Аутор Тема: Узелац  (Прочитано 4569 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Узелац
« послато: Јун 23, 2017, 09:15:58 поподне »
Недавно ми се комплетно срушио компјутер и изгубио сам подоста података, тако да морам и истраживања о Узелцима које сам радио веч дуже време започети поново. На ову чу тему постављати нове или поново пронађене податке о Узелцима.


За почетак чу ставити мапу за Узелце:

Uzelci

Коментари и предлози су увек добродошли.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Узелац
« Одговор #1 послато: Јун 23, 2017, 09:30:53 поподне »
За почетак чу ставити мапу за Узелце:

Uzelci

Лепо урађена мапа. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Узелац
« Одговор #2 послато: Јун 23, 2017, 09:47:48 поподне »
Недавно ми се комплетно срушио компјутер и изгубио сам подоста података, тако да морам и истраживања о Узелцима које сам радио веч дуже време започети поново. На ову чу тему постављати нове или поново пронађене податке о Узелцима.


За почетак чу ставити мапу за Узелце:

Uzelci

Коментари и предлози су увек добродошли.

Свака част, Узи! Овако се лепо види колико је заправо овај род разгранат на простору Крајине. Посебно у Лици.

И она статистика за Лику од пре неки дан показује чак 9.9% хаплогрупе N2.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Узелац
« Одговор #3 послато: Јун 24, 2017, 12:31:58 пре подне »
Узелаца има и у Јагодини. Мислим да су досељени из Лике, 1920-их, као и већина јагодинских Личана.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Узелац
« Одговор #4 послато: Јун 24, 2017, 07:15:40 пре подне »
Хвала Sergio и Небојша!!   :D

Захваљујем на информацији Дробњак! Нисам (још) упознат са литературом која обрађује Јагодину, па би био захвалан ако ми неко може препоручити књигу у којој се могу проначи подаци о Јагодинским Узелцима, или барем уопште о пореклу становништва Јагодине.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Узелац
« Одговор #5 послато: Јун 24, 2017, 08:03:54 пре подне »
Узелаца има и у Јагодини. Мислим да су досељени из Лике, 1920-их, као и већина јагодинских Личана.

Први пут чујем за јагодинске Личане. Претпостављам да су досељени као добровољци, ако су насељени 1920-их?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Узелац
« Одговор #6 послато: Јун 24, 2017, 11:40:36 пре подне »
Хвала Sergio и Небојша!!   :D

Захваљујем на информацији Дробњак! Нисам (још) упознат са литературом која обрађује Јагодину, па би био захвалан ако ми неко може препоручити књигу у којој се могу проначи подаци о Јагодинским Узелцима, или барем уопште о пореклу становништва Јагодине.
Нема на чему. Тешко да ћеш ишта наћи за сам град. Обрађена су околна села.

Први пут чујем за јагодинске Личане. Претпостављам да су досељени као добровољци, ако су насељени 1920-их?
Заправо један број Личана и Далматинаца, као и Црногораца је дошао у Јагодину 1920-их да би радили у кланици, тј. фабрици салама Теодора Клефиша и у пивари. Нови насељеници су имали чак и свој део града са улицама које су се звале Црногорска, Книнска, Личка и сл. Такође један број људи из Лике је дошао када су Срби протерани из НДХ. Највећи број њих је дошао после Другог светског рата, 1950-их година када се отворила Фабрика каблова.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Узелац
« Одговор #7 послато: Јун 25, 2017, 09:39:47 поподне »

За почетак сам (поново) обрадио листу Узелаца из једнод од најтужнијих раздобља за Србе, први светски рат, кад су Срби аустроугарске монархије под присилом ратовали и против Срба из Србије.

А пре него што поставим листу рањених, заробљених и погинулих Узелаца А-У војске стављам исечак из одличне књигне Душана Узелца - Срби Лике као добровољци у првом светском рату (Солунски добровољци). Душан описије неповерење које је А-У имала према Србима из Монархије и у које су све екстреме ишли Срби А-У да избегну мобилизацију на ратиште.


Исечак 1:

Неповерење према Србима

При распоређивању у јединице, војне команде су ригорозно поштовале правило да се у најниже саставе /обично водове/ на три војника: Немца, Мађара и Хрвата распоређује по један Србин. Ово су радили из превентивних разлога како би војник Србин имао што мање могућности за пребегавање на српску или руску страну. Од војника Немаца, Хрвата и Мађара команде су постављале мреже потказивача /Aufklärung durch Vertrauenleute/. Потказивач je имао право да убије војника Србина ако овај покуша да се преда или пребегне на непријатељску страну. Ово указује да аустроугарска и немачка команда нису имале поверење у Србе из Хрватске мобилисане за рат против Србије, па су зато вршиле њихове провере за читаво време рата са Србијом.



Исечак 2:

Избегавање мобилизације

Како се могло видети, Аустријанци су за рат против Србије мобилисали и Србе, поданике Монархије. Тај факат да се боре против своје матичне земље лички Срби нису прихватили, па су на разне начине избегавали мобилизацију. Тиме су изналазили разлоге да не одлазе на српска ратишта. Многи Срби Личани су се склањали у шуме, у "зелени кадар" и не мали број привијао je разне траве на делове тела ради онеспособљавања за војну службу. И мој стриц, Симо УЗЕЛАЦ, облагао је ногу неком травом. Од ње му је букнула нога, па је на крају сирома Симо подлегао тровању. Он није отишао да се бори против браће Срба, али му је отишла глава.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Узелац
« Одговор #8 послато: Јун 25, 2017, 09:41:10 поподне »
Ево и листе:

Узелци - рањени, заробљени и погинули у А-У јединица (1.св.рат)


Извор: Дигитална државна библиотека Горње Аустрије

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Узелац
« Одговор #9 послато: Јун 25, 2017, 10:04:31 поподне »
Ово је одлично урађено!
Ја знао данима да читам листе губитака.
Штета што не постоји сајт са претрагом.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Узелац
« Одговор #10 послато: Јун 25, 2017, 10:17:36 поподне »
Ово је одлично урађено!
Ја знао данима да читам листе губитака.
Штета што не постоји сајт са претрагом.

Да стварно се може проначи пуно података. Ево и старнице где се може претраживати листе: http://digi.landesbibliothek.at/viewer/search/

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Узелац
« Одговор #11 послато: Децембар 09, 2017, 04:27:16 поподне »

Прегледавајући књиге крштених католика у Госпићу за годину 1836, налетих на једног Узелца, незаконско дете, носи презиме по мајци.



Извор: Family Search

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Узелац
« Одговор #12 послато: Јануар 06, 2020, 10:33:47 поподне »
Mоја прабаба је Узелац имала је четри сестре и једног брата, рођена у Бргуду (Далмација) 1912. године

Ван мреже Slavonac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Узелац
« Одговор #13 послато: Мај 15, 2020, 01:05:15 поподне »
Pozdrav Uziju ! U mom rodnom selu a to je Rasna, opština Slav. Požega . Živele su tri kuće Uzelaca . poreklom su iz Like ( oni su to znali ) . Došli su u Slavoniju za vreme Napoleonovih ratova proti Austrije . Oko 1810 god (iz crkvenih knjiga podatci) . Prvi put su 1845 god popisani . Tih godina sa njima su iz Like došli i Delići. Pozdrav

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Узелац
« Одговор #14 послато: Мај 15, 2020, 05:32:28 поподне »
Pozdrav Uziju ! U mom rodnom selu a to je Rasna, opština Slav. Požega . Živele su tri kuće Uzelaca . poreklom su iz Like ( oni su to znali ) . Došli su u Slavoniju za vreme Napoleonovih ratova proti Austrije . Oko 1810 god (iz crkvenih knjiga podatci) . Prvi put su 1845 god popisani . Tih godina sa njima su iz Like došli i Delići. Pozdrav

Поздрав Славонац! Захваљујем на информацији. Пошто со дошли са Делићима, претпостављам да су из Врховина или Црне Власти.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Узелац
« Одговор #15 послато: Мај 15, 2020, 08:07:19 поподне »
Ja znam za jednog coveka sa ovim prezimenom iz Mladenovca. Ne znam nista o njegovom poreklu, ali znam da ima uradjeno porodicno stablo.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Узелац
« Одговор #16 послато: Мај 16, 2020, 12:43:05 пре подне »
Ja znam za jednog coveka sa ovim prezimenom iz Mladenovca. Ne znam nista o njegovom poreklu, ali znam da ima uradjeno porodicno stablo.

Ове које ја знам из Младеновца би требали бити од Кожловца. Незнам да ли се ради о истим Узелцима. :)

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Узелац
« Одговор #17 послато: Октобар 04, 2021, 07:50:14 поподне »
Матица рођених св. Илије са сајта Државног архива у Задру:
Два помена Стефана Узелца. Један 1668. и други 1673. године, без ознаке мјеста пребивалишта. Вјероватно у близини Задра, можда Ислам, с обзиром на податак код Деснице о неком Узелцу из Ислама током Морејског рата:




Ван мреже Michelle Batalo Mills

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 98
Одг: Узелац
« Одговор #18 послато: Октобар 06, 2021, 10:33:27 поподне »
Да стварно се може проначи пуно података. Ево и старнице где се може претраживати листе: http://digi.landesbibliothek.at/viewer/search/

The last comment prompted me to look again at this resource.  I have a question about German abbreviations and meanings.  I looked on the index of abbreviations on page 2 - however I still have some questions.  https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0544/9/
I am looking at the entry:
Batalo, Rade Lst. Infst. IR Nr. 79 III  Ers Komp Kroatien Slunj Primislje 1884 Kriegsgef Rusland

I am guessing it says Rade Batalo born 1884 from Slunj, Primislje.  Infantry.  Prisoner of War in Russia.

If I am incorrect, please correct me.  What else am I missing?  Did he dies  prisoner of war?