Аутор Тема: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике  (Прочитано 33001 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #60 послато: Децембар 22, 2020, 02:42:32 поподне »
Не знам да ли је права тема, па се унапред извињавам.
Ових дана сам правио карту мојих аутосомалних поклапања са FTDNA, 23 and me, Ancestry и myheritage, услов је био да је најкрупнији сегмент преко 10 cm, да  у стаблу имају места порекла предака и да та места нису међусобно превише удаљена.
На крају није испало лоше, има доста малих група:

Mapa matches by Nikola Pavlovic, on Flickr

Интересантна је опет ова област око Монтане где се налази и мој најближи Y сродник. А гужве има и на Пелопонезу и у Јадранском приморју.

Занимљива карта. Како си одређивао мјеста поријекла поклапања?

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #61 послато: Децембар 22, 2020, 03:01:01 поподне »
Занимљива карта. Како си одређивао мјеста поријекла поклапања?
Ако сам добро разумео питање, у обзир сам само узимао људе са доступним стаблима, ишао им до најдаљег претка са наведеним местом рођења и убацивао на мапу, али само у случају да су им сви преци барем из исте административне или географске  области. Има доста случајева где су сви из пар села једно до другог.
Даље од тога нисам могао, мада знам одакле су Арбереши стигли на југ Италије и Сицилију, а баш сам скоро читао на форуму нешто и о Жумберчанима.
« Последња измена: Децембар 22, 2020, 03:07:32 поподне НикПав »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #62 послато: Децембар 22, 2020, 03:12:41 поподне »
Не знам да ли је права тема, па се унапред извињавам.
Ових дана сам правио карту мојих аутосомалних поклапања са FTDNA, 23 and me, Ancestry и myheritage, услов је био да је најкрупнији сегмент преко 10 cm, да  у стаблу имају места порекла предака и да та места нису међусобно превише удаљена.
На крају није испало лоше, има доста малих група:

Mapa matches by Nikola Pavlovic, on Flickr

Интересантна је опет ова област око Монтане где се налази и мој најближи Y сродник. А гужве има и на Пелопонезу и у Јадранском приморју.

Почела сам нешто слично пре неколико недеља. Иде споро. Али је занимљиво

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #63 послато: Децембар 22, 2020, 06:59:38 поподне »
Ако сам добро разумео питање, у обзир сам само узимао људе са доступним стаблима, ишао им до најдаљег претка са наведеним местом рођења и убацивао на мапу, али само у случају да су им сви преци барем из исте административне или географске  области. Има доста случајева где су сви из пар села једно до другог.
Даље од тога нисам могао, мада знам одакле су Арбереши стигли на југ Италије и Сицилију, а баш сам скоро читао на форуму нешто и о Жумберчанима.

Да, на то сам мислио. Свака част, велик си труд уложио, а види се и резултат.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #64 послато: Децембар 23, 2020, 09:49:44 пре подне »
Да, на то сам мислио. Свака част, велик си труд уложио, а види се и резултат.

Хвала Драјвер! Мапа још није потпуно готова, мада сам већи део поклапања испрегледао.
Кад дођем у Србију остаје да узоркујем бабе и деде и пробам да разлучим шта ми од кога долази, а затим уз помоћ литературе и испратим неке миграције.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #65 послато: Децембар 24, 2020, 01:58:57 пре подне »
Не знам да ли је права тема, па се унапред извињавам.
Ових дана сам правио карту мојих аутосомалних поклапања са FTDNA, 23 and me, Ancestry и myheritage, услов је био да је најкрупнији сегмент преко 10 cm, да  у стаблу имају места порекла предака и да та места нису међусобно превише удаљена.
На крају није испало лоше, има доста малих група:

Mapa matches by Nikola Pavlovic, on Flickr

Интересантна је опет ова област око Монтане где се налази и мој најближи Y сродник. А гужве има и на Пелопонезу и у Јадранском приморју.
Пада у очи "рупа" у Босни, Славонији и Бачкој. Да ли нема тестираних у тим областима или их има, али не задовољавају постављене услове?

На југу Италије било је и Словена насељених у покрајини Молизе и околини.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #66 послато: Децембар 24, 2020, 04:06:19 пре подне »
Пада у очи "рупа" у Босни, Славонији и Бачкој. Да ли нема тестираних у тим областима или их има, али не задовољавају постављене услове?

На југу Италије било је и Словена насељених у покрајини Молизе и околини.

И мени је та рупа упала у очи, а сад или нисмо поклапања па ми се слабо појављују или се слабо тестирају. Нажалост већина тестираних су исељеници, а без стабла не могу да знам одакле су тачно.

Знам за Молишке Словене, али добар део ових поклапања из Италије је баш из Арберешких места (Сан Константино Албанезе, Мецојусо, Пјана Дељи Албанези итд).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #67 послато: Децембар 24, 2020, 07:30:33 пре подне »
И мени је та рупа упала у очи, а сад или нисмо поклапања па ми се слабо појављују или се слабо тестирају. Нажалост већина тестираних су исељеници, а без стабла не могу да знам одакле су тачно.

Знам за Молишке Словене, али добар део ових поклапања из Италије је баш из Арберешких места (Сан Константино Албанезе, Мецојусо, Пјана Дељи Албанези итд).

Стигла ми је твоја порука. И ја одговорила јуче. Али теби та моја порука изгледа није стигла (где објашњавам како сам ја правила своју мапу). Стигла ми је ова нова твоја порука, и ја опет одговорила. Али из истих разлога као и ти не могу да будем сигурна да ли си примио поруку.

Иако ти је моја прва порука стигла.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #68 послато: Децембар 24, 2020, 11:15:41 поподне »
Стигла ми је твоја порука. И ја одговорила јуче. Али теби та моја порука изгледа није стигла (где објашњавам како сам ја правила своју мапу). Стигла ми је ова нова твоја порука, и ја опет одговорила. Али из истих разлога као и ти не могу да будем сигурна да ли си примио поруку.

Иако ти је моја прва порука стигла.

Мени су стигле две поруке, прва и она са имејлом. Нисам добио поруку где сте ми објашњавали како сте правили карту.

Ево још једне карте, овога пута у форми heatmap. Пошто сам у стаблима понекад наилазио на иста места, а то није било згодно приказати на прошлој карти, ова карта представља густину тачака, узео сам радијус од 10 км и 5 тачака.

matches by Nikola Pavlovic, on Flickr


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #69 послато: Децембар 25, 2020, 07:25:52 пре подне »
Мени су стигле две поруке, прва и она са имејлом. Нисам добио поруку где сте ми објашњавали како сте правили карту.

Ево још једне карте, овога пута у форми heatmap. Пошто сам у стаблима понекад наилазио на иста места, а то није било згодно приказати на прошлој карти, ова карта представља густину тачака, узео сам радијус од 10 км и 5 тачака.

matches by Nikola Pavlovic, on Flickr

Па значи није стигла главна порука. Објаснићу овде. Радим за оца.

Нашла сам неку карту која је мени била за сада одговарајућа: на њој је СФРЈ, суседне земље (Балкан) и Апенинско полуоострво. Уцртана су  сва битна места.

Мана јој је што нема остале земље Европе.

Карту сам сачувала на компјутеру међу сликама. Ту имам опцију увећања када трагам за неким местом и када га нађем (претходно га нађем на google) користим опцију "писање, цртање", изаберем боју, дебљину ,"оловке" и ставим тачку одређене боје код тог места које сам лоцирала као битно) (некад је у питању село у том округу, а место је средиште округа).

Ово су моји почеци. А жеље су ми веће од могућности (техничког знања).

Имам само ФТДНА као извор.
Ако је неко навео само своје презиме трагам по интернету за пореклом (ако га још има на my heritage свашта се ту нађе) и тако сам нашла порекло презимена Бакош из Мађарске (концентрисани су у једној области на граници Мађарске и Словачке) и тај Бакош вуче рођаке из Словачке.

Или Гламузина - али нашла сам их на my heritage. Неко место близу Плоча.

Имам разне идеје. Ако узмемо нпр. Бугарску - идентификовала сам неких 5 ближих рођака које ФТДНА третира као рођаке 2-3 реда (све је то старије од 200 година) и означила сам их јарко наранџастом бојом али ја бих волела да на карти прикажем и повезујуће људе, а они су ми нпр. у Хрватској за коју сам одредила жуту боју и онда ми ти наранџасти "штрче" међу жутима (али су мом оцу заправо даљи рођаци од тих жутих и оних наранџастих Бугара). Али види се ВЕЗА.

Е сад има група "рођака" Бугара који су му даља прича, IV и V рођаци (значи то је старије од 300 година) и који бацају на Лику и невезани су од прве групе Бугара. Јавља се недоумица како их обележити. Па једино ми остаје да их обележим истом бојом али тамнијом нијансом.

Али кад погледам карту јасно знам да су јарко наранџасти блискији (јасно се назире Шоплук), а тамније наранџасти даљи рођаци и сви су у Бугарској.

Сви рођаци Грци, Руси, Украјинци, Пољаци.су му даљи рођаци.

« Последња измена: Децембар 25, 2020, 07:30:58 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #70 послато: Децембар 26, 2020, 08:57:22 поподне »
Па значи није стигла главна порука. Објаснићу овде. Радим за оца.

Нашла сам неку карту која је мени била за сада одговарајућа: на њој је СФРЈ, суседне земље (Балкан) и Апенинско полуоострво. Уцртана су  сва битна места.

Мана јој је што нема остале земље Европе.

Карту сам сачувала на компјутеру међу сликама. Ту имам опцију увећања када трагам за неким местом и када га нађем (претходно га нађем на google) користим опцију "писање, цртање", изаберем боју, дебљину ,"оловке" и ставим тачку одређене боје код тог места које сам лоцирала као битно) (некад је у питању село у том округу, а место је средиште округа).

Ово су моји почеци. А жеље су ми веће од могућности (техничког знања).

Имам само ФТДНА као извор.
Ако је неко навео само своје презиме трагам по интернету за пореклом (ако га још има на my heritage свашта се ту нађе) и тако сам нашла порекло презимена Бакош из Мађарске (концентрисани су у једној области на граници Мађарске и Словачке) и тај Бакош вуче рођаке из Словачке.

Или Гламузина - али нашла сам их на my heritage. Неко место близу Плоча.

Имам разне идеје. Ако узмемо нпр. Бугарску - идентификовала сам неких 5 ближих рођака које ФТДНА третира као рођаке 2-3 реда (све је то старије од 200 година) и означила сам их јарко наранџастом бојом али ја бих волела да на карти прикажем и повезујуће људе, а они су ми нпр. у Хрватској за коју сам одредила жуту боју и онда ми ти наранџасти "штрче" међу жутима (али су мом оцу заправо даљи рођаци од тих жутих и оних наранџастих Бугара). Али види се ВЕЗА.

Е сад има група "рођака" Бугара који су му даља прича, IV и V рођаци (значи то је старије од 300 година) и који бацају на Лику и невезани су од прве групе Бугара. Јавља се недоумица како их обележити. Па једино ми остаје да их обележим истом бојом али тамнијом нијансом.

Али кад погледам карту јасно знам да су јарко наранџасти блискији (јасно се назире Шоплук), а тамније наранџасти даљи рођаци и сви су у Бугарској.

Сви рођаци Грци, Руси, Украјинци, Пољаци.су му даљи рођаци.

Препоручио бих Вам My Google maps, ту уз сваку тачку можете да додате и неке напомене. Изузетно је лако и једноставно, не треба Вам неко техничко предзнање. 
Одлучио сам се прво да убацим све људе на мапу, па онда истражим њихова могућа порекла, мада као што сам већ написао, о неким групама сам читао раније. Највише ме је заинтересовао грозд око Монтане, због мог BigY пајтоса, нашао сам на интернету извод из књиге о Чипровском устанку 1688. (Петър Чолов, Чипровското въстание 1688 г.) и чини ми се да би се и он и још нека аутосомална поклапања могла довести у везу са овим догађајем. Кад на то додам и Банатске Бугаре у поклапањима има још више логике.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #71 послато: Децембар 26, 2020, 09:22:59 поподне »
Препоручио бих Вам My Google maps, ту уз сваку тачку можете да додате и неке напомене. Изузетно је лако и једноставно, не треба Вам неко техничко предзнање. 
Одлучио сам се прво да убацим све људе на мапу, па онда истражим њихова могућа порекла, мада као што сам већ написао, о неким групама сам читао раније. Највише ме је заинтересовао грозд око Монтане, због мог BigY пајтоса, нашао сам на интернету извод из књиге о Чипровском устанку 1688. (Петър Чолов, Чипровското въстание 1688 г.) и чини ми се да би се и он и још нека аутосомална поклапања могла довести у везу са овим догађајем. Кад на то додам и Банатске Бугаре у поклапањима има још више логике.
Пробала ....али како се црта по тој мапи?
Да ли мапу скинем, па је пребацим у фотографије и цртам по њој или ?

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #72 послато: Децембар 26, 2020, 09:35:25 поподне »
Пробала ....али како се црта по тој мапи?
Да ли мапу скинем, па је пребацим у фотографије и цртам по њој или ?

Све радите онлајн. У претраживач укуцате место које тражите и програм аутоматски додаје маркер на то место на карти.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #73 послато: Децембар 26, 2020, 09:46:58 поподне »
Све радите онлајн. У претраживач укуцате место које тражите и програм аутоматски додаје маркер на то место на карти.

Хм
Пробаћу.
И аутоматски чува?
Хвала пуно.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #74 послато: Децембар 26, 2020, 09:58:00 поподне »
Хм
Пробаћу.
И аутоматски чува?
Хвала пуно.

Послао сам Вам мало упутство у ПП.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #75 послато: Децембар 26, 2020, 10:32:14 поподне »
Послао сам Вам мало упутство у ПП.

Ако није проблем, поставите то упутство на форум.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #76 послато: Децембар 27, 2020, 02:46:05 пре подне »
Ако није проблем, поставите то упутство на форум.

Чим устанем (трчим по чикашком времену).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #77 послато: Децембар 27, 2020, 07:24:15 пре подне »
Послао сам Вам мало упутство у ПП.

Ништа ми се не отвара у поруци.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #78 послато: Децембар 27, 2020, 08:15:59 пре подне »
Ако није проблем, поставите то упутство на форум.

Покушаћу ја (нешто се назире), а Никола нек исправи.

1.откуца се  google maps
2. кликне се у то
3.отвори вам се мапа
4.са леве стране појави се прозор на коме пише кућа/посао - подесите локацију (ту ништа не дирати)
5. Изнад тога има прозорчић на коме су са леве стране "три болдиране хоризонталне црте", а са десне стране "лупа"
6.кликнете у те три црте
7.отвори се садржај са више опција

8.изаберете опцију "ваша места" (код мене је све преведено на српски)
9.отвори вам се поље кућа/посао (ту ништа не дирати)
10.изнад тога имате 4 опције - кликнете у ону која је означена као "мапе"

11.ту вам се отвори: прикажи све моје мапе, а доле на дну "направи мапу" (плаве боје) - кликнете у то

12.отворе се са леве стране "веће прозорче" које носи назив "ненасловљене мапе" (ту ћете касније унети назив своје мапе под којом ћете је запамтити и скинути) + ""мање прозорче" на средини са 7 квадратића (1.стрелица лево, 2.стрелица десно, 3.шака, 4."болдирани знак који личи на неку обрнуту сузу" (помоћу њега обележавате поклапања пошто идентификујете на карти место поклапања).

13. Увеличате мапу кад год хоћете да нађете неко мање место
14. На крају имате ону опцију да све то и сачувате (оно веће прозорче)







« Последња измена: Децембар 27, 2020, 08:25:40 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #79 послато: Децембар 27, 2020, 08:23:59 пре подне »
Никола хвала вам што сте били упорни. Ја сам мислила да је то све као да треба да цртам по свемиру. :)

Питање: како мењам боје обележивача?
Код мене је само плава боја међу опцијама.