих насеља, а то значи и Величани, у вријеме када су били под Турцима, не само што су се облачили на исти начин као и њихови сусједи са сјевера Албаније, Ругове и Плаве, имали скоро истовјетну кухињу, свадбе и друге обичаје, него им је и лексика била слична.
Поставља се и питање: зар су српска имена Јока (са краткосилазним акцентом на првом слогу) и Крто? Или: зар су та имена само српска? Шта, на примјер значи име Крто и какво етимолошко и коријенско поријекло има та (лична) именица? Ако се изузме њено значење у албанском или турском језику, у величком говору она би значила нешто ''крто'' (лако ломљиво, па би се његови потомци могли звати Кртићи, или Кртовићи)... Могуће да је у томе разлог зашто савремени ''историчари'' и овдје преправљају Јовићевића па тврде да се овај Черин син, у ствари, звао Крсто, што би за коријен именице имало ''крст'', односно што би наводило и на закључак да име потиче од тога хришћанскога (српског) симбола. Али, није... Као што и име другога Черинога потомка Ивезе (Ивана) у албанском језику значи: мали, ситан (Величани би рекли ''привеза(к).''

Дакле, у поменутој књизи Јокић ни једним словом није поменуо Ананиће, а он би морао то да зна, 

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #195 послато: Октобар 05, 2015, 02:12:10 поподне »
Бранко Јокић, Велика и Величани, историјско-етнографска хроника, Подгорица, 2015.
Ранко, да ли су само ови цитати или је цела монографија написана у монтенергинистичком стилу?
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #196 послато: Октобар 05, 2015, 02:31:01 поподне »
Не знам ко је тај Јокић који је писао ову књигу, али очито је да припада групи новији монтенегринских "историчара" који у свом "научном" окружењу референце стичу смишљањем нових идеја како доказати да нико у држави ЦГ није Србин, никад био, нити са Србима има икакве везе.

Каже човек - ако је био Бјелопавлић, откуд је знао српски. Крајем 17. века.

А о етнолошким и националним карактеристикама Величана у време доласка Чериног, да не говорим.
Лексика Величана и суседних плавско-гусињских муслимана и суседа са севера Албаније је можда у та времена и била слична, али тако што су ти "Бошњаци" и Малесори тада говорили српски, као и Величани.

Мислим да је коментар ових глупости непотребан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #197 послато: Октобар 05, 2015, 03:24:10 поподне »
Ранко, бар би ти морао знати (јер смо дуго били у преписци) да презиме АНАНИЋ није постало ни у време Чере, нити кад су стигли у Велику на Чакору. Презиме је настало тек након што су Черини потомци стигли до Баније. О томе сам већ писао, да су се у то време у АУ почела уводити презимена, значи (и у данашњој Р. Хрватској). То је било доба Војне Крајине, коју су највише насељавали Срби и били штит АУ од Турске најезде. Тиме су још онда штитили Европу. И онда су били усамљени као и за време Косовске битке 1389, када су штитили Европу од турске навале. И поред позива, нико се од тих бајних Европљана тада није одазвао. Али, да не дужимо и да нас ветар не однесе на ко зна коју страну.

Људи, мене само интересује бар сада, откуда су моји прапреци у 15. веку били у Скадру и околини (то доказује ДНК). Зато молим све оне који би могли да ми у томе помогну, да се јаве и да то поткрепе. Јер нас, ова надмудривања ничему неће одвести. О томе препуштам реч историчарима. То је ипак, њихов "фах".

I-P109

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #198 послато: Октобар 05, 2015, 03:35:09 поподне »
Ранко, бар би ти морао знати (јер смо дуго били у преписци) да презиме АНАНИЋ није постало ни у време Чере, нити кад су стигли у Велику на Чакору. Презиме је настало тек након што су Черини потомци стигли до Баније. О томе сам већ писао, да су се у то време у АУ почела уводити презимена, значи (и у данашњој Р. Хрватској). То је било доба Војне Крајине, коју су највише насељавали Срби и били штит АУ од Турске најезде. Тиме су још онда штитили Европу. И онда су били усамљени као и за време Косовске битке 1389, када су штитили Европу од турске навале. И поред позива, нико се од тих бајних Европљана тада није одазвао. Али, да не дужимо и да нас ветар не однесе на ко зна коју страну.

Људи, мене само интересује бар сада, откуда су моји прапреци у 15. веку били у Скадру и околини (то доказује ДНК). Зато молим све оне који би могли да ми у томе помогну, да се јаве и да то поткрепе. Јер нас, ова надмудривања ничему неће одвести. О томе препуштам реч историчарима. То је ипак, њихов "фах".

Boldovani deo jednostavno ne odgovara činjenicama, jer su u Kosovskoj bici sa evropske strane pored srpskih vojnika, bili još i nemački, mađarski, hrvatski, bosanski, albanski i bugarski.

Pored toga, Dušanovo carstvo kojim se mnogi u 21. veku diče iako je trajalo svega 10 godina, su stvorili nemački vojnici u službi kralja i cara Dušana.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #199 послато: Октобар 05, 2015, 03:42:25 поподне »
Boldovani deo jednostavno ne odgovara činjenicama, jer su u Kosovskoj bici sa evropske strane pored srpskih vojnika, bili još i nemački, mađarski, hrvatski, bosanski, albanski i bugarski.

Pored toga, Dušanovo carstvo kojim se mnogi u 21. veku diče iako je trajalo svega 10 godina, su stvorili nemački vojnici u službi kralja i cara Dušana.

П109, Дамјановићу или како већ, молим те не провоцирај и не скрећи са теме. Ова што си написао спада у нагађање са намјером провокације.