Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Крајишки родови / Одг: Брињско-удбински Кнежевићи никољштаци
« Последња порука drajver послато данас у 10:24:05 пре подне »
Годину дана прије објављивања горе поменутог чланка у Сербским народним новинама, у мају и јуну 1841. године, Лику и Мутилић су посјетила три посјетиоца из далека. У једној руској публикацији може да се прочита сљедеће:

"Поездку наметили на май-июнь 1841 года. Конечно, сообща они волновались и определяли пути следования. Ехали вдвоём: Дмитрий Максимович Княжевич и его сподвижник Николай Иванович, задание — собрать сведения о предках этого рода, изучить прошлое края, прочувствовать быт и культуру сербов. Сопровождал гостей из России Вук Караджич, к тому времени уже прославленный фольклорист, знаток сербских народных песен. Незамысловатый экипаж двигался на юг Балканского полуострова, к отрогам Альпийских гор, пометивших хребтами и теснинами замкнутые долины с приютившимися там селениями."

Као што се види из описа, Лику су том приликом посјетили Дмитрий Максимович Княжевич и Николай Иванович Надаждин, а својеврсни водич им је био ни мање ни више него Вук Караџић.

Дмитриј Максимович Књажевич (1788—1844) био је руски писац, публициста и чиновник.


https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BD%D1%8F%D0%B6%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87,_%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B9_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87_(%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C)

Николај Иванович Надеждин (1804-1856), руски научник, критичар, филозоф, новинар, етнограф. Професор Московског универзитета.


https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B8%D0%BD,_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9_%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

Драгоцјено је што је Николај Иванович о овом путу у Лику 1841. године оставио дневничке записе који су објављени. Покушаћу у наредним постовима извући неке најинтересантније моменте.
2
Архиви и архивска грађа / Одг: Архив САНУ у Сремским Карловцима
« Последња порука Malesevic послато данас у 10:20:52 пре подне »
Особље је било љубазно, предусретљиво и хтели су да помогну. Рибљу чорбу ми нису нудили, али кафу јесу :)
3
Савети за тестирање / Одг: Dante Labs
« Последња порука Malesevic послато данас у 10:19:35 пре подне »
Још мало мог искуства са пријемом прибора. Опет сам чекао њихов одговор да ли примају букални брис или ће ми послати нови прибор на адресу познаника у Бечу, па сам их синоћ новом поруком подсетио да чекам одговор. Овај пут сам поруку послао поред досадашње адресе [email protected] и на [email protected] (Милошев предлог). Данас су ми и-меилом потврдили да не могу да прихвате букални брис и да ће ми послати нови прибор. Два сата касније ми стиже од ДантеЛабса нова порука да су ми креирали налог за слање пакета преко УПС-а. И на крају ми три сата након последње поруке УПС потврђује да је пакет преузет и да би требао да у Беч на адресу мога познаника стигне у петак. Сада већ почињем да се надам да ћу можда успети да прескочим прву степеницу у процесу добијања WGS резултата.

С обзиром да сам ја узорак слао из Аустрије, могу из искуства да кажем да то није био никакав проблем. Узорак је уредно после пар дана стигао у Италију и статус моје поруџбине је промењен на налогу у то да је примљена. Од тада до данас...

Поздрав
4
Крајишки родови / Брињско-удбински Кнежевићи никољштаци
« Последња порука drajver послато данас у 09:50:44 пре подне »
У Сербским народним новинама од 18.јуна 1842. године могла се прочитати и сљедећа вијест:

" Из Лике од 17. јуна по римском календару, славно познати руски Савјетник, Димитрије Књажевич, путујући лане кроз Лику у Далмацију, посјетио је при његовом повратку из Далмације овдашње село Мутилић, и ту живећу граничарску фамилију Кнежевићеву, па је богато обдари. Вративши се послије у Русију, изволео је г. Савјетник Књажевић једну скупоцјену икону , представљајућу Преображење Господње за цркву мутилићку за спомен послати, гдје је некад његов отац крштен био. Икона ова има 14 и по стопависине, а једанаест и четврт стопа ширине и обложена је у црвени баршун. Кроз богато позлаћене, на икони налазеће се дровоизрезе (Skulpturen) провиђају се поједини удови представљања образа у најфинијем стилу; главни образ је пако од врата до ноге полакизвишен ( у полурељефу) (Halberhoben) од платине (бело злато). Цело закључавају достојно богато украшени крајоукраси. Вредност самог малања цени се одприлике на 50 ц. дуката. Остраг иконе стоји на једној сребрној таблици сљедећи руски руски натпис:
"Храму Преображења Господњег у селу Мутилићу
У спомен на Максима Димитријевича Књажевича, рођеног у овом селу 1756. године и примивши у овој цркви свето крштење, посветивши свој касније свој живот на службу Руској Империји и упокојивши се у Казану 01 децембра 1809. године.
Усрдно приносе удовица његова Јелисавета и дјеца: синови Димитрије, Александар, Николај и Владислав и ћерка Екатерина,
У Санкт-Петербургу, октобра 1841. године"


Примивши ми ову икону преко наше бечке , тајне дворске и државне Канцеларије, уручили смо је крбавском протопрезвитеру г. Спиридону Личини (такође сродник г. Савјетника Д. Кнежевића), који ју је на дан Вазнесења Господњег осветио, а сабраном народу изговорио слово овоме торжеству сходно, представљајући му животописаније фамилије Кнежевића. Житељи села Мутилића изјављују дакле пред целим публикумом своју најтоплију, искрену благодарност гореименованој ГГ. приложницима за њихов тако ријетки и скупоцјени дар, а фамилија Кнежевића живиће у њиховом памствовању, док год буде Велебит сњежну главу носио."

Забиљежени догађај се десио пред црквом са сљедеће слике:


Ко зна шта се десило са иконом коју су даривали Књажевичи, али о дародавцима из Русије и Кнежевићима из Мутилића има нешто више података.

5
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Ojler послато Април 29, 2024, 11:11:59 поподне »
Извесни Миленко Косовић је 20. марта 2021. године на страници Порекла о презимену Косовић написао следеће:

"Postovanje!!
Zivim u selu Miholjace kod Gacka,i slavim Djurdjev dan!"

"Smatra se da smo na Miholjacama starosjedioci(uz porodice Kosutici,Solaje i Kasavice),i danas na Miholjacama i u Gacku zivi 8 porodica koji slave Svetoga Djordjija."

https://www.poreklo.rs/2012/03/07/kosovi%C4%87/

Косовићи са славом Ђурђевдан у Попову, Корјенићу, Бобанима и Требињу су хаплогрупа E-V13, али не знам да ли су сродни са гатачким Косовићима.
6
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука НУки ⚔🦅⚔ послато Април 29, 2024, 09:16:45 поподне »
Да ли је поуздан тај податак да Косовићи из Михољача славе Ђурђевдан?

Извесни Миленко Косовић је 20. марта 2021. године на страници Порекла о презимену Косовић написао следеће:

"Postovanje!!
Zivim u selu Miholjace kod Gacka,i slavim Djurdjev dan!"

"Smatra se da smo na Miholjacama starosjedioci(uz porodice Kosutici,Solaje i Kasavice),i danas na Miholjacama i u Gacku zivi 8 porodica koji slave Svetoga Djordjija."

https://www.poreklo.rs/2012/03/07/kosovi%C4%87/
7
Архиви и архивска грађа / Одг: Архив САНУ у Сремским Карловцима
« Последња порука Gorance послато Април 29, 2024, 06:11:25 поподне »
Ја сам био тамо пре пар година. Архив је добро сортиран, особље је љубазно. Постоји могућност копирања на лицу места (сликање бар тада није било дозвољено), које такође ради персонал. Гастрономија у близини је сасвим пристојна :)
Што се тиче љубазности особља и гастрономије јел причамо о рибљој чорби или нечем другом? ;D
8
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Ojler послато Април 29, 2024, 05:37:46 поподне »
У Михољачама, селу суседном Автовцу одакле је тестирани Ћеранић, живи староседелачко братство Косовића које слави Ђурђевдан.
Велика је шанса да је тестирани од тих Косовића.

Да ли је поуздан тај податак да Косовићи из Михољача славе Ђурђевдан?
9
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука НУки ⚔🦅⚔ послато Април 29, 2024, 04:40:27 поподне »
У Михољачама, селу суседном Автовцу одакле је тестирани Ћеранић, живи староседелачко братство Косовића које слави Ђурђевдан.
Велика је шанса да је тестирани од тих Косовића.
10
Архиви и архивска грађа / Одг: Архив САНУ у Сремским Карловцима
« Последња порука Malesevic послато Април 29, 2024, 01:16:14 поподне »
Ја сам био тамо пре пар година. Архив је добро сортиран, особље је љубазно. Постоји могућност копирања на лицу места (сликање бар тада није било дозвољено), које такође ради персонал. Гастрономија у близини је сасвим пристојна :)
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10