Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 356711 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #380 послато: Октобар 06, 2016, 10:22:18 поподне »
Постоји много разлога зашто би наше "новинаре" требало повешати по бандерама, а ово је дефинитивно један од њих.

Слажем се! Ово чак и није толико страшно, али је "један од". Има много већих разлога, односно горих наслова.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #381 послато: Новембар 01, 2016, 01:50:49 поподне »
U toku je javna rasprava o Nacrtu zakona o Nacionalnom DNK registru:

http://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/011116/011116-vest10.html

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #382 послато: Новембар 01, 2016, 06:35:26 поподне »
Прочитах синоћ занимљив прилог на Телеграфу. ;D

OVE FANTASTIČNE ČINJENICE O DNK sigurno niste znali!

Sa šimpanzom delimo 94,4 % DNK, a sa bananom 50 %

Genetičar Miodrag Stojković je rešio da široke narodne mase (ili bar one koje koriste Tviter) upozna sa činjenicama o DNK. Pa, evo nekih, ako niste znali:

– Bilo koja dva čoveka dele 99,9 procenata DNK. Znači samo 0,1 % nas međusobno razlikuje, a 0,01 % je dovoljno za identifikaciju

– Sa šimpanzom delimo 94,4 % DNK, a sa bananom 50 %

– Oko 8 % ljudske DNK se sastoji od prastarih virusa koji su inficirali naše pretke

– Ako neko dobije transplantaciju koštane srži, krv može da sadrži DNK davaoca, ali pljuvačka i kosa sadrže “originalnu” DNK

– Negde oko 2 grama DNK može da sačuva celokupnu digitalnu informaciju sveta

– Analiza DNK islandskih porodica je dokazala da Kolumbo nije prvi otkrio Ameriku. Vikinzi su pre 1.000 godina bili prvi i sa putovanja doveli mlade



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #383 послато: Новембар 01, 2016, 08:35:03 поподне »
Амико, немој да саблажњаваш људе оваквим написима  ;D

За Викинге се слажем, само шта значи овај детаљ "са путовања довели младе"? Кога? Индијанце?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #384 послато: Новембар 01, 2016, 09:02:37 поподне »
Ни у Телеграфу не пише шта су младо довели....ту је крај. Али сам зато чешљао по гуглу на енглеском и нашао информацију да су довели Индијанку на Исланд и размножавали се с њом. Зато их данас 8% има индијанске гене по женској линији.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #385 послато: Новембар 01, 2016, 09:17:06 поподне »
Ни у Телеграфу не пише шта су младо довели....ту је крај. Али сам зато чешљао по гуглу на енглеском и нашао информацију да су довели Индијанку на Исланд и размножавали се с њом. Зато их данас 8% има индијанске гене по женској линији.

Довели Викинзи младу женску... Сигурно је било још уплива индијанске крви на Исланд, како из те експедиције, тако и касније, са Гренланда.
Вероватно зато има оваквих физиономија тамо, попут Бјорк:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #386 послато: Новембар 01, 2016, 09:18:13 поподне »
Није ми изишла Бјорк, ваљда је слика била превелика!?

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #387 послато: Новембар 03, 2016, 01:03:14 поподне »
Амико, немој да саблажњаваш људе оваквим написима  ;D

За Викинге се слажем, само шта значи овај детаљ "са путовања довели младе"? Кога? Индијанце?

Знам Небо, али морао сам због овог последњег.  ;D



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #388 послато: Новембар 28, 2016, 11:50:05 пре подне »
Шкотски клан MacNeil је вијековима мислио да потиче од легендарног ирског краља Niall of the Nine Hostages, међутим кад се велик број припадника клана тестирао услиједило је разочарење. Они уопште нису имали ирских и келтских хаплогрупа, већ викиншких.

Ево како су неки прокоментарисали горко сазнање и начин на који су пребродили "кризу":

"Paul McNeil, a 70-year-old clansman, from Washington state, said he was “devastated” when he got his DNA results.
He said: “I nervously awaited the results, and was emotionally devastated when we received them.
The college teacher added: “A heavy workload (and a bottle of whiskey (corr) after work), helped me to get over it in a matter of weeks.””

"Calum MacNeil, a retired fisherman who lives near Castlebay on the Isle of Barra, joked: “I knew that anyway but I didn’t want to tell anybody.”

