Аутор Тема: Нојбахерова "Велика Србија"  (Прочитано 17690 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #20 послато: Март 12, 2018, 05:44:42 поподне »
Велиборе,

као прво не може бити политичка тема нешто што се десило прије 70 година. Може бити политичка, ако је неко као такву схвати, а мени то није била намјера.
као друго, само сам одговорио Ђоки на његову констатацију и затражио да се поруке пребаце на прикладније мјесто.
и као треће, иначе сам имао намјеру да наставим писање на овој теми, с обзиром да сам скоро прочитао књигу руског аутора А.Ю.Тимофеева Сербские союзники Гитлера, за коју мислим да још није преведена на српски,а која даје неке занимљиве детаље који се односе управо на улогу Недића и Љотића, и то из пера прилично непристрасног аутора.

Разлике о мишљењима о личностима и догађајима су сасвим разумљиве, али не могу да схватим позиве да се зашути.

Када сам одреаговао ова преписка је била на теми која се тиче серије о Немањићима што ми је баш засметало. Ако ми прича на некој теми смета онда могу да не отворам ту тему и све је ОК, али нећу да бежим са тема које ме занимају због порука којима ту није место а које код мене изазивају стомачну реакцију.
Можда је прича о Недићу у Републици Српској само историјска али у Србији је на жалост још увек политичка, и то дневно-политичка. Наравно да не могу никога терати да заћути нити ми је била намера, него сам мишљења да ће такви разговори само довести до непотребних и ирационалних сукобљавања без икаквих шанси да било која страна промени своје мишљење. При том је то тема потпуно небитна за оно чиме се Порекло бави и штета је да се због ње кваре односи међу члановима, а по правилу тако на крају испадне.

То је само моје потпуно необавезујуће мишљење. Ево има ова тема па ту слободно наставите да величате Недића и Љотића, немам ништа против.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #21 послато: Март 12, 2018, 05:46:43 поподне »
Велиборе,

као прво не може бити политичка тема нешто што се десило прије 70 година. Може бити политичка, ако је неко као такву схвати, а мени то није била намјера.
као друго, само сам одговорио Ђоки на његову констатацију и затражио да се поруке пребаце на прикладније мјесто.
и као треће, иначе сам имао намјеру да наставим писање на овој теми, с обзиром да сам скоро прочитао књигу руског аутора А.Ю.Тимофеева Сербские союзники Гитлера, за коју мислим да још није преведена на српски,а која даје неке занимљиве детаље који се односе управо на улогу Недића и Љотића, и то из пера прилично непристрасног аутора.

Разлике о мишљењима о личностима и догађајима су сасвим разумљиве, али не могу да схватим позиве да се зашути.

Ја сам крив за отварање ове теме. Ако сам прекршио правила, унпред се извињавам. Чини ми се да на овом форуму има доста тема и подфорума везаних за историју, а историја и политика су увек преплетене.

Што се тиче оправдавања Недићеве улоге, ок, јесте "спашавао" што се спасити може. Али, чему та крајност да се величају његове заслуге. Јесте многе спасио, али, ко зна колико их је страдало заслугама његове владе и бајних му министара. Шта, ови што су у Београду певали и глумили за Швабе су само радили свој посао? Да, и то 100 метара од вешала.

По овој логици, начелници општина и остала власт постављена од стране Аустроугара након 1915. је само радила свој посао? Да, ревносно су предавали спискове колико ко има стоке, ракије, чији укућани су
учествовали у рату...

Не знам какву су глобалну политику водили четници, нити колико су непријатељских офанзива комунисти измислили... што се мене тиче, сваки Србин војник који је носио пушку и туко се с Швабама, Бугарима, Талијанима, усташама и осталим окупаторима је Х Е Р О Ј. Било тад, биће занавек.




симо

  • Гост
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #22 послато: Март 12, 2018, 05:47:39 поподне »
Када сам одреаговао ова преписка је била на теми која се тиче серије о Немањићима што ми је баш засметало. Ако ми прича на некој теми смета онда могу да не отворам ту тему и све је ОК, али нећу да бежим са тема које ме занимају због порука којима ту није место а које код мене изазивају стомачну реакцију.
Можда је прича о Недићу у Републици Српској само историјска али у Србији је на жалост још увек политичка, и то дневно-политичка. Наравно да не могу никога терати да заћути нити ми је била намера, него сам мишљења да ће такви разговори само довести до непотребних и ирационалних сукобљавања без икаквих шанси да било која страна промени своје мишљење. При том је то тема потпуно небитна за оно чиме се Порекло бави и штета је да се због ње кваре односи међу члановима, а по правилу тако на крају испадне.

То је само моје потпуно необавезујуће мишљење. Ево има ова тема па ту слободно наставите да величате Недића и Љотића, немам ништа против.

Хвала на разумјевању.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #23 послато: Март 12, 2018, 05:56:23 поподне »
Када сам одреаговао ова преписка је била на теми која се тиче серије о Немањићима што ми је баш засметало. Ако ми прича на некој теми смета онда могу да не отворам ту тему и све је ОК, али нећу да бежим са тема које ме занимају због порука којима ту није место а које код мене изазивају стомачну реакцију.
Можда је прича о Недићу у Републици Српској само историјска али у Србији је на жалост још увек политичка, и то дневно-политичка. Наравно да не могу никога терати да заћути нити ми је била намера, него сам мишљења да ће такви разговори само довести до непотребних и ирационалних сукобљавања без икаквих шанси да било која страна промени своје мишљење. При том је то тема потпуно небитна за оно чиме се Порекло бави и штета је да се због ње кваре односи међу члановима, а по правилу тако на крају испадне.

То је само моје потпуно необавезујуће мишљење. Ево има ова тема па ту слободно наставите да величате Недића и Љотића, немам ништа против.

Иако је Недић имао своје мане и гријехе, свакако су од њега гори Душан Симовић, Коча Поповић, Крцун, Дража, Калабић и остали који су српске националне интересе подредили англоамеричким/совјетско-комунистичким и који су нас гурнули у кланицу из које смо изашли "кратки" за преко милион глава. Оним мартовским пучем је отворена сезона лова на српске главе, покренут је најстрашнији геноцид над српским народом у НДХ, на Косову и Метохији, у Санџаку и Војводини, а у Црној Гори и централној Србији је закуван унутарсрпски братоубилачки рат између комуниста и монархиста.

Српски национални интерес је био војна неутралност, односно статус сличан оном који је Шпанија имала. Боли ме уво који је био национални интерес Британије, Совјетског Савеза или неког трећег, мене првенствено занима национални интерес Србије, па тек онда остало.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #24 послато: Март 12, 2018, 06:09:51 поподне »
Иако је Недић имао своје мане и гријехе, свакако су од њега гори Душан Симовић, Коча Поповић, Крцун, Дража, Калабић и остали који су српске националне интересе подредили англоамеричким/совјетско-комунистичким и који су нас гурнули у кланицу из које смо изашли "кратки" за преко милион глава. Оним мартовским пучем је отворена сезона лова на српске главе, покренут је најстрашнији геноцид над српским народом у НДХ, на Косову и Метохији, у Санџаку и Војводини, а у Црној Гори и централној Србији је закуван унутарсрпски братоубилачки рат између комуниста и монархиста.

Српски национални интерес је био војна неутралност, односно статус сличан оном који је Шпанија имала. Боли ме уво који је био национални интерес Британије, Совјетског Савеза или неког трећег, мене првенствено занима национални интерес Србије, па тек онда остало.

Зашто мени одговараш? Ја нисам давао никакве исказе у вези Недића и Љотића да би имао потребе нешто да ми објашњаваш, а немаш појма о животној причи и искуствима моје фамилије, да ли ми је неко препливао Дрину па га Недић спасао или су га жандари утукли кундацима на Бањици. Тако да прескочите ме на ову тему, јер немам шта да полемишем о конформистичким ставовима који правдају одвођење у смрт десетина хиљада суграђана из било којих разлога.

И да, од Крцуна, Драже и осталих били су још гори Џингис Кан, Хитлер и Атила.
« Последња измена: Март 12, 2018, 06:12:17 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #25 послато: Март 12, 2018, 06:20:57 поподне »
Симо,
не мислим да су Руси у стању да напишу ишта непристрасно о Другом светском рату, јер им је та тема превише блиска срцу. Сам наслов је проблематичан...'Српски савезници Хитлера'...Тачније, наслов је скандалозан, јер управо је та тзв. Недићева влада вршила свакојаке политичке и правне пируете не би ли изјављивала лојалност Краљу који је не признаје. Иначе, Недић није био председник никакве владе Србије за време рата, зато што не постоји никаква Србија за време рата, већ само окупирана Краљевина Југославија која има свог владара и своју владу (на страну њихова политика).

Одисеј,
Душан Симовић, Коча Поповић, Крцун, Дража и Калабић имају заједничког колико и (рецимо) Момчило Перишић, Александар Вулин, Аркан, Ратко Младић и Славко Алексић. Са 27. мартом који помињеш, и о ком - по мом мишљењу - правилно резонујеш, везе има једино Душан Симовић.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #26 послато: Март 12, 2018, 06:23:13 поподне »
Хајде, да покушамо да се, кад је прошлост у питању, а поводом ове серије о Немањићима, вратимо мало ближе времену Немањића. Мислим на време након Косовске битке 1389. године и продора Турака у наше земље. Наш највећи национални епски јунак и симбол отпора према Турцима и заштитник сиротиње раје, Марко Краљевић је био турски вазал и погинуо у бици на Ровинама борећи се на турској страни. Да ли је икад од некога проглашен за колаборационисту? Није. Да ли је царица (кнегиња) Милица, која је после Косовске битке и Лазареве погибије, дала рођену кћер турском султану за жену проглашена колаборационитскињом? Није. Треба увек сагледавати историјске околности које би ишле у корист српском народу. Све препустимо и времену и историчарима, па нека они дају свој суд и о Недићу. Још о њеми вероватно има сачуваних података у неким архивима, мада су многи уништени. Не желим да будем погрешно схваћен. Само, онако, размишљам.

симо

  • Гост
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #27 послато: Март 12, 2018, 06:45:12 поподне »
Симо,
не мислим да су Руси у стању да напишу ишта непристрасно о Другом светском рату, јер им је та тема превише блиска срцу. Сам наслов је проблематичан...

Дко, и ја сам тако мислио,а ли кад сам прочитао књигу видио сам да је написана прилично објективно и одмјерено. Поставићу на крају неке закључке из књиге којима ћу то и поткријепити.

Књига је издата 2011. године. Можда је интересантно што је аутор поред наших архива користио и руске архиве, прије свега Руски државни архив социјално-политичке историје, Централни архив Министарства одбране Руске Федерације, њемачку нацистичку архиву која се налази у Вашингтону и Војни архив из Другог Свјетског рата у њемачком Фрајбургу.

Поред личности Недића и Љотића, обрађени су идруги аспекти њемачке управе, прије свега економска експлоатација Србије са прилично детаљним подацима.

Колико ми вријеме буде дозвољавало,а с обзиром д акњига није предена на српски, на овој теми ћу објављивати краће исјечке из књиге који ми се учине интересантним.

симо

  • Гост
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #28 послато: Март 12, 2018, 06:47:09 поподне »
Хајде, да покушамо да се, кад је прошлост у питању, а поводом ове серије о Немањићима, вратимо мало ближе времену Немањића. Мислим на време након Косовске битке 1389. године и продора Турака у наше земље. Наш највећи национални епски јунак и симбол отпора према Турцима и заштитник сиротиње раје, Марко Краљевић је био турски вазал и погинуо у бици на Ровинама борећи се на турској страни. Да ли је икад од некога проглашен за колаборационисту? Није. Да ли је царица (кнегиња) Милица, која је после Косовске битке и Лазареве погибије, дала рођену кћер турском султану за жену проглашена колаборационитскињом? Није. Треба увек сагледавати историјске околности које би ишле у корист српском народу. Све препустимо и времену и историчарима, па нека они дају свој суд и о Недићу. Још о њеми вероватно има сачуваних података у неким архивима, мада су многи уништени. Не желим да будем погрешно схваћен. Само, онако, размишљам.

Војиславе, дискусија је пребачена на одговарајућу тему, ви сте залутали на тему. Вратите се на https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2795.msg83521#msg83521

симо

  • Гост
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #29 послато: Март 12, 2018, 06:56:50 поподне »
Кратка биографија Милана Недића на основу књиге "Српски савезници Хитлера" од А.Ј.Тимофејева (није дослован цитат, већ извучено најкраће):

-   Милан Недић рођен је 02. септембра 1878. године у Гроцкој, од оца Ђорђа и мајке Пелагије, породица и са очеве и са мајчине старне потицала је од истакнутих учесника Првог и Другог српског устанка. Мајке Милана Недића и Димитрија Љотића биле су нерођене сестре.
-   завршава војне школе и постаје мајор 1910. године
-   Учествује у Балканским ратовима, 1913. смирује албанске побуне на Косову
-   1915. године постаје пуковник и руководи операцијом преласка преко Албаније, учествује на пробијању Солунског фронта
-   Недић је одбио  да учествује у мартовској завјери 1903. године, али исто тако није хтио да учествује у Солунском процесу као војни тужилац, ово неучествовање му Карађорђевићи нису заборавили, Недићеве ријечи „војска престаје да буде војска, када се умеша у политику“
-   Био војни управник у Загребу 1919-1920. и на лицу мјеста видио сву бесмисленост југословенске приче, ни његови реалистични извјештаји из Загреба нису били по вољи краљу Александру, па Недић полако пада у немилост
-   за казну отправљен у Македонију (својеврсни југословенски „Сибир“), успјева тамо прилично да среди ситуацију и задобија повјерење краља Александра. Постао генерал.Послије убиства краља Александра, скинули га из активне службе
-   враћа се као министар војни 1939. године, предлаже кнезу Павлу да заједно са Француском и Енглеском нападну Трећи Рајх док још има времена (толико о његовом тобожњем германофилству). Када му кнез Павле годину дана касније приликом италијанског напада на Грчку наређује да малтене нападне Италијане, Недић не извршава у потпуности наређено, истовремено покушава да наоружа восјку, али схвата да главни проблем војске није наоружање већ стање морала, војску већ увелико изнутра разваљују хрватски сепаратизам и комунистичка пропаганда
-   Недић схвата те 1940. године да Срби који треба да се супроставе Нијемцима, нису исти они Срби из Првог свјетског рата. Све то потанко Недић излаже у реферату кнезу Павлу, након чега га аутоматски уклањају са мјеста министра војног
-   Њемачка нацистичка агенција DNB је тим поводом прокоментарисала: „ Уклољена је са позиција фигура, која је персонификовала српски шовинизам. Генерал Недић је био противник зближавања са силама Осовине. Са његовим уклањањем, ти односи ће се промијенити набоље.“
-   Послије пуча  27. марта добио је команду над јединицима Треће армије у југоисточној Македонији, али мобилизација није успјела због брзог напредовања Бугара
-   Недић ће до краја љета 1941. године бити у кућном притвору у Београду
-   5. јуна 1941. губи сина јединца и снаху у Смедеревској експлозији
-   16. августа 1941. Недићу је први пут било дозвољено да изађе из куће. Ходајући Београдом, имао је у самом центру града прилику видјети објешене људе на свјетиљкама
-   Рођаци Недићеви, Љотић и Станислав Краков, и многи интелектуалци београдски врше притисак да прихвати њемачки захтјев да се стави на чело Владе народног спаса, али он одбија
-   25. августа 1941. године Недића зове к себи њемачки војни заповједник Србије Хенрих Данкелман. Објаснио је Недићу да се Рајх, с обзиром на планове на Истоку, неће пуно замајавати са Србијом, ставио му је карту на сто, са Србијом подијељеном на четири зоне: албанском на југу, бугарском на истоку, мађарском на сјеверу и средини и хрватском на западу. Нијемци су планирали за себе задржати само Београд, очистити га од нелојалних становника и преименовати у Prinzeugenstadt
-   Већ 29. августа 1941. објављено је формирање Владе народног спаса са Недићем на челу. Први Недићев корак било је успостављање везе са генералом Дражом Михаиловићем.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #30 послато: Март 12, 2018, 07:25:02 поподне »
Зашто мени одговараш? Ја нисам давао никакве исказе у вези Недића и Љотића да би имао потребе нешто да ми објашњаваш, а немаш појма о животној причи и искуствима моје фамилије, да ли ми је неко препливао Дрину па га Недић спасао или су га жандари утукли кундацима на Бањици. Тако да прескочите ме на ову тему, јер немам шта да полемишем о конформистичким ставовима који правдају одвођење у смрт десетина хиљада суграђана из било којих разлога.

И да, од Крцуна, Драже и осталих били су још гори Џингис Кан, Хитлер и Атила.

Ја сам само навео пример неког мени блиског. Ако сам те тиме увредио или погодио, праштај. Управо тај деда који је био ратно сироче у Недићевој Србији је био и ортодоксни комуниста-социјалиста, члан партије. Када сам се као клинац распитивао о његовим искуствима за време рата, било ми је чудно зашто би се један колаборациониста-Недић уопште бавио децом пребеглом из НДХ, чији су родитељи у највећем броју случајева убијени; тада сам имао црно-белу слику тадашњих догађаја, научену из СФРЈ-отских уџбеника историје. Ни деда није то знао да "објасни" на прави начин, јер се та његова улога сукобљавала са оним што је од партије и другова-комесара слушао добар део живота. У скорије време сам читао и списе Станислава Кракова о Недићу, могу само да кажем да је он био далеко од малтене отвореног и идеолошког нацисте, како су га приказали црвени победнички историографи. Већини није позната улога коју је имао у томе да чак и тај бедни остатак Србије над којим је имао власт не буде распарчан између НДХ, Бугарске, Мађарске и директне немачке управе, а да се целокупно српско становништво (заједно са избеглицама које су пристигле из других крајева окупиране Југославије) стави у возове и пошаље пут Румуније и даље на исток. Овај план су Немци хтели да спроведу током лета 1941. због устанка који је букнуо, залагањем Недића то је спречено, али су Немци ипак истрајали на оној познатој "100 за једног" наредби. Као што рекох, ништа није црно-бело, а последњи који неког треба да назива издајником су комунисти, којима Хитлер нимало није сметао све док није напао Совјетски Савез 22. јуна 1941, њихову "праву" домовину, тј. све док је важио Пакт о ненападању између Хитлера и Стаљина. Такође су се "јуначки" понели током Априлског рата, када су у позадини дизали пруге и мостове у ваздух, како би паралисали омражену југословенску "буржоаску" војску, или када су лета 1941, и поред немачке наредбе "100 за једног", наставили са нападима који Немцима нису наносили никакве значајније губитке, али су зато коштали живота стотине и стотине талаца, невиних цивила; једноставно, Коминтерна је наредила "рат без граница" и они су слепо слушали наређења команде из Москве, не обазирући се на локалне реалности, јер се они и нису борили за своју земљу Југославију, већ за савез социјалистичких република који би, у њиховој машти, опасивао читав свет, у складу са идеологијом опште светске комунистичке револуције коју је пропагирала Коминтерна.
« Последња измена: Март 12, 2018, 07:32:42 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #31 послато: Март 12, 2018, 07:29:45 поподне »
-   25. августа 1941. године Недића зове к себи њемачки војни заповједник Србије Хенрих Данкелман. Објаснио је Недићу да се Рајх, с обзиром на планове на Истоку, неће пуно замајавати са Србијом, ставио му је карту на сто, са Србијом подијељеном на четири зоне: албанском на југу, бугарском на истоку, мађарском на сјеверу и средини и хрватском на западу. Нијемци су планирали за себе задржати само Београд, очистити га од нелојалних становника и преименовати у Prinzeugenstadt

Већини није позната улога коју је имао у томе да чак и тај бедни остатак Србије над којим је имао власт не буде распарчан између НДХ, Бугарске, Мађарске и директне немачке управе, а да се целокупно српско становништво (заједно са избеглицама које су пристигле из других крајева окупиране Југославије) стави у возове и пошаље пут Румуније и даље на исток. Овај план су Немци хтели да спроведу током лета 1941. због устанка који је букнуо, залагањем Недића то је спречено, али су Немци ипак истрајали на оној познатој "100 за једног" наредби.

Управо ово је једна од његових највећих заслуга. Да су Немци то успели да остваре, не би било ни Срба ни Србије, што и јесте био немачки циљ.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #32 послато: Март 12, 2018, 08:04:18 поподне »
"...или када су лета 1941, и поред немачке наредбе "100 за једног..."

НиколаВуче, мислим (нисам сигуран) да је наредба 100 за 1 била на снази од септембра '41?

Симо, верујем да су документи релевантни , али наслов једноставно не стоји. Хитлер нема "савезнике" у Србији...може колаборационисти, могу разноразне емотивне вербалне егзибиције за левичаре и ултра-патриоте, али не може (формално-правно), савезници. Хитлер ни са Франком није у савезништву, а Франко је пустио добровољце да се образују у шпанску Плаву дивизију и иду на Стаљинград.

симо

  • Гост
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #33 послато: Март 12, 2018, 08:09:59 поподне »
Још једна ствар се прилично злонамјерно и нетачно приписује Милану Недићу,а то је прогон и убијање српских Јевреја. Колико је та тврдња бесмислена довољно говори податак да Недић ефективно на дужност ступа у септембру 1941. године, а да су дотад сви Јевреји у Србији већ пописани, одузета им имовина, мушкарци побијени,а жене и дјеца се налазе на Старом Сајмишту, логору који се не налази на територији Недићеве Србије већ у НДХ и у коме је заточен практично исти број Срба као и Јевреја. Ипак и поред свих ових чињеница можемо да прочитамо "August 1941 put in place the puppet government of Milan Nedic, which was also was given responsibility for many Holocaust-related activities, including the registration and arrest of Jews".

Извјесни Филип Коен у књизи https://books.google.ba/books?id=Fz1PW_wnHYMC&redir_esc=y пише везано за Старо сајмиште "Starvation was widespread, and Jewish inmates appealed unsuccessfully to Serbian authorities for more food to be provided to the camp."

Ваљало би објаснити како су српске власти могле да допреме храну логору који се налазио у Независној држави Хрватској.

У ситуацији, кад Нијемци врше своје политику "100 за 1" везано за Србе, зар је реално уопште расправљати о томе да ли је Недић могао спасити Јевреје?

Скоро сам слушао директора Јад Вашема. Поменуо је само два народа у Европи, који су и прије њемачке директиве, почели да убијају своје Јевреје. Ради се о Хрватима и Румунима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #34 послато: Март 12, 2018, 08:11:45 поподне »
"...или када су лета 1941, и поред немачке наредбе "100 за једног..."

НиколаВуче, мислим (нисам сигуран) да је наредба 100 за 1 била на снази од септембра '41?

У праву си, правилније би било рећи крај лета-јесен 1941. Не знам тачан датум доношења те наредбе, али знам да је уследила након спречавања монструозног немачког плана о потпуном територијалном и физичком уништењу Србије и њеног становништва, што се десило 25.08. или непосредно након тог датума.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #35 послато: Март 12, 2018, 08:41:18 поподне »
Ено вам у дигиталној библиотеци књиге "Име и број" па читајте како је српска мајка спасавала Крагујевчане у Шумарицама, септембра 1941. Повраћа ми се...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #36 послато: Март 12, 2018, 09:05:16 поподне »
Ако ћемо кроз призму историје, онда бих замолио све да то посматрамо кроз чињенице, а не кроз емоције и политичке симпатије или антипатије. Дакле, имамо једну личност, и покушајмо да је сагледамо са историјског аспекта, ако је то могуће. Без сувишних коментара и заноса у ма коме правцу.

Нећу сад никоме да преправљам поруке, али скренух вам пажњу, јер из наредних ћемо брисати све што не буде у духу простог сагледавања историјских чињеница.

Хвала на разумевању.



симо

  • Гост
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #37 послато: Март 12, 2018, 09:07:32 поподне »
Ено вам у дигиталној библиотеци књиге "Име и број" па читајте како је српска мајка спасавала Крагујевчане у Шумарицама, септембра 1941. Повраћа ми се...

Велиборе, нема потребе за жестоким реакцијама. Сви ми у породици имамо најближу родбину које је нека од страна у сукобу у Другом свјетском рату убила. То није разлог да ствари гледамо црно -бијело. Немам никаквог личног разлога да позитивно пишем о Недићу и Љотићу. Један деда ми је био партизан, други је био у заробљеништву, прадеду и са мајчине и са очеве стране, као и стричеве, убили су Нијемци и усташе, мајчиног стрица убили су партизани.

Нити Недић нити Љотић нису имали намјеру да убијају друге Србе, покушавали су да сачувају цивилно становништво Србије, у мјери у којој су успијевали, од потпуне одмазде Нијемаца, о чему партизанија, па и четници једним дијелом, нису претјерано водили рачуна.

Дио из књиге Тимофејева ( уопште незаинтересованог да оправдава Љотића и Недића, што се види и уз наслова):

"Судећи по њемачким документима, добровољци (мисли се на СДК) у одабиру талаца и стрељањима нису узимали учешће. У то су вријеме комунисти активно окривљавали љотићевце за саучешће у трагедији Крагујевца. Те оптужбе, по свему судећи, су биле неосноване, јер да су СДК активно узели учешће у организацији стрељања талаца из Крагујевца ( у том смислу и гимназијалаца), да ли би се свега годину касније у редовима СДК предано борило 58 гимназијалаца из Крагујевца."

Ово пише колаборационистима ненаклоњени Рус.

Да не помињемо оне силне интервенције Недићеве да се прекине са праксом 100 за 1, о којима говоре други непосредни извори.

Не амнестирају се овдје ни Недић ни Љотић од пуне одговорности, већ се покушава избјећи слика коју су о њима створили комунисти из идеолошких разлога.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #38 послато: Март 22, 2018, 08:25:48 поподне »
Говорећи о Недићу, ових дана је годишњица покоља Срба од стране усташа у Старом Броду 1942. године. Највећи број убистава догодио се управо на данашњи датум, 22. марта, на празник Светих мученика севастијских - Младенаца.

На интервенцију Недића код немачких окупационих власти, немачка војска је омогућила преживелим Србима из вишеградског краја да се преко Дрине пребаце у Србију и тако избегну усташки нож.

Не само због тобожњег "братства и јединства", већ и због чињенице да је Недић био тај који је спасао велики број Срба покоља од ножа "братског" народа, овај догађај у комунистичкој Југославији био је "у бункеру" за све време њеног постојања.

mitropolijadabrobosanska.org

novosti.rs
« Последња измена: Март 23, 2018, 01:01:38 пре подне Amicus »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нојбахерова "Велика Србија"
« Одговор #39 послато: Јануар 10, 2019, 10:51:15 поподне »
Зна ли неко нешто више о овој спомен плочи?


politikin-zabavnik.co.rs

Налази се на Железничкој станици на Топчидеру.