Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934192 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1260 послато: Септембар 01, 2016, 12:01:50 поподне »
Koliko se sećam, Viktar, glavni operativac J1 projekta, imao je loše mišljenje o YFull-u. On je preporučivao Full genom koliko mi se čini

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1261 послато: Септембар 01, 2016, 12:11:19 поподне »
Koliko se sećam, Viktar, glavni operativac J1 projekta, imao je loše mišljenje o YFull-u. On je preporučivao Full genom koliko mi se čini

Не знам, мени се Y Full чинио као квалитетан. Али ме чуди да не могу да посложе причу око J2b M205.

Сад баш гледам стабло М205 на YSeq, које је потпуно супротно оном са Y Full.

Могу да разумијем и да Биг Ипсилон има својих мањкавости (не покрива сво подручје), али не могу да схватим да на снову расположивих података не могу да саставе стабло, какво год било, него га у мјесец дана три пута из коријена мијењају. То дјелује неозбиљно и не улива повјерење.

Ако нису сигурни у цијелу ту грану, право би рјешење било да склоне све податке за ту грану док не буду сигурни и да објаве само оно у шта су сасвим сигурни.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1262 послато: Септембар 01, 2016, 12:24:36 поподне »

Јеси ли сигуран да већ нису поставили линк за БАМ фајл?
По правилу то не најављују, него га само поставе.

Иди на "Download Raw Data" и погледај на дну странице, сигуран сам да су ти линк поставили.

Скинуо и послао, још давно. Али изгледа да није добро одрађен, чим се не јављају месецима, тј. не шаљу шифру за Yfull. Мораћу изгледа поново.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1263 послато: Септембар 07, 2016, 10:52:48 пре подне »
Појавио се први Албанац који припада кричком кластеру J2b1.




Поклапања на FTDNA:



Иако нема поклапања на FTDNA, сасвим је извесно да су му најближи рођаци Јужни Словени (припадници овог кластера J2b1). Нема никога на мапи вероватно зато што има вредност 16-19 на 385ab и 27 на 389II.

Разговарао сам са човеком и није баш пресрећан што су му најближи "рођаци" Срби, Хрвати и Бугари. :) Иначе, припада братству Бериша и родом је из околине Гњилана. Очекивао је да ће бити E-V13, зато што је тестирано доста припадника овог клана и показало се да су сви E1b.

Овај Албанац је "линк" који је недостајао староседелачкој теорији J2b1 (мада смо одавно утврдили да је реч о староседеоцима Балкана). Такође, можда показује и пут којим су прошли припадници J2b1, с обзиром да их има на истоку Балкана, а познато је да је једна од матица на простору Црне Горе (тај пут је морао ићи преко Македоније, северне Албаније, итд.).

Нисам још стигао да га на основу 37 маркера упоредим са осталима из наше групе. Биће занимљиво видети пре колико је живео заједнички предак.


Осврнуо бих се и на недавно пристигле Yfull резултате. Биће да је то коначна анализа (тако нам је речено).

https://www.yfull.com/tree/J-M205/

Колико сам схватио, старост ове наше гране износи 4686 година?

https://www.yfull.com/tree-info/J-M205/





Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1264 послато: Септембар 07, 2016, 11:03:03 пре подне »
Овај Албанац је "линк" који је недостајао староседелачкој теорији J2b1 (мада смо одавно утврдили да је реч о староседеоцима Балкана).

А можда је само потомак неког не тако давно албанизованог Јужног Словена (конкретно, неког Крича)?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1265 послато: Септембар 07, 2016, 11:28:22 пре подне »
А можда је само потомак неког не тако давно албанизованог Јужног Словена (конкретно, неког Крича)?

Сад сам га упоредио са нашим модалом (Чирко) на 37 маркера. Заједнички предак је живео пре око 800 година, дакле уобичајено за балканске J2b1, па може бити и нека сеоба "од скоро".

Он каже да је његово братство веома разгранато и старо. Проблем је што је очекивао E1b, као и остале Берише, а сада му, с обзиром на поклапања, ово више личи на сценарио у ком се његови преци као Власи/Грци утапају у Албанце.

Занимљиво да крички хаплотип постоји и код Грка из Фокеје. Код тамошњих Грка има доста R1b 11-11, па не треба искључити и обрнуте миграције. Такође, према неким назнакама, J2b1 је јака и у српском Шоплуку. Николавук је недавно причао о вези Албанаца и Шоплука, па су разне опције могуће.

Не верујем да је J2b1 у већем проценту присутна код Албанаца. Не само због малог броја припадника овог кластера на FTDNA (где је реално тестирано мало Албанаца), већ зато што сам прегледао преко 1000 албанских хаплотипова по разним Y-STR базама и осим једног Тоска који није генетски близак, нема више J2b1.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1266 послато: Септембар 07, 2016, 11:52:06 пре подне »
Сад сам га упоредио са нашим модалом (Чирко) на 37 маркера. Заједнички предак је живео пре око 800 година, дакле уобичајено за балканске J2b1, па може бити и нека сеоба "од скоро".

Он каже да је његово братство веома разгранато и старо. Проблем је што је очекивао E1b, као и остале Берише, а сада му, с обзиром на поклапања, ово више личи на сценарио у ком се његови преци као Власи/Грци утапају у Албанце.

Занимљиво да крички хаплотип постоји и код Грка из Фокеје. Код тамошњих Грка има доста R1b 11-11, па не треба искључити и обрнуте миграције. Такође, према неким назнакама, J2b1 је јака и у српском Шоплуку. Николавук је недавно причао о вези Албанаца и Шоплука, па су разне опције могуће.

Не верујем да је J2b1 у већем проценту присутна код Албанаца. Не само због малог броја припадника овог кластера на FTDNA (где је реално тестирано мало Албанаца), већ зато што сам прегледао преко 1000 албанских хаплотипова по разним Y-STR базама и осим једног Тоска који није генетски близак, нема више J2b1.

Вероватније ми звучи верзија коју је Небо споменуо, да је он потомак неког поарнаућеног српског староседелачког рода из Горње Мораве, тј. арнауташ. Иако припада фису Бериша, то не мора да значи да су се његови преци преселили из северне Албаније, већ да је његов предак приликом преласка у ислам ушао у тај фис. То је била врло честа појава током албанске колонизације Космета у 18. и 19. веку.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1267 послато: Септембар 07, 2016, 12:10:14 поподне »
Упоредио сам Хазирија (мислим да се тако презива) и са Бугарином из Смољана. Иако је у питању само 37 маркера, чини се да је доста удаљен (предак пре 1560 година).

Изгледа да је ближи Србима/Хрватима - предак пре око 800 година.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1268 послато: Септембар 07, 2016, 12:18:10 поподне »
Упоредио сам сад и свој хаплотип са Хазиријем. Предак пре 1740 година. Иако је то прорачун на 37 маркера, мислим да нисмо имали већу удаљеност у оквиру кричког, тј. балканског кластера J2b1.

Највише је било око 1500, 1600 година и то између Крајишника са једне и Бугара и Секеља са друге стране.

С обзиром да је удаљеност од појединих хаплотипова прилично велика, може бити да је у питању Влах утопљен у албански корпус. Такође, уколико је потомак Срба са тих простора, можда је реч и о поарбашеном роду. За ову другу опцију би вероватно било неких назнака, посебно ако се то десило релативно касно (18., 19. век).


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1269 послато: Септембар 07, 2016, 12:27:36 поподне »
Упоредио сам сад и свој хаплотип са Хазиријем. Предак пре 1740 година. Иако је то прорачун на 37 маркера, мислим да нисмо имали већу удаљеност у оквиру кричког, тј. балканског кластера J2b1.

Највише је било око 1500, 1600 година и то између Крајишника са једне и Бугара и Секеља са друге стране.

С обзиром да је удаљеност од појединих хаплотипова прилично велика, може бити да је у питању Влах утопљен у албански корпус. Такође, уколико је потомак Срба са тих простора, можда је реч и о поарбашеном роду. За ову другу опцију би вероватно било неких назнака, посебно ако се то десило релативно касно (18., 19. век).

У Урошевићевој монографији "Горња Морава и Изморник" наведена су три Азировића и два Азировита. Први Азировић је из села Липовица, други из Подгорца, трећи из Рибника. За сва три пише да су поисламљени и поарбанашени српски родови. Први Азировит је из села Слубица, други из Ловца, а за њих је наведено да су арбанашки родови. Можда је господин Хазири прво требао мало да ишчита етнографску литературу о свом крају пре него што се упустио у тестирање.  ;) Постоји велика могућност да су његови један од наведена три рода Азировића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1270 послато: Септембар 07, 2016, 01:08:42 поподне »
Вероватније ми звучи верзија коју је Небо споменуо, да је он потомак неког поарнаућеног српског староседелачког рода из Горње Мораве, тј. арнауташ. Иако припада фису Бериша, то не мора да значи да су се његови преци преселили из северне Албаније, већ да је његов предак приликом преласка у ислам ушао у тај фис. То је била врло честа појава током албанске колонизације Космета у 18. и 19. веку.

Дa,. У фиc ниcу улaзили caмo пoapбaнaшeни Cpби, вeћ и  caми Cpби, кojи cу нa тaj нaчин имaли зaштиту. To je пoceбнo интepecaнтнo ca Cpбимa у Дpeници, кojи пpипaдajу фиcoвимa дo пpeд caм Дpуги cвeтcки paт.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1271 послато: Септембар 07, 2016, 01:13:54 поподне »
У Урошевићевој монографији "Горња Морава и Изморник" наведена су три Азировића и два Азировита. Први Азировић је из села Липовица, други из Подгорца, трећи из Рибника. За сва три пише да су поисламљени и поарбанашени српски родови. Први Азировит је из села Слубица, други из Ловца, а за њих је наведено да су арбанашки родови. Можда је господин Хазири прво требао мало да ишчита етнографску литературу о свом крају пре него што се упустио у тестирање.  ;) Постоји велика могућност да су његови један од наведена три рода Азировића.

Видех тај податак. Чекам да ми каже из ког је тачно села, па ћемо знати.

Видим да ови у Липовици кажу да знају пасове до тог српског имена (које не памте): Суља - Демир - Азир - ? Овај Хазири J2b1 се потписује "Дема", па може бити да има неке везе. Иначе, у близини има и Демовића (такође поарбанашени Срби).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1272 послато: Септембар 07, 2016, 01:27:04 поподне »
Упоредио сам сад и свој хаплотип са Хазиријем. Предак пре 1740 година. Иако је то прорачун на 37 маркера, мислим да нисмо имали већу удаљеност у оквиру кричког, тј. балканског кластера J2b1.

Највише је било око 1500, 1600 година и то између Крајишника са једне и Бугара и Секеља са друге стране.
Aкo cу му нajближи кaтoлици из Бocнe, мoжe бити дa пpипaдa oнoм cтaнoвништву, кoje Cpби у кocoвcкoм Пoмopaвљу нaзивajу Лaтинимa, a кojи cу ту нaceљeни у вeћeм бpojу тoкoм Дecпoтoвинe, oднocнo пpoцвaтa Нoвoг Бpдa. Вeлики бpoj Лaтинa je ушao у пpидoшлe aлбaнcкe фиcoвe кpajeм 17. и пoчeткoм 18. вeкa, гдe cу мнoги joш увeк били кaтoлици, мeђу кojимa ce пoceбнo иcтичу Шaљe и Бepишe. Пocлe гeнepaциjу-двe, cви cу пpeшли нa иcлaм.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1273 послато: Септембар 07, 2016, 01:27:29 поподне »
Видех тај податак. Чекам да ми каже из ког је тачно села, па ћемо знати.

Видим да ови у Липовици кажу да знају пасове до тог српског имена (које не памте): Суља - Демир - Азир - ? Овај Хазири J2b1 се потписује "Дема", па може бити да има неке везе. Иначе, у близини има и Демовића (такође поарбанашени Срби).

За ове из Липовице пише да су у фису Краснић, док су они из Рибника у фису Тсач (Thaç). Једино за ове из Подгорца није наведено у ком су фису. Могуће је да су то његови. Занимљиво је што за њих пише да су се преселили из Житиња, и онда у Подгорцу прешли у ислам, а онда до 40 година пре Урошевићевих испитивања (значи вероватно до 1880-тих) причали само српским, да би после тога прешли на албански. Наравно, постоји могућност да иако је тестирани из Гњилана, да му преци не потичу из области Горње Мораве већ из неког другог краја на Космету (Изморник,Косовска котлина, Крива Река?), или да се његов род можда другачије презивао у време Урошевићевих испитивања, а то ћемо видети када ти буде написао из ког су му села преци...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1274 послато: Септембар 07, 2016, 01:54:42 поподне »
Појавио се први Албанац који припада кричком кластеру J2b1.




Поклапања на FTDNA:



Иако нема поклапања на FTDNA, сасвим је извесно да су му најближи рођаци Јужни Словени (припадници овог кластера J2b1). Нема никога на мапи вероватно зато што има вредност 16-19 на 385ab и 27 на 389II.

Разговарао сам са човеком и није баш пресрећан што су му најближи "рођаци" Срби, Хрвати и Бугари. :) Иначе, припада братству Бериша и родом је из околине Гњилана. Очекивао је да ће бити E-V13, зато што је тестирано доста припадника овог клана и показало се да су сви E1b.

Овај Албанац је "линк" који је недостајао староседелачкој теорији J2b1 (мада смо одавно утврдили да је реч о староседеоцима Балкана). Такође, можда показује и пут којим су прошли припадници J2b1, с обзиром да их има на истоку Балкана, а познато је да је једна од матица на простору Црне Горе (тај пут је морао ићи преко Македоније, северне Албаније, итд.).

Нисам још стигао да га на основу 37 маркера упоредим са осталима из наше групе. Биће занимљиво видети пре колико је живео заједнички предак.


Осврнуо бих се и на недавно пристигле Yfull резултате. Биће да је то коначна анализа (тако нам је речено).

https://www.yfull.com/tree/J-M205/

Колико сам схватио, старост ове наше гране износи 4686 година?

https://www.yfull.com/tree-info/J-M205/

Сјајан податак. У географском смислу може бити карика која нам је недостајала ради повезивања Кричака са Шоплуком и Македонијом.

Што се тиче поријекла, рекао бих да су највеће шансе да се ради о роду који је доласком Словена прво пословењен, па српском експанзијом према Косову и Македонији посрбљен, да би на крају (вјерујем у XVIII или XIX вијеку) поарбанашен (наравно, све ово у случају да овај род није дошао из Албаније и да је ријеч о роду који је стариначки на том подручју).

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1275 послато: Септембар 07, 2016, 02:05:59 поподне »
Срби су одувек били експанзионисти.  :D
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1276 послато: Септембар 07, 2016, 02:21:14 поподне »
Срби су одувек били експанзионисти.  :D

Шта ти није јасно?

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1277 послато: Септембар 07, 2016, 02:22:04 поподне »
Хахахахаха, све ми јасно.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1278 послато: Септембар 07, 2016, 02:22:38 поподне »
Хахахахаха, све ми је јасно.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1279 послато: Септембар 07, 2016, 03:09:21 поподне »
Aкo cу му нajближи кaтoлици из Бocнe, мoжe бити дa пpипaдa oнoм cтaнoвништву, кoje Cpби у кocoвcкoм Пoмopaвљу нaзивajу Лaтинимa, a кojи cу ту нaceљeни у вeћeм бpojу тoкoм Дecпoтoвинe, oднocнo пpoцвaтa Нoвoг Бpдa. Вeлики бpoj Лaтинa je ушao у пpидoшлe aлбaнcкe фиcoвe кpajeм 17. и пoчeткoм 18. вeкa, гдe cу мнoги joш увeк били кaтoлици, мeђу кojимa ce пoceбнo иcтичу Шaљe и Бepишe. Пocлe гeнepaциjу-двe, cви cу пpeшли нa иcлaм.

Хаплотип католика из Босне је "модални", па су му блиски и неки Бугари (испод 800 год.), али и Срби из централне Србије (Милутиновић и Батоћанин око 300-400 год. до претка). По свему судећи је (и у случају Чирки) реч о себоама са истока на запад, а не обрнуто.

Овај J2b1 са Косова може бити и староседелац, зато што у непосрендој близини (моравско-вардарска област и Шоплук), судећи по назнакама људи који су имали увид у рез. САНУ, постоји висок проценат хаплогрупе J2b1.

Треба можда оставити као опцију и долазак са севера Албаније, зато што нека ЦГ братства J2b1 у својим предањима помињу Скадар, Куче, Црмницу, итд.

Док не човек одговори, можемо само да нагађамо.