Аутор Тема: Стара Србија-Срби и Албанци  (Прочитано 82974 пута)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #160 послато: Децембар 03, 2016, 10:29:03 поподне »
Nebi se složio sa tobom što se tiče naseljavanja takozvanih Pećanaca u Toplicu. Njih ima veoma puno u Kuršumliji, Prokuplju i Blacama. Manje ih je u Medvedji (tu je mislim samo selo Čokotin).

U ove tri opštine postoje brojna sela naseljena "Pećancima".


Pod terminom Pećanac podrazumevaju se Srbi iz Metohije, Plava i Gusinja i Ibarskg Kolašina.
 Тачно је да међу тзв. Пећанцима има са подручја Гусињске нахије ( Плава, Гусиња, Андријевице, Берана, Бихора) оно што се географски зове Горње Полимље (да не улазим у називе кроз историју).  Пећ и околина им је била само успутна станица. Да се вратимо теми.  У Горњој Јабланици и сусједним мјестима има приличан број родова из Шекулара, како у ужем тако и ширем смислу. Ријетки су задржали презимена: Микарићи - Богуновац, Пејковићи, Ђошовићи, Грујићи, Портићи и сродни из села Мезгале, који су због  "крви" и  са Љеворечким Васојевићима морали да напусте Шекулар, и да од слободних  имаониока, постану чипчије Махмудбеговића у Гораждевцу. И од средине  19. вијеку у селу Мезгале живе Васојевићи, које су  Шабанагићи прихватили као своје чипчије. Опет су се неки из Метохије селили у Горњу Јабланицу. Многи се јављају под другим презименима, како због политике Обреновића и Карађорђевића, тако и по обичајима тога краја. Армуши се јављају као Ђорђевићи, Радовановићи, Дашићи као Перовићи... Најбоље о томе говоре њихови надимци: Армуши, Гусињци... и језик којим говоре. Потомке неких сам сретао у Војводини, и код њих препознао архаични говор и неке ријечи из Горњег Полимља.

Od nasilja su mogli da se sele samo iz prve dve oblasti a iz Kolašina ne.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #161 послато: Децембар 03, 2016, 10:41:23 поподне »
Мислим Видоје да су само Црногорци насељени уз границу са Косовом, док су Пећанци или како их Црногорци називају "Пећани" насељни даље од границе.
Ово сам чуо као студент од неких Црногораца из Подујева (а ту су доселили из Куршумлије ) које сам познавао.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #162 послато: Децембар 03, 2016, 10:44:20 поподне »
Pa s obzirom da na teritoriji koju je Prizrenska Liga definisala definisala kao albasnku, u tom  trenutku ne zivi ni 40 posto Albanca, tesko da se tu moze govoriti o nekoj skucenosti :)

Управо тако, творци Лиге су проширили границе те своје имагинарне државе до и најмањег албанског села, тако да свеукупно гледано, у то време и на том простору, заиста не верујем да је било ни 40 одсто Албанаца у односу на друге народе. Након 1878. креће већи терор над Србима не само због реваншизма услед изгубљеног рата већ и као план тада формиране Лиге да се унутар зацртаних граница неалбанско становништво, а нарочито Срби, сведе на најмању могућу меру. Други фактор који је погодовао снажнијем исељавању Срба је близина независне Србије, која се у то време већ непосредно наслањала на Стару Србију, а где је исељеницима било загарантовано право на живот, рад, поштено суђење итд. Албански главари су својом идејом Велике Албаније своју судбину везали за Отоманску Империју, не желећи независност већ широку аутономију тј. сопствене законе унутар ње, јер су у њој видели брану и спасиоца од хришћана и Словена (додуше неки албански интелектуалци који су били православне конфесије и са југа данашње Албаније су прижељкивали независност, али они су тада били мањина и у лошијем положају од привилегованих муслимана). Приметно је то везивање Албанаца за одређену велику силу, у нади да ће уз њену помоћ успети да остваре своје националне циљеве, међутим та нада им се изјаловила 1912. године, када су се нашли на губитничкој страни. Не могу а да не направим паралелу са данашњом ситуацијом и великом поверењу које су дали САД-у (светској сили за коју безрезервно верују да је непобедива и да ће заувек таква и остати), а за које мислим да ће им се олупати о главу још једном као и 1912. када буде дошао историјски тренутак. Навући гнев свих ваших суседа због једне силе која се налази преко океана и која већ сада почиње да посустаје, по мени, није баш најразборитији потез, али видећемо, време ће показати.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #163 послато: Децембар 03, 2016, 10:53:58 поподне »
Мислим Видоје да су само Црногорци насељени уз границу са Косовом, док су Пећанци или како их Црногорци називају "Пећани" насељни даље од границе.
Ово сам чуо као студент од неких Црногораца из Подујева (а ту су доселили из Куршумлије ) које сам познавао.

 То је тачно.   Мислим да међу њима, ту и тамо има и оних исељених из Пећи и околине, који су  поријеклом из Горњег Полимља. О томе би више могао да каже Војиненад јер је поријеклом из тог краја, потомак насељених  Црногораца.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #164 послато: Децембар 03, 2016, 11:24:52 поподне »
Управо тако, творци Лиге су проширили границе те своје имагинарне државе до и најмањег албанског села, тако да свеукупно гледано, у то време и на том простору, заиста не верујем да је било ни 40 одсто Албанаца у односу на друге народе. Након 1878. креће већи терор над Србима не само због реваншизма услед изгубљеног рата већ и као план тада формиране Лиге да се унутар зацртаних граница неалбанско становништво, а нарочито Срби, сведе на најмању могућу меру. Други фактор који је погодовао снажнијем исељавању Срба је близина независне Србије, која се у то време већ непосредно наслањала на Стару Србију, а где је исељеницима било загарантовано право на живот, рад, поштено суђење итд. Албански главари су својом идејом Велике Албаније своју судбину везали за Отоманску Империју, не желећи независност већ широку аутономију тј. сопствене законе унутар ње, јер су у њој видели брану и спасиоца од хришћана и Словена (додуше неки албански интелектуалци који су били православне конфесије и са југа данашње Албаније су прижељкивали независност, али они су тада били мањина и у лошијем положају од привилегованих муслимана). Приметно је то везивање Албанаца за одређену велику силу, у нади да ће уз њену помоћ успети да остваре своје националне циљеве, међутим та нада им се изјаловила 1912. године, када су се нашли на губитничкој страни. Не могу а да не направим паралелу са данашњом ситуацијом и великом поверењу које су дали САД-у (светској сили за коју безрезервно верују да је непобедива и да ће заувек таква и остати), а за које мислим да ће им се олупати о главу још једном као и 1912. када буде дошао историјски тренутак. Навући гнев свих ваших суседа због једне силе која се налази преко океана и која већ сада почиње да посустаје, по мени, није баш најразборитији потез, али видећемо, време ће показати.  :)

Samo ce vreme pokazati :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #165 послато: Децембар 04, 2016, 12:41:04 поподне »
То је тачно.   Мислим да међу њима, ту и тамо има и оних исељених из Пећи и околине, који су  поријеклом из Горњег Полимља. О томе би више могао да каже Војиненад јер је поријеклом из тог краја, потомак насељених  Црногораца.

Тачно. Они који су тамо насељени имају надимак Гусињци, пошто у то време Гусиње а не плав је био центар те казе.  У Медвеђи има Раденовића, Шекулараца и Величана.
То зна сгурно и Видоје и Ацо.
Назив Пећанац су користили Васојевићи за све оне Србе са ове стране Чакора.

Отуда и чувена песма где се каже:

Запита се и гора и трава,
ђе се ђеде Малићева глава,
Одговара Тифран и Скакавац,
Поне се је АНДРИЈА ПЕЋАНАЦ.


Андрија није био из Пећи но из Горње Ржанице код Плава.
Ово потврђује горе написано.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #166 послато: Децембар 04, 2016, 12:56:03 поподне »
Управо тако, творци Лиге су проширили границе те своје имагинарне државе до и најмањег албанског села, тако да свеукупно гледано, у то време и на том простору, заиста не верујем да је било ни 40 одсто Албанаца у односу на друге народе. Након 1878. креће већи терор над Србима не само због реваншизма услед изгубљеног рата већ и као план тада формиране Лиге да се унутар зацртаних граница неалбанско становништво, а нарочито Срби, сведе на најмању могућу меру. Други фактор који је погодовао снажнијем исељавању Срба је близина независне Србије, која се у то време већ непосредно наслањала на Стару Србију, а где је исељеницима било загарантовано право на живот, рад, поштено суђење итд. Албански главари су својом идејом Велике Албаније своју судбину везали за Отоманску Империју, не желећи независност већ широку аутономију тј. сопствене законе унутар ње, јер су у њој видели брану и спасиоца од хришћана и Словена (додуше неки албански интелектуалци који су били православне конфесије и са југа данашње Албаније су прижељкивали независност, али они су тада били мањина и у лошијем положају од привилегованих муслимана). Приметно је то везивање Албанаца за одређену велику силу, у нади да ће уз њену помоћ успети да остваре своје националне циљеве, међутим та нада им се изјаловила 1912. године, када су се нашли на губитничкој страни. Не могу а да не направим паралелу са данашњом ситуацијом и великом поверењу које су дали САД-у (светској сили за коју безрезервно верују да је непобедива и да ће заувек таква и остати), а за које мислим да ће им се олупати о главу још једном као и 1912. када буде дошао историјски тренутак. Навући гнев свих ваших суседа због једне силе која се налази преко океана и која већ сада почиње да посустаје, по мени, није баш најразборитији потез, али видећемо, време ће показати.  :)

Кад је у питању Косово (или Космет како га називате), ствари стоје овако.

Ви мислите да ће доћи до промена односа у свету и да ће снага САД-а пасти а сила Русије ојачати. Тако ја то видим.

Косовска страна (не ја пошто дуго година живим у дијаспори) мисли да се то неће никада десити и да ће време (сада је 17 година од завршетка рата) решити све (Срби се неће вратити). За ово друго је потребно да прођу бар две генерације (50-60 година).  То је доста времена. Тако да не могу да дам своју прогнозу.

Лично мислим да нити ће се Срби вратити, али исто да ће бар 500.000 Албанаца отселити неповратно као ја. А и потомству исељених Албанаца биће исто потребно две генерације да престане да показује било какав интерес за "егзотични Балкан" одакле му је доселио "парадеда" у Немачку.

Број становника ће пасти на исти број као 1912, а однос Срба и Албанаца ће бити 20:80.

То је моја прогноза.


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #167 послато: Децембар 04, 2016, 12:59:20 поподне »
Pa s obzirom da na teritoriji koju je Prizrenska Liga definisala definisala kao albasnku, u tom  trenutku ne zivi ni 40 posto Albanca, tesko da se tu moze govoriti o nekoj skucenosti :)

И Срби су сматрали да је Топлица, Косаница и Јабланица 1876 српска мада тамо скоро да није било Срба. (то је такозвано историјско право).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #168 послато: Децембар 04, 2016, 01:35:36 поподне »
Кад је у питању Косово (или Космет како га називате), ствари стоје овако.

Ви мислите да ће доћи до промена односа у свету и да ће снага САД-а пасти а сила Русије ојачати. Тако ја то видим.

Косовска страна (не ја пошто дуго година живим у дијаспори) мисли да се то неће никада десити и да ће време (сада је 17 година од завршетка рата) решити све (Срби се неће вратити). За ово друго је потребно да прођу бар две генерације (50-60 година).  То је доста времена. Тако да не могу да дам своју прогнозу.

Лично мислим да нити ће се Срби вратити, али исто да ће бар 500.000 Албанаца отселити неповратно као ја. А и потомству исељених Албанаца биће исто потребно две генерације да престане да показује било какав интерес за "егзотични Балкан" одакле му је доселио "парадеда" у Немачку.

Број становника ће пасти на исти број као 1912, а однос Срба и Албанаца ће бити 20:80.

То је моја прогноза.

Tpeнутнo je пpиpoдни пpиpaштaj мeђу Cpбимa нa KиM нa иcтoм нивoу, aкo нe и вeћи oд Aлбaнaцa. И пopeд дaљeг иceљaвaњa, миcлим дa ce cитуaциja кoд Cpбa cтaбилизoвaлa. Кaд будe Кocoвo дoбилo визну либepaлизaциjу, ca Kocoвa ћe oтићи у poку oд пeт гoдинa пoлa милиoнa људи. Taкo дa je peaлнo дa зa дeceтaк гoдинa имaмo oднoc 800:200 xиљaдa, ca нopмaлнoм гуcтинoм нaceљeнocти oд 100 cтaнoвникa нa 1 km квaдpaтнoм. C дpугe cтpaнe, кao штo je нepeaлнo дa Бeoгpaд икaд влaдa Дpeницoм, уocтaлoм никaд и ниje, тaкo je нepeaлнo дa Пpиштинa влaдa ceвepним дeлoм aдминиcтpaтивнoг KиM (И. Koлaшин и Ибapcкa дoлинa). To ce видeлo и пpиликoм пpeкjучepaшњe пoceтe Иce Mуcтaфe и oтвapaњу мocтa нa peци Биcтpици нa гpaници oпштинa Звeчaн и Лeпocaвић. Чoвeк je ишao кpoз шуму кoзjим cтaзaмa, jep ниje мoгao мaгиcтpaлoм. Штa ћe бити вpeмe ћe пoкaзaти, aли чињeницa je дa joш двa нaциoнaлнa питaњa нa Бaлкaну ниcу peшeнa: cpпcкo и aлбaнcкo. Peшaвaњe тoг питaњa пoдpaзумeвa пoпуштaњa, a нe дa jeднa cтpaнa дoбиje cвe, a дpугa ништa, jep тaкo жeли тpeћa cтpaнa, пa имaмo дaнac нaкapaдни "бpиceлcки cпopaиум".

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #169 послато: Децембар 04, 2016, 03:17:51 поподне »
И Срби су сматрали да је Топлица, Косаница и Јабланица 1876 српска мада тамо скоро да није било Срба. (то је такозвано историјско право).

Да, господине Руговац, али заборављате да је само 100 година пре 1876. стање било дијаметрално супротно, тј. Албанци су у Топлици, Косаници и Јабланици били мањина, а Срби већина. Разлог зашто се то стање до 1876. драстично променило је понајвише било насиље повлашћених муслимана-Арбанаса према Србима православцима, које је проузроковало њихово исељавање. 100 година и није нека древна историја, па да се на неку територију полаже "историјско право". Дакле, поред гледања стања какво јесте 1876. године, треба обратити пажњу и како је дошло до тог стања, а до тог стања је највећим делом дошло насиљем над староседеоцима. Нису ти крајеви потпуно испражњени сеобама 1690-1739. како покушава да представи већина албанских историчара, већ је староседелачко становништво било ослабљено, али и даље постојано на својим огњиштима, и постепено је враћало свој демографски потенцијал досељавањем Срба из других крајева. Овај процес је заустављен досељавањем племенски организованих и опортуних Арбанаса, који су примањем ислама добијали carte blanche да са рајом поступају како им се прохте, а то њихово досељавање стотинама километара далеко од матице, и то у доста случајева директно из Малесије, нипошто није било случајно, већ пажљиво спроведен план отоманске администрације. Није то ништа чудно и није им први пут да су тако нешто урадили, слична ствар се догађала у 18. и 19. веку на простору источне Анадолије, где су фаворизовали насељавање исто тако племенски организованих и муслиманских Курда на јерменске етничке просторе, да би онда Курди постепено истискивали Јермене и преузимали њихова насеља. Тај план је кулминирао 1915. великим геноцидом над Јерменима (где је главни починилац поред турске војске било локално турско и курдско становништво), а врло лако је слична судбина могла да снађе све православне хришћане на подручју Европске Турске, да се није догодио Први балкански рат. Све ове чињенице треба узимати у обзир када се говори о овој теми.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #170 послато: Децембар 04, 2016, 03:44:25 поподне »
Предложио бих да се писаније о Србима и Албанцима пребаци из ове у тему "Стара Србија-Срби и Албанци".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #171 послато: Децембар 04, 2016, 03:53:23 поподне »
Tpeнутнo je пpиpoдни пpиpaштaj мeђу Cpбимa нa KиM нa иcтoм нивoу, aкo нe и вeћи oд Aлбaнaцa. И пopeд дaљeг иceљaвaњa, миcлим дa ce cитуaциja кoд Cpбa cтaбилизoвaлa. Кaд будe Кocoвo дoбилo визну либepaлизaциjу, ca Kocoвa ћe oтићи у poку oд пeт гoдинa пoлa милиoнa људи. Taкo дa je peaлнo дa зa дeceтaк гoдинa имaмo oднoc 800:200 xиљaдa, ca нopмaлнoм гуcтинoм нaceљeнocти oд 100 cтaнoвникa нa 1 km квaдpaтнoм. C дpугe cтpaнe, кao штo je нepeaлнo дa Бeoгpaд икaд влaдa Дpeницoм, уocтaлoм никaд и ниje, тaкo je нepeaлнo дa Пpиштинa влaдa ceвepним дeлoм aдминиcтpaтивнoг KиM (И. Koлaшин и Ибapcкa дoлинa). To ce видeлo и пpиликoм пpeкjучepaшњe пoceтe Иce Mуcтaфe и oтвapaњу мocтa нa peци Биcтpици нa гpaници oпштинa Звeчaн и Лeпocaвић. Чoвeк je ишao кpoз шуму кoзjим cтaзaмa, jep ниje мoгao мaгиcтpaлoм. Штa ћe бити вpeмe ћe пoкaзaти, aли чињeницa je дa joш двa нaциoнaлнa питaњa нa Бaлкaну ниcу peшeнa: cpпcкo и aлбaнcкo. Peшaвaњe тoг питaњa пoдpaзумeвa пoпуштaњa, a нe дa jeднa cтpaнa дoбиje cвe, a дpугa ништa, jep тaкo жeли тpeћa cтpaнa, пa имaмo дaнac нaкapaдни "бpиceлcки cпopaиум".

Да. У потпуности се слажемо у проценама.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #172 послато: Децембар 04, 2016, 03:58:05 поподне »
Да, господине Руговац, али заборављате да је само 100 година пре 1876. стање било дијаметрално супротно, тј. Албанци су у Топлици, Косаници и Јабланици били мањина, а Срби већина. Разлог зашто се то стање до 1876. драстично променило је понајвише било насиље повлашћених муслимана-Арбанаса према Србима православцима, које је проузроковало њихово исељавање. 100 година и није нека древна историја, па да се на неку територију полаже "историјско право". Дакле, поред гледања стања какво јесте 1876. године, треба обратити пажњу и како је дошло до тог стања, а до тог стања је највећим делом дошло насиљем над староседеоцима. Нису ти крајеви потпуно испражњени сеобама 1690-1739. како покушава да представи већина албанских историчара, већ је староседелачко становништво било ослабљено, али и даље постојано на својим огњиштима, и постепено је враћало свој демографски потенцијал досељавањем Срба из других крајева. Овај процес је заустављен досељавањем племенски организованих и опортуних Арбанаса, који су примањем ислама добијали carte blanche да са рајом поступају како им се прохте, а то њихово досељавање стотинама километара далеко од матице, и то у доста случајева директно из Малесије, нипошто није било случајно, већ пажљиво спроведен план отоманске администрације. Није то ништа чудно и није им први пут да су тако нешто урадили, слична ствар се догађала у 18. и 19. веку на простору источне Анадолије, где су фаворизовали насељавање исто тако племенски организованих и муслиманских Курда на јерменске етничке просторе, да би онда Курди постепено истискивали Јермене и преузимали њихова насеља. Тај план је кулминирао 1915. великим геноцидом над Јерменима (где је главни починилац поред турске војске било локално турско и курдско становништво), а врло лако је слична судбина могла да снађе све православне хришћане на подручју Европске Турске, да се није догодио Први балкански рат. Све ове чињенице треба узимати у обзир када се говори о овој теми.


Господине НиколаВук,
Око овога се не слажемо, јер се зна да је Топлица била опустела и да су Албанци доселили као католици, а не као муслимани. Такође и поређење са Курдима није реално.

Мислим да бисте у вашим прилозима требали да будете објективнији.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #173 послато: Децембар 04, 2016, 04:44:35 поподне »

Господине НиколаВук,
Око овога се не слажемо, јер се зна да је Топлица била опустела и да су Албанци доселили као католици, а не као муслимани. Такође и поређење са Курдима није реално.

Мислим да бисте у вашим прилозима требали да будете објективнији.

Има више доказа да Топлица није била опустела, један од најречитијих је списак приложника цркве св. Прокопија у Прокупљу из 1743. године, дакле након Великих сеоба Срба. У њему су поименце наведени приложници и из којих су села, па тако нпр. "от Судимне Јован Милошевић, от Музаћа Вучета, от Рашице Јанко...от Јошанице Павун, от Драгуше Милован...от Горне Свраче Петар, от Бреснице кнез Ћора, от Горне Бреснице Радосав, от Коњухчића Никола, от Меровца Јован..." итд. итд. У то доба је у свим овим наведеним селима (има их још пуно која нисам навео) сигурно било стално настањених Срба и у већем броју, али пред ратове 1876-78. у многим од ових села више није било ниједног српског становника. И у Девичком Катастиху су као приложници 1762. године наведени мештани Бесолице и Трмке, села која су пред ратове 1876-78. била чисто албанска. Дакле, врло сам објективан, и ништа што говорим не остављам непоткрепљено изворима.  ;) Горе наведене податке сам преузео из чланка Радослава Љ. Павловића: "Сеобе Срба и Арбанаса у ратовима 1876. и 1877-78. године".
Није потпуно тачно да су се Албанци досељавали као католици, само делимично. Албанци су на простор Старе Србије долазили или као муслимани или као католици. Ако су долазили као муслимани, ислам су примали обично у Љуми или у околини Ђаковице, које су биле две најзначајније етапне области насељавања Арбанаса ка североистоку. Међутим, чак и када су долазили као католици, у католичкој вери нису дуго остајали, већ су врло брзо примали ислам, јер су са њим добијали неслућене привилегије и предност над комшијама Србима, а ту предност су они накнадно злоупотребљавали насиљем над истима и узурпирањем њихове земље и имовине, као и накнадним уништавањем сваког трага њиховог ранијег присуства (преоравањем гробаља, разградњом цркви и подизањем од тако добијеног материјала мостова, џамија и других објеката). Колико су Албанци на прихватање ислама гледали само као на прилику да побољшају свој материјални статус и положај говори и појава "љарамана" у Косовском Поморављу, Албанаца који су привидно примали ислам (како се не би разликовали од осталих Албанаца и како би добили привилегије које следују муслиманима), а кући су уствари и даље практиковали католичке обичаје и обреде. О свему овоме је нашироко писано у нашој антропогеографској литератури, а образложићу све ово још неким конкретним документованим примерима, када будем нашао времена.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #174 послато: Децембар 04, 2016, 06:35:17 поподне »
Колико су Албанци на прихватање ислама гледали само као на прилику да побољшају свој материјални статус и положај говори и појава "љарамана" у Косовском Поморављу, Албанаца који су привидно примали ислам (како се не би разликовали од осталих Албанаца и како би добили привилегије које следују муслиманима), а кући су уствари и даље практиковали католичке обичаје и обреде. О свему овоме је нашироко писано у нашој антропогеографској литератури, а образложићу све ово још неким конкретним документованим примерима, када будем нашао времена.  :)
Нешто слично су примењивали и Горанци, да би се породица заштитила од насртаја исламизираних албанских племена из околине прихватали су ислам, али једна жена у породици задржавала би хришћанску веру, палила свећу и обележавала крсну славу. Неке од тих најстаријих жена, које су до краја свог живота остајале у хришћанству, биле су живе до пред крај 19. века. И у другим деловима тадашњег Отоманског царства, нарочито у 17. и 18. веку било је доста случајева да је један од браће прихватао ислам и на тај начин штитио читаву породицу. Ислам је био доминантна религија и пружао је могућност економског просперитета и привилегију заштите пред законом у односу на ''невернике'' хришћанске вероисповести.   

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #175 послато: Децембар 04, 2016, 07:22:47 поподне »
Нешто слично су примењивали и Горанци, да би се породица заштитила од насртаја исламизираних албанских племена из околине прихватали су ислам, али једна жена у породици задржавала би хришћанску веру, палила свећу и обележавала крсну славу. Неке од тих најстаријих жена, које су до краја свог живота остајале у хришћанству, биле су живе до пред крај 19. века. И у другим деловима тадашњег Отоманског царства, нарочито у 17. и 18. веку било је доста случајева да је један од браће прихватао ислам и на тај начин штитио читаву породицу. Ислам је био доминантна религија и пружао је могућност економског просперитета и привилегију заштите пред законом у односу на ''невернике'' хришћанске вероисповести.

Љapeмaни или "шapeни"-lareman, cу ce вeнчaвaли и кpcтили дeцу пo кaтoличкoм oбpeду, a caxpaњивaни cу кao муcлимaни. Peкao биx дa je вeћинa apбaнaшкиx poдoвa и бajpaкa,билo нa пpeлaзу ca кaтoличaнcтвa нa иcлaм кpиптo-кaтoлици. И у Ceoби 1690. je вeлики бpoj љapeмaнa пoд нaдбиcкупoм Mиxajлoм Cумoм oдceлиo у Cpeм и Cлaвoниjу. Њиxoв цeнтap je биo мaнacтиp Лeтницa нa гpaници ca Maкeдoниjoм, у oпштини Витинa. Зa њиx ce уcтaлиo тaj нaзив., иaкo cу cвa вeћa бpaтcтвa дугo ocтajaлa кpиптo-кaтoлици.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #176 послато: Децембар 04, 2016, 07:28:39 поподне »
И Срби су сматрали да је Топлица, Косаница и Јабланица 1876 српска мада тамо скоро да није било Срба. (то је такозвано историјско право).
Зависи о којим деловима ових области је реч. На пример, у вишим деловима Топлице, Косаонице и у Горњој Јабланици преовладавало је албанско становништво, док је у нижим пределима Топлице, питомијим селима Косаоничким, и у Доњој Јабланици преовладавало српско становништво. Конкретно када је Јабланица у питању, Албанци су били бројчано доминантни у селима све до Медвеђе, одакле су се пружала ка правцу Лебана и Доње Јабланице ретка насеља српских староседелачких родова који су били нешто проређенији јер су трпели највећи терор. Од Лебана ка Лесковцу српско становништво је било бројчано доминантније. Када је српска војска 1878. год. ослободила од тадашње турске ове области, највећи број Албанаца је одселио ка Каменици, Гњилану, Подујеву, а само у шест села  је под гаранцијом договора који су склопили Есат-паша и српска влада  остало насељено албанским становништвом. Након тога кренуло је насељавање Црногораца, Херцеговаца, Крајинаца (Зајечар), Пећанаца (Метохија), Криворечана (Ново Брдо, Гњилане, Каменица), Власинаца, Врањанаца и др. Црногорци и Херцеговци су се насељавали по правилу у горњим деловима тих области уз саму границу. У самој Јабланици Црногорци и Херцеговци су насељавани у Горњој Јабланици, тачније у оним селима где су пре њих живели Албанци кроз 5-6 генерација, док за  Пећанце, барем што се тиче Горње Јабланице, знам да нигде нису били уз саму границу. И данас се у селу где је досељена моја породица разазнају хумке на месту које народ зове ''турско гробље'' иако се заправо ради о гробљу албанског становништва које је ту некада живело. Један вир (камено корито) у речици која протиче кроз село Мркоње где су жене обично купале јагњад, и где смо се ми као деца често расхлађивали у врелим летњим данима док су старији косили, носи назив ''Шкодрански вир'', што је назив који је очигледно остао од тог албанског становништва јер назив је свакако добио по Скадру одакле су та малисорска племена доселила у ту област након ''велике сеобе'' Срба. До скоро су биле у животу и неке воћке као нпр. крушке које су претекле и до недавно и рађале, као и неке зидине од камења које су они зидали. Али сви други топоними за које се поуздано зна да су стари од давнина потичу управо од тог најстаријег српског становништва које је ту живело вековима пре досељавања Албанаца.  Доказ томе су и остаци старе цркве и гробље који се налазе одмах изнад наше куће, а на остацима темеља те старе цркве жене су на Ивањдан палиле свеће, а сељани из поштовања никада нису пуштали стоку да туда гази и пасе. Ту су гробови оних Срба који су некада живели у Мркоњу, и који су бежећи од турске одмазде након турско-аустријских ратова одселили ка северу. На њихова имања Турци су доселили албанска малисорска племена, која су ту живела неких 5-6 генерација, а највећи број њих је одмах након доласка примио ислам. Када су одселили, српска влада им је исплатила штету и сваки од њих је добио надокнаду за своја имања која су дељена новим досељеницима. То је укратко хронологија догађаја када је Горња Јабланица у питању.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #177 послато: Децембар 04, 2016, 07:58:48 поподне »
Љapeмaни или "шapeни"-lareman, cу ce вeнчaвaли и кpcтили дeцу пo кaтoличкoм oбpeду, a caxpaњивaни cу кao муcлимaни. Peкao биx дa je вeћинa apбaнaшкиx poдoвa и бajpaкa,билo нa пpeлaзу ca кaтoличaнcтвa нa иcлaм кpиптo-кaтoлици. И у Ceoби 1690. je вeлики бpoj љapeмaнa пoд нaдбиcкупoм Mиxajлoм Cумoм oдceлиo у Cpeм и Cлaвoниjу. Њиxoв цeнтap je биo мaнacтиp Лeтницa нa гpaници ca Maкeдoниjoм, у oпштини Витинa. Зa њиx ce уcтaлиo тaj нaзив., иaкo cу cвa вeћa бpaтcтвa дугo ocтajaлa кpиптo-кaтoлици.

Љapaмaни.
Инaчe Oлгa Зиpojeвић у " Aлaxoви xpишћaни" зa кpиптo-xpишћaнcтвo нa Бaлкaну кaжe:
" Двoверје (двоверци, шарени - домаћи, словенски називи, код Грка дипистиа, патсали) је регистровано и у Македонији, на Косову, у јужној Србији, Црној Гори, Херцеговини, Босни, Бугарској. Било их је и на Понту, у Трапезунту (ставриоти), у Грчкој, Додеканезу, Митилени, Криту, а нарочито на Кипру; ту су их називали линовамваки (лан и памук - између хришћана и муслимана у вери, попут тканине), па лардокопхтеди (јер су јели свиње), месокертеди (итал. mezzo quatro - пола и пола), односно меси (парамеси), патсали, апостолики, као и Валахади (у грчкој Македонији), који се, за разлику од осталих криптохришћана, нису крили.
Двовераца је било чак и у Истанбулу, крај самих зидина Топкапи сараја."

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #178 послато: Децембар 04, 2016, 08:10:33 поподне »
Једна исправка, није у питању Есат већ Саид(Саит)-паша Османовић, од оца Османа Саиловића из села Лапаштица. Након заробљавања, и изјаве да не жели више да се бори за турски интерес и у турској војсци која губи рат, послат је Врховној команди српске војске, а после неколико дана разговарао је са њим у Нишу и краљ Милан Обреновић, када је изразио пуну лојалност српским властима и пристао на сарадњу. Вратио се у родни крај, и на реч коју је добио од краља утицао је на сународнике да не беже већ да остану у својим домовима. Захваљујући томе Албанци су остали у селима Лапаштица, Тупале, Капит, Свирце, Ђулекаре, Дедић (засеок Медвеђе) и Грбавце. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #179 послато: Децембар 04, 2016, 08:39:10 поподне »
Предложио бих да се писаније о Србима и Албанцима пребаци из ове у тему "Стара Србија-Срби и Албанци".

Да, обавезно. Ова писанија последњих неколико дана немају везе са Шекуларом, већ управо са темом коју је Никола навео.
"Наша мука ваља за причешћа"