Порекло становништва > Дијаспора

Срби оптанти

(1/5) > >>

нцп:
http://www.politika.rs/scc/clanak/416633/Porodice-koje-su-se-odlucile-za-Srbiju

”Оптанти” су једна од мирнодопских последица Првог светског рата, јер када је Тријанонским уговором о миру 4. јуна 1920. повучена граница између Србије и Мађарске, у две земље су се нашле породице које су хтеле да буду са друге стране. Власти обеју држава подстицале су ову размену становништва те је започет процес опције који је трајао у неким изнимним случајевима још читаву деценију. У својој двотомној студији „Сеоба у матицу”, Гојко Маловић наводи: 1920. године у Мађарској је било 19.000 Срба, у наредној деценији за Србију је отишло 14.000 Срба.

Amicus:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Новембар 27, 2018, 06:14:58 пре подне ---http://www.politika.rs/scc/clanak/416633/Porodice-koje-su-se-odlucile-za-Srbiju

”Оптанти” су једна од мирнодопских последица Првог светског рата, јер када је Тријанонским уговором о миру 4. јуна 1920. повучена граница између Србије и Мађарске, у две земље су се нашле породице које су хтеле да буду са друге стране. Власти обеју држава подстицале су ову размену становништва те је започет процес опције који је трајао у неким изнимним случајевима још читаву деценију. У својој двотомној студији „Сеоба у матицу”, Гојко Маловић наводи: 1920. године у Мађарској је било 19.000 Срба, у наредној деценији за Србију је отишло 14.000 Срба.
--- Крај цитата ---

Па да, с тим што се оптанти нису насељавани само на простор данашње Србије, већ их је насељавано и у Македонију и оне делове Војводине, који су после 1945. године припојени Хрватској. Додуше, кад је потписивана оптација, све се то рачунало да је пре Југославије, припојено Србији.

dis69:
Задовољство ми је позвати Вас да приступите групи ОПТАНТИ......чак и ако нисте директни потомци људи који су након Трианонског споразума своју судбину везали за матицу Србију, а интересује вас тема. Чакамо Вас братски широм раширених руку.
 https://www.facebook.com/groups/2981747612075121

Malesevic:

--- Цитат: нцп  Новембар 27, 2018, 06:14:58 пре подне ---http://www.politika.rs/scc/clanak/416633/Porodice-koje-su-se-odlucile-za-Srbiju

”Оптанти” су једна од мирнодопских последица Првог светског рата, јер када је Тријанонским уговором о миру 4. јуна 1920. повучена граница између Србије и Мађарске, у две земље су се нашле породице које су хтеле да буду са друге стране. Власти обеју држава подстицале су ову размену становништва те је започет процес опције који је трајао у неким изнимним случајевима још читаву деценију. У својој двотомној студији „Сеоба у матицу”, Гојко Маловић наводи: 1920. године у Мађарској је било 19.000 Срба, у наредној деценији за Србију је отишло 14.000 Срба.

--- Крај цитата ---

Један од разлога зашто данас имамо врло мало аутохтноних Срба у Мађарској. Мислим 19.000 Срба 1920. је већ катастрофална бројка када се зна колико је Срба на подручју Мађарске живело раније али је оптација са ове тачке гледишта свакако била ауто-гол у том смилу. Ловрани знају где су оптирани и насељени су негде ако се не варам у Бачкој, тако да су остали у контакту са својим рођацима у Ловри, али као што је наведено било је насељавања на све стране, па и на нпр. нека прилично неплодна земљишта, мочваре, шуме и сл.

drajver:

--- Цитат: Malesevic  Новембар 15, 2021, 06:33:51 поподне ---Један од разлога зашто данас имамо врло мало аутохтноних Срба у Мађарској. Мислим 19.000 Срба 1920. је већ катастрофална бројка када се зна колико је Срба на подручју Мађарске живело раније али је оптација са ове тачке гледишта свакако била ауто-гол у том смилу. Ловрани знају где су оптирани и насељени су негде ако се не варам у Бачкој, тако да су остали у контакту са својим рођацима у Ловри, али као што је наведено било је насељавања на све стране, па и на нпр. нека прилично неплодна земљишта, мочваре, шуме и сл.

--- Крај цитата ---

Мени пада нешто друго на памет, каква би била ситуација са процентом српског становништва  у Војводини данас, да није било досељавања оптаната, солунских колониста 1920-тих, досељених динарских Срба послије Другог свјетског рата, досељених Срба у посљедњој деценији 20. вијека.

Могли би рећи да смо ми Срби изгубили много пута и на мосту и на ћуприји, једино смо у Војводини, чини ми се нешто и добили.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију