Аутор Тема: Расни типови на Балкану  (Прочитано 19094 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #20 послато: Април 10, 2016, 05:16:05 поподне »
Хмм, то је више робусни нордид, а не кромањонац.

Пре Нордид-Кромањонац. Уједно ово је и једини антрополошки траг о досељавању људи који би по морфолошким карактеристикама могли делимично упасти у Кромањонце.

Сличне типове описује и Шкерљ (долихокефални Кромањонци) у Далмацији.

Сви досељеници тога доба (Германи и Словени) су по свему судећи били долихокефални (то се дало уочити и на неким другим некрополама у Србији). Што ће рећи да досељавања неке групе "Боребија" вероватно није ни било (не би остало непримећено).


Живко Микић се осврнуо и на сеобу Германа, који су такође припадалу претежно нордијском типу:

Протонордијски и Нордијски тип - својим простирањем У праисторији прелазе Саву и Дунав. У северној зони констатовани у енеолиту на налазиштима Носа сам Вајска, а у бронзаном добу у делу садржаја мокринске некрополе, потом у гвозденом добу на Гомолави. Са периодом Велике сеобе народа присуство нордијског антрополошког типа се шири са упливом германских племена."


Робусни долихокефални тип се помиње у још једном делу Ж. Микића (Anthropological Traces of Slav Presence in Kosovo and Metochia)

In anthropological terms, the presence of the brachycranial indigenous population of the Dinarid type and of robust leptodolichomorph Slavs has been identified there, or the first elements of the process of metisation/mixing of medieval populations. It is interesting that this process took place so long after the Slavs had settled in the region.

На основу овога можемо закључити да су се Словени (робусни долихокефални типови) и староседеоци Балкана (брахикефални Динарци) у појединим крајевима веома касно измешали.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #21 послато: Април 10, 2016, 05:54:27 поподне »
Предлажем да се приликом постављања постова, погледају мало наслови тема, како се не би дешавало да од Његоша дођемо до гараве Бастарнке...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #22 послато: Април 10, 2016, 06:23:07 поподне »
А узгред и да дам коментар у вези ове теме.

Колико сам схватио Куна, након проучавања становништва сјеверне Албаније, његов закључак је био да динарска раса, онако како је до тада перципирана не постоји, већ да су неке "динарске" расне одлике плод начина живота и исхране. Такође, Кун на више мјеста истиче да центар високог раста није у сјеверној Албанији, већ у Херцеговини, а Албанија је само продужетак те зоне и то само код неких малисорских племена.

Иако веза између y-днк хаплогрупа и расног типа не мора да буде директна и да се поклапа, у некој детаљнијој анализи се може наћи повезница. Већ сам спомињао да простор са највишом концентрацијом И2а Динарика на сјеверу у словенском свијету је међу становницима Полесја (југ Белорусије, сјевер Украјине). Случајно или не, управо та група становништва има најкарактеристичније кромањоидне црте међу свом словенском популацијом сјевера.

Негдје сам прочитао да и Сардињани имају неки посебан антрополошки кромањоидни тип (да ли берид или слично, не сјећам се), а познато је да је хаплогрупа И2а међу Сардињанима око 40%.

Са друге стране, у испитивању аутосомалне днк Сардињани су најтипичније становништво неолитске Европе, баш као што су балтички народи (међу којима I хаплогрупа није богзна како висока) најтипичније становништво палеолитске Европе.

Такође мислим да висина није кључна расна одлика и да она доста зависи управо од спољних чинилаца (исхране, климе). Нису ни сви кромањонци високи, ни сви медитеранци ниски. Атлантски медитеранци се рачунају у високе расне типове.
« Последња измена: Април 10, 2016, 06:24:59 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #23 послато: Април 10, 2016, 06:56:45 поподне »
Колико сам схватио Куна, након проучавања становништва сјеверне Албаније, његов закључак је био да динарска раса, онако како је до тада перципирана не постоји, већ да су неке "динарске" расне одлике плод начина живота и исхране.

Ово ми некако звучи као негирање динарске расе, иако је очигледно да је она на том простору била присутна и пре доласка I2a нпр. (ако већ за ову хаплогрупу везујемо кромањонски тип).

Иако веза између y-днк хаплогрупа и расног типа не мора да буде директна и да се поклапа, у некој детаљнијој анализи се може наћи повезница. Већ сам спомињао да простор са највишом концентрацијом И2а Динарика на сјеверу у словенском свијету је међу становницима Полесја (југ Белорусије, сјевер Украјине). Случајно или не, управо та група становништва има најкарактеристичније кромањоидне црте међу свом словенском популацијом сјевера.

Звучи занимљиво. Волео бих да видим неке примере. Кун не проналази Кромањонце у тим крајевима. Некако ми балкански Кромањонци више личе на ове германске, него на те, условно речено, "балтичке".

Поставља се и питање брхикефалије. Видимо да Балкан у таласима запљускује долихокефално становништво. Кромањонци Бореби типа су брахикефали и хипербрахикефали.

Једино тбрахикефализација накнадно на Балкану долази у обзир, али и даље је све "мутно" око тог Кромањонца.

Негдје сам прочитао да и Сардињани имају неки посебан антрополошки кромањоидни тип (да ли берид или слично, не сјећам се), а познато је да је хаплогрупа И2а међу Сардињанима око 40%.

То је Берид, тачно. Размишљао сам раније о тој вези I2a и Кромањонаца са Сардиније. Грубо речено, Берид је мешавина Медитеранца и Кромањонца.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #24 послато: Април 10, 2016, 07:08:06 поподне »
Робусни долихокефални тип се помиње у још једном делу Ж. Микића (Anthropological Traces of Slav Presence in Kosovo and Metochia)
На основу овога можемо закључити да су се Словени (робусни долихокефални типови) и староседеоци Балкана (брахикефални Динарци) у појединим крајевима веома касно измешали.

Када су се измијешали, добили смо у 16. вијеку ово.



или ово



Ријеч је о раду Живка Микића "Некропола Боцова њива и Угљевику код ........ и проблем трепанације лобања .........стећака
https://books.google.ba/books?id=EQcSAQAAIAAJ&pg=PA164&dq=ra%C5%A1ka+gora&hl=sr&sa=X&redir_esc=y#v=snippet&q=%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B0&f=false

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #25 послато: Април 10, 2016, 09:03:30 поподне »
Налетех на занимљив руски сајт. Не знам колико су се аутори ослањали на стручну литературу, а колико на општепознате антрополошке чињенице, али овде постоји и тај Полесский тип који помиње Синиша.

http://archive.diary.ru/~antropology1488/?comments&postid=69130045

Као што смо и претпоставили, ради се о Кромањонцу са балтичким утицајем. Убацили су и "Западног Балтида" који је, за разлику од Полесијског типа, Балтид са кромањонским утицајем (све су то нијансе, али звучи занимљиво).

Видим да су поред обичног Динарца креирали и Ултра-Динарца. :) Према њиховој дефиницији, то је резултат динаризације локалних (балканских) кромањонских типова.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #26 послато: Април 10, 2016, 10:00:41 поподне »
По Куну и још неким западним антрополозима, Динарац је подтип шире Медитеранске расе, и настао је хибридизацијом између Грацилног Медитеранца и Алпида (ја не заступам ову теорију само је наводим као једну од могућих). Управо је тај ''микс'' Грацилног Медитеранца дао Динарцу висину, обим шака, руку и осталих делова тела, док му је Алпидски утицај претворио облик лобање у Мезокефалан (дакле нити Доликефалан Медитерански, нити Брахифефалан Алпидски).
Што се тиче присутности Динарца на овим просторима, највећа је могућност да је он староседелачки и да се сретао и код Илира односно оних који су на овим просторима живели и пре Словенског продора.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #27 послато: Април 10, 2016, 11:03:15 поподне »
Кун помиње Атлантске Медитеранце, не грацилне. Ти класични Медитеранци постоје у Итлалији, Шпанији и вероватно у неким крајевима Грчке. Нису претерано заступљени на простору зап. Балкана, тако да нису учествовали у формирању динарске расе. Такође, Динарац није мезокефалан, већ изразито брахикефалан и хипербрахикефалан (једна од главних одлика). Лобања му је веома висока па некада може да делује да се удаљава од брахикефалје.

Балкански Медитеранци (Понтиди) знају бити мезокефални (Кунови примери), а до слично закључка је дошао и Дворниковић проучавајући Медитеранце источне и јужне Србије.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #28 послато: Април 10, 2016, 11:06:26 поподне »
Кун помиње Атлантске Медитеранце, не грацилне. Ти класични Медитеранци постоје у Итлалији, Шпанији и вероватно у неким крајевима Грчке. Нису претерано заступљени на простору зап. Балкана, тако да нису учествовали у формирању динарске расе. Такође, Динарац није мезокефалан, већ изразито брахикефалан и хипербрахикефалан (једна од главних одлика). Лобања му је веома висока па некада може да делује да се удаљава од брахикефалје.

Балкански Медитеранци (Понтиди) знају бити мезокефални (Кунови примери), а до слично закључка је дошао и Дворниковић проучавајући Медитеранце источне и јужне Србије.
Наведох неке од тумачења западних антрополога, за које се може се рећи да нам нису били ''нарочито наклоњени'', но поента је да сам хтео рећи да је по многима Динарац микс Алпида и Медитеранца, што је слабо утемељена прича. 
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #29 послато: Април 12, 2016, 11:43:00 поподне »
Грци и Римљани су све народе Европе који су (првобитно) живјели ван њихових граница описивали као робусне и грубе.
Јаки и способни људи довођени су из свих римских покрајина, и Илирик није био изузетак. Да ли се ради о "дословенском" (илирском) гену није сигурно. Јесте да илирских налазишта имамо мало, али оно што имамо (нпр. на Гласинцу) говори да су Илири били осредње висине.

Када је цар Душан састављао своју гарду (за коју је висина од приближно 2 метра била услов, у времену када је просјек био око 1.68), осим из наших динарских крајева, морао је унајмљивати и људе из цијеле Европе. Не знам је ли то због тога што је овдје мањкало таквих, или зато што је сматрао да их не може обучити за витешку службу.

ја ти кажем шта сам читао пре доста година, не сећам се извора, само јасно говоре да су у питању били крупни људи са грубим цртама.
А за Душанову гарду ће пре да буде то друго. Хеста пракса је код свих владара да бирају бодигард из других народа.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #30 послато: Април 13, 2016, 12:18:39 пре подне »


Када је цар Душан састављао своју гарду (за коју је висина од приближно 2 метра била услов, у времену када је просјек био око 1.68), осим из наших динарских крајева, морао је унајмљивати и људе из цијеле Европе. Не знам је ли то због тога што је овдје мањкало таквих, или зато што је сматрао да их не може обучити за витешку службу.
Антрополог Србољуб Живановић је чини ми се пре 4,5 месеци у емисији ''Ћирилица''  изјавио да је та прича о 2 метра високим гардистима као и о висини цара Душана научно доказано мит.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #31 послато: Април 13, 2016, 12:56:00 поподне »
Антрополог Србољуб Живановић је чини ми се пре 4,5 месеци у емисији ''Ћирилица''  изјавио да је та прича о 2 метра високим гардистима као и о висини цара Душана научно доказано мит.
Ima u nas sačuvanih u Hercegovini srebrnih toka iz 18 ili 19 vijeka. 90% savremenih Hercegovaca ih ne može navući na pleća. A nosili su ih junaci o čijim se gabaritina pričaju i danas priče. Istražujući po dokumentima Elis Ajlenda, podatke o Hercegovcima vidio sam da je najviši emigrant iz Hercegovine bio izvjesni Stojan Radoš iz sela Pocrnja, visok 6 stopa i 6 inča.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #32 послато: Април 13, 2016, 08:15:07 поподне »
Ima u nas sačuvanih u Hercegovini srebrnih toka iz 18 ili 19 vijeka. 90% savremenih Hercegovaca ih ne može navući na pleća. A nosili su ih junaci o čijim se gabaritina pričaju i danas priče. Istražujući po dokumentima Elis Ajlenda, podatke o Hercegovcima vidio sam da je najviši emigrant iz Hercegovine bio izvjesni Stojan Radoš iz sela Pocrnja, visok 6 stopa i 6 inča.
Херцеговци су уз Холанђане и Црногорце(регионална припадност) познати као највипшљи народ у Европи/Свету. :)
У преводу, Динароиди(Херцеговци, Црногорци) су уз Халштат Нордиде(Холанђане) највиљши Европеидни фенотип.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #33 послато: Април 14, 2016, 03:49:29 поподне »

У преводу, Динароиди(Херцеговци, Црногорци) су уз Халштат Нордиде(Холанђане) највиљши Европеидни фенотип.

да, али требаш знати да су Холанђани пре 300 година били међу нижим народима у Европи ))

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #34 послато: Април 14, 2016, 05:46:38 поподне »
Пре Нордид-Кромањонац. Уједно ово је и једини антрополошки траг о досељавању људи који би по морфолошким карактеристикама могли делимично упасти у Кромањонце.

Сличне типове описује и Шкерљ (долихокефални Кромањонци) у Далмацији.

Сви досељеници тога доба (Германи и Словени) су по свему судећи били долихокефални (то се дало уочити и на неким другим некрополама у Србији). Што ће рећи да досељавања неке групе "Боребија" вероватно није ни било (не би остало непримећено).


Живко Микић се осврнуо и на сеобу Германа, који су такође припадалу претежно нордијском типу:

Протонордијски и Нордијски тип - својим простирањем У праисторији прелазе Саву и Дунав. У северној зони констатовани у енеолиту на налазиштима Носа сам Вајска, а у бронзаном добу у делу садржаја мокринске некрополе, потом у гвозденом добу на Гомолави. Са периодом Велике сеобе народа присуство нордијског антрополошког типа се шири са упливом германских племена."


Робусни долихокефални тип се помиње у још једном делу Ж. Микића (Anthropological Traces of Slav Presence in Kosovo and Metochia)

In anthropological terms, the presence of the brachycranial indigenous population of the Dinarid type and of robust leptodolichomorph Slavs has been identified there, or the first elements of the process of metisation/mixing of medieval populations. It is interesting that this process took place so long after the Slavs had settled in the region.

На основу овога можемо закључити да су се Словени (робусни долихокефални типови) и староседеоци Балкана (брахикефални Динарци) у појединим крајевима веома касно измешали.
"Лептодолихоморфни" означава (колико ја могу схватити) долихокефални тип витке грађе. Прије ће бити да ту има више нордида него кромањонца.
Колико ја тебе разумијем, кажеш да је кромањонац/бореби код нас настао мијешањем овог робусног нордид-кромањонца и динарца? Немогуће је да из такве мјешавине настане чисти кромањонац, са димензијама и обликом лобање и тијела које се прилично разликују од оба ова типа, и још поврх свега тога, са пигментацијом особеном за кромањонца.
Већа је могућност и да је старосједилачки него да је настао из неке такве мјешавине.
Што се тиче Микићеве тврдње да нордијски тип преовладава међу Германима, тачно је, али се сјетимо да немамо скоро ништа од антрополошког материјала источногерманских племена (који су по свој прилици већином германизовани старосједиоци СЗ Европе), па не можемо на основу осталих тврдити којем су они типу припадали.

Иако веза између y-днк хаплогрупа и расног типа не мора да буде директна и да се поклапа, у некој детаљнијој анализи се може наћи повезница. Већ сам спомињао да простор са највишом концентрацијом И2а Динарика на сјеверу у словенском свијету је међу становницима Полесја (југ Белорусије, сјевер Украјине). Случајно или не, управо та група становништва има најкарактеристичније кромањоидне црте међу свом словенском популацијом сјевера.
Као што Небојша рече, то је више балтид (редуковани кромањонац са лапонском примјесом), са неким особинама нередукованог кромањонца. Такав исти тип (лаички назван "западни Балтид") се среће на сјеверозападу Пољске.

Са друге стране, у испитивању аутосомалне днк Сардињани су најтипичније становништво неолитске Европе, баш као што су балтички народи (међу којима I хаплогрупа није богзна како висока) најтипичније становништво палеолитске Европе.
Тачно је да често нема везе између изгледа и хаплогрупе, али у овом случају то би такође значило да не постоји веза ни између изледа и аутозомалне ДНК, јер балтички народи имају изузетно мало чистих палеолитских типова, највише имају нордид и балтид типова. Ако идемо по изгледу, онда су народи на ободима сјеверозападне Европе (западна Норвешка, Исланд, добар дио Ирске) најчистији потомци палеолитских Европљана. Лично више вјерујем томе него испитивањима аутозомалне ДНК.

Херцеговци су уз Холанђане и Црногорце(регионална припадност) познати као највипшљи народ у Европи/Свету. :)
У преводу, Динароиди(Херцеговци, Црногорци) су уз Халштат Нордиде(Холанђане) највиљши Европеидни фенотип.
Нити су Холанђани високи због халштат нордида, нити су Црногорци високи због динарца.
Холанђани су у свим истраживањима (сем у једном, из којих немамо података, само "самопроглашену" просјечну висину) нижи од народа из динарске области.
У Куново вријеме, највиши су били Црногорци/Херцеговци и Исланђани, и то понајвише због великог присуства палеолитских типова и код једних и код других, а не због динараца и халштат нордида.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #35 послато: Април 14, 2016, 06:11:05 поподне »
"Лептодолихоморфни" означава (колико ја могу схватити) долихокефални тип витке грађе. Прије ће бити да ту има више нордида него кромањонца.
Колико ја тебе разумијем, кажеш да је кромањонац/бореби код нас настао мијешањем овог робусног нордид-кромањонца и динарца? Немогуће је да из такве мјешавине настане чисти кромањонац, са димензијама и обликом лобање и тијела које се прилично разликују од оба ова типа, и још поврх свега тога, са пигментацијом особеном за кромањонца.

Једино се такав закључак може извести на основу досадашњих података. Нема никаквих трагова о досељавању Бореби типа, а балкански брахикефали на старим налазиштима су углавном класични Динарци, или Динарци са медитеранском примесом (што је слично овом првом).

Досељеници са севера су, по свему судећи, били углавном долихокефални и робусни. Да ли је у таквом миксу балканских брахикефала и "Нордо-Кромањонаца" могао настати "балкански Кромањонац" не знам. Делује мало вероватно, али не и немогуће, зато што знамо да је и Кромањонац у основи долихокефалан (што ће рећи да је и Бореби на северу претрпео неке промене).

Једина брахикефална Бореби лобања са ових простора је она из ЦГ, тако да је логичније да је или староседелачки тип, или да је дошао конкретно са ист. Германима (за шта за сада нема доказа).

Занимљива је и она дефиниција коју даје Б. Шкерљ, а тиче се конкретно робусних долихокефала из Далмације (Стари Словени?). По њему су то Кромањонци. (не знам има ли више података о том старом налазишту у Далмацији)

дефиниција:

Палеоевропиди које можемо назвати по младопалеолитском налазишту Cro Magnon у јужној Француској такође Кромањониди (Кромањонци), су можда најстарији тип белаца у западном делу Старога света. Слични су Атлантидима и Нордидима, али су много крепкијег стаса, дугоглави, светлих очију и тамне косе, која често потамни тек по пубертету, а раније је редовно плава. Кожа је тамнија, очне дупље су ниске и широке. Вилица је широка и "угласта".

Историја те расе се може пратити до палеолита. Остатке и делове те подрасе налазимо у Шведској (Даларна), у Немачкој (Вестфалија), свуда по Европи па такође и у Шпанији и без сумње на Канарским Острвима.

И део наших Далматинаца, особито на острвима, припада тој раси, коју смо у већем броју открили још код старих Словена по нашим гробљима.

"Болдоване" карактеристике се дефинитивно могу повезати са кромањонском расом.

У Далмацији је веома присутна управо хаплогрупа I2a, па се и ту могу повући неке паралеле .


Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #37 послато: Новембар 16, 2018, 05:25:06 поподне »
Пошто сам у овоме већ годинама, као и Небојша између осталог, ког знам од 2013. те са једног форума :), ево по мени пар примера различитих типова, користићу примере из нашег народа:

Динарац , Зоран Цвијановић


Aлпид , вероватно истична варијанта позната као горид, Љиљана Благојевић


Балтид, Бранка Катић


Норид, Марко Марин


Понтид, Тамара Драгичевић


Нордид, Слободан Рајковић


Суб-нордид (нордид/алпид) , Иван Томић


Бореби, Милан Ст. Протић


Динарик/бореби, Лазар Ристовски


Динарид/Медитеранац, Вељко Пауновић


Северни Понтид, Милош Биковић


Атлантид, Саша Кнежевић  (девојка лево је пољска манекенка, она је нордид)


Динарид/Понтид, Богдан Богдановић



И тако даље :) Има ту доста сиве зоне, рецимо Мислим да Биковић може и као Атлантид да прође, онда Рајковић мислим да има бореби примесе итд
Ал ето уопштено.

« Последња измена: Новембар 16, 2018, 05:28:32 поподне LLL »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #38 послато: Новембар 16, 2018, 05:37:16 поподне »
Добри примери, друже. ;)

Тамара Драгичевић, рекао бих, има и подоста Алпида, па можда није најбољи пример за чистог Понтида. Има међу познатим Српкињама верујем и "бољих" примера Понтида. Заправо је то доста чест расни тип код наших жена. И уопште међу Јужним Словенима.

Богдана такође не бих на прву убацио у Динаро-Понтид комбинацију. Има код њега мешавине неких источноевропских типова (где могуће има Понтида и Балтида), али и додира нечег динарског. Балканац је ипак. ;)

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови на Балкану
« Одговор #39 послато: Новембар 16, 2018, 05:41:38 поподне »
Мени код ових расних типова није јасно неколико ствари. Прво, нема неке реалтивно јасне територијалне распрострањености одређених расних типова или подтипова. Свакако се ми Балканци разликујемо од Скандинаваца то је очигледно, али на пример, унутар Балкана су сви ти типови некако измешани. Или на пример, у оквиру једне фамилије, можемо наћи много различитих типова...много прелазних расних типова, итд итд. Или кад неко каже, Зоран Цијановић динарид, па наведе неког другог динарида, који мени некако уопште не личи на првог наведеног динарида. Мени то све некако вуче на неку псеудонауку.