Аутор Тема: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry  (Прочитано 74921 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #160 послато: Новембар 12, 2018, 07:22:30 поподне »
Милорад Мишковић (1928-2013), кореограф и балетан



Рођен је у Ваљеву 1928. године, у грађанско-трговачкој породици, која се четири године касније преселила у Београд. У Београду је завршио основну школу и гимназију, а 1942. године постао је полазником балетског студија Нине Кирсанове. Његова међународна каријера почела је 1946. године наступима на сценама широм Европе и света. Већ следеће године емигрирао је у Француску, чиме је стекао статус непожељне особе у Југославији.

Остварио се кроз улоге Прометеја, Дон Жуана, Тристана, Хамлета и Ореста. Сарађивао је са највећим именима свога времена, попут кореографа Сержа Лифара, оперске диве Марије Калас, или Зизи Жанмари итд.

Завршетком професионалне каријере, сарађивао је са УНЕСКО, где је постао и првим уметничким директором УНЕСКО, а касније ће бити проглашен и почасним председником Међународног плесачког савета УНЕСКО.

Био је ожењен Нитом-Керол Сервин.

Умро је у Ници 2013. године.

На мрежи нађох да су његови Мишковићи пореклом из села Бачеваца код Ваљева. Код нас на сајту од раније још стоји текст о овоме селу, пренет из књиге Љубомира Павловића Колубара и Подгорина, а у коме се за Мишковиће каже следеће:

Доњи Бачевци
  • Мишковићи су у Дубоком Потоку и под Рогуљама и Брдом, и ту су: Мишковићи 6к, Радојичић 1к, Табаковићи 8к и Ниновићи 7к.
Односно у наставку:
  • МИШКОВИЋИ – досељени кад и Ђурићи (почетком 18. века). Од Мишковића доселила су се 3 брата: Мишко, Радојица и Нино, и они су досељени подељени из Обарде у Полимљу, одакле су прво прешли у Ојковицу, у Стари Влах, па тек одатле сишли у ово село и населили се у јарузи испод Бадића, где су и данас. Њих је 14 кућа, славе Св. Јована.



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #161 послато: Децембар 22, 2018, 12:17:58 пре подне »
Ненад Окановић, "Син Драган":

Oкановићи из околине Љубовије славе Св. Луку и пореклом су из Босне. Мада он верује у нека друга предања:
Okanović je imao i kome da se hvali, jer familije imaju koliko im duša hoće i svi se drže.
— Nisu tu samo Okanovići nego ima nas... Kad kažem da sam rođen u Kraljevu, svi me iz Ljubovije prozivaju da nisam iz Kraljeva. Pa nisam iz Kraljeva, samo sam tamo rođen. Majka mi je odatle. Ali sam ceo život živeo u Vrhpolju kod Ljubovije — priča glumac.
Priča o nomadskom načinu života neočekiano je dovela do Kosančić Ivana.
— Okanovići su direktni potomci Kosančić Ivana. Ćale je radio rodoslov. To su bile godine istraživanja, ali sad imamo knjigu s kompletnim poreklom. Stvarno smo direktni potomci Kosančić Ivana. Njegov sin Đurađ je posle Kosovskog boja krenuo za Liku. Kad je stigao negde do Zadra, počelo je razdvajanje. Jedan deo otišao je u Crnu Goru, jedan na Romaniju... Taj deo s Romanije je naš, tako da nismo iz Crne Gore. Iz Srbije smo.
https://www.pulsonline.rs/na-gajbi-kod/nenad-okanovic-nikad-ne-nadem-paru-u-cesnici/2hpt2sq
Нема везе, како год, волимо ми романтична предања, добар је глумац, не знам да ли би могао да се уврсти међу најбоље, али мора пореклом мало озбиљније да се позабави ( мислим, могуће да је Никшић , а издаје се за потомка Косанчића)  :D
Његово село Врхпоље није обрађено, али је Горња Буковица из исте општине Љубовија:
Порекло презимена, село Горња Буковица (Љубовија)
У другој половини XVIII века дошли су:
Окановићи у Роготи дошли су у службу од Сарајева (6 к.; Св. Лука).
https://www.poreklo.rs/2013/01/23/poreklo-prezimena-selo-gornja-bukovica-ljubovija/
« Последња измена: Децембар 22, 2018, 12:22:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #162 послато: Децембар 22, 2018, 04:05:51 поподне »
Ненад Окановић, "Син Драган":
Oкановићи из околине Љубовије славе Св. Луку и пореклом су из Босне. Мада он верује у нека друга предања:
Okanović je imao i kome da se hvali, jer familije imaju koliko im duša hoće i svi se drže.
— Nisu tu samo Okanovići nego ima nas... Kad kažem da sam rođen u Kraljevu, svi me iz Ljubovije prozivaju da nisam iz Kraljeva. Pa nisam iz Kraljeva, samo sam tamo rođen. Majka mi je odatle. Ali sam ceo život živeo u Vrhpolju kod Ljubovije — priča glumac.
Priča o nomadskom načinu života neočekiano je dovela do Kosančić Ivana.
— Okanovići su direktni potomci Kosančić Ivana. Ćale je radio rodoslov. To su bile godine istraživanja, ali sad imamo knjigu s kompletnim poreklom. Stvarno smo direktni potomci Kosančić Ivana. Njegov sin Đurađ je posle Kosovskog boja krenuo za Liku. Kad je stigao negde do Zadra, počelo je razdvajanje. Jedan deo otišao je u Crnu Goru, jedan na Romaniju... Taj deo s Romanije je naš, tako da nismo iz Crne Gore. Iz Srbije smo.
https://www.pulsonline.rs/na-gajbi-kod/nenad-okanovic-nikad-ne-nadem-paru-u-cesnici/2hpt2sq
Нема везе, како год, волимо ми романтична предања, добар је глумац, не знам да ли би могао да се уврсти међу најбоље, али мора пореклом мало озбиљније да се позабави ( мислим, могуће да је Никшић , а издаје се за потомка Косанчића)  :D
Његово село Врхпоље није обрађено, али је Горња Буковица из исте општине Љубовија:
Порекло презимена, село Горња Буковица (Љубовија)
У другој половини XVIII века дошли су:
Окановићи у Роготи дошли су у службу од Сарајева (6 к.; Св. Лука).
https://www.poreklo.rs/2013/01/23/poreklo-prezimena-selo-gornja-bukovica-ljubovija/