“We can say we can re-write the history of the Clan MacNeil,” said genealogist Vincent MacNeil, from Nova Scotia, Canada.

Пошто се и код нас на Пројекту често појављују овакви случајеви предлажемо исти лијек "and a bottle of ракија after work"

Иначе клан MacNeil има не баш оригиналан мото који не оставља превише избора: "Conquer or Die" Освоји или умри

https://en.wikipedia.org/wiki/Clan_MacNeil
http://www.deadlinenews.co.uk/2015/01/15/dna-tests-prove-scots-clan-are-viking-not-irish/


Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #389 послато: Новембар 28, 2016, 12:02:01 поподне »
Шкотски клан MacNeil је вијековима мислио да потиче од легендарног ирског краља Niall of the Nine Hostages, међутим кад се велик број припадника клана тестирао услиједило је разочарење. Они уопште нису имали ирских и келтских хаплогрупа, већ викиншких.

Ево како су неки прокоментарисали горко сазнање и начин на који су пребродили "кризу":

"Paul McNeil, a 70-year-old clansman, from Washington state, said he was “devastated” when he got his DNA results.
He said: “I nervously awaited the results, and was emotionally devastated when we received them.
The college teacher added: “A heavy workload (and a bottle of whiskey (corr) after work), helped me to get over it in a matter of weeks.””

"Calum MacNeil, a retired fisherman who lives near Castlebay on the Isle of Barra, joked: “I knew that anyway but I didn’t want to tell anybody.”

“We can say we can re-write the history of the Clan MacNeil,” said genealogist Vincent MacNeil, from Nova Scotia, Canada.

Пошто се и код нас на Пројекту често појављују овакви случајеви предлажемо исти лијек "and a bottle of ракија after work"

Иначе клан MacNeil има не баш оригиналан мото који не оставља превише избора: "Conquer or Die" Освоји или умри

https://en.wikipedia.org/wiki/Clan_MacNeil
http://www.deadlinenews.co.uk/2015/01/15/dna-tests-prove-scots-clan-are-viking-not-irish/
У случају Р1б 13 11-11 фобије, аплицирати третман и пре пристизања резултата.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #390 послато: Новембар 28, 2016, 01:41:15 поподне »
Шкотски клан MacNeil је вијековима мислио да потиче од легендарног ирског краља Niall of the Nine Hostages, међутим кад се велик број припадника клана тестирао услиједило је разочарење. Они уопште нису имали ирских и келтских хаплогрупа, већ викиншких.

Ево како су неки прокоментарисали горко сазнање и начин на који су пребродили "кризу":

"Paul McNeil, a 70-year-old clansman, from Washington state, said he was “devastated” when he got his DNA results.
He said: “I nervously awaited the results, and was emotionally devastated when we received them.
The college teacher added: “A heavy workload (and a bottle of whiskey (corr) after work), helped me to get over it in a matter of weeks.””

"Calum MacNeil, a retired fisherman who lives near Castlebay on the Isle of Barra, joked: “I knew that anyway but I didn’t want to tell anybody.”

“We can say we can re-write the history of the Clan MacNeil,” said genealogist Vincent MacNeil, from Nova Scotia, Canada.

Пошто се и код нас на Пројекту често појављују овакви случајеви предлажемо исти лијек "and a bottle of ракија after work"

Иначе клан MacNeil има не баш оригиналан мото који не оставља превише избора: "Conquer or Die" Освоји или умри

https://en.wikipedia.org/wiki/Clan_MacNeil
http://www.deadlinenews.co.uk/2015/01/15/dna-tests-prove-scots-clan-are-viking-not-irish/

Ми смо опуштенији, јер знамо да смо настали од свачега, и кад буде нека страна хаплогрупа, не знамо тачно ко нас је силовао.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #391 послато: Новембар 28, 2016, 01:54:38 поподне »
Ми смо опуштенији, јер знамо да смо настали од свачега, и кад буде нека страна хаплогрупа, не знамо тачно ко нас је силовао.
Да, веома смо опуштени, толико смо опуштени да кад неком предложим да се тестира, понаша се као да сам предложио вазектомију или тако нешто.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #392 послато: Новембар 28, 2016, 02:05:58 поподне »
Да, веома смо опуштени, толико смо опуштени да кад неком предложим да се тестира, понаша се као да сам предложио вазектомију или тако нешто.

Да, најчешћа реченица код наших људи је: Шта ако се покаже да сам Турчин?

Овај страх је у супротности са нашим предањима у којима се обично каже да се Турци покушали да искористе право прве брачне ноћи, али су укућани убили Турчина прије него је то право конзумирао. И наравно након тога пут под ноге.

Значи, поред толико побијених Турака због спасавања части наших жена, ми сад као страхујемо од ДНК тестирања...Стварно нема логике  ;)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #393 послато: Новембар 28, 2016, 02:07:53 поподне »
Да, веома смо опуштени, толико смо опуштени да кад неком предложим да се тестира, понаша се као да сам предложио вазектомију или тако нешто.

Зато томе лепо објасниш да вероватно никада неће ни сазнати од кога потиче, док Шкоти одмах знају да су у питању Викинзи  ;) ;)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #394 послато: Новембар 28, 2016, 02:29:20 поподне »
Да, најчешћа реченица код наших људи је: Шта ако се покаже да сам Турчин?

Овај страх је у супротности са нашим предањима у којима се обично каже да се Турци покушали да искористе право прве брачне ноћи, али су укућани убили Турчина прије него је то право конзумирао. И наравно након тога пут под ноге.

Значи, поред толико побијених Турака због спасавања части наших жена, ми сад као страхујемо од ДНК тестирања...Стварно нема логике  ;)

Скоро су ми тројица аутохтониста објаснила да тестирање нема сврхе, пошто су Срби одувек били овде и ни са ким се нису мешали. 

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #395 послато: Новембар 28, 2016, 02:49:22 поподне »
Да, веома смо опуштени, толико смо опуштени да кад неком предложим да се тестира, понаша се као да сам предложио вазектомију или тако нешто.

Богами, има и оних који не желе да се тестирају јер ће наводно ЦИА искористити те разултате да би... не знам ни ја шта.  ;)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #396 послато: Новембар 28, 2016, 02:54:57 поподне »
Богами, има и оних који не желе да се тестирају јер ће наводно ЦИА искористити те разултате да би... не знам ни ја шта.  ;)
Најчешћа је ипак Р1б фобија, да не испадну 11-11

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #397 послато: Новембар 28, 2016, 03:06:53 поподне »
Problem je izgleda što ljudi ni sami ne vjeruju 100% u predanja kao što su "Moji preci su ubili nekog Turčina pa su morali da bježu iz Crne Gore u tada tursku Bosnu/Hercegovinu" pa se plaše da nijesu bas ono što najviše mrzu, Turci ili možda i Albanci.

Samo što su i ti Turci ustvari islamizirani Balkanci tako da nemora niko da strahuje da će dobiti neke turkijske rezultate, jer pravija Turaka nije imalo puno u našim krajevima, tako i da je masovno postojalo to pravo na prvu bračnu noć (u što ne vjerujem), ipak je veća mogućnost da je to pravo iskoristio neki I2a ili E-V13 no neki turkijski N :)

Genetika ne poznaje nacije i vjere.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #398 послато: Новембар 28, 2016, 07:49:59 поподне »
Силовање је једно, а "право прве брачне ноћи" нешто сасвим другачије.
"Право прве брачне" ноћи је западноевропски производ (ius primae noctis), мада ни тамо нема сасвим поузданих података да је оно практиковано. Има неких назнака да је ово практиковано у старом веку у северној Африци и Леванту, као и у источној Анадолији.

Наравно, није искључено да је било насилника који су користили положај да раде овакве ствари, али то није било правило. Нпр. Сали-ага, звани Руднички бик:
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%B0%D0%B3%D0%B0

Овакви ексцеси сигурно не могу променити генетску слику неког народа, што се види и из досадашњих ДНК резултата.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #399 послато: Новембар 28, 2016, 07:55:58 поподне »
Шкотски клан MacNeil је вијековима мислио да потиче од легендарног ирског краља Niall of the Nine Hostages, међутим кад се велик број припадника клана тестирао услиједило је разочарење. Они уопште нису имали ирских и келтских хаплогрупа, већ викиншких.

Изгледа да су шкотски MacNeil фалш, али зато нису ирски O'Neill, они би требало да су прави потомци краља Niall of the Nine Hostages.

https://en.wikipedia.org/wiki/O'Neill_dynasty

А и генетика то потврђује:

https://www.familytreedna.com/public/oneill?iframe=yresults

Има, додуше, и по неки придружени члан хаплогрупе И.
"Наша мука ваља за причешћа"