Аутор Тема: Бугари  (Прочитано 88726 пута)

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Бугари
« Одговор #20 послато: Март 07, 2013, 07:30:47 поподне »
Где си ово нашао?
Ово можда одудара од оних резултата са Бугарског пројекта, али не одудара много од резултата из оног рада на који сам упутио. Наравно, овде је то приказано много боље/детаљније. Заправо, чини ми се да су резултати из овог истраживања нека средина резултата са Бугарског пројекта и поменутог рада.
« Последња измена: Март 07, 2013, 08:26:36 поподне Kyrios »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бугари
« Одговор #21 послато: Март 07, 2013, 07:44:35 поподне »
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0056779?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+plosone%2FPLoSONE+%28PLoS+ONE+Alerts%3A+New+Articles%29

На жалост, немам данас времена да се позабавим са анализом. Упада у очи велики проценат R1a М458.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Бугари
« Одговор #22 послато: Март 08, 2013, 07:48:46 пре подне »
Веома исцрпно и добро истраживање за Бугаре. покушао сам мало да укрупним резултате, па ево како то изгледа:

C=0,5%
E= 22,1%
G=4,8%
H=0,6%
I*= 0,4%
I1= 4,3
I2a M423= 20,2%
I2a M223= 1,7%
J1=3,4%
J2a=6,3%
J2b= 4,2%
L=0,2%
N=0,5%
Q=0,4%
R1a=17,5%
R1b= 10,7%
R2=0,1%
T=1,6%

Ово је груба поставка хаплогрупа.
Може се рећи да се Бугари не разликују Срба нити у једној вриједности значајно. Видљив је одмах пад хаплогрупе И2а Дин од неких 10-15%. Гледао сам затим гдје је то надомјештено, међутим вриједности осталих група не одступају значајније од српских. Чини се да Бугари имају нешто већи проценат старосједилачких група Р1б и Е1б, Ј, Г па се та разлика набрала.

Највећа разлика је код хаплогрупе Ј. Бугари имају много више Ј1 од Срба (мада су укупно гледано то мали проценти). Исто тако Ј2а је скоро дупло виши код Бугара него код Срба, док је Ј2б отприлике у истој равни. Укупно гледано Бугари имају дупло више хаплогрупе Ј од Срба и то је нај видљивија разлика у генетици два народа. Ако се на то додају још благо повишени проценти за Р1б, Е1б, Г код Бугара у односу на Србе, може се закључити да генерално Бугари имају нешто више старосједилачке генетике у доносу на Србе.

Док су Срби 50% Словени, код Бугара је тај проценат око 37%.

Било би интересантно видјети евентуалну протобугарску Ј2 хаплогрупу. Требало би упоредити бугарске, татарске (са волге) и балкарске Ј2.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бугари
« Одговор #23 послато: Март 08, 2013, 03:02:36 поподне »
УЗео сам ове податке што је синиша сабрао па сам их упоредио са подацима на бугарском пројекту. Сада имамо овакву ситуацију:



Пад већи од 1% имају: E1b (3,9%), G (3,6%), J2 (5,5%). као што видимо, ради се о дословенским хаплогрупама које у укупном збиру губе 13% од вредности које даје Бугарски пројекат.

Са друге стране имамо и "добитнике" као што су I2a (4,9%), R1a (3%) R1b (1,5%).

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бугари
« Одговор #24 послато: Март 08, 2013, 03:09:07 поподне »
Оно што мени боде очи је то да сада код Бугара имамо мање носилаца хаплогрупе J2 него што је имају Срби. што се коси са логиком.
Подаци које даје пројекат (бар што се тиче ове хаплогрупе) су (бар за мене) тачнији јер тих 5% вишка J2 код бугара би много више одговарало њиховом географском положају.
« Последња измена: Март 08, 2013, 03:17:24 поподне Kor »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бугари
« Одговор #25 послато: Октобар 20, 2014, 05:56:37 поподне »
Бугари - 126 тестираних (2012. год):

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AhnZkF3SRZ_JdHk2TlRyMV9Rb1ZXZ2lOUVdRY18yUUE&hl=en_US#gid=3

Резултати из 2013.:





Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Бугари
« Одговор #26 послато: Јануар 16, 2015, 02:18:41 поподне »
Здраво Небојша!

Скоро сам погледао на брзину истраживање у Бугарској које је обухватило 808 мушкараца из различитих делова земље. Слике који си објавио су из тог истраживања.
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0056779

Нисам неки познавалац генетике и историје па бих желео поставити једно питање.
Бугари су се од увек сматрали мешавином словена, прото-бугара и романског становништва Балкана. По књизи "Историја Срба" аутора HAROLD W. V. TEMPERLEY издате 1919 године описани су као нација која је ружнија, нижа и чврстије грађе од срба, а упорнијег и практичнијег темперамента. На почетку ове књиге он изједначава србе са јужним словенима, и уопштено називе Србин и Словен  као синониме. А србе (јужне словене) описује као високе и снажне, са бојом косе од црвене до браон и браон кожом (овај термин ми баш и није најјаснији шта под тим мисли).
Каже да су те разлике биле видљиве још у доба Карла Великог а задржале се до почетка 20-ог века.

Моја очекивања су била да највише словенског елемента видим у западној Бугарској а најмање у источној, поготово југоисточном делу. Био сам два пута у околини Бургаса на летовању, и осим словенског језика нисам приметио у изгледу неке словенске елементе. Највише су ми деловали као асимиловано пре-словенско становништво. Мада видим да у Бургаској области хаплогрупа I-M423 достиже 15,6% а у Варни 26,7%, уопштено разне верзије I хаплогрупе заједно достижу 40%.

Друга занимљива ствар је висок ниво хаплогрупе E-V13 у централној Бугарској нпр: Разград 38%, Хасково 29,3%, Ловеч 24,2%. Овај ниво достиже вредности код албанаца. Из историје у основној школи почетком деведесетих година учили су нас да су се албанци или арбанаси у средњовековној Србији доселили из централне Бугарске. Име владара који им је дозволио да се населе на територији данашње Албаније сам заборавио. А разлог за то насељавање је била слаба насељеност тих подручја. Да језички припадају румунској групи језика, а да нема говора о њиховом  илирском пореклу. Задњих година ова теорија о насељавању албанаца пала је у заборав.

Занима ме да ли се може пронаћи генетска веза између становништва централне Бугарске и албанаца?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Бугари
« Одговор #27 послато: Јануар 16, 2015, 02:27:53 поподне »
E-V13 у Бугарској

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бугари
« Одговор #28 послато: Јануар 16, 2015, 02:41:51 поподне »
Веза потиче још из доба неолита вероватно.







« Последња измена: Јануар 16, 2015, 02:48:20 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бугари
« Одговор #29 послато: Јануар 16, 2015, 03:55:39 поподне »
R1a у Бугарској представља остатке Словена, а вероватно постоји и "трачка" грана. I2a DS и I2a DN се такође могу везати за Словене. E1b и неке гране J групе се лепо уклапају у старо становништво, али остаје отворено питање да ли данас међу Бугарима постоје потомци прото-Бугара и којој хаплогрупи припадају?

Што се изгледа тиче, код Бугара (према Куну) постоје следећи типови:

1. Атлантски Медитеранац (средњи до висок стас)

2. делимично плав Ново-Дунавски тип (Балтид) типичног "прћастог" носа

3. Нордид

4. Динарац, обично са алпинским утицајем

5. Брахикефални централно-азијски турски или татарски тип (Туранид). Овај тип би се могао повезати са прото-Бугарима (?), а вероватно и са турском инвазијом.

Основни елемент у Бугарској је Атлантски Медитеранац, који датира још од неолита. Балтид је вероватно последица словенских миграција, иако неки од њих могу бити "старијег порекла". Нордид може бити последица више утицаја, а трачког највише. Динарац је једноставно резултат мешања Бугара са локалним елементима у Македонији. Туранид се углавном среће у источној Бугарској и то чешће међу пастирима, него међу земљорадницима.

Од ових различитих елемената, прва два су најважнија, а први више него други. Присуство снажно укорењене Атлантско-медитеранске расе из доба неолита евидентно је у свим равничарским деловима Балкана јужно и источно од Ђердапа. У Бугарској је географски концентрисано највише дуж јужне етничке границе, али и међу бугарским колонијама у иностранству, као нпр. на Криму.
« Последња измена: Јануар 17, 2015, 08:45:17 поподне Небојша »

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Бугари
« Одговор #30 послато: Јануар 26, 2015, 02:02:49 поподне »
Хвала на објашњењу.

У овој студији колико сам могао разумети пронашли су само 1,5% присутних хаплогупа које се могу повезати са прото-бугарима. Сад је питање колико се може веровати студији.

Занимљиво би било пронаћи списак словенских племена која су населила просторе Бугарске. Ја се једино сећам за северјане у источном или северном делу Бугарске. За друге не знам, али потрудићу се се пронаћи нешто.

Знам да постоје велике разлике у изгледу бугара. Ја сам срео припаднике бугарске националности највише из Димитровграда у Србији, и у области Бургаса. Разлике су огромне. Док у регији око Бургаса преовладава медитерански тип, у околини Димитровграда су људи већином плаве и светло смеђе косе, изразито беле коже, и релативно високог раста у односу на југоисток Бугарске.

По неким изворима са интернета трачани су били медитеранског типа. Док по неким другим изворима скоријег датума повезују их са хаплогрупама Р1а и И2а.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бугари
« Одговор #31 послато: Фебруар 20, 2015, 12:22:13 поподне »
Генетске карактеристике савремених Бугара

Бугари су словенски народ, али имају сличности са становницима Северне Грчке и Северне Италије. Стога научници дефинишу Бугаре као "посебну врсту Словена". То су закључци о генетској структури Бугара, до којих је дошло након свеобухватног двогодишњег истраживања Бугарске академије наука у сарадњи са италијанским научницима. Проучавање је спроведено у 57 европских, азијских и афричких земаља. То је највеће истраживање Бугара у циљу утврђивања њиховог генетског порекла у склопу којег је направљено најдетаљније испитивање људске ДНК и тзв. "митохондријалног хромозома" који мајка предаје својој деци. Истраживање су финансирали Министарство образовања, омладине и науке и италијанске фондације. Резултати истраживања су објављени у америчким научним часописима, а очекују се коментари историчара.

Бугарска популација је најсроднија словенским народима међу којима су им најближи рођаци Пољаци и Хрвати, док су Руси најтипичнији Словени. Научници су пронашли трачанске корене код Бугара. То нас не изненађује, јер су први насељеници данашње бугарске територије били управо Трачани. Венама Бугара поред словенске и трачанске крви тече, наравно, и протобугарска. Упркос пет векова под османском владавином, бугарска популација није обогаћена турским генотипом, категорична је проф. Драга Тончева, шеф Катедре за медицинску генетику Медицинског универзитета.

"Истраживање је део пројекта Министарства образовања, омладине и науке, објашњава проф. Драга Тончева, која је поред осталог и руковдилац Националног геномског центра. – То је једно од највећих истраживања спроведеног међу европским популацијама и треће по реду истраживање Бугара. Прва два су из 1996. и 2000. године, али су она била базирана на ограниченом броју испитаника. Док је сада броји спитаних Бугара и бугарских муслимана заиста упечатљива – 855 људи чије су ДНК упоређене са оним представника осталих европских народа."

Учешће у истраживању генотипа савремених Бугара било је на добровољном принципу. За добијање потребне ДНК информације коришћене су крвне пробе. Следи наставак тог пројекта који укључује анализу древне ДНК из 6-8. века пре Христа и 8-10. века после Христа. Генетичари су нагласили да ће у ту сврху бити испитан зубни материјал који ће дати потребне за то проучавање резултате.
Шта су још показала досадашња испитивања на бази узетих крвних проба. "Бугарски генски фонд је хомогени на подручју целе земље, тј. у Северозападној Бугарској и Родопима генетска структура Бугара је иста и са високом заступљеношћу "западноевразијских елемената", додаје још неке детаље о генетским карактеристикама Бугара академик Ангел Галабов, директор Института за микробиологију Бугарске академије наука. Али оно што је најбитније према академику Галабаву јесте побијање неких уврежених теорија о вези бугарског народа са турским народима.

"Констатовали смо да не постоји веза између древних Бугара и турских народа, објашњава академик Галабов. – Постојала је дугогодишња теорија да смо у сродству са њима. Далеко од тога! Бугари су слични словенској популацији, али су посебна врста Словена. Изгледа да је реч о "међупозицији" која је генетски блиска медитеранском типу карактеристичном за Северну Италију и део Грчке. Медитерански утицај је присутан и то је образложено постојањем трачанских гена у бугарском генотипу, јер су Трачани вековима живели на том подручју. Трачани су се измешали са словенским популацијама и Протобугарима који су дошли са Истока. Отуда су нам индоевропски корени. Још једном ћу нагласити да су Протобугари дошли са територија јужно од Памира и немају ништа заједничко са турским племенима", категоричан је у свом закључку академик Ангел Галабов.

http://bnr.bg/sr/post/100126989/genetske-karakteristike-savremenih-bugara

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бугари
« Одговор #32 послато: Септембар 07, 2015, 11:37:27 поподне »
БЪЛГАРИТE МЕЖДУ ГЕНЕТИКАТА И ИСТОРИЯТА, Живко Войников

http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/Kniga_Genetika_BG.pdf

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бугари
« Одговор #33 послато: Септембар 09, 2015, 01:39:40 поподне »
БЪЛГАРИТE МЕЖДУ ГЕНЕТИКАТА И ИСТОРИЯТА, Живко Войников
http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/Kniga_Genetika_BG.pdf

„Подтип I2a2 (M423), или I2a1b (L621) „Динарски” е основно разпространен в Словения, Босна и Херцеговина, Хърватия. Достига най-високите си проценти в Хърватия (31%), Босна и Херцеговина (40%), Словения (20%), България (20,2%), също наблюдавани високи стойности за чехите и словаците.“

О Србији, Србима, ни речи. Очито аутор није љубитељ западног суседа.
А има старо добро српско име...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бугари
« Одговор #34 послато: Септембар 09, 2015, 02:03:36 поподне »
„Подтип I2a2 (M423), или I2a1b (L621) „Динарски” е основно разпространен в Словения, Босна и Херцеговина, Хърватия. Достига най-високите си проценти в Хърватия (31%), Босна и Херцеговина (40%), Словения (20%), България (20,2%), също наблюдавани високи стойности за чехите и словаците.“

О Србији, Србима, ни речи. Очито аутор није љубитељ западног суседа.
А има старо добро српско име...

Небо, јеси ли прочитао део тескта на страни 15 ?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Бугари
« Одговор #35 послато: Септембар 09, 2015, 02:13:27 поподне »
Небо, јеси ли прочитао део тескта на страни 15 ?

Два пута сам био у Бугарској туристички, имали су фер однос према нама и испоштовали су нас. Али признају да не воле Србе, нарочито када је неко од нас прилазио девојкама. Одмах ти кажу да не воле Србе. Чак сам упознао и једну девојку која живи у Софији, мајка јој српкиња из Београда, и она ми је рекла да не воли србе, и да никада не би имала било шта са србином.
Нису љубитељи нашег дивног народа!

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бугари
« Одговор #36 послато: Септембар 09, 2015, 02:20:28 поподне »
"Треба да се има у увид и следећи факти. Српска нација практично је двокомпонентна. настала од западне шумадијске популације и од источне моравске популације састављена од србизираних потомака Бугара у последњих 200 година од Поморавље и источног Косова који се данас осећају 100 % Србима и које сад носе вековне бугарске хаплогрупе  ::)   

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Бугари
« Одговор #37 послато: Септембар 09, 2015, 02:30:01 поподне »
"Треба да се има у увид и следећи факти. Српска нација практично је двокомпонентна. настала од западне шумадијске популације и од источне моравске популације састављена од србизираних потомака Бугара у последњих 200 година од Поморавље и источног Косова који се данас осећају 100 % Србима и које сад носе вековне бугарске хаплогрупе  ::)   

Велико је питање шта су вековни бугарски хаплотипови. Пре мислим да су словени на истоку Србије и западу Бугарске ту дошли бар 100-200 а можда и више година пре бугара.
Многи Шопови ни дан данас не знају које су нације и вере. Тако да не верујем у бугарску причу да су становници Источне и Јужне Србије имали бугарски идентитет пре него што их Срби окупирали почетком 20-ог века.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бугари
« Одговор #38 послато: Септембар 09, 2015, 02:34:45 поподне »
Небо, јеси ли прочитао део тескта на страни 15 ?

Можда је хтео да каже да су ти србизирани Бугари донели И2а динарик Србима?  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бугари
« Одговор #39 послато: Септембар 09, 2015, 03:01:32 поподне »
Два пута сам био у Бугарској туристички, имали су фер однос према нама и испоштовали су нас. Али признају да не воле Србе, нарочито када је неко од нас прилазио девојкама. Одмах ти кажу да не воле Србе. Чак сам упознао и једну девојку која живи у Софији, мајка јој српкиња из Београда, и она ми је рекла да не воли србе, и да никада не би имала било шта са србином.
Нису љубитељи нашег дивног народа!

То ти је патологија инфериорних народа...
"Наша мука ваља за причешћа"