Извор из Павловићеве "Соколске нахије" је апсолутно нетачан. Окановићи славе Св. Трифуна и настали су од великог рода Цапарића (назив данас засебног села). Према предању, Цапарићи воде порекло од родовског братства Ђурица, односно од његовог родоначелника Ђурице, сина Ивана Косанчића. Колико је тачно то предање, о томе се може расправљати, међутим, податак о слави Св. Лука и досељавању из Сарајева нема никакво утемељење.
Од великог рода Цапарића, данас је остало преко 30 фамилија са различитим презименима. Детаљну генезу и родослое свих Цапарићана дао је локални истраживач Милан Младеновић у монографији Порекло и родослов фамилија из Горње Буковице (2014).




На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #163 послато: Децембар 22, 2018, 05:04:24 поподне »
Извор из Павловићеве "Соколске нахије" је апсолутно нетачан. Окановићи славе Св. Трифуна и настали су од великог рода Цапарића (назив данас засебног села). Према предању, Цапарићи воде порекло од родовског братства Ђурица, односно од његовог родоначелника Ђурице, сина Ивана Косанчића. Колико је тачно то предање, о томе се може расправљати, међутим, податак о слави Св. Лука и досељавању из Сарајева нема никакво утемељење.
Од великог рода Цапарића, данас је остало преко 30 фамилија са различитим презименима. Детаљну генезу и родослое свих Цапарићана дао је локални истраживач Милан Младеновић у монографији Порекло и родослов фамилија из Горње Буковице (2014).



Има разних Окановића, који славе Св. Трифуна, Св. Јована, а могуће да је и грешка у извору за Св. Луку. Чим и помиње Косанчића, који се помиње код Цапарића, могуће да се надовезао на то предање. Видим да се помиње и боравак тог рода у Боки, па је вероватно тамо почео да се слави и Св. Трифун...Не знам да ли би се у род Цапарића могли сврстати и други са славом Св. Трифун, као напр. Шапоње, Шапоњићи
« Последња измена: Децембар 22, 2018, 05:07:20 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #164 послато: Децембар 22, 2018, 07:55:10 поподне »
Је ли Љуба Тадић поријеклом Пивљанин?
Он је иначе мој омиљени српски глумац.

Љуба Тадић је рођен у селу Плешина код Урошевца. Потомак досељеника из Црне Горе.
« Последња измена: Децембар 22, 2018, 08:22:56 поподне Милош »

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #165 послато: Децембар 23, 2018, 06:08:55 поподне »
Има разних Окановића, који славе Св. Трифуна, Св. Јована, а могуће да је и грешка у извору за Св. Луку. Чим и помиње Косанчића, који се помиње код Цапарића, могуће да се надовезао на то предање. Видим да се помиње и боравак тог рода у Боки, па је вероватно тамо почео да се слави и Св. Трифун...Не знам да ли би се у род Цапарића могли сврстати и други са славом Св. Трифун, као напр. Шапоње, Шапоњићи

За род Цапарића уколико су род са Ђурицама, би се могло утврдити јесу ли сродни. Имамо групу Ђурица са славом Трипундан. Име Ђурица се често спомиње у пописима средњег вијека, па је упитно ово са Ђурицом Косанчићем.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #166 послато: Децембар 26, 2018, 09:58:19 пре подне »
Има разних Окановића, који славе Св. Трифуна, Св. Јована, а могуће да је и грешка у извору за Св. Луку. Чим и помиње Косанчића, који се помиње код Цапарића, могуће да се надовезао на то предање. Видим да се помиње и боравак тог рода у Боки, па је вероватно тамо почео да се слави и Св. Трифун...Не знам да ли би се у род Цапарића могли сврстати и други са славом Св. Трифун, као напр. Шапоње, Шапоњићи
Стара слава овог рода је Илиндан. Управо су негде у Боки почели да славе Трифундан.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #167 послато: Фебруар 28, 2019, 10:15:15 поподне »
Скоро сам сазнао да су глумац Слободан "Бода" Нинковић и музичар Љуба Нинковић из групе "С времена на време", браћа...Они су из Смедерева...


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #168 послато: Март 22, 2019, 01:11:58 пре подне »
Није професионални глумац, већ натуршчик, али је свакако упечатљив лик :)
Мирољуб Трошић - Ђода (Медвеђа, Трстеник)

Предавао је музичко у школи у Медвеђи. Трошићи славе Св. Мину и спадају у Кулизе (међу родовима у Медвеђи који спадају у Кулизе су и Бајићи, од којих је глумац Радош Бајић, славе Св. Мрату). Имам међу њима даљу фамилију, јер је један од Трошића дошао код нас на имање пошто је оженио моју чукунбабу, од којих је и мој брат Владимир Трошић, свештеник , парох у Пољни, док је други брат Драган Трошић, нажалост страдао приликом НАТО агресије, служећи војску на Косову

симо

  • Гост
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #169 послато: Март 28, 2019, 11:28:22 поподне »
Овог српског глумца сигурно нисмо помињали.



Искрено ни сам нисам знао за њега, док нисам у једној сибирској продавници двд филмова видио на руском колекцију филмова Гойка Митича и то поред колекција Бруса Вилиса, Мела Гибсона и др. Послије се распитам међу нашим људима и кажу ми да он има култни статус у Русији. Гојко Митић је у ствари глумио Индијанце у филмовима Винету источноњемачке копродукције. Овај Лесковчанин је као каскадер, случајно ушао у продукцију Винетуа. Данас живи у Њемачкој,а у Русији је и даље популаран. Толико популаран да су снимили и документарац о њему. У филму се појављују људи који говоре да је он обиљежио њихов живот и одрастање у СССР-у. Винету филмови су вјероватно били једино што је могло да уђе на тржиште СССР-а а да има везе са Америком, бар посредне.

<a href="https://www.youtube.com/v/S7Y1eWDuOow" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/S7Y1eWDuOow</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/KLH8ARro7EI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KLH8ARro7EI</a>

Иначе, Гојко Митић могао би бити I2-PH908.

Прије неколико дана на руском првом каналу гостовали су заједно Гојко Митић и Милош Биковић. Гојко Митић је, чини ми се, побрао сву славу.  :)

<a href="https://www.youtube.com/v/mKlW1QS0kww" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/mKlW1QS0kww</a>

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #170 послато: Март 28, 2019, 11:54:15 поподне »
Гојко Митић (рођен 13. јун 1940. у Стројковцу код Лесковца, Моравска бановина, Краљевина Југославија) је познати српски редитељ, глумац, каскадер и аутор. Живи у Берлину.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%98%D0%BA%D0%BE_%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%9B

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #171 послато: Март 29, 2019, 12:11:13 пре подне »
За Биковића ми се не да да видим  ;D Та струја "треш романтизма" са њим и Босиљчићем на челу (са тугом у очима) није ми баш инспиративна :) Наравно, ништа против, чим су успешни, значи да имају своју публику, а у Русији је плодно тле за Биковићеве карактеристике (уз дужно поштовање према Русима, које волим као народ)
« Последња измена: Март 29, 2019, 12:14:41 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #172 послато: Април 10, 2019, 07:11:07 поподне »
Грабеж, R1b-BY611 (уколико је глумац сродан са тестираним Грабежом)
Марко Грабеж
MLADI glumci Miloš Đurović, Marko Grabež i Marko Pavlović dobili su šansu da se, u novom filmu Srđana Koljevića „Branio sam Mladu Bosnu“, predstave u prvim ozbiljnim, velikim ulogama. Njih trojica tumače istorijske ličnosti - Gavrila Principa, Nedeljka Čabrinovića i Trifka Grabeža. Na početku razgovora sa mladim nadama, pitali smo Marka Grabeža da li je on izabrao ulogu Čabrinovića, umesto svog prezimenjaka Trifka?

- Reditelj mi je priznao da se u početku dvoumio, ali je, umesto istog prezimena, presudila veća fizička sličnost sa Čabrinovićem - objašnjava „pravi“ Grabež i otkriva: „Kažu da je Trifko rođeni brat mog čukundede“.
http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:513915-Mlade-nade-Mlade-Bosne

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #173 послато: Април 25, 2019, 10:33:42 поподне »
Дејан Чукић (трабало би да је род Васојевића ,E1b-V13>Z1057>PH1246>BY14151)
Дејан Чукић (Беране, 25. новембар 1966. је дански глумац, режисер и сценариста српског порекла. Најпознатије улоге имао је у филмовима У Кини једу псе (1999), Лака лова (2010) и Сањар (2017) и ТВ серији Борџије (2011).
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%98%D0%B0%D0%BD_%D0%A7%D1%83%D0%BA%D0%B8%D1%9B

Borgia Diaries: Dejan Cukic - 'Guiliano Della Rovere'
<a href="https://www.youtube.com/v/F2i1OIL86lo&amp;t=47s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/F2i1OIL86lo&amp;t=47s</a>
« Последња измена: Април 25, 2019, 10:41:00 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #174 послато: Јул 14, 2019, 03:08:05 пре подне »
Нисам нашао да је Милан Гутовић негде говорио о свом пореклу осим у једном интервјуу где је поменуо "динарско" порекло...
Милан Гутовић – Лане (Умка код Београда, 11. август 1946) српски је филмски, телевизијски и позоришни глумац.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%93%D1%83%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B
Порекло и братства племена Никшића
У Херцеговини: Бјелетићи и Папићи (Опутна Рудина – Црквице, Билећа – Прераци, Хум) од требјешких Милобратовића, Гутовићи раније Божовићи (Гацко – Бодежиште)
https://www.poreklo.rs/2018/05/02/poreklo-i-bratstva-plemena-niksica/
« Последња измена: Јул 14, 2019, 03:11:51 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #175 послато: Јул 14, 2019, 10:16:31 пре подне »
Нисам нашао да је Милан Гутовић негде говорио о свом пореклу осим у једном интервјуу где је поменуо "динарско" порекло...
Милан Гутовић – Лане (Умка код Београда, 11. август 1946) српски је филмски, телевизијски и позоришни глумац.
Милан Гутовић је пореклом из Пиве, бар по мушкој линији. Родитељи су му били учитељи, отац му је једно време био учитељ на Жабљаку.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #176 послато: Јул 14, 2019, 11:36:29 пре подне »
Милан Гутовић је пореклом из Пиве, бар по мушкој линији. Родитељи су му били учитељи, отац му је једно време био учитељ на Жабљаку.
Тачно. Имао сам прилике лично да га питам и потврдио је да је из Пиве.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #177 послато: Јул 14, 2019, 12:21:45 поподне »
Тачно. Имао сам прилике лично да га питам и потврдио је да је из Пиве.

То је глумачко умеће, кад Динарац одглуми Јужњака боље него сам Јужњак. :)


Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #178 послато: Јул 14, 2019, 01:55:40 поподне »
Тачно. Имао сам прилике лично да га питам и потврдио је да је из Пиве.
Naš prijatelj i komšija Gogić koji je Pivljanin je iz istog sela odakle i Gutović

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #179 послато: Јул 14, 2019, 05:27:23 поподне »
У Горњим Рудиницама „Ђикановићи (8 к) и Гутовићи (7 к.), сви су један род и сви славе св. Николу и старинци су“ (Светозар Томић, „Пива и Пивљани“, 1946). Са друге стране, Обрен Благојевић („Пива“, 1971) за Гутовиће каже да су пореклом Руђићи.
"Наша мука ваља за причешћа"