Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2559429 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #740 послато: Мај 09, 2015, 11:06:13 пре подне »
Хвала за списак Ацо!

Тадићи N1?:) Вероватно Пивљани. Тадићи спадају у Пивљане који воде порекло од Бранила (слава Св. Јован).

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #741 послато: Мај 09, 2015, 11:33:31 пре подне »
Драгоцен списак!

Ево шта се каже на сајту о ЦГ презименима:

Božovići, bivše bratstvo u Kučima (Stravče i Zagreda) kao ogranak Vujoševića iz grupe Drekalovića (doselili iz Liješti), od kojih su Božovići u Zatonu kod Bijelog Polja i Glavacama i u Zagradu kod Berana, a od njih Veskovići u Kostićima. Od ovih Božovića su i oni u Kurikućama i Bastasima, a od njih oni u Boturićima, Boljanini i Bistrici kod Bijelog Polja.

Изгледа да су ти Божовићи у беранским Горњим селима заиста од Куча. Покушаћу да убедим и мог пријатеља Раковића из Горњих села да се тестира, јер су они од друге гране Куча, са Безијова, мада изгледа да међу савременим Кучима нема разлике и сви су E V-13 .

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #742 послато: Мај 09, 2015, 12:25:46 поподне »
Један R1b узорак са списка припада Гојнићу из Црне Горе. Велики број R1b хаплотипова "13 11-11" у ЦГ збирци говори да тај хаплотип вероватно одликује више ЦГ племена, па претпостављам да је и овде реч о том хаплотипу.

Гојнићи су из Доњих Брчела у Црмници.

Лабуд Гојнић био је министар, судија и посланик у Краљевини Црној Гори.

Лука Гојнић био је један од четири бригадира (генерала) у ЦГ војсци у 1. светском рату.

У време страдања црногорског збега на крају 2. светског рата, заменик команданта у Команди Југословенске војске у отаџбини за Црну Гору био је потпуковник Блажо Гојнић, пре тога је као мајор био командант Ловћенског корпуса. Страдао је са Ђуришићем у Јасеновцу од усташа.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #743 послато: Мај 09, 2015, 02:34:13 поподне »
Поглавље се зове ''Нови тестирани на СДНК Пројекту'' па да наставимо у том правцу:

Овде је скроман списак презимена прикупљених са 23andMe и GEDmatch који се односе на наш простор. Услов је био да су остављени подаци којима се макар може начелно одредити порекло презимена или размештај хаплогрупе. То значи да их има још, али их је немогуће одредити, као нпр. Стевановић из Србије, Дамјанић из Србије, Радаковић, Михајловић, Перић, Поповић из Ц.Горе итд итд.

Први стубац означава хаплогрупу, а у напомени стоји ISOGG ознака из самог резултата. Многи су већ застарели, сигурно 5-6 година, па су могуће и моје грешке приликом ''превођења''.

http://www.mediafire.com/download/g54dy84vf312g6j/Poreklo+23aM.xlsx

Тражите своје ближње, даљње....уживајте  ;D

Ацо, списак је заиста драгоцјен. Не знам да ли да ове људе убацимо на пројекат,без уписивања маркера, а да се негдје стави ознака за извор: Gedmatch, 23andme?


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #744 послато: Мај 09, 2015, 03:53:50 поподне »
На пројекат је убачен још један Крчо из Олова, близак сродник раније тестираном, па им се резулатаи не разликују, једино што је новотестирани Крчо тестирна на 67 маркера. Упада у класичан Дробњачки И1 П109 род.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #745 послато: Мај 09, 2015, 03:56:51 поподне »
Ацо, списак је заиста драгоцјен. Не знам да ли да ове људе убацимо на пројекат,без уписивања маркера, а да се негдје стави ознака за извор: Gedmatch, 23andme?

Морамо смислити нешто. Убацих један мацурски аутосомал на ГЕДмеч и још чекам да се исход слегне да би добио списак поклапања. За сада га могу само провући кроз Додекад и Евроген рачуначе. Занимљиво да имамо свега 6 цМ заједничких гена што је испод доње границе ''прихватљивости'' и указује на удаљеност преко 7 генерација сигурно. Што је и очекивано.
Због застарелих ознака, нисам сигуран каква је разлика између I2a2a и I2a2b...динарик су сигурно, али да ли је то разлика север и југ? Не знам како су ствари стајале пре више година, мене је то увек збуњивало...и те силне промене ИСОГГ. СНП ознаке су закон  ;D
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #746 послато: Мај 09, 2015, 04:06:20 поподне »
Морамо смислити нешто. Убацих један мацурски аутосомал на ГЕДмеч и још чекам да се исход слегне да би добио списак поклапања. За сада га могу само провући кроз Додекад и Евроген рачуначе. Занимљиво да имамо свега 6 цМ заједничких гена што је испод доње границе ''прихватљивости'' и указује на удаљеност преко 7 генерација сигурно. Што је и очекивано.
Због застарелих ознака, нисам сигуран каква је разлика између I2a2a и I2a2b...динарик су сигурно, али да ли је то разлика север и југ? Не знам како су ствари стајале пре више година, мене је то увек збуњивало...и те силне промене ИСОГГ. СНП ознаке су закон  ;D

Како коментариш ове нове резултате за хаплотипове из Трибња? Прије свега припадност Вурлана и Продана хаплотипу Мацура?

Видим у овом твом списку да је неки Булатовић тестиран као I2a Din, а ту је и неко с презименом Никшић такође I2a Din. Не знам да ли то значи да би племе Никшића могло бити I2a Din.

Нисам пропустио ни Артуковића који је И2а Дин. На крају ће све усташе испасти И2а Дин :)

Погледаћу и ја своја поклапања на Гедмечу, да видим да ли се може извући неки хаплотип. Не знам како улазиш на базу 23андме, нисам је никад гледао?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #747 послато: Мај 09, 2015, 04:46:41 поподне »
Како коментариш ове нове резултате за хаплотипове из Трибња? Прије свега припадност Вурлана и Продана хаплотипу Мацура?

Видим у овом твом списку да је неки Булатовић тестиран као I2a Din, а ту је и неко с презименом Никшић такође I2a Din. Не знам да ли то значи да би племе Никшића могло бити I2a Din.

Нисам пропустио ни Артуковића који је И2а Дин. На крају ће све усташе испасти И2а Дин :)

Погледаћу и ја своја поклапања на Гедмечу, да видим да ли се може извући неки хаплотип. Не знам како улазиш на базу 23андме, нисам је никад гледао?

За податке са 23аМ се захваљујем нашем форумашу Ресавцу, а великим делом и Јасни, нарочито за ове ''динарске'' узорке. Фала Јасна још једном.
Ах, Трибањ и породичне приче.... Сва заврзлама Вурлан - Ћелић коју из матичних књига нисам могао одмрсити једноставно се решила ДНК резултатом. Било је, признајем, и оних који су то и очекивали. Због овог Фурлана I1 и чињенице да су први Шибуљчани (а с њима и Маринковићи и Продани сигуран сам) дошли 1684. из Лике, требало би испитати везу Фурлан - Вурлан. Ту се отвара и питање жумберачких ускока Маринковића са славом Аранђеловдан, али сам ту још увек суздржан. С рођацима ћу покушати реконструисати Вурлане или Ћелиће, јер усмена традиција Ћелића је врло добра кад је у питању стари мацурски крај, али око ''доласка'' у Трибањ је све мутно и контрадикторно. Рекао би и нетачно.
Продан је веће изненађење... 20/23 према мени. Чини се да су и Маринковићи и Продани у Трибањ дошли као сродници. Продан је ипак ближе Вурлану него мени (Продан - Вурлан 21/23). Такође, Продан има исте вредности као и јеловачки Мацура и Мацура Пеић на маркерима 576 и 570, тј. 17-19.
Икавац

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #748 послато: Мај 09, 2015, 04:56:02 поподне »
Поглавље се зове ''Нови тестирани на СДНК Пројекту'' па да наставимо у том правцу:

...

Први стубац означава хаплогрупу, а у напомени стоји ISOGG ознака из самог резултата. Многи су већ застарели, сигурно 5-6 година, па су могуће и моје грешке приликом ''превођења''.

http://www.mediafire.com/download/g54dy84vf312g6j/Poreklo+23aM.xlsx

Тражите своје ближње, даљње....уживајте  ;D

Ацо, свака ти част за ово. Веома сам ти захвалан за коначно откриће рѣшења загонетке мене мучавше већ дуго, а то су Булатовићи, найвеће братство у Црной Гори. Априла мѣсеца боравећи у Црной Гори мишљах се испитати Булатовића, али када се прѣброях установих да нѣсам при срѣдствах за тако нешто. :(
Надам се да ће се ускоро знати и врѣдности понављаний кратких образаца овога братства.
Йош йедном, велико хвала.

Што се тиче пивскога прѣзимена Тадийић, његови припадници га овако изговарайу. Нѣйе Тадић, него Тадийић, што йе и разумљиво йер йе по прѣдку Тадийи а не Тади. То одлично знам йер имам двѣ снахе из овога братства, са њиховима мужевима проведох многе дане.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #749 послато: Мај 09, 2015, 11:20:28 поподне »
Приметих мале пропусте у списку које су сада отклоњене.
Извињавам се.  :(
Икавац

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #750 послато: Мај 10, 2015, 12:08:29 пре подне »
Још један представник Васојевића (Масловарић) потврђује припадност овог племена хаплогрупи Е1б-В13. Масловарићи припадају грани Миомановића који према предању воде порекло од Васовог трећег сина Мија. До сада смо имали податке за Бојовиће, Ђукиће и Марсениће који припадају грани Лопаћана тј. грани која према предању води порекло од Васовог најстаријег сина Раја. Штета што нема ближих података за Митровића који је уписан одмах испод Марсенића, и који такође припада хаплогрупи Е1б-В13. Пише да је из Црне Горе и могао би лако да буде неко ко припада управо васојевићком братству Митровић које је према народном предању пореклом од другог Васовог сина Новака. Такође ми је веома драго што коначно добисмо хаплогрупу за једног Булатовића.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #751 послато: Мај 10, 2015, 12:57:49 поподне »
Ради бољег разврставања:
382195    Pera Pavičić b. 1828. Gnjilane
I1-Z63+ (Z63+, BY151+, L849+, S2078+, PR683/Y2245+) T2 Consider FGC14480, S10360, S15301, L1237

У овој скупини су Бугарин Влахов и Хрват Млинарец.
Mацуре су, поређења ради, S2078+, али PR683-!!!
Икавац

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #752 послато: Мај 10, 2015, 12:59:30 поподне »
Поменути Таушановић I2a din, могао би бити пореклом од пивских Таушана (Руђићи,Св. Никола).

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #753 послато: Мај 10, 2015, 02:24:45 поподне »
Још један представник Васојевића (Масловарић) потврђује припадност овог племена хаплогрупи Е1б-В13. Масловарићи припадају грани Миомановића који према предању воде порекло од Васовог трећег сина Мија. До сада смо имали податке за Бојовиће, Ђукиће и Марсениће који припадају грани Лопаћана тј. грани која према предању води порекло од Васовог најстаријег сина Раја. Штета што нема ближих података за Митровића који је уписан одмах испод Марсенића, и који такође припада хаплогрупи Е1б-В13. Пише да је из Црне Горе и могао би лако да буде неко ко припада управо васојевићком братству Митровић које је према народном предању пореклом од другог Васовог сина Новака. Такође ми је веома драго што коначно добисмо хаплогрупу за једног Булатовића.

Митровић је о себи оставио више података. Осим пуног имена и презимена, навео је и следећа презимена из породичног стабла: Митровић, Кораћ, Булатовић, Обрадовић, Ђилас и Никезић. Овако ''одокативно'' могао би се уклопити у особу пореклом из црногорских Брда. Под условом да му мтДНК H15b потиче из наших крајева (а не нпр. иностранства где човек живи), онда црногорска Брда и даље остају добар кандидат. Наиме, ова мтДНК се везује за R1b хаплогрупу за коју знамо да је раширена око Скадарског језера, међу Морачанима итд. Претпостављам да је човек нашег порекла и по мушкој и по женској лози јер није навео ниједно страно презиме.
Икавац

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #754 послато: Мај 10, 2015, 03:36:27 поподне »
Значи "вандалску" вредност DYS 459а=7 међу тестиранима на српском ДНК пројекту поуздано имају:
1. Мерџан, муслиман из Веље Међе код Требиња
2. Перић (Павичић) из Партеша код Гњилана

Павловић из Бајевца код Лајковца има хаплотип сличан Мерџановом, али нема тестиран маркер DYS 459а
Милић, католик из Г. Вакуфа има хаплотип сличан Павичићевом, али нема тестиран маркер DYS 459а

Вредност DYS 459а=7 имају и:
1. Млинарец - Хрват Кајкавац из Међимурја.
2. Бугарин Влахов пореклом са границе Албаније и Грчке.

Предвиђач Невскога је одмах дао највећу вероватноћу Павичићу за I1 Z63. За ту грану I1 се баш не би рекло да одликује рударе Сасе, ни у БиХ није много заступљена мада је има, у ЦГ је има само у траговима, као и међу Цинцарима.

Ако сам Аксић не ископа неки податак порекло Павичића остаће мистерија!!!

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #755 послато: Мај 10, 2015, 03:45:57 поподне »
Исправка, Мерџан је католик  :-\

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #756 послато: Мај 10, 2015, 08:44:16 поподне »
Митровић је о себи оставио више података. Осим пуног имена и презимена, навео је и следећа презимена из породичног стабла: Митровић, Кораћ, Булатовић, Обрадовић, Ђилас и Никезић. Овако ''одокативно'' могао би се уклопити у особу пореклом из црногорских Брда. Под условом да му мтДНК H15b потиче из наших крајева (а не нпр. иностранства где човек живи), онда црногорска Брда и даље остају добар кандидат. Наиме, ова мтДНК се везује за R1b хаплогрупу за коју знамо да је раширена око Скадарског језера, међу Морачанима итд. Претпостављам да је човек нашег порекла и по мушкој и по женској лози јер није навео ниједно страно презиме.
Мени је запало за око то да је уписан одмах уз Масловарића па сам помислио да можда и он припада Васојевићима. Има Митровића и у другим племенима Црне Горе и Брда, тако да је ово само моја претпоставка. Ако сам добро разумео он је навео и разна презимена из свог породичног стабла, а колико знам Митровића, Кораћа, Булатовића и Обрадовића има у области племена Васојевићи, тако да у том случају и то ме наводи на помисао да можда припада баш васојевићким Митровићима.
Да ли има још неких података за Булатовића и Никшића?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #757 послато: Мај 10, 2015, 09:15:44 поподне »
Да ли има још неких података за Булатовића и Никшића?

БУЛАТОВИЋ - Булатовић, Шекуларац, Стефановић, Ракочевић, Шћепановић, Вуцељић, Булатоивић
НИКШИЋ је са ГЕДмеча и тамо се оставља само корисничко име, е-сандуче, и ознака хаплогрупе. На жалост, неки чак ни то не ураде. Код Никшића је остављено само лично име.
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #758 послато: Мај 11, 2015, 08:39:49 поподне »
Ивковић, Пожарница, Тузла - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a CTS3402-.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #759 послато: Мај 12, 2015, 02:55:12 поподне »
Гојнићи су из Доњих Брчела у Црмници.

Према Ј. Вукмановићу, Гојнићи су старинци у Брчелима.
Црмница и уопште крај око Скадарског језера показују се као једна од база старобалканског становништва.
Можда би овај наш балкански R1b могао да се повеже са Илирима?
"Наша мука ваља за причешћа"