Вјера и култура Срба > Народни обичаји

Крсна Слава код Бугара(?)

(1/1)

Златан:
Вук Караџић:
"Бугари сви око Тимока славе Никољ-дан и осим крснога колача, коjи се сиjече као и у срба, сваки умиjеси по jедан велики сомун, у коjи се метне по читав шаран“

Цитат се може наћи на неколико места на интернету. Довољно је само убацити ове речи у гугл.

Колико је ово познато и тачно?

Ради ли се овде о Бугарима који су због српског утицаја у пограничном делу земље почели славити Крсну Славу? Или ради ли се о Србима који су прешли у силом прилика у бугарски национални корпус, али наставили да славе Славу? Или опет, нешто треће, да неки део западних етничких Бугара такође славе, што би ми било тотална непознаница.

НиколаВук:

--- Цитат: Златан  Јун 07, 2019, 11:09:30 пре подне ---Вук Караџић:
"Бугари сви око Тимока славе Никољ-дан и осим крснога колача, коjи се сиjече као и у срба, сваки умиjеси по jедан велики сомун, у коjи се метне по читав шаран“

Цитат се може наћи на неколико места на интернету. Довољно је само убацити ове речи у гугл.

Колико је ово познато и тачно?

Ради ли се овде о Бугарима који су због српског утицаја у пограничном делу земље почели славити Крсну Славу? Или ради ли се о Србима који су прешли у силом прилика у бугарски национални корпус, али наставили да славе Славу? Или опет, нешто треће, да неки део западних етничких Бугара такође славе, што би ми било тотална непознаница.

--- Крај цитата ---

Читао сам још давно да су становници западне Бугарске, тзв. Шопови, некада славили славу а да су са тим обичајем престали због притиска Бугарске егзархије крајем 19. и почетком 20. века. Не знам колико је ово тачно мада није искључено с обзиром да је у питању прелазна зона.

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију