ДНК порекло > ГГ Разно

Регионални идентитети

(1/52) > >>

Неродимац:

--- Цитат: Starovlah  Октобар 29, 2020, 01:27:43 пре подне ---Предпостављам да мислите да треба да се изјашњавају као Срби?
Ову другу издвојену реченицу неби коментарисао
( Да не буде забуне изјашњавам се као Србин :))

--- Крај цитата ---

Како би по вама требали да се називају? Ми (Срби) уопште не треба да расправљамо о томе да они нису Срби. Ми њима дајемо ветар у леђа када коментаришемо и расправљамо о томе шта су они и то користе у њиховим идеолошким причама па пишу и снимају свакакве глупости позивајући се и цитирајући Србе који их помињу као посебне нације. За мене не постоји Бошњак, Македонац, Црногорац, Хрват, да постоје као регионални назив али не као нација. Ја ћу за неког из Босне да назовем Босанац зато што долази из предела који се тако зове, као што нас са Косова зову Косовац или неког из Шумадије Шумадинац. Да ли Емир Кустурица будала? Такав капацитет човека не бих се вратио својим коренима да они нису прави и истинити и са поносан каже да је Србин, што би то био проблем да уради неки Халил из Тутина?

Саша:

--- Цитат: Неродимац  Октобар 29, 2020, 05:42:06 поподне ---Ја ћу за неког из Босне да назовем Босанац зато што долази из предела који се тако зове, као што нас са Косова зову Косовац или неког из Шумадије Шумадинац.

--- Крај цитата ---
Мислим да је употреба термина Босанац постала проблематична за многе Србе из БиХ од 1992. године, да не кажем увредљива, управо зато што је то име постало предмет манипулације политичког ислама. Управо зато да не би били Алијини "Босанци", 30.000 људи српске националности, углавном војника ВРС, или чак и више од тог броја је погинуло у рату од 1992-1995. Многи су изгубили дијелове тијела, остали инвалиди, или без комплетне имовине.

Ако баш инсистирате на "географском предјелу", онда "Босна" представља ништа друго до узаног појаса који се простире од Врела Босне, долином ријеке Босне, од Сарајева преко Зенице, па до Саве, на сјевер. Правилно би било користити и термине Крајишника, Сембераца, Херцеговаца и Романијаца, а не све њих "сврставајући" под Босанце.

Ја сам Србин из Републике Српске, са Романије, а Ви ће те ме назвати "Босанцем из Босне", и мислићете да сте у праву?

Мудро је Ломпар написао, циљ је да "све што је српско треба свести на србијанско да оно што није србијанско – као Његош, Андрић, Селимовић, Петар Лубарда – с временом престане да буде српско".

Мислим да је трагично што су само нама Србима уваљене кованице попут термина Србијанац и Босанац, што води још једној од подјела, а код Хрвата или Словенаца су сви Хрвати и Словенци, немају глупаве термине попут Хрваћана, итд.

Небојша:

--- Цитат: Саша  Октобар 29, 2020, 06:25:17 поподне ---Мислим да је употреба термина Босанац постала проблематична за многе Србе из БиХ од 1992. године, да не кажем увредљива, управо зато што је то име постало предмет манипулације политичког ислама. Управо зато да не би били Алијини "Босанци", 30.000 људи српске националности, углавном војника ВРС, или чак и више од тог броја је погинуло у рату од 1992-1995. Многи су изгубили дијелове тијела, остали инвалиди, или без комплетне имовине.

Ако баш инсистирате на "географском предјелу", онда "Босна" представља ништа друго до узаног појаса који се простире од Врела Босне, долином ријеке Босне, од Сарајева преко Зенице, па до Саве, на сјевер. Правилно би било користити и термине Крајишника, Сембераца, Херцеговаца и Романијаца, а не све њих "сврставајући" под Босанце.

Ја сам Србин из Републике Српске, са Романије, а Ви ће те ме назвати "Босанцем из Босне", и мислићете да сте у праву?

Мудро је Ломпар написао, циљ је да "све што је српско треба свести на србијанско да оно што није србијанско – као Његош, Андрић, Селимовић, Петар Лубарда – с временом престане да буде српско".

Мислим да је трагично што су само нама Србима уваљене кованице попут термина Србијанац и Босанац, што води још једној од подјела, а код Хрвата или Словенаца су сви Хрвати и Словенци, немају глупаве термине попут Хрваћана, итд.

--- Крај цитата ---

Гледао сам неки интервју са Нелетом Крајлићем, где он прича да нема проблем са тим термином Босанац. Бар се он као Сарајлија тако осећа, а то каже и за већину Срба из Сарајева и Средње Босне. На питање водитеља зашто се онда Миле Додик љути када га називају Босанцем, Неле уз осмех одговара: па добро, Додик је Крајишник, они имају јако развијен тај крајишки идендитет.

Дакле није ни Босанац увек увреда, већ је, како кажеш, реч о регионалном називу.

Саша:
Слажем се, то је дјелимично тачно, није увијек увреда. Али, ајде да будемо скроз искрени. Кад неко из Србије каже Босанац, у већи случајева мисли на читаву БиХ, као државу, а не на нечији завичај. Доста пута чујем у Србији "Босанци и Срби", што ми је ван сваке памети. Неле се мало и шалио, али вјеруј ми, за многе Србе је то увредљиво. Мада знам, има и неких, који истичу да су "Босанци" или босанчероси :)

Грк:

--- Цитат: Саша  Октобар 29, 2020, 06:50:49 поподне --- али вјеруј ми, за многе Србе је то увредљиво.

--- Крај цитата ---
У потпуности се слажем.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију