Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 347829 пута)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #280 послато: Јануар 05, 2016, 09:28:36 поподне »
Цитат
Да ли је могуће да ћеш те особине повезати са народима који су хиљадама км далеко, а идентиччне особине постоје код становништва у суседној Албанији? Ау, мало реалности само...
Зар управо од њих већина нас не води поријекло?
Зашто само сјевер Албаније има племена, насупрот ЦГ, која свуђе има племена? Зашто је племенска организација најизраженија баш у дијеловима Албаније најближим Црној Гори? "Мало реалности"...

Цитат
Црногорци су се убијали више међусобно, него што су Турака побили. Толико о забијању ножа у леђа браћи.
Говорим о односима на нивоу државе, а не појединца/братства. Таквих је ствари било и ван ЦГ.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #281 послато: Јануар 05, 2016, 09:35:32 поподне »
Зар управо од њих већина нас не води поријекло?
Зашто само сјевер Албаније има племена, насупрот ЦГ, која свуђе има племена? Зашто је племенска организација најизраженија баш у дијеловима Албаније најближим Црној Гори? "Мало реалности"...
Говорим о односима на нивоу државе, а не појединца/братства. Таквих је ствари било и ван ЦГ.

Не знам шта да ти кажем ако верујеш да 30% I2a Y-DNA у Црногораца има везе са данашњим особинама. Како то да се нису племенски организовали Хрвати и муслимани који имају дупло више слвоенске генетике од Црногораца? Него баш ЦГ која се граничи са Албанијом...


Нисам мислио ово да ти помињем, али пошто си и ти видим задојен мржњом према Србима, као и многи савремени Црногорци:

Како то да сте се отцепили од Србије 2006. године?
Како то да сте признали Косово?
Како то да улазите у НАТО?

То нам враћате за 1862. и 1918., јел'?


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #282 послато: Јануар 05, 2016, 09:36:58 поподне »
Племена и кланови су постојали код свих европских народа (а и шире). У већини, оваква организација са свим особинама које носи (чврстина, сродничка повезаност, крвна освета, итд), замрла је код већине у средњем веку због феудалног друштвеног уређења, а затим докрајчена настанком модерних држава. Опстала је највише тамо где је модерна држава најслабије функционисала. Таква су превасходно подручја где се често ратовало, где су се мењале власти и границе, и где је рељеф био савезник племенском уређењу.
Таква је Црна Гора и с њом Брда и део Херцеговине, а такође и Малесија. То не значи да Црногорци имају урођене склоности ка мафијашењу, нити да је калабријска и сицилијанска мафија исти феномен. Криминал у ЦГ данас је више олигархијског него мафијашког типа. А такав криминал налазимо и у другим државама и срединама, који немају никакве везе са Медитераном.
Ако кажемо, нпр, да постоји неки пљеваљски клан, то ћемо одмах повезати са неком племенско-братственом спрегом. Кад кажемо – земунски клан, онда је ту у питању урбани криминал. Мислим да су у суштини исти феномени, с том разликом што у Земуну живи углавном сроднички неповезано становништво, док су у Пљевљима људи већином на неки начин повезани неким сродством. Али, то не мења суштину феномена, већ је у питању однос веће хетерогеније и мање хомогеније средине. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #283 послато: Јануар 05, 2016, 09:45:14 поподне »
Ма, нисам мислио само на Корове цитате (и других са ГГ теме), већ сам читао и Кљосова и још неке ауторе. 'Ајде да занемаримо сад реалну тезу да са Р1б инвазијом пре неких 4-5 хиљада година, неке популације у свом мушком делу (оличене у ХГ И2, Г2а, можда и Е и Ј, делом и Р1а) бивају просто почишћене из неких делова Европе. Него, погледај новију историју: који народи су били најекстремнији у експанзионизму, истребљивању и израбљивању других народа - они где је Р1б најзаступљенија: Британци, Французи, Шпанци, Немци, Италијани. Можда ту треба додати и Турке, премда код њих Р1б није преовлађујућа, али је можда изворна.
Не знам какве то везе има са у-хромозомом (можда никакве, а можда постоји неки такав освајачки ген који, опет, има неке везе са наслеђем по мушкој линији), али не верујем да је у питању баш случајност.

Pa, što je istina, istina je. Bili su prilično uspešni u zauzimanju velikog dela Evrope, sa dobrom klimom, bez vrelih leta i sa blažim zimama, okruženog vodom, odakle je neprijatelj mogao doći samo iz kopnene Evrope, koji se pokazao kao odlično polazište za kasnija osvajanja i kolonizacije kad je tehnologija uznapredovala, no i dalje mislim da je to pre splet sretnih okolnosti koji prate tu haplogrupu. Rani uspeh verovatno trebaju zahvaliti pripitomljavanju konja, a od onda nisu imali pravi izazov. Nijedna grupa koja je kasnije kretala na taj deo Evrope ili nije bila dovoljno velika da potisne R1b ili je sama pripadala tom korpusu. A i sami su se između sebe dosta istebljivali.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #284 послато: Јануар 05, 2016, 09:52:10 поподне »
Не знам шта да ти кажем ако верујеш да 30% I2a Y-DNA у Црногораца има везе са данашњим особинама. Како то да се нису племенски организовали Хрвати и муслимани који имају дупло више слвоенске генетике од Црногораца? Него баш ЦГ која се граничи са Албанијом...
Као прво- не знам зашто одмах пребацујеш на хаплогрупе. Ако ћемо тако- бројка од 30% је изведена из истраживања гдје је било укључено много оних који нису Црногорци, и као таква је мања него што би требала бити. А том броју се још требају придодати и припадници R1a и I1. И код дијела ЦГ становништва који је већински E1b јасно је изражен словенски антрополошки тип.
Хрвати и муслимани нису задржали племенску организацију јер бјеху под снажнијим утицајем феудалних господара.

Цитат
Нисам мислио ово да ти помињем, али пошто си и ти видим задојен мржњом према Србима
Задојен мржњом према Србима (нисам помињао Србе већ СРБИЈАНЦЕ, разграничи та два термина!)? Не мрзим ја никога, само истину говорим. Кад се каже да су Црногорци пљачкаши, кримоси, и шта све не, ту нема никакве увреде, али зато кад се укаже на оно што су Србијанци радили, одмах се ради о некој "монтенегринској мржњи"!?

Цитат
Како то да сте се отцепили од Србије 2006. године?
Како то да сте признали Косово?
Како то да улазите у НАТО?
Колико је Србијанаца погинуло током свих тих догађаја? Мијешање баба и жаба...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #285 послато: Јануар 05, 2016, 10:02:30 поподне »
Као прво- не знам зашто одмах пребацујеш на хаплогрупе. Ако ћемо тако- бројка од 30% је изведена из истраживања гдје је било укључено много оних који нису Црногорци, и као таква је мања него што би требала бити. А том броју се још требају придодати и припадници R1a и I1. И код дијела ЦГ становништва који је већински E1b јасно је изражен словенски антрополошки тип.

Та бројка је таква каква је. Узорак није мали и чак се резултати из СДП поклапају са тим. Дакле, са сигурношћу можемо рећи да је ЦГ у генетском смислу свега 50% "словенска".

Какве везе има што припада "словенском" антрополошком типу? Па и Албанци са севера Албаније припадају Норичком типу, па нису Словени пореклом. То је мешање баба и жаба.

Не мрзим ја никога, само истину говорим. Кад се каже да су Црногорци пљачкаши, кримоси, и шта све не, ту нема никакве увреде, али зато кад се укаже на оно што су Србијанци радили, одмах се ради о некој "монтенегринској мржњи"!?

Па и ја говорим само истину, а ово је чињеница. Не знам што те толико вређа, кад је већина Црногораца поносна на то. Чак је и Небо лепо објаснио тај феномен отимачине и како је то постала општеприхваћена, чак и пожељна особина временом.

Колико је Србијанаца погинуло током свих тих догађаја? Мијешање баба и жаба...

Не, право питање је колико је "Србијанаца" погунило на Косову и за време НАТО бомбардовања...

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #286 послато: Јануар 05, 2016, 10:09:41 поподне »
Та бројка је таква каква је. Узорак није мали и чак се резултати из СДП поклапају са тим. Дакле, са сигурношћу можемо рећи да је ЦГ у генетском смислу свега 50% "словенска".

Какве везе има што припада "словенском" антрополошком типу? Па и Албанци са севера Албаније припадају Норичком типу, па нису Словени пореклом. То је мешање баба и жаба.
Зато што је спољашњи изглед израз свеукупних (аутозомалних) гена. Код Брђана је тај тип норик-балтид, а код сјеверних Албанаца очигледан словенски утицај. За мене су антрополошки типови, на које утиче свеукупна генетика, много бољи показатељ од хаплогрупа.

Цитат
Па и ја говорим само истину, а ово је чињеница. Не знам што те толико вређа, кад је већина Црногораца поносна на то. Чак је и Небо лепо објаснио тај феномен отимачине и како је то постала општеприхваћена, чак и пожељна особина временом.
Не вријеђа ме појава отимачине/хајдуковања, добро ти то знаш, већ изјава да су у модерно доба Црногорци "кримоси који ништа не раде а лијепо живе".

Цитат
Не, право питање је колико је "Србијанаца" погунило на Косову и за време НАТО бомбардовања...
Са тим догађајима, да си ти мени здраво, Црногорци немају никакве везе (осим што су се, као и безброј пута, борили на српској страни).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #287 послато: Јануар 05, 2016, 10:16:00 поподне »
Зато што је спољашњи изглед израз свеукупних (аутозомалних) гена. Код Брђана је тај тип норик-балтид, а код сјеверних Албанаца очигледан словенски утицај. За мене су антрополошки типови, на које утиче свеукупна генетика, много бољи показатељ од хаплогрупа.

Да је ово бар мало тачно, Срби и Хрвати не би били Динарци, већ би изгледали као њихови рођаци, тј. људи који данас живе на подручју са ког су ови први потекли (Украјинци, Пољаци, Чеси).

Тако да у ову бајку само ти верујеш изгледа.

Не вријеђа ме појава отимачине/хајдуковања, добро ти то знаш, већ изјава да су у модерно доба Црногорци "кримоси који ништа не раде а лијепо живе".

Када се говори о овим стварима, не мисли се на целокупну нацију, али чињеница је да се на Балкану Црногорци издвајају по томе.

Са тим догађајима, да си ти мени здраво, Црногорци немају никакве везе (осим што су се, као и безброј пута, борили на српској страни).

Надам се да схваташ да све то пада у воду и да ништа није битно, после оваквих потеза потомака тих људи.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #288 послато: Јануар 05, 2016, 10:18:59 поподне »
Ајде де, у праву си, наравно да смо ми кримогени Влахбанци и србомрзци, а Словени смо само у траговима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #289 послато: Јануар 05, 2016, 10:22:59 поподне »
Ајде де, у праву си, наравно да смо ми кримогени Влахбанци и србомрзци, а Словени смо само у траговима.

О, што си осетљив на Влахе и Ћосовића. Ако се испостави да је тачно оно што пропагираш на овом форуму (да је И2а заправо са Готима дошла на Балкан), онда би та изјава била тачна (Р1а у ЦГ иде до 10%), тако да не знам што се ти спрдаш с њом?

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #290 послато: Јануар 05, 2016, 10:26:51 поподне »
О, што си осетљив на Влахе и Ћосовића. Ако се испостави да је тачно оно што пропагираш на овом форуму (да је И2а заправо са Готима дошла на Балкан), онда би та изјава била тачна (Р1а у ЦГ иде до 10%), тако да не знам што се ти спрдаш с њом?
Зато што већина и даље сматра да је дошла са Словенима. А ја сам поменуо да је један дио (трећина или више) већ био словенски када је дошао на Балкан.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #291 послато: Јануар 05, 2016, 10:33:58 поподне »
Надам се да схваташ да све то пада у воду и да ништа није битно, после оваквих потеза потомака тих људи.

Добро, брате Небојша, немој толико да генерализујеш. То што данас актуелна ЦГ власт (једна мала група људи којима ни србство ни црногорство ништа не значе) увлачи Црну Гору у НАТО не показује расположење народа. Већ сам овде негде писао да је православно становништво Црне Горе 2006. године већински гласало за опстанак државе СЦГ. Ако одеш у Црну Гору и прошпарташ мало по народу (одбиј од тога Цетиње од хиљаду становника, ексклузивне барове по Приморју, и део напаљене подгоричке омладине, деце родитеља укључених у актуелну власт), осетићеш пријатељско расположење према Србији. Много више него што можеш да замислиш.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #292 послато: Јануар 05, 2016, 10:36:52 поподне »
Ако одеш у Црну Гору и прошпарташ мало по народу (одбиј од тога Цетиње од хиљаду становника, ексклузивне барове по Приморју, и део напаљене подгоричке омладине, деце родитеља укључених у актуелну власт), осетићеш пријатељско расположење према Србији. Много више него што можеш да замислиш.

Знам ја све то, чак сам и више пута бранио Црногорце овде, али, кад неко конкретно оптужи Србе за нешто, морају се поменути и ти "братски греси".

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #293 послато: Јануар 05, 2016, 11:01:01 поподне »
Знам ја све то, чак сам и више пута бранио Црногорце овде, али, кад неко конкретно оптужи Србе за нешто, морају се поменути и ти "братски греси".
Небојша,
не бих да се мешам само бих те замолио да не наглашаваш то ''Срби'' када супротстављаш своје ставове наспрам онога што Шкрњо излаже у одбрани ''Црногораца'', пре свега зато што на тај начин директно негираш то да су Црногорци Срби, а то је потпуна неистина. Ја сам пре свега Србин, а Црногорац сам исто колико и ти Далматинац, или колико је неко други Шумадинац, Лала, Босанац, итд.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #294 послато: Јануар 05, 2016, 11:04:59 поподне »
Небојша,
не бих да се мешам само бих те замолио да не наглашаваш то ''Срби'' када супротстављаш своје ставове наспрам онога што Шкрњо излаже у одбрани ''Црногораца'', пре свега зато што на тај начин директно негираш то да су Црногорци Срби, а то је потпуна неистина. Ја сам пре свега Србин, а Црногорац сам исто колико и ти Далматинац, или колико је неко други Шумадинац, Лала, Босанац, итд.

Пусти ме тога Војинена, где си био то да кажеш када је Шкрњо помињао Србе и Србијанце и на тај начин директно правио поделу.

За мене су Црногорци Срби, не треба нико да ме подсећа на то.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #295 послато: Јануар 05, 2016, 11:06:34 поподне »
Изгледа да нам је у крви да се дијелимо и једни друге оптужујемо за издаје и не-српство.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #296 послато: Јануар 05, 2016, 11:14:20 поподне »
А што се тиче криминала мислим да га у Србији али и у другим државама и областима Европе па и шире има сасвим довољно и без учешћа Црногораца. Било га је и у време када је у Србији било процентуално много мање Црногораца него што је то случај данас и последњих деценија. Разне области имају разне навике становништва, па тако имамо ситуацију да је у области источне Србије (Бор, Мајданпек, Зајечар) некада нарочито изражена била не само хајдучија и пљачка већ и најсвирепија мистериозна убиства, која се и данданас тамо неретко дешавају.
И мислим да сте предалеко отишли у својој расправи која сад већ губи смисао и прелази у нешто скроз безвезе и непотребно.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #297 послато: Јануар 05, 2016, 11:16:16 поподне »
Пусти ме тога Војинена, где си био то да кажеш када је Шкрњо помињао Србе и Србијанце и на тај начин директно правио поделу.

За мене су Црногорци Срби, не треба нико да ме подсећа на то.
Па онда немој сам да правиш такву поделу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #298 послато: Јануар 05, 2016, 11:23:32 поподне »
Па онда немој сам да правиш такву поделу.

Ако си већ узео да "исправљаш", онда ради како треба. Ја нисам направио ту поделу, већ "становништво ЦГ" 2006. године. Зато је упитно колико ће се још звати српским именом.

Када ја кажем "Црногорац" мислим свакако на регионалну поделу (као и већина овде).

Слажем се са тобом и Брђанином, не треба улазити дубље у расправу, а посебно зато што нам се ближи велики празник.


Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #299 послато: Јануар 05, 2016, 11:41:53 поподне »
Тако је Нешо, још мало па је благдан. Ако ћу се ја као атеиста трудити да испоштујем слогу за ове празнике онда молим вас да учините исто :)
Иначе, ја себе по менталитету не класификујем ни као Медитеранца, а ни као Словена.
Међутим ја се идентификујем као Црногорац, Србин и Словен и то ми нико не може одузети шта год мислили о томе.