Аутор Тема: Попис у Аустроугарској 1895. године  (Прочитано 5317 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Попис у Аустроугарској 1895. године
« послато: Август 03, 2017, 11:04:51 поподне »
Видео сам већ да је поменут на форуму, али је то била само статистика.

Имао сам прилике да читам податке Земуна а верујем да постоје или су постојали подаци за свако место у оквиру Аустроугарске.

Попис је нешто најбоље што сам ја до сада видео, јер не обухвата само попис тренутног стања, него су наставили да дописују промене... рођења, венчања, смрти, пресељења.
Записи обухватају име, презиме, понекад и шпицнаме, годину или тачан датум рођења, занимање, после 1895. године и редне бројеве у матичним књигама. Књиге су подељене на 'породице' односно власнике кућа, 'укућане' односно подстанаре и странце - све који не припадају завичајно том месту (за Земун, на пример, свеједно је да ли је неко из Угриноваца или Минхена). Буде уписано и ако неко стекне завичајност.
Уписана је вероисповест, а чак се води статистика после сваког уписа колико је особа тренутно на адреси.
За власнике постоји адреса у виду редног броја али и права адреса као што ми данас познајемо. За подстанаре то већ није случај.
Ако се син ожени, пишу подаци о младој, а важи и обрнуто.

Наравно, није увек све и потпуно записано.

Вежбаћете писану латиницу  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #1 послато: Август 03, 2017, 11:10:08 поподне »
Занимљиво, Platine!

Овде бисмо дакле говорили о микроподацима са пописа?

Ако сам те добро разумео, у питању су својеврсни упитници, који су скројени као књижице/свешчице, за свако домаћинство понаособ?

Мислим да о таквим изворима до сада нисмо разговарали на форуму.

Веома занимљива информација! ;)



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #2 послато: Август 03, 2017, 11:24:00 поподне »
Књиге су отприлике А3 формат. Горе је легенда па се онда ред по ред пише слободном руком, нема унапред одштампаних редова.

Рукописи умеју да буду свакојаки јер су то писали обични чиновници. Ипак, навикне се  :)

Јесте свако домаћинство једна целина, али је главна оријентација по адресама. Земун је подељен на три области: Град (данашњи сам центар), Јосипово (данас Горњи град) и Францстал (Нови град - чисто немачки део). На то додати поменуте подстанаре и странце.
У свакој области су адресе представљене редним бројем који је главна оријентација. Савремене адресе пишу али нису оријентир. Укоричено је по 100 адреса.
Укупно постоји педесетак књига, мање више.
« Последња измена: Август 03, 2017, 11:28:55 поподне Platin »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #3 послато: Август 04, 2017, 01:27:53 поподне »
Књиге су отприлике А3 формат. Горе је легенда па се онда ред по ред пише слободном руком, нема унапред одштампаних редова.

Рукописи умеју да буду свакојаки јер су то писали обични чиновници. Ипак, навикне се  :)

Јесте свако домаћинство једна целина, али је главна оријентација по адресама. Земун је подељен на три области: Град (данашњи сам центар), Јосипово (данас Горњи град) и Францстал (Нови град - чисто немачки део). На то додати поменуте подстанаре и странце.
У свакој области су адресе представљене редним бројем који је главна оријентација. Савремене адресе пишу али нису оријентир. Укоричено је по 100 адреса.
Укупно постоји педесетак књига, мање више.

То су изврсне вести за оне који истражују Земун! :)

Занима ме, какво је стање по другим градовима, како на територији данашње Републике Србије, тако и на осталим територијама, које су тада биле под Аустроугарском влашћу? Тј. да ли је Земун правило или ипак случајност? ???



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #4 послато: Август 04, 2017, 02:02:41 поподне »
Мени се чини да је попис био општи. На другој теми сам видео да се помиње баш тај попис за Босну... То ме држи у уверењу да је био општи.

Тренутно немам средстава да пуно путујем... али може свако да пита у свом месту, ко већ може да дође до архива. Обухваћена територија а насељена Србима је свакако велика: Војводина, целе Босна и Хрватска, Мађарска, део Румуније.

Можда би ваљало питати гугл на немачком  ???

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #5 послато: Август 04, 2017, 02:14:05 поподне »
Питао сам гугл на немачком, мада мој немачки није тако добар, и једино што сам разумео је да су пописи у Аустроугарској ишли на 10 година... 1880, 1890, 1900, 1910.
Имам утисак да су сами подаци остали у местима која су пописивана.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #6 послато: Август 04, 2017, 03:36:36 поподне »
Meni ovo zvuči kao katastarske knjige a ne popis stanovništva.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #7 послато: Август 04, 2017, 05:35:36 поподне »
Слажем се и ја да личи, али никаквог описа имовине ту нема. Пука адреса не значи ништа.

Пошто писана латиница не мора да значи тако много, рукописи су разни, ставићу овде податке како их ја држим у табели. Ова количина података може на пример да заузме целе две стране у рукописном оригиналу.

