ДНК порекло > Аутосомална ДНК

Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах

(1/9) > >>

Александар Невски:
Почетком йула наручих од ФТДНА-е да ми ураде "Трагача Породице" (Family Finder), видѣвши да дайу велик попуст, а немогавши доћи до ГЕНО 2-а, због багре са царине. И синоћ добих исходе. Знайући да су ми међу угледнима становништвима найближи Румуни, очекивах да ћу испасти бар 70% Румун, а да ће остатак бити расут на оближње, найвише на Йужну Европу, Блиски Исток (Middle East), али и на Русийу. Али, запрѣпастих се видѣвши исходе. Ево шта вели за мене "Трагач Становништва":

Europe (Western European)     French, Orcadian     89.10%     ±8.43%
Middle East    Palestinian, Iranian, Jewish, Adygei, Bedouin, Bedouin South, Druze    10.90%    ±8.43%


Orcadian су Оркнийска острва, сѣверно од Шкотске, насељена углавном становништвом скандинавскога порѣкла.
Не схватам одакле мени овако висок постотак Западне Европе? Я ни по койой лози немам прѣдке са запада. Шта више, сви познати прѣци са очеве стране су из Катунске Области у Црной Гори (сви пра- и чукун-), а са материне стране су сви из рудничко-гружанскога края Шумадийе (а знам и њих доста дубоко по свих правцих, наймање по три колѣна). "Неочински догађайи" не долазе у обзир, бар не у ближих два-три колѣна. На оца личим, а и мужска лоза ми йе провѣрена на удаљеном братственику. Са материне стране такође, они су бѣлопавлићки Е1б1б, и мати личи по свем на оца и дѣда. Напомињем да ми йе мати плавоока и свѣтлокоса, као што бѣху њен отац и дѣд, па би можда то могло донекле утицати на овако висок постотак западне Европе?
Занимљиво йе да имам пуно прѣклапања парчића хромозомъ са ликовима са западњачкима прѣзименима (таквих йе найвише, вѣроватно йер су они найвише испитивани), али и са неколико Балканаца (Срби, Хрвати, Муслиман, и човѣк из Бугарске), и двойе сѣверних Словена. Найближи ми йе од свих човѣк са србским прѣзименом из непозната края. Ово ми говори да ипак нѣйе рѣч о грѣшци, као што првобитно мишљах, да су узели грѣшком узорак некога са запада у мѣсто мойега.

А друго, чуди ме тако мали постотак Блискога Истока (у шта спада и Сѣверна Африка), само 10.9%, обзиром да су у нас блискоисточне и сѣверно-афричке мужске лозе прилично заступљене. Поготово што их, изгледа, и чисти Енглези добияйу у извѣстном постотку у свойих налазах. Ево шта нађох о том на мрежи:


--- Цитат ---rms2
Board Moderator
   
"Middle Eastern" Population Finder Results for British Isles Men
« on: February 18, 2012, 07:30:37 PM »    
As I mentioned on another thread, my Population Finder results show 95.37% Western European (Orcadian) and 4.63% Middle Eastern (the whole FTDNA sample panoply). As a project admin, I have seen a lot of Family Finder results and have noticed that most men of British Isles descent - including current citizens of Ireland and the UK - have results like mine: 90-something percent Western European, with the remainder "Middle Eastern".

When I wrote to Dr. Doug McDonald, his analysis showed me as "100% English". The PCA chart he sent me showed me squarely in the little cluster of English dots, wedged in between the French and Irish, whose dots are hard by on either side.

Dr. McDonald said my French and Dutch lines are pulling my results to the east a bit, and that is showing up as "Middle Eastern". I did not really understand how that could be, but I came across the following post from Timothy Peterman at the FTDNA Forum, and that seems to clear things up.

Quote from: Timothy Peterman
Continental ancestry can sometimes trigger secondary population matches that show up as Middle Eastern or Southern European. This is because the Dutch, Germans & Swiss are not really Orcadian; they do have a pull to the SE & since those populations are not represented, the closest match is populations south & east of there.

Hopefully, the new version of PF will eliminate this anomaly, so that a Middle Eastern percentage really means Middle Eastern.

Timothy Peterman
--- Крај цитата ---

И на других мѣстах читах да трѢба урадити нешто попут:
повући црту повезуйућу тежишта обейу становништава, и ка мањему се помѣрити од тежишта већега за постотак мањега. Но, ако то урадим, тешко да ћу стићи и до Швайцарске, ма како бирао тежиште збира Француске, Белгийе и Британских острв. И ако бих на блискоисточне постотке додао границу грѣшке (8.43%) тешко да бих стигао и до Аустрийе.
Чим могаднем, покушаћу срачунати постотке мѣшања на више рачунача Додекада и сличних. Сада то не могу, йер прво не могу скинути сирове ЦСВ податке, а друго, нѣсам дома него на одмору. Надам се да ћу за око двѣ недѣље имати много тачнийу и бољу процѣну.
Све ми се чини да нешто нѣйе у реду са рачуначем ФТДНА-е. Йер сам я Балканац, а не западњак.
Било би добро ако би и други овдѣ стављали свойе исходе оваквих испитиваний, ако их имайу, па да их упоредимо.

Синиша Јерковић:
Мислио сам и ја да покушам да урадим овај тест, али пало ми је на памет да ФТДНА још није развио унутар овог теста довољно велику базу да би резулатати могли правилно да се тумаче, што ми и ови твоји описи тумачења показују. Не знам како стоји опција са пребацивањем тих резултата у друге системе као 23 анд ме или Додецад који си споменуо?

Александар Невски:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Август 02, 2013, 03:18:45 поподне ---Мислио сам и ја да покушам да урадим овај тест, али пало ми је на памет да ФТДНА још није развио унутар овог теста довољно велику базу да би резулатати могли правилно да се тумаче, што ми и ови твоји описи тумачења показују. Не знам како стоји опција са пребацивањем тих резултата у друге системе као 23 анд ме или Додецад који си споменуо?

--- Крај цитата ---

Додекад йе само лик, чини ми се грчкога порѣкла, койи прави програме за одређивање измѣшаности на основу ФТДНА ФФ података, а исто и са подацима од Геноа 2 и 23АндМе. Он нема свойу радионицу за испитивање. Чекайући ово мало то гледах и мислим да ћу за койу недѣљу моћи покренути његов програм на мойем рачунару, и видѣти шта ће рећи за мойе податке. :-) Чим се вратим са одмора.

Александар Невски:
Ево данас успѣх урадити прорачуне Додекада за мой узорак, и ево исходъ. Девет рачунања Додекада су за различита угледна становништва, тако да дайу нейеднаке али сличне исходе. Код трийу нађох у исходах на страници Додекада и Србе, па ту ставих и просѣчне србске налазе, праћене турскима и енглескима и на йедном мѣсту срѣдишњима италиянскима, ради поређења. Овиме се коначно показуйе да йе стара прѣдрасуда, да смо ми и Турци генетски исти, йош йедном оповргнута.
Мