Аутор Тема: Необична и ретка презимена међу Србима  (Прочитано 10613 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #40 послато: Мај 04, 2021, 09:04:22 поподне »
Палавртић, необично презиме. Зна ли неко значење?

Можда има везе са оном народном, Пала вртић где бургија неће...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #41 послато: Мај 04, 2021, 09:55:07 поподне »
Хаха, насмијаште ме, машта ради свашта.

Можда пала-лопата, а вртић-предшколска установа за дјецу.

Повежи? ;)


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #42 послато: Мај 04, 2021, 09:59:33 поподне »
Хаха, насмијаште ме, машта ради свашта.

Можда пала-лопата, а вртић-предшколска установа за дјецу.

Повежи? ;)
А је ли могуће да су тукли ђецу лопатом🙂

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #43 послато: Мај 04, 2021, 10:16:32 поподне »
Можда сложеница од турцизма пала - једносекли мач, и глагола вртети?
Као онај Арапин у Египту што претећи врти онај мач, а Индијана Џонс извади револвер и рокне га  ;)

Легендарна сцена са  Индијаном и црним Арапином који врти палу (тзв. палаврта):

<a href="https://www.youtube.com/v/7YyBtMxZgQs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7YyBtMxZgQs</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #44 послато: Мај 29, 2021, 09:31:33 поподне »
Породични надимак фамилије мог таста је ТУЛОВЦИ. Та реч ми је некако одзвањала када је чујем али се нисам нешто посебно бавио томе, али кад год чујем ту реч запитам се зашто ми је толико чудна. Питајући таста за порекло он ми је објаснио за имају маловито сећање да су у село Горње Драговље дошли из околине Мердара али да у то није сигуран и да је то предање бледо јер су они дуго у Драговљу. Опет и опет ми је одзвањало тај назив ТУЛОВЦИ. Пре неки дан почнем да тражим шта би та реч могла значити. Изведена је од речи ТУЛОВО. Претражујући на интерннету налазим на село ТУЛОВО код Лесковца, што би и било логично досељавање из тог села у Драгоље. Истражијући даље видим да име овога села постоји у централној БУГАРСКОЈ, у БЕЛОРУСИЈИ, а као ТУЛОВА  постоји село у УКРАЈИНИ, локалитет ТУЛОВА ГРАНА код села Решева у БОСНИ и локалитет ТУЛОВЕ ГРЕДЕ (формација стена на планини уз обалу) и постоји село ТУЛОВИЋ такође у БОСНИ. Једино објашњење које сам нашао за назив ТИЛОВО је предање о томе како је истоименођсело код Лесковца добило име а то је: да су се људи када су дошли да се населе ту "тулили" су се јер је све било обрасло виновом лозом. Ако неко, а вероватно има, неко објашњење за ову реч и како је има на скоро целом Словенском простору било бих лепо да се напише нешто. Хвала.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #45 послато: Новембар 20, 2022, 11:05:15 поподне »
Чух скоро занимљиво презиме – Чкаутовић.
Па сам погледао мало по грађи и видим да су Чкаутовићи из Трнаваца у Жупи Александровачкој. Према њиховом предању, презиме им долази од албанског „Чкаут“, што значи – Србин (?), према чему закључују да су се доселили однекуд где су имали додира с Албанцима, веровато из Метохије (?).
Знам да Албанци начелно све славенофоне зову „Шкја“ (од новолатинског Schiavi – Словени), па је можда то „чка-“ истог значења.
Презиме са истим префиксом налазимо у околини Краљева – Чкауљићи (раније Чкауље), у Вранешима код Врњачке Бање. Они су ту дошли негде пре Првог србског устанка из Рожаја, по предању.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #46 послато: Новембар 21, 2022, 08:51:08 пре подне »
Чух скоро занимљиво презиме – Чкаутовић.
Па сам погледао мало по грађи и видим да су Чкаутовићи из Трнаваца у Жупи Александровачкој. Према њиховом предању, презиме им долази од албанског „Чкаут“, што значи – Србин (?), према чему закључују да су се доселили однекуд где су имали додира с Албанцима, веровато из Метохије (?).
Знам да Албанци начелно све славенофоне зову „Шкја“ (од новолатинског Schiavi – Словени), па је можда то „чка-“ истог значења.
Презиме са истим префиксом налазимо у околини Краљева – Чкауљићи (раније Чкауље), у Вранешима код Врњачке Бање. Они су ту дошли негде пре Првог србског устанка из Рожаја, по предању.

Shkau је једнина мушког рода, дакле превод би био "Словен", "Србин".
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #47 послато: Новембар 21, 2022, 10:15:56 пре подне »
Shkau је једнина мушког рода, дакле превод би био "Словен", "Србин".
Ја сам слушао и реч "Shkavell" ...мени изгледа да је настало од речи  "Склавин"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #48 послато: Новембар 21, 2022, 02:28:45 поподне »
Ја сам слушао и реч "Shkavell" ...мени изгледа да је настало од речи  "Склавин"

Shkavell је модерно искривљење тог старог назива, како би се појачао погрдни тон који је тај ранији неутрални назив већ попримио. Свакако јесте настало од латинског Sclavus, Sclavi.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #49 послато: Новембар 23, 2022, 12:54:56 поподне »
Зна ли неко нешто о пореклу презимена Дураћ, са славом Мратиндан.
Једино што сам установио је да се средином 19. века први пут помињу у Лаћарку (1 кућа), где их и данас има.
Занима ме зна ли неко одакле су даљим пореклом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Marko11

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #50 послато: Децембар 26, 2022, 04:22:26 поподне »
Да ли неко зна како је настало и порекло не тако честог презимена Скакић?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #51 послато: Децембар 27, 2022, 09:47:12 поподне »
Данас сам обрађујући крајишка презимена наишао на презиме Вундуриљ, како је уписано у шематизму горњокарловачке епархије из 1883. године. Презиме у овом облику данас не постоји, већ је званични облик Фундуреља.

Ово презиме носи само једна породица из Дреновог Кланца, Брлог/Оточац. Славе Ђурђевдан. Има ли неко идеју како је могло настати ово презиме?

Изгледа да ријеч фундурил има значење у истрорумуњском и да значи- млијеко које је одстојало тј. кисело млијеко.

То нађох у списку неких истрорумуњских ријечи од Миклошића. (нисам ни знао да такав рјечник постоји)
https://books.google.ba/books?id=gT89AAAAMAAJ&pg=PA29&dq=funduril&hl=hr&sa=X&ved=2ahUKEwjMlPKP15r8AhVTPOwKHeBRC9sQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q=funduril&f=false
« Последња измена: Децембар 27, 2022, 10:00:19 поподне drajver »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #52 послато: Децембар 27, 2022, 10:40:32 поподне »
Данас сам обрађујући крајишка презимена наишао на презиме Вундуриљ, како је уписано у шематизму горњокарловачке епархије из 1883. године. Презиме у овом облику данас не постоји, већ је званични облик Фундуреља.

Ово презиме носи само једна породица из Дреновог Кланца, Брлог/Оточац. Славе Ђурђевдан. Има ли неко идеју како је могло настати ово презиме?

Изгледа да ријеч фундурил има значење у истрорумуњском и да значи- млијеко које је одстојало тј. кисело млијеко.

То нађох у списку неких истрорумуњских ријечи од Миклошића. (нисам ни знао да такав рјечник постоји)
https://books.google.ba/books?id=gT89AAAAMAAJ&pg=PA29&dq=funduril&hl=hr&sa=X&ved=2ahUKEwjMlPKP15r8AhVTPOwKHeBRC9sQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q=funduril&f=false

Овдје је доступан рјечник ријечи из истог тог села (Жејане) гдје је забиљежен "фундурил".
https://www.vlaski-zejanski.com/hr/rjecnik
Овдје те ријечи нема, али има фунд (дно) које нема код Миклошића.

Овдје има рјечник Влаха источне Србије:
https://www.paundurlic.com/vlaski.recnik/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #53 послато: Децембар 27, 2022, 10:49:34 поподне »
Данас сам обрађујући крајишка презимена наишао на презиме Вундуриљ, како је уписано у шематизму горњокарловачке епархије из 1883. године. Презиме у овом облику данас не постоји, већ је званични облик Фундуреља.

Ово презиме носи само једна породица из Дреновог Кланца, Брлог/Оточац. Славе Ђурђевдан. Има ли неко идеју како је могло настати ово презиме?

Изгледа да ријеч фундурил има значење у истрорумуњском и да значи- млијеко које је одстојало тј. кисело млијеко.

То нађох у списку неких истрорумуњских ријечи од Миклошића. (нисам ни знао да такав рјечник постоји)
https://books.google.ba/books?id=gT89AAAAMAAJ&pg=PA29&dq=funduril&hl=hr&sa=X&ved=2ahUKEwjMlPKP15r8AhVTPOwKHeBRC9sQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q=funduril&f=false

На Dexonline реч fundurei дају као регионални (истроромански) синоним за "жинтицу":

https://dexonline.ro/definitie/fundurei

А "жинтица" је:

https://dexonline.ro/definitie/jinti%C8%9B%C4%83/sinteza

Дакле има некакве везе са сурутком.
« Последња измена: Децембар 27, 2022, 10:55:00 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #54 послато: Децембар 27, 2022, 10:54:17 поподне »
Изгледа да се заиста ради о неком истрорумуњском локализму. Тим интересантније да се облик појављује у једном српском крајишком презимену.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #55 послато: Децембар 27, 2022, 10:55:42 поподне »
Изгледа да се заиста ради о неком истрорумуњском локализму. Тим интересантније да се облик појављује у једном српском крајишком презимену.

Има нека (не баш толико) тајна веза.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #56 послато: Децембар 27, 2022, 10:58:26 поподне »
На Dexonline реч fundurei дају као регионални (истроромански) синоним за "жинтицу":

https://dexonline.ro/definitie/fundurei

А "жинтица" је:

https://dexonline.ro/definitie/jinti%C8%9B%C4%83/sinteza

Дакле има некакве везе са сурутком.

Мислим да се "рег" односи на регионализам у некој регији Румуније, а у заградама је као примјер дата слична истрорумунска ријеч.
дакле фундуреи -румунски, а фундурил-истрорумунски.

испод пише да може значити и бранза (сир)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #57 послато: Децембар 27, 2022, 11:00:59 поподне »
Изгледа да ће у истрорумунском контексту најпре бити ово у питању:

Jintiță acră = jintiță expusă cel puțin 12 ore la o temperatură ridicată, ceea ce provoacă acrirea sa.

Sour rind = rind exposed for at least 12 hours to a high temperature, which causes it to turn sour.

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #58 послато: Децембар 27, 2022, 11:02:40 поподне »
Мислим да се "рег" односи на регионализам у некој регији Румуније, а у заградама је као примјер дата слична истрорумунска ријеч.
дакле фундуреи -румунски, а фундурил-истрорумунски.

испод пише да може значити и бранза (сир)

Да, мада ми и даље није јасно шта је то конкретно, осим да је изгледа у питању нека варијанта сурутке или киселог млека.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #59 послато: Децембар 27, 2022, 11:10:13 поподне »
Да, мада ми и даље није јасно шта је то конкретно, осим да је изгледа у питању нека варијанта сурутке или киселог млека.  :)

Мени некако највише асоцира на сурутку.

Иначе, у околини Карловца (насеље Хусје) постоји и хрватско презиме Фундурулић. Све су ово крајеви који географски нису далеко од Истре.