Колоне су: адреса, име, година рођења, редни број у матичној књизи и ознака цркве, статус , број венчања и црква, датум смрти и редни број, и коментар

статус: ставио сам само 'суп' за супругу а ту би требало да пишу све врсте од син или ћерка на даље

Нека ми неко јави где могу да окачим слику, па да се овде види. Оно што је некада радило више не ради.
« Последња измена: Август 04, 2017, 05:37:16 поподне Platin »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #8 послато: Август 04, 2017, 05:38:39 поподне »
To onda zvuči kao neki oblik civilnih matičnih knjiga.  Pogotovu jer mislim da se one uvedene baš 1895.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #9 послато: Август 04, 2017, 05:42:05 поподне »


Ево, нађох нешто што ради.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #10 послато: Мај 09, 2018, 10:21:17 поподне »
Што се тиче пописа аустријских у БиХ ишао сам у архив у Сарајеву и ту нисам наишао на појединачне пописе људи, тј. пописне обрасце са више података. Имају само збирни подаци, тј. оно што се може наћи на интернету. Да ли игдје постоје ти подаци са пописа у БиХ не знам. Дошао сам до података да су ти подаци у Бечу изгорили у пламену, тако да се не могу ни тамо наћи.
https://www.austriagenweb.org/info/general-information/census-data/

Волио бих да ми неко каже да ли ти подаци постоје или не.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #11 послато: Мај 09, 2018, 10:40:45 поподне »
Mikropodaci s popisa BiH 1879-1910. ne postoje.  I ja sam davno nekad pisao arhivu u Beču i rečeno mi je da su propali.  U Sarajevu se nikad nisu ni čuvali. 

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #12 послато: Мај 10, 2018, 01:01:00 пре подне »
To onda zvuči kao neki oblik civilnih matičnih knjiga.  Pogotovu jer mislim da se one uvedene baš 1895.
Накнадним разговором са добро обавештеним људима сам схватио да ово што сам назвао "пописом" није баш попис, јер невероватно личи на домовне протоколе, које је на неки начин свака црква водила за себе.
Овај "попис" је можда најбољи од свих, јер је ипак вођен строго по службеној дужности, нема изостављања и лењости, а најбоље је што обухвата све становнике, све вере, заједно.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #13 послато: Децембар 26, 2019, 09:48:28 поподне »
Ljudi, da li su sacuvani neki "normalni" popisi i maticne knjige za zapadne krajeve srpskog etnickog prostora (osim popisa iz 1712. i maticnih knjiga iz 1831)? Pod "normalnim popisima" podrazumevam da sadrze imena, starost i srodnost svih ukucana. Konkretno, potrebni su mi za period od pocetka 20. veka pa dalje u proslost (barem do 1791), za Liku - Drenovac Osredacki (kod Srba, a mozda i jos neka mesta) i Bosnu - Bara (kod Bosanskog Petrovca), Kola (kod Banja Luke) i parohija Blasko (sela Blasko, Slatina i Susnjari) kod Laktasa.
« Последња измена: Децембар 26, 2019, 09:50:02 поподне Blazhinho »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #14 послато: Децембар 27, 2019, 12:56:50 пре подне »
До сада сам наишао само на неке појединачне случајеве читајући Пакрац са припадајућом околином... да на венчању учествују људи из Блашког или Слатине. Понекад је запис само "из Босне".

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #15 послато: Децембар 28, 2019, 12:16:16 поподне »
Цитат
До сада сам наишао само на неке појединачне случајеве читајући Пакрац са припадајућом околином... да на венчању учествују људи из Блашког или Слатине. Понекад је запис само "из Босне".

Aha, a da li znate mozda prezimena tih ljudi i kad je to bilo?

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #16 послато: Децембар 28, 2019, 02:43:52 поподне »
Јел ови пописи постоје само у папиру, или их има и на интернету?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #17 послато: Децембар 28, 2019, 04:46:31 поподне »
Aha, a da li znate mozda prezimena tih ljudi i kad je to bilo?
Имам оно што пише у црквеним матичним књигама. Период... могу баш тачно да проверим, али свакако после 1878. (почетка аустријске управе над БиХ).
За презимена могу да погледам шта је од интереса па да јавим (не бих овде копирао цео списак).

Присутни су у мањем броју и младожење из Кордуна, Лике, Далмације.

Биће да је Славонија имала доста боље услове за живот.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #18 послато: Децембар 28, 2019, 04:51:17 поподне »
Јел ови пописи постоје само у папиру, или их има и на интернету?
У Архиву Београда је овакав попис само за Земун, без икакве околине. Нема Батајнице, Бежаније... било чега другог.

Нисам чуо никакве планове за дигитализацију тих књига.

Мислим да су усмерени само на црквене књиге и картоне житеља, доступне на дигиталном репозиторијуму. Сам архив не врши процес дигитализације, немају ту опрему и људе.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #19 послато: Јул 28, 2020, 01:28:30 поподне »
Mikropodaci s popisa BiH 1879-1910. ne postoje.  I ja sam davno nekad pisao arhivu u Beču i rečeno mi je da su propali.  U Sarajevu se nikad nisu ni čuvali.

Мени је од стране Аустријског државног архива речено да су документи из пописа после 1918 остали у Сарајеву и да они сматрају да им је то на неки начин нелегитимно отуђено односно није враћено. Што је наравно штета јер би сада били сачувани.

Они су много могли да помогну по питању Босне и Херцеговине јер осим тих пописа јако мало докумената има. Углавном црквене књиге али и оне само тамо где су сачуване и где нису уништене. Рецимо усташе су циљано у Босни уништавали црквене књиге. Комунисти нпр. општинске и катастарске колико знам,  а све би то сада била вредна историјска грађа.