ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Таримски басен, Кина, Аутономна област Ксињанг , пустиња Такла макан

<< < (2/2)

НиколаВук:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Јануар 10, 2021, 02:42:56 поподне ---Хвала Никола!

Покушала сам проверу преко појма али ми се та опција (могућност провере) није отворила

А, иначе једна од ствари која ми је ту занимљива је одећа мумија и материјали од којих је направљена у то давно време. Видим да их повезују (те материјале) са неким рудницима соли у Аустрији. Мада ми то није било најасније.

--- Крај цитата ---

Повезују их са текстилима пронађеним у Аустрији, у оквиру халштатске културе старијег гвозденог доба. Конкретно се мисли на панталоне од тартана и тунику од твила.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tartan
https://en.wikipedia.org/wiki/Twill


нцп:

--- Цитат: НиколаВук  Јануар 10, 2021, 03:17:51 поподне ---Повезују их са текстилима пронађеним у Аустрији, у оквиру халштатске културе старијег гвозденог доба. Конкретно се мисли на панталоне од тартана и тунику од твила.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tartan
https://en.wikipedia.org/wiki/Twill




--- Крај цитата ---

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_Wayland_Barber

Њихова ношња, а посебно текстил , може указивати на заједничко порекло са индоевропским неолитским техникама израде одеће или уобичајену текстилну технологију на ниском нивоу.

Цхарцхан човек је носио црвену твилл туника и Тартан "хеланке". Стручњак за текстил Елизабетх Ваиланд Барбер, који је испитиваала тканину у стилу тартана, распраљала је о сличностима између ње и фрагмената извађених из рудника соли повезаних са халштатском културом .


Утврђено је да је текстил пронађен уз мумије раног европског типа текстила заснован на блиским сличностима са фрагментарним текстилом пронађеним у рудницима соли у Аустрији, који потиче из другог миленијума пне. Антрополог Irene Good, специјалиста за рани евроазијски текстил, приметила је да плетени дијагонални кепер узорак указује на употребу прилично софистицираног разбоја и рекла да је текстил „најисточнији познати пример ове врсте технике ткања“.


A лепотица Лоулан је имала одећу од вуне и крзна. Капуљача јој је направљена од филца и у себи има перо. Носилац је грубе анкле-висок мокасине направљене од коже , са крзном споља. Сукња јој је била направљена од коже, са крзном изнутра за топлину. На себи је и вунену капу. Према Елизабети Барбер, ова одећа  указује  да је умрла током зиме.

Имала је и плетену торбицу и чешаљ (додуше коса јој је била заражена вашкама) који је изгледа имао двоструку функцију (служио је и за ткање).

Кековац:
https://nationalgeographic.rs/istorija-i-kultura/arheologija/a27841/Novo-istrazivanje-o-tarimskim-mumijama.html

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију