Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 926584 пута)

Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2200 послато: Новембар 15, 2017, 07:35:06 поподне »
Ово болдовано је доста битно. Да си се више бавио генетиком, знао би да ово што пишемо није ништа страшно и да се све лепо поклапа са налазима старе ДНК. Наравно, увек ће бити људи који желе да виде само оно што се њима свиђа, без обзира на доказе и против тога нико никада неће моћи.

Иначе нико теби не брани да "теоретишеш" и мислиш како желиш, али онда и прихвати контра-аргументе на прави начин, а не уз такве коментаре.

Ako sam rekao da sam se više bavio istorijom ne znači da se nisam uopšte bavio genetikom. Toliko o tome i ne želim više da polemišem o mom liku i delu.

Nije stvar u tome šta vi govorite, nego je reč o tonu. Te reči poput, "nemoguće", "netačno" i sl. mislim da ne treba da upotrebljavamo u okviru ovog prostora, naročito ne ukoliko smo koliko toliko u okviru teme. Ponavljam opet, ja nikog nekim nerazumnim teorijama ne provociram pa da mora da reaguje na takav način. Međutim, s druge strane, ja ranije nisam reagovao na oštriji rečnik, štaviše zbog takve retorike me neko vreme nije bilo, ali od sad ću se truditi da na svaku bukvalno na svaku odgovorim. Ja prihvatam sve argumente i uvek sam za bilo kakvu diskusiju, ali uz međusobno uvažavanje.

Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2201 послато: Новембар 15, 2017, 07:54:14 поподне »
Напротив, имао бих толико тога да пишем о томе, али колико видим било би узалудно. Било би логичније да ти поставиш доказе који иду у прилог твојој теорији (то би био неки минимум за почетак).

Мени из ове перспективе то делује као разумније решење, него ја да качим десетине истраживања која би показала да не M205 не постоји, или је веома слабо заступљена у тим крајевима.

Исправи ме ако грешим, али то значи да М205 треба тражити на потезу Кавказ - Источни Словени - Бугари - Срби?

На страну заступљеност и стара днк, али саме М205, а посебно наше подгране, има више на простору источног Медитерана.

Nebojša, ja sam i teoriju o Mardaitima zasnovao više na intuiciji i poznavanju istorije nego na konkretnim DNK dokazima, tačnije podacima iz raznoraznih baza. Nemam pristupa druže nekim istraživanjima koja bi pokrivala teritoriju vezanu za teoriju koju sada pominjem, za koju opet, ponavljam, opet kažem da je mnogo manje verovatna od one oko koje se slažemo. Ja samo imam određenu sumnju u taj VII vek koji koliko vidim definisasmo kao neki naš početak na Balkanu. Jel tako? Znači taj period koincidira i sa selidbama maloazijskih naroda (Mardaita, raznoraznih Levantinaca, Jermena i dr.) na Balkan (u okviru Romejskog carstva) i dolaska pojedinih slovenskih plemena kao i gore pomenutih Bugara. Ne znam da li znaš, ali Bugari su bili poznati plaćenici u tom dobu, kao i nekoliko vekova pre, te su se mogle naći i neke veće grupe istih i na severu i na jugu Kavkaza (naročito u Jermeniji). Taj narod, kao i mnogi drugi nomadski narodi poput Alana, Avara, Kumana, Pečenjega i sl. bili su skloni inkluziji raznoraznih etničkih grupa na svom putu te su mogli pokupiti i ovaj naš klaster negde. Tome je slična i priča o Hiksima, Kasitima, Gutima, Skitima, Sarmatima i drugim nomadskim osvajačkim narodima antike.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2202 послато: Новембар 15, 2017, 11:14:29 поподне »
Ja samo imam određenu sumnju u taj VII vek koji koliko vidim definisasmo kao neki naš početak na Balkanu. Jel tako? Znači taj period koincidira i sa selidbama maloazijskih naroda (Mardaita, raznoraznih Levantinaca, Jermena i dr.) na Balkan (u okviru Romejskog carstva) i dolaska pojedinih slovenskih plemena kao i gore pomenutih Bugara.

Ја лично још увек немам дефинитиван одговор што се тиче тог питања и нисам нешто специјално заступник ове теорије, иако на основу тренутних доказа делује као могућа. На страну интуиција и остало, генетски резултати, стара ДНК, као и тренутни распоред PH4306, упућује на сеобу медитеранским путем. То је нешто у шта сам већ сад прилично сигуран.

Остаје и ту више теорија, које се могу мењати са променом старости групе, неким новим античким налазом и сл. Ту је увек и опција "уског грла", коју настојим да избегнем по могућству, зато што сама по себи делује више као "ескивирање" проблема, него као решавање истог. Мада је реално и то могуће код неких хаплогрупа које су дужи временски период на одређеном подручју.

Не заборавимо да код старих Илира постоји она прича о Кадму Феничанину. ;) 

Ne znam da li znaš, ali Bugari su bili poznati plaćenici u tom dobu, kao i nekoliko vekova pre, te su se mogle naći i neke veće grupe istih i na severu i na jugu Kavkaza (naročito u Jermeniji).

Тренутно не видим "линк" који би могао спојити Прото-Бугаре и западнобалканске M205. Све и да изузмемо влашки карактер Крича и остало, у самој Бугарској је ова хаплогрупа на великом истраживању 808 заступљена са неких 0.4%. На страну и сама заступљеност, али већи ударац за ову теорију представља то што се уопште не јавља на североистоку и истоку земље, где је евентуално могло остати више Прото-Бугара. Сва M205 на том истраживању је у шопској зони, што више одговара њеном "влашком карактеру".

Taj narod, kao i mnogi drugi nomadski narodi poput Alana, Avara, Kumana, Pečenjega i sl. bili su skloni inkluziji raznoraznih etničkih grupa na svom putu te su mogli pokupiti i ovaj naš klaster negde. Tome je slična i priča o Hiksima, Kasitima, Gutima, Skitima, Sarmatima i drugim nomadskim osvajačkim narodima antike.

За ово фали толико тога. Конкретно, присуство хаплогрупе у тим крајевима (потврђено). Појава PH4306 бар у траговима међу источним Словенима, туркијским народима са Кавказа, у Централној Азији, итд.

Познато ми је да се J2b, која није M241 јавља једном код Балкара, затим код Руса из тверске области (по ознаци из табеле изгледа M241-, M205-), као и у Пензјанској области, тј. у Ставропољу, по један хаплотип.

Ујгури, које си помињао у некој од порука, имају J2b* на једном истраживању и то на узорку од 18 тестираних око 11% и на узорку од 38 тестирнаих око 2.5%. Ово није M241, али на основу ознаке, односно маркера (фале 385 и 437), изгледа да није ни M205. Потражио сам још нека истраживања за те крајеве и нашао најновије управо за Ујгуре, где је тестирано знатно више људи, а хаплогрупа M205 апсолутно не постоји тамо (Analysis of genetic admixture in Uyghur using the 26 Y-STR loci system, 2016.)

Могли би овако стварно дуго, али треба гледати јасне знакове који очигледно постоје и око чега се, колико видим, и слажемо.


Невезано за ово, видех скоро у пројекту да је Братић из Херцеговине означен као E-M123. Да ли је СНП-ом потврђен, или је ово процена на основу маркера?

Братићи би као потенцијалне Матаруге (Парежни), могли бити интересантни и за Криче. Према предањима, Кричи и Матаруге се готово увек сматрају једном целином, постоје само варијације ко је чији огранак и слично. Чак их негде изједначавају по антрополошким особинама (што може бити и произвољан закључак аутора, управо због те приче Кричи - Матаруге).

Распоред хаплогрупе E-M123 се не коси превише са распоредом J2b-M205, па та веза може да звучи још занимљивије. Наравно, све ово треба још детаљно испитати. Почев од тога да ли су Братићи заиста Матаруге, па онда да ли су уопште E-M123, као и да ли постоји веза између Крича и Матаруга (итд., итд.).

E-M123

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2203 послато: Новембар 16, 2017, 10:58:35 пре подне »
Међутим, тражећи Бањане налетих на Криче  ;)

Једина J2b-M205 у овом тестирању је пронађена међу Хемшинима. С обзиром да међу Јерменима и Турцима постоји J2b-M205, може се поставити питање да ли су ти М205 Јермени и Турци заправо Хемшини?

То је зато што их тражиш у "нашим" крајевима. :) С обзиром на број истраживања, може се рећи да се M205 релативно ретко среће код Турака, док код Јермена редовно избија, било да су у питању они из Јерменије, Турске, или Ирана.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2204 послато: Новембар 16, 2017, 04:39:27 поподне »
Милоше, сад видим да сам ја баш окачио један рад о Централној Азији, где се код Ујгура налазе двојица M205.

Мада ми је чудна ова предикција хаплогрупе (око 70%), с обзиром да DYS437 не одговара уоште некој J2b. У сваком случају ово би било 2/33, тј. 6.1%. Ако узмемо да се и оним старијим истраживањаима код њих јавља нека J2b која није M241, може бити занимљиво.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC419996/
https://docs.google.com/spreadsheets/d/11jT3uKobXOvsEsDVx-VKxzqMCo5pQmpzMVhe-3LAD6w/pub?output=html

Помињали смо и Кшатрије у Индији. Код њих је M205 заиста могла стићи приликом сеобе ИЕ, али је упитно да ли се делом тако ширила и ка Европи. Тренутно ништа не указује на тако нешто.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2205 послато: Новембар 16, 2017, 06:17:54 поподне »
То је зато што их тражиш у "нашим" крајевима. :) С обзиром на број истраживања, може се рећи да се M205 релативно ретко среће код Турака, док код Јермена редовно избија, било да су у питању они из Јерменије, Турске, или Ирана.

Хемшини

Кад поменусте Хемшине

http://www.beogradac.com/sr-yu/putovanja/102-vesti/putovanja/201-turska-veliki-put


....veliki put  koji traje 24 dana, u sebi sadrzi najvišu planinu starog sveta, Ararat, jedan prelep planinski masiv - Kačkar, veliki broj antičkih lokaliteta, jezera, gradove koje je malo turista posetilo ...
 
Кажу да Арарат важи за планину која није много захтевна. Кажу да је ово најлепша планина Турске.

МАНАСТИР SUMELA (oд IV до почетка XX века)Једна од најзначајнијих монашких заједница средњег истока. 

Пар белешки о Качкару:

Качкар је вулканско тектонска планина, а највећи број стена је глечерски. Има јако пуно глечерских језера, око 30 на целој планини.

Качкар на Јерменском значи крст. Овде већ 23 године по религијском опредељењу нема хришћана.

На северном делу планине живе HEMSINI и LASI, а у јужним Турци.

HEMSINI су пореклом из Јерменије

LASI су оригинални georgian. Углавном се баве сточарством (коњи, краве, овце) и лети долазе до већих висина, док се зими спуштају ниже.




 


Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2206 послато: Новембар 17, 2017, 09:57:49 пре подне »
Милоше, сад видим да сам ја баш окачио један рад о Централној Азији, где се код Ујгура налазе двојица M205.

Мада ми је чудна ова предикција хаплогрупе (око 70%), с обзиром да DYS437 не одговара уоште некој J2b. У сваком случају ово би било 2/33, тј. 6.1%. Ако узмемо да се и оним старијим истраживањаима код њих јавља нека J2b која није M241, може бити занимљиво.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC419996/
https://docs.google.com/spreadsheets/d/11jT3uKobXOvsEsDVx-VKxzqMCo5pQmpzMVhe-3LAD6w/pub?output=html

Помињали смо и Кшатрије у Индији. Код њих је M205 заиста могла стићи приликом сеобе ИЕ, али је упитно да ли се делом тако ширила и ка Европи. Тренутно ништа не указује на тако нешто.

Znam Nebojša, ja sam i to gledao kada sam pominjao Ujgure pre neki dan. S tim sve i da je sigurno J2b kao što vidiš jako je mali uzorak :-( Nego htedoh da pitam oko "Kriča" u Rumuniji. Jesmo li beše utvrdili njihovo etničko poreklo? Jel jedan beše Sekelj ili sam ja to negde pogrešno povezao?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2207 послато: Новембар 17, 2017, 10:24:49 пре подне »
Znam Nebojša, ja sam i to gledao kada sam pominjao Ujgure pre neki dan. S tim sve i da je sigurno J2b kao što vidiš jako je mali uzorak :-( Nego htedoh da pitam oko "Kriča" u Rumuniji. Jesmo li beše utvrdili njihovo etničko poreklo? Jel jedan beše Sekelj ili sam ja to negde pogrešno povezao?

То је једно од занимљивијих питања. Нема је малтене уопште код Румуна (FTDNA пројекат + истраживања). Постоје двојица Секеља Y22066 и један Румун на FTDNA који има свега 12 маркера, а могао би бити потенцијални M205.

Ово је свакако мало, с обзиром да се Кричи доводе у везу са влашким групацијама. Такође је приметно одсуство код Цинцара, Грка, Албанаца. Са друге стране није спорно присуство у околини Старе Планине и вероватно код некадашњих Крича, што само компликује ситуацију. Треба ту наћи одговарајуће "решење". :)

Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2208 послато: Новембар 17, 2017, 10:48:12 пре подне »
То је једно од занимљивијих питања. Нема је малтене уопште код Румуна (FTDNA пројекат + истраживања). Постоје двојица Секеља Y22066 и један Румун на FTDNA који има свега 12 маркера, а могао би бити потенцијални M205.

Ово је свакако мало, с обзиром да се Кричи доводе у везу са влашким групацијама. Такође је приметно одсуство код Цинцара, Грка, Албанаца. Са друге стране није спорно присуство у околини Старе Планине и вероватно код некадашњих Крича, што само компликује ситуацију. Треба ту наћи одговарајуће "решење". :)

Pa to i mene muči :-) Jer ja na Sekelje gledam kao na ostatke tih nomadskih uslovno rečeno turkofonih grupa (Huna, Avara, Proto-Bugara, Kumana, Pečenjega i sl.) koji su asimilirani danas pre svega u današnje Mađare i Bugare. Međutim nije isključeno da je jedan deo njih asimiliran i od strane Srba i Rumuna. Kada pominjemo Staru Planinu, ali i srednjevekovnu Bugarsku ne treba zanemariti ni Vlaško-Bugarsko (II Bugarsko) Carstvo pod dinastijom Asen (čije je poreklo maglovito ali se može lako povezati i sa Vlasima i sa Kumanima između ostalih) gde je došlo do neke simbioze između ovih grupa i možemo reći brisanja ranijih strogih granica. Što se pak Šopluka tiče, tu uvek ostaje otvorena i ona priča u uplivu Pečenjega počevši od 11.-og veka. Dakle, slažem se, zaista tu treba naći odgovarajuće rešenje.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2209 послато: Новембар 17, 2017, 01:12:30 поподне »
Што се тиче Секеља, битно је напоменути да су сви њихови сродници или на српском или на бугарском етничком простору (ако изузмемо Мађара из Будимпеште, мада то је главни град па и он може врло лако бити секељског поријекла). Занимљиво је да су за вријеме Војне крајине постојале чак двије секељске регименте (Прва секељска граничарска регимента бр. 14 и Друга секељска граничарска регимента бр. 15), па не треба искључити ни њихово поријекло са српског или бугарског етничког простора (насељавање у сврху одбране границе).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2210 послато: Новембар 20, 2017, 05:24:01 поподне »
С обзиром да се у јуче објављеном тексту нашег Ивана Вукићевића помиње братство Перуничић J2b-M205>Y22066 са простора Пљеваља, није згорег поменути да код њих постоји више предања о пореклу (Бањани, Бар?, староседеоци, итд.).

Тако на пример код Милете Војиновића (Становништво пљеваљског краја) постоји податак да су они једна од староседелачких породица (старије презиме Богдановић) у Маочу и да су ту живели "још у време Немањића". У тој су групи још и Хљебчевићи, Секулићи и Марковићи (такође J2b-M205).

Од ових Перуничића су и браћа Перуничић.

Ненад


Предраг



Ван мреже Dr Vlasic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2211 послато: Новембар 26, 2017, 01:48:46 пре подне »

Evo jos jedne zanimljive informacije na temu...

Sebastijan Dolče daje prijevod sa kamenog natpisa kojeg je nazvao "Najstariji kamen"

Prepisao ga je iz Anala moskovskog Rusa Jeremije.




"Styn. Ovvy. Uklopyen. Bylie. Jesti. Mera.

Sgode. Krikovye. Nass. Markoman. I.

Brete. Slavnov. Litov. Boya. Nasga. Markoman.

Proyde. Ni. Slavnov. Styn. Pokoi.

Lyth. V. Vika."




Ovdje  da napomenem da su Markomani Gotsko pleme.




Isti ovaj natpis sa "Najstarijeg kamena" u Marvo Orbinovom dijelu " Il regno degli Slavi"is 1601. god. na latinskom.




" Lapis iste insertus signum est pacis congressus Krikoviensi inter nos Marcomannos et fraters Slavos anno belli nostri. Marcomannus praetie reat, nec Slavus. Lapis.

Reguies. Anni aeterini."




Marvo Orbin to isto dijelo citira na talijanskom pismu.




"Stina. Ovva. Uklopiena. Biljeg. Jest. Mira.

Segode. Krikovie. Nas. Markoman. J.

Bratie. Slavnovieh. Litta. Boja. Nasega. Markoman.

Proide. Ni. Slavni. Stina. Pokoi.

Lith. V. Vike."




Iasti ovaj natpis ćemo da napišemo na ikavice kojom se koristio Orbin.




"Stina (stijena). Ova. Uklopljena. Biljeg. Jest. MIra.

Zgode. Krikovije. Nas. Markomana. I.

Bratije (braće). Slavnijeh.

Lita (ljeta). Boja. Našega.Markoman.

Projde (prođe). Ni (ne).

Slavni. Stina (stijena). Pokoj. Lita (ljeta). V. Vike (vijeka)."








Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2212 послато: Новембар 29, 2017, 08:29:58 поподне »
Кратко обавештење, стигао је BIGY резултат за Лакића из Г. Карајзоваца (Градишка). Потврђено Y22066. Сада чекамо Yfull, како би видели позицију на стаблу M205/Y22066.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2213 послато: Децембар 12, 2017, 08:56:04 поподне »
Наш сјајни Гмитар направио је три мапе заступљености хаплогрупе J2b-M205 на Балкану.

- прву на основу анонимних истраживања
- другу на основу резултата из регионалних днк пројеката
- трећа је тзв. "heat" мапа, која сликовито приказује заступљеност према актуелном стању (анонимна истраживања)

С обзиром да је ово тема о Кричима, треба нагласити да се "кричка" грана J-Y22066 овде не појављује јужније од линије Скопље - Смољан, дакле у питању су све гране M205 (TMRCA 6100). Временом би могли напаравити мапу само за ову подграну M205 (што након овога не би било тешко), као и за остале хаплогрупе/подгране из пројекта.

На мапи која је рађена на основу пројеката и пресека са теме "језичке зоне и хаплогрупе" постоји већа концентрација хаплогрупе из простог разлога што су у обзир узимани само Срби. На анонимним истраживањима су обрађене поједине области/земље, али не знамо да ли је још неко поред Срба тестиран, што може можда верније приказати саму заступљеност хаплогрупе на некој територији (говорим о српском етничком простору).

Ове мапе се увек могу ажурирати како пристижу нови резултати. Такође, мапа на основу истраживања вероватно приказује тренутно стање, с обзиром да су у питању актуелне Y-STR студије, док је ова друга креирана на основу места порекла тестираних (уназад 50-100 год.).

Једина, условно речено, замерка, је то што је на оној heat мапи концентрација групе нешто већа у Македонији, него у бугарском делу Шоплука, што вероватно не одговара реалном стању, али све су то нијансе. Чак је тај простор и повезан у неку руку.

анонимне студије


днк пројекти


heatmap



Извор (прва мапа):

- Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample
- Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province
- High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia
- Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe
- High-Resolution Phylogenetic Analysis of Southeastern Europe Traces Major Episodes of Paternal Gene Flow Among Slavic Populations
- Paternal and maternal lineages in the Balkans show a homogeneous landscape over linguistic barriers, except for the isolated Aromuns
- Population genetics of 8 Y chromosome STR loci in Macedonians and Macedonian Romani (Gypsy).
- Molecular diversity of 23 Y-chromosome short tandem repeat loci in the population of Tuzla Canton, Bosnia and Herzegovina
- Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry
- Croatian national reference Y-STR haplotype database
- Y-STR variation in Albanian populations: implications on the match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descent
- Differential Y-chromosome Anatolian influences on the Greek and Cretan Neolithic
- Population genetics of Y-chromosome STRs in a population of Northern Greeks
- The Greeks in the West: genetic signatures of the Hellenic colonisation in southern Italy and Sicily

Извор (друга мапа):

- Српски днк пројекат
- Бугарски днк пројекат
- Грчки днк пројекат
- Албански днк пројекат
- 23andMe

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2214 послато: Децембар 12, 2017, 10:46:50 поподне »
Мега добро 8)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2215 послато: Децембар 13, 2017, 09:22:12 пре подне »
Наш сјајни Гмитар направио је три мапе заступљености хаплогрупе J2b-M205 на Балкану.

- прву на основу анонимних истраживања
- другу на основу резултата из регионалних днк пројеката
- трећа је тзв. "heat" мапа, која сликовито приказује заступљеност према актуелном стању (анонимна истраживања)

анонимне студије


днк пројекти


heatmap



Извор (прва мапа):

- Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample
- Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province
- High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia
- Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe
- High-Resolution Phylogenetic Analysis of Southeastern Europe Traces Major Episodes of Paternal Gene Flow Among Slavic Populations
- Paternal and maternal lineages in the Balkans show a homogeneous landscape over linguistic barriers, except for the isolated Aromuns
- Population genetics of 8 Y chromosome STR loci in Macedonians and Macedonian Romani (Gypsy).
- Molecular diversity of 23 Y-chromosome short tandem repeat loci in the population of Tuzla Canton, Bosnia and Herzegovina
- Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry
- Croatian national reference Y-STR haplotype database
- Y-STR variation in Albanian populations: implications on the match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descent
- Differential Y-chromosome Anatolian influences on the Greek and Cretan Neolithic
- Population genetics of Y-chromosome STRs in a population of Northern Greeks
- The Greeks in the West: genetic signatures of the Hellenic colonisation in southern Italy and Sicily

Извор (друга мапа):

- Српски днк пројекат
- Бугарски днк пројекат
- Грчки днк пројекат
- Албански днк пројекат
- 23andMe

 :) Сјајнe картe

У вeзи онe са анонимних истраживања - прва мапа...интeрeсантно би било знати који су то Ј2б М205  у Хрватској (приморјe и залeђe), видимо и Истру, и у Војводини-сeвeр Србијe?

А на оној другој мапи (извор разни ДНК пројeкти) да ли јe приказан Кипар или карта мора да сe умањи да би сe видeло?

Што сe тичe Црнe Горe упада у очи одсуство Ј2б М205 на приморју, а близу јe Скадар и Годијeљи (првобитни назив тeмe) или нијe било заинтeрeсованих појeдинаца из приморја за тeстирањe свог пра порeкла?


А видимо из историјских података да јe Крича било у приморју Црнe Гор.e

http://www.montenegro.org.au/cgpopiscg.html

Popis svega stanovništva Crne Gore 1879 godine, knjige I i II

OKRUŽJE BARSKO s KRAINOM

Kapetanija Mrkovska
(kapetana Bećirova)
Muhamedanske vjere

sela: Kune; Mala Gorana; Kriči - Muhamedanske vjere; Kriči - Rimokatoličke vjere; Kriči - Pravoslavne vjere; Grdovići - Muhamedaske vjere; Grdovići; Dabezići - Muhamedanci; Ulići - Muhamedanci; Ulići; Dabčevići; Kalimani; Ljeskovac; Velje Selo; Ravanj - Muhamedanske vjere; Pečurice - Muhamedaske vjere; Pečurice - Rimokatoličke vjere; Dobra Voda - Muhamedanci; Dobra Voda - Pravoslavci; Dobra Voda - Rimokatolici; Velji Mikulići - Muhamedanci; Velji Mikulići - Pravoslavne vjere; Mali Mikulići - Muhamedanske vjere; Mali Mikulići - Rimokatoličke vjere


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2216 послато: Децембар 13, 2017, 09:42:39 пре подне »
http://montenegrina.net/wp-content/uploads/2013/10/Mrkojevi%C4%87i-Istorijski-razvoj.pdf

Mahmut Metanović, prof.
 
MRKO/JE/VIĆI
 
Istorijski razvoj

O imenu:

Govoriti o samom porijeklu imena Mrkovići ili Mrkojevići svejedno, konačan odgovor ako ga nije dao Dr Luka Vujović dat će lingvisti i istorija kao nauka, iako je teško doći do istorijskih činjenica na osnovu kojih bi se sa sigurnošću moglo utvrditi porijeklo, kao moguće osnove od kojih ime vodi porijeklo, su slijedeća predanja koja prenosi Andrija Jovićević u knjizi "Crnogorskoмprimorje i Krajina ": Prema prvom predanju ime potiče prema nekom mrkom čovjeku; prema drugom
predanju ime potiče prema nekom mrkom barjaku koji su nekad imali preci današnjih Mrkovića iмtreće da su Mrkovići bratstveno ime.

Današnje značenje imena Mrkojevići se ne može poistovjećivati sa nekadašnjim plemenom Mrkovići iz više razloga :

1 ) Ni kod današnjeg a ni kod starijeg stanovništva ne postoji pojam o plemenu,

2 ) Ne postoji predanje po kojem su svi stanovnici Mrkovića od istog rodonačelnika ( kao kod Bijelopavlića, Vasojevića, Pipera... ), što potvrđuje nepostojanje svijesti o krvnoj srodnosti svih Mrko/je/vića po osnovu porijekla.

3 ) Današnji stanovnici Mrko/je/vića ne mogu svi sa sigurnošću reći odakle su im preci, što ukazuje sa jedne strane na starost stanovništva koje je živjelo u oblasti Mrkovića a sa druge na postojanje ako tako mogu reći dva sloja stanovništva, starosjedioci i doseljenici:

4) Procesu zbližavanja stanovništva doprinos daju: prostor na kome se živi, sklapanje brakova i dug period osmanske vladavine tokom koje će trajati islamizacija stanovništva.


Najraniji pomeni Mrkovića javljaju se u mletačkim izvorima, 1409 (Li Marchoe), 1449 (de Marchois) i 1559 (Marcovichi) kod Bara.

Pad Skadra 1479. god.u Turske ruke označava i prekretnicu u istorijskom razvitku
Mrko/je/vića...

Mrko/je/vići su se nakon toga odmetnuli od Mletaka i počeli za svog zaštitnika priznavati Tursku, što čine iz razloga da bi mogli i dalje obrađivati zemlju oko Skadra a koju su smatrali svojom.

U turskom izvoru - Katastarski defter Skadarskog Sandžaka iz 1485 godine, pominje se (prema albanskom prevodu) ''Nahija Mërkodlar'' i bila je dio Skadarskog sandžaka.

Do pojačane islamizacije je došlo u godinama između 1671 – 1697 godine. Sama Turska vlast počela je podsticati širenje islama, pod uticajem Skadra ka kojem su bili okrenuti Mrko/je/vići.

Mrko/je/vići su se nalazili pod jurisdikcijom cetinjskih mitropolita sve do 1740 godine što potvrđuju potpisi mrko/je/vićkih sveštenika koji se čitaju na aktima koje šalju nadležnima.

Nakon 1878 izvršena je nova teritorijalna organizacija Crne Gore pa pored starih formirani su i novi srezovi i kapetanije. U okviru primorske nahije ustanovljen je srez barski u čijem će se sastavu pored ostalih naći i novo ustanovljena kapetanija Mrkovska ( teritorija Mrkovskog barjaka, kako se to područje administrativno označavalo u vrijeme turske vladavine ) a koja se javlja i pod imenom Mrkojevićka kapetanija koja je obuhvatala sela Velji Mikulići, Mali Mikulići, Dobra voda (Dobrovoda), Pečurice, Ravanj (Raven), Grdovići, Velje selo ( koje se počinje po prvi put pominjati iz razloga što se ime sela prenosi na ime kapetanije), Dapčevići, Dabezići,V/ulići, Ljeskovac, Kaliman, Kruči, Kunje i Mala Gorana.

Imenovan prvi kapetan Bećir Kaplanović iz sela Kunje[/color].

« Последња измена: Децембар 13, 2017, 09:45:28 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2217 послато: Децембар 13, 2017, 11:36:05 пре подне »
Kruči

У питању је село Круче, налази се између Бара и Улциња:

http://www.geonames.org/3197125/kruce.html

Мој деда је ту раније имао кућу-викендицу. Назив долази од романске речи за крст, cruce/croce. Иначе у ували, испод површине мора, се налази неки стари потопљени град, вероватно из времена антике. Када је леп дан и бистро море, могу да се виде улице које се секу под правим углом и грађевине...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2218 послато: Децембар 13, 2017, 12:25:02 поподне »
У вeзи онe са анонимних истраживања - прва мапа...интeрeсантно би било знати који су то Ј2б М205  у Хрватској (приморјe и залeђe), видимо и Истру, и у Војводини-сeвeр Србијe?

А на оној другој мапи (извор разни ДНК пројeкти) да ли јe приказан Кипар или карта мора да сe умањи да би сe видeло?

Што сe тичe Црнe Горe упада у очи одсуство Ј2б М205 на приморју, а близу јe Скадар и Годијeљи (првобитни назив тeмe) или нијe било заинтeрeсованих појeдинаца из приморја за тeстирањe свог пра порeкла?

А видимо из историјских података да јe Крича било у приморју Црнe Горe.

- с обзиром да су ова истраживања од пре неколико година, то у Хрватској су махом Хрвати, ово у Србији (Војводина) углавном Срби.
- у питању је мапа Балкана, зато нема Кипра
- назив теме је тако гласио због једне породице из Дробњака која носи исто име. Није потврђено да су из Годиња у Црмници, а ни хаплогрупа тамо није присутна/потврђена. Иначе се М205 слабије јавља на приморју и у Брдима, тј. генерално на истоку ЦГ (пројекти + истраживање 404).
- на основу топонима није увек поуздано извлачити закључке, иако је реално да je M205 били присутна и у другим крајевима. Конкретно у околини Бара (Вељи Острос) постоји један J2b1 резултат на 23andMe (Албанац), али нема ближих података о подграни.

О потенцијалном пореклу из приморја (због "медитеранског" карактера хаплогрупе) је и раније било речи, али је све остало у домену теорије. Међутим, по овима мапама би се рекло да појачана концентрација хаплогрупе постоји у планинским крајевима Балкана и код исељеника из тих области. На истоку Стара планина, на западу Динарске планине.
« Последња измена: Децембар 13, 2017, 02:12:53 поподне Небојша »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2219 послато: Децембар 13, 2017, 01:18:55 поподне »
У питању је село Круче, налази се између Бара и Улциња:

http://www.geonames.org/3197125/kruce.html

Мој деда је ту раније имао кућу-викендицу. Назив долази од романске речи за крст, cruce/croce. Иначе у ували, испод површине мора, се налази неки стари потопљени град, вероватно из времена антике. Када је леп дан и бистро море, могу да се виде улице које се секу под правим углом и грађевине...

Буни топоним Кручи у капeтанији Мрковској и попис нeкаквих Крича као сeла (да нису Кручи можда) у истој тој капeтанији 1879.

Тај топоним Кручи и дан данас постоји, а шта би са тим Кричима различитe вeрe?

Можда јe грeшка!


Popis svega stanovništva Crne Gore 1879 godine, knjige I i II

OKRUŽJE BARSKO s KRAINOM

Kapetanija Mrkovska
(kapetana Bećirova)
Muhamedanske vjere

sela:Kriči - Muhamedanske vjere; Kriči - Rimokatoličke vjere; Kriči - Pravoslavne vjere;

http://montenegrina.net/wp-content/uploads/2013/10/Mrkojevi%C4%87i-Istorijski-razvoj.pdf