Аутор Тема: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа  (Прочитано 5548 пута)

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« послато: Децембар 09, 2017, 10:34:57 поподне »
Протекло је већ неко време да сам присутан у овој тематици, приметио сам да постоји извесни недостатак на пољу мапа које би детаљније приказивале целокупно стање Y-ДНК хаплогрупа на Балканском полуострву, а још мање таквих постоји које користе свеже и нове доступне податке. Имавши већ искуства са прављењем мапа, и како ми то чини велико задовољство, одлучио сам се да тај подухват преузмем на себе.

Сакупљање података показало се као веома исцрпан посао док обрађивање истих још већи. Испоставило се да је било много опсежније и теже него што сам замишљао и да је потребно неизмерно више знања на пољу генеалогије него што ја поседујем. Спознавши своје границе у материји, имајући у виду обим рада и располагање подацима одлучио сам да овај приказ ограничим само на објављене научне радове. Списак коришћених научних радова навео сам на крају. Одмах бих напоменуо да сам употребио само оне радове који су радили истраживање поделивши земље унапред, по областима, како би се исти рад могао искористити.

За Републику Србију и Федерацију Босне и Херцеговине, користио сам Српски и Санџачки ДНК пројекат, услед недостатка погодног научног рада.

Неке области, махом у Бугарској и Грчкој нису имале довољан број тестираних па сматрам да треба бити обазрив при тумачењу ових мапа, као и за делове Србије (источна и КиМ). Такође, нису ни сви радови свежег датума, па и то треба имати на уму. Подједнако ценим и добру и лошу критику али надам се да је свима јасно да је ово строго аматерски рад.

Хтео бих да се захвалим, нашем веома активном „форумашу“ Небојши, који ми је помогао да прикупим податке и научне радове.

Мапе се у будућности могу искористити за даље радове, па очекујем да са долазећим годинама израђујем унапређене и потпуније мапе овог типа. Исто тако, мапе сматрам као нешто што је опште добро, и ако се некоме свиђају и сматра да ваљају слободан је да их подели и на другим местима.

Све у свему, ово је испало далеко испод мојих почетних очекивања почевши од броја тестираних који су се могли обрадити, датума објављених радова и на крају географске распрострањености резултата али упркос томе одлучио сам да поделим ово са другима.




 







СПИСАК КОРИШЋЕНИХ РАДОВА И ПРОЈЕКАТА
Српски ДНК Пројекат
Санџачки ДНК Пројекат
Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe (2008)
Human Y-Chromosome Short Tandem Repeats: A Tale of Acculturation and Migrations as Mechanisms for the Diffusion of Agriculture in the Balkan Peninsula (2010)
Y CHROMOSOME SINGLE NUCLEOTIDE POLYMORPHISMS TYPING BY SNaPshot MINISEQUENCING (2010)
The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean (2011)
Croatian national reference Y-STR haplotype database (2012)
Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry (2013)


Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #1 послато: Децембар 09, 2017, 10:45:45 поподне »
Свака част, Гмитре!

Ко год да је покушавао статистички обрадити барем једну ужу област, зна колико је времена, живаца и труда потребно за то. Обрадити читав Балкан и још то графички представити, вјерујем да је вишеструко напорније у сваком смислу.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #2 послато: Децембар 09, 2017, 10:50:56 поподне »
Одлично изгледа, свака част на изгледу мапа и стрпљењу и раду на сакупљању резултата!
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #3 послато: Децембар 09, 2017, 11:52:30 поподне »
Хвала, Гмитре!

Занимљиво како у неким деловима Балкана (делови Бугарске, Грчке, Албаније....) као да има највише I2a Din тамо где је најмање R1a и обрнуто. Можда се само чини.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #4 послато: Децембар 09, 2017, 11:59:03 поподне »
Све похвале :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #5 послато: Децембар 10, 2017, 01:34:50 пре подне »
Нема шта, изврсни радови, Гмитре! ;)

Допада ми се и ово учеље. :)



Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #6 послато: Децембар 10, 2017, 06:13:12 поподне »
Захваљујем на лепим речима. :)

Што се тиче I2/R1a у Грчкој (претпостављам да је у питању Епир и Западна Македонија, то је уједно и једна од слабије испитаних области Грчке са свега узорком од 42 - што вероватно објашњава оволико високи проценат I2. А опет, са друге стране, није то ни баш толико мали узорак. И Југ Србије има израженији I2.
« Последња измена: Децембар 10, 2017, 06:18:02 поподне Гмитар »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #7 послато: Децембар 10, 2017, 06:29:59 поподне »
Сад тек видех тему. Свака част Гимтре и част ми је што сам бар једним малим делом био део тог пројекта. Одличан програм, одличне мапе. Има ту увек простора за ажурирање, како се појаве нови резултати. Још једном браво и хвала!

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #8 послато: Децембар 10, 2017, 06:56:55 поподне »
Је ли могуће да у подручју Брда има тако мало хаплогрупе Е?
Или су подаци узети за ЦГ као целину?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #9 послато: Децембар 10, 2017, 07:23:09 поподне »
Је ли могуће да у подручју Брда има тако мало хаплогрупе Е?
Или су подаци узети за ЦГ као целину?

Моја је грешка што нисам навео целине за које извучена статистика:

СРБИЈА:
1) Војводина
2) Мачва, Колубара, Београд, Шумадија, Подунавље
3) Златибор, Моравица, Рашка, Санџак
4) Браничево, Бор, Зајечар, Поморавље
5) Расина, Топлица, Јабланица, Пчиња, Пирот
6) Косово и Метохија

ЦРНА ГОРА:
1) Једна целина

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА:
1) Босанска крајина
2) Херцеговина
3) Средња Босна, Источна Босна и Посавина

ХРВАТСКА:
1) Централна
2) Северна
3) Источна
4) Западна
5) Јужна

МАКЕДОНИЈА:
1) Области где су Македонци већинско становништво
2) Област где су Албанци већинско становништво

ГРЧКА:
1) Македонија и Тракија
2) Епир и западна Македонија
3) Тесалија, централна Грчка и Атика
4) Пелопонез и Јонска острва
5) Крит и Егеј

БУГАРСКА:
1) Бургас
2) Варна + Разград
3) Ловеч
4) Монтана
5) Пловдив
6) Софија (Град и област)
7) Хасково

АЛБАНИЈА:
1) Говорно подручје Тоск
2) Говорно подручје Гег

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #10 послато: Децембар 10, 2017, 09:03:03 поподне »
Моја је грешка што нисам навео целине за које извучена статистика:

6) Косово и Метохија



Зa КиM cу уpaчунaти caмo Cpби?

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #11 послато: Децембар 10, 2017, 09:06:17 поподне »
Занимљиво да у југоисточној Србији, Тимок и Косово И2 прелази +35. То је више од западне Србије, где је 30-35.
У средњој Босни (са источном и Посавином) Е 20-25, исто колико на Косову, где су досадашње мапе показивале 40-50.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #12 послато: Децембар 10, 2017, 09:09:43 поподне »
Зa КиM cу уpaчунaти caмo Cpби?

Да. Нисам упознат ни са једним научним радом који покрива само КиМ. Не знам колико Albanian Bloodlines има релевантних узорака за Косово? Свакако ваља поновити овај посао када се објаве резултати за КиМ и за Херцеговце.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #13 послато: Децембар 10, 2017, 09:09:59 поподне »
Занимљиво да у југоисточној Србији, Тимок и Косово И2 прелази +35. То је више од западне Србије, где је 30-35.
У средњој Босни (са источном и Посавином) Е 20-25, исто колико на Косову, где су досадашње мапе показивале 40-50.

Из источне и југоисточне Србије има јако мало тестираних и још увек се не могу доносити закључци.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #14 послато: Децембар 10, 2017, 09:14:14 поподне »
Занимљиво да у југоисточној Србији, Тимок и Косово И2 прелази +35. То је више од западне Србије, где је 30-35.
У средњој Босни (са источном и Посавином) Е 20-25, исто колико на Косову, где су досадашње мапе показивале 40-50.

На Српском ДНК пројекту (у табели) има 49 тестираних са КиМ осим ако нисам нешто гадно забрљао. Позивам се на претходни коментар, одговор Милошу, биће да је то разлог? Могу приказати статистику за сваки округ у Србији према нашој табели. У западној Србији је I2a опао након што сам укључио Санџачки ДНК пројекат.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #15 послато: Децембар 10, 2017, 09:18:46 поподне »
Из источне и југоисточне Србије има јако мало тестираних и још увек се не могу доносити закључци.

Истина. Зајечар + Бор + Браничево све кад се скупи 18 тестираних. Динарик изузетно преовладава јер су практично све друге групе различите.

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #16 послато: Децембар 10, 2017, 09:19:40 поподне »
На Српском ДНК пројекту (у табели) има 49 тестираних са КиМ осим ако нисам нешто гадно забрљао. Позивам се на претходни коментар, одговор Милошу, биће да је то разлог? Могу приказати статистику за сваки округ у Србији према нашој табели. У западној Србији је I2a опао након што сам укључио Санџачки ДНК пројекат.

Онда су и у Босни на карти само Срби? Централна Босна 20-25 Е.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #17 послато: Децембар 10, 2017, 09:20:38 поподне »
Онда су и у Босни на карти само Срби? Централна Босна 20-25 Е.

За Босну су коришћени Српски ДНК пројекат и Санџачки ДНК пројекат, па сам на основу етничких карата гледао како да то процентуално испољим...

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #18 послато: Децембар 15, 2017, 01:14:49 поподне »
Истина. Зајечар + Бор + Браничево све кад се скупи 18 тестираних. Динарик изузетно преовладава јер су практично све друге групе различите.
Гмитре, можеш ли да излисташ ових 18 тестираних, ако те не мрзи?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Балканско полуострво - мапе најзаступљенијих хаплогрупа
« Одговор #19 послато: Децембар 15, 2017, 07:00:47 поподне »
Протекло је већ неко време да сам присутан у овој тематици, приметио сам да постоји извесни недостатак на пољу мапа које би детаљније приказивале целокупно стање Y-ДНК хаплогрупа на Балканском полуострву, а још мање таквих постоји које користе свеже и нове доступне податке. Имавши већ искуства са прављењем мапа, и како ми то чини велико задовољство, одлучио сам се да тај подухват преузмем на себе.

Сакупљање података показало се као веома исцрпан посао док обрађивање истих још већи. Испоставило се да је било много опсежније и теже него што сам замишљао и да је потребно неизмерно више знања на пољу генеалогије него што ја поседујем. Спознавши своје границе у материји, имајући у виду обим рада и располагање подацима одлучио сам да овај приказ ограничим само на објављене научне радове. Списак коришћених научних радова навео сам на крају. Одмах бих напоменуо да сам употребио само оне радове који су радили истраживање поделивши земље унапред, по областима, како би се исти рад могао искористити.

За Републику Србију и Федерацију Босне и Херцеговине, користио сам Српски и Санџачки ДНК пројекат, услед недостатка погодног научног рада.

Неке области, махом у Бугарској и Грчкој нису имале довољан број тестираних па сматрам да треба бити обазрив при тумачењу ових мапа, као и за делове Србије (источна и КиМ). Такође, нису ни сви радови свежег датума, па и то треба имати на уму. Подједнако ценим и добру и лошу критику али надам се да је свима јасно да је ово строго аматерски рад.

Хтео бих да се захвалим, нашем веома активном „форумашу“ Небојши, који ми је помогао да прикупим податке и научне радове.

Мапе се у будућности могу искористити за даље радове, па очекујем да са долазећим годинама израђујем унапређене и потпуније мапе овог типа. Исто тако, мапе сматрам као нешто што је опште добро, и ако се некоме свиђају и сматра да ваљају слободан је да их подели и на другим местима.

Све у свему, ово је испало далеко испод мојих почетних очекивања почевши од броја тестираних који су се могли обрадити, датума објављених радова и на крају географске распрострањености резултата али упркос томе одлучио сам да поделим ово са другима.




 







СПИСАК КОРИШЋЕНИХ РАДОВА И ПРОЈЕКАТА
Српски ДНК Пројекат
Санџачки ДНК Пројекат
Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe (2008)
Human Y-Chromosome Short Tandem Repeats: A Tale of Acculturation and Migrations as Mechanisms for the Diffusion of Agriculture in the Balkan Peninsula (2010)
Y CHROMOSOME SINGLE NUCLEOTIDE POLYMORPHISMS TYPING BY SNaPshot MINISEQUENCING (2010)
The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean (2011)
Croatian national reference Y-STR haplotype database (2012)
Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry (2013)
Ово је заиста сјајна ствар, као у мапе које су урађене за поједине хапло-подгрупе.
Није ми намера да критикујем: да ли су за подаци са СДНК пречишћени (да се исључи утицај плански тестираних родова, на пример Аврамијевштака) или су узети сирови подаци?
Мислим да је добра идеја да имамо и трећу карту која комбиније податке са анонимних студија и из пројеката. Ту би требало размислити о пондеру, уколико је узорак добар, могло би ићи 50%:50%, уколико не можда више у корист анонимних студија.
Наравно, немам представу колико је ово технички комликовано.
Схватите ово само као добронамерни предлог. :)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић