Аутор Тема: Први људи Европе  (Прочитано 9647 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Први људи Европе
« послато: Октобар 08, 2016, 04:23:29 поподне »
Рекао бих ново и занимљиво виђење ”нестанка” неандерталаца: First Peoples: Europe

Ако узмемо у обзир да је једна од најранијих хаплогрупа у Европи била хаплогрупа C а да ње данас има у промилима, вероватно може да се каже да су неандерталци чак и добро прошли. WWW Home Page

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Први људи Европе
« Одговор #1 послато: Октобар 09, 2016, 03:57:05 поподне »
Веома занимљива научно-популарна представа, има 5 наставака. Кажу, сада, да Африканци, такође, имају гене древнијих грана пре "разумног човека".
Такође, неандерталац није насиљем нестао, него се утопио у "модерног" човека (ван афричког колена), пренео од 1-3% гена, различитих код сваког појединца, што у укупном скору генетског богатства неандерталца код човека данашњице досеже 30%.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Први људи Европе
« Одговор #2 послато: Октобар 09, 2016, 04:02:45 поподне »
Да ли су уопште модерни људи и неандерталци могли да имају потомство? Ипак су то биле готово две различите врсте.

Извињавам се сад што ћу употребити ову терминологију и поредити људе са животињама, али ради лакшег објашњења - да ли је то као, рецимо, кад коњ и магарац имају потомство - мазгу? Укрштање коња и магарца може да остави потомство, али оно буде стерилно, и не може даље да се размножава.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Први људи Европе
« Одговор #3 послато: Октобар 16, 2016, 02:31:37 поподне »
Када сазнаш колико % си неандерталац ...

Decoding Neanderthals Full Documentary (Минута 45:41)
https://youtu.be/BTMEDQmfOLk?t=45m41s

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Први људи Европе
« Одговор #4 послато: Октобар 16, 2016, 04:30:41 поподне »
Никад нисам укапирао како то да модерни Европљани имају око 3 % неандерталске крви у просјеку, али не постоје у-dnk и mt-dnk   хаплогрупе које се вежу за неандерталце.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Први људи Европе
« Одговор #5 послато: Октобар 16, 2016, 04:32:39 поподне »
Никад нисам укапирао како то да модерни Европљани имају око 3 % неандерталске крви у просјеку, али не постоје у-dnk и mt-dnk   хаплогрупе које се вежу за неандерталце.

Мени није јасно како су људи и неадренталци произвели потпомство које се могло даље размножавати, кад чак и оквиру људских популација постоје неке које то не могу (Европљани и Абориџини-уколико је тачно, негдје чух, нисам провјеравао)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Први људи Европе
« Одговор #6 послато: Октобар 16, 2016, 04:41:11 поподне »
Никад нисам укапирао како то да модерни Европљани имају око 3 % неандерталске крви у просјеку, али не постоје у-dnk и mt-dnk   хаплогрупе које се вежу за неандерталце.

Нисам скоро ништа прочитао на ту тему, а нешто и сам сумљичав око тих истраживања. Мало ми је вероватно да се неке људске врсте мешале, можда само те заједничке гене вучемо од далеких заједничких предака. Научници су упорни у таквим тврдњама, можда су у праву, не тврдим ништа.
Једно објашњење које сам читао на неком порталу:
Кромањолац (мушкарац) има однос са Неандерталком, добију мушку децу, затим се њихова деца мешају са Кромањолцима и због тога ми не видимо то кроз у-dnk и mt-dnk.
 

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Први људи Европе
« Одговор #7 послато: Октобар 16, 2016, 04:45:46 поподне »
Мени није јасно како су људи и неадренталци произвели потпомство које се могло даље размножавати, кад чак и оквиру људских популација постоје неке које то не могу (Европљани и Абориџини-уколико је тачно, негдје чух, нисам провјеравао)
знам сигурно да Европљани (тј бијелци) и Абориџини могу имати потомке.Давно сам негдје читао да је једна позната аустралијска  списатељица била српско-абориџинског поријекла, мислим да њени потомци и данас носе српско презиме.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Први људи Европе
« Одговор #8 послато: Октобар 16, 2016, 04:48:54 поподне »
Нисам скоро ништа прочитао на ту тему, а нешто и сам сумљичав око тих истраживања. Мало ми је вероватно да се неке људске врсте мешале, можда само те заједничке гене вучемо од далеких заједничких предака. Научници су упорни у таквим тврдњама, можда су у праву, не тврдим ништа.
Једно објашњење које сам читао на неком порталу:
Кромањолац (мушкарац) има однос са Неандерталком, добију мушку децу, затим се њихова деца мешају са Кромањолцима и због тога ми не видимо то кроз у-dnk и mt-dnk.
ово задње дјелује доста могуће, али 3% је доста висок проценат да би потицао од неколико синова из тог микса

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Први људи Европе
« Одговор #9 послато: Октобар 16, 2016, 07:21:42 поподне »
Мени није јасно како су људи и неадренталци произвели потпомство које се могло даље размножавати, кад чак и оквиру људских популација постоје неке које то не могу (Европљани и Абориџини-уколико је тачно, негдје чух, нисам провјеравао)

Могућег укрштања је било чешће, током дужег раздобља, не само једном. То је сада представа коју имају. Сложенија слика но што се мислило раније.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Први људи Европе
« Одговор #10 послато: Октобар 17, 2016, 10:14:09 поподне »
Мени није јасно како су људи и неадренталци произвели потпомство које се могло даље размножавати, кад чак и оквиру људских популација постоје неке које то не могу (Европљани и Абориџини-уколико је тачно, негдје чух, нисам провјеравао)
Европљанима (посебно оним кромањонског типа) су антрополошки свакако ближи неандерталци него архаични афрички хомо-сапиенси.
Просто ми дјелује невјероватно да би у сред леденог доба (када је Сахара била плодна равница) афрички хомо-сапиенс, тотално неприлагођен клими, кренуо на сјевер, и збрисао физички и (судећи по величини лобање) умно надмоћнијег неандерталца, који је на тлу Европе боравио пар стотина хиљада година.
Нешто ми озбиљно не штима цијела та теорија о доласку из Африке.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Први људи Европе
« Одговор #11 послато: Октобар 17, 2016, 10:36:25 поподне »
Европљанима (посебно оним кромањонског типа) су антрополошки свакако ближи неандерталци него архаични афрички хомо-сапиенси.
Просто ми дјелује невјероватно да би у сред леденог доба (када је Сахара била плодна равница) афрички хомо-сапиенс, тотално неприлагођен клими, кренуо на сјевер, и збрисао физички и (судећи по величини лобање) умно надмоћнијег неандерталца, који је на тлу Европе боравио пар стотина хиљада година.
Нешто ми озбиљно не штима цијела та теорија о доласку из Африке.

Кљосов покушава срушити мит "Out of Africa". Скоро сам налетео на један његов интервју. Нисам слушао интервју, нити погледао рад, оставио сам то за касније и тако остало.
Ако имаш времена погледај:
https://youtu.be/f66h_2dRcWs
http://file.scirp.org/pdf/AA20120200004_71596882.pdf

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Први људи Европе
« Одговор #12 послато: Децембар 16, 2016, 10:17:54 пре подне »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Први људи Европе
« Одговор #13 послато: Децембар 16, 2016, 10:28:50 пре подне »


Е, то су била времена...Када је Eвропа била Арбин free...

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Први људи Европе
« Одговор #14 послато: Децембар 16, 2016, 11:01:26 пре подне »
Е, то су била времена...Када је Eвропа била Арбин free...

 ;D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Први људи Европе
« Одговор #15 послато: Децембар 26, 2016, 03:02:05 поподне »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Први људи Европе
« Одговор #16 послато: Јануар 09, 2017, 01:38:09 пре подне »
О првим људима Европе (текст на енглеском језику):

When Europeans emerged from the last ice age they were close to becoming extinct.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Први људи Европе
« Одговор #17 послато: Март 09, 2017, 07:43:04 поподне »
Још једна хипотеза: Neanderthal Apocalypse

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Први људи Европе
« Одговор #18 послато: Март 10, 2017, 08:12:50 поподне »
Илустрација Неандерталца у чланку ARD-а
http://www.tagesschau.de/ausland/neandertaler-103.html
bilder hochladen kostenlos

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Први људи Европе
« Одговор #19 послато: Март 10, 2017, 08:20:40 поподне »
Још једна хипотеза: Neanderthal Apocalypse

Bane, ово је јако занимљив документарац, захваљујем на постављеном линку.