Аутор Тема: Poreklo prezimena Tepša  (Прочитано 2259 пута)

Ван мреже Tepša

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Poreklo prezimena Tepša
« послато: Јун 18, 2019, 01:41:55 поподне »
Da li možda imate neke podatke o prezimenu Tepša, mi smo iz Raštevića ali vodimo poreklo iz zelengrada i slavimo sveti Vrači. Vec imam informacije iz knjige 'Vlastela Moravske Srbije od 1365 do 1402 godine' da je jedan od ljudi poverenja despotu Stefanu Lazareviću bio nas dalek predak Dragac Tepša.' Isto imam podatke da su se doselili iz Like u Dalmaciji kao Morlaci u seobama predvodjenoj Stojanom Jankovićem u Julu 1685 godine iz knjige Porodica Dalmatinskih srba- Aleksandar Bačko, medjutim imam podatke da smo možda cincari. Isto znam da ima toponim 'Tepša brdo' u zapadnu Skoplju (Opstina Saraj), Medjutim isto ima toponim; 'Tepša Reka' u Rusiji (Tyumenskaya Oblast), Pa čak i u Kirgiziji ima toponim 'Tepša Reka' (Naryn Oblast). Ako možete još nešto da saznate o prezimenu Tepša bio bi monogo zahvalan, hvala!

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Poreklo prezimena Tepša
« Одговор #1 послато: Јун 20, 2019, 10:53:39 поподне »
Мало података има о презимену Тепшић и новијој варијанти Тепша. Стјепан Павичић, Милан Радека  и Радосав М. Грујић уопште не спомињу презиме Тепша (Тепшић) у својим делима о Лици и Крајини. Међутим, Тепшићи су записани у првом аустријском попису Лике и Крбаве из 1712. године који је објавио Карл Касер. Ту се Тепшићи (не Тепше) спомињу у насељима Дивосело и Могорић. За насељенике ових места се констатује да су или од Обровца, Буковице и Книна или из десног горњег Поуња и Грахова. Тепшићи су вероватно из Далмације али се након овог пописа не појављују у делима горе наведених аутора што значи да су се раселили из Лике, могуће назад у Далмацију или у Босанску Крајину (Бихаћ, Цазин, Крупа), Банију и Кордун. Ја сам лично познавао једног Тепшића пре 35 година у Осијеку (Славонија). Заједно смо играли фудбал. За Тепшиће Божидар Кљајевић у делу: "Српске насеобине и порекло породица - Книнска Крајина", наводи да Тепше (Тепшићи) живе у Бенковцу, Биљанима Горњим, Зеленграду и Раштевићу и да славе крсну славу Свети Врачи. У задарским архивама се јављају 1686. г. Он наводи да су у Далмацију вероватно доселили из Грачаца личког где наводно имају топониме. Такође их он налази у Дивоселу у попису из 1712. г.  Што се тиче евентуалног "цинцарског" порекла твог презимена мислим да оно прилично подсећа на варијанту познатог влашког презимена Тепеш (Цепеш), чувеног по влашком кнезу и војводи Владу Тепешу - Дракули. Тепеш на влашком значи набијач или неко склон тучи. Поздрав

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Poreklo prezimena Tepša
« Одговор #2 послато: Јун 20, 2019, 11:57:31 поподне »
Тепеш (Цепеш), чувеног по влашком кнезу и војводи Владу Тепешу - Дракули. Тепеш на влашком значи набијач или неко склон тучи. Поздрав

Једна исправка, ни на румунском се тај надимак не чита као Тепеш већ - Цепеш. Слово ț се чита као наше "ц".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Poreklo prezimena Tepša
« Одговор #3 послато: Јун 21, 2019, 07:34:26 пре подне »
Има Тепшића поприлично на Кордуну, то се врло добро сећам. Неко ко познаје ситуацију на том подручју могао би поближе рећи у којим све селима и откуд су у њих стигли - вероватно из Босанске крајине.
Један Тепшић био је и члан чувеног ИТД бенда. То је за мене био потпуни хит - Кордунаши рокери. :)

Мени лично не мирише на влашко. Наставак -ша је сигурно словенски, има га и у другим именима (Јакша, Плавша...), али не знам шта би тачно значио корен "теп".
И Балша се може ставити у ту скупину, али мислим да корен овде није словенски.

А име је иначе забележено и у средњем веку код нас, али сад никако не могу се сетити ко га је носио.
« Последња измена: Јун 21, 2019, 07:44:12 пре подне Јосиф из Трбушнице »

Ван мреже Tepša

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Poreklo prezimena Tepša
« Одговор #4 послато: Јун 23, 2019, 05:22:48 поподне »
Хвала на одговорима, настављам са истраживањем :)

Ван мреже Банска крајина

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
Одг: Poreklo prezimena Tepša
« Одговор #5 послато: Јун 24, 2019, 06:25:17 поподне »
Презиме Тепшић је пописано у више банијских села још током XVIII вијека.

Према подацима из 1772. године, Тепшићи су пописани у селима Брњавац (Вргинмост), Дуго Село (Вргинмост), Острожин (Вргинмост) и Ступница (Двор). Почетком XIX вијека Тепшићи су пописани у Вргинмосту (Вргинмост), Дугом Селу (Вргинмост), Острожину (Вргинмост), Сјеничаку (Карловац) и Ступници (Двор). Треба напоменути да је дио Брњавца временом прерастао у Вргинмост, а да је Сјеничак укључен у састав Банске крајине након 1772. године.

Покушаћу провјерити крсне славе банијских Тепшића.

Ван мреже DK

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Poreklo prezimena Tepša
« Одговор #6 послато: Јул 05, 2020, 01:45:30 поподне »
Управо сада сам сазнао да се неки Тепшић тестирао на 23 and me и припада хаплогрупи R1a-M417 али није наведено коју славу слави нити одакле је, значи незнам ако смо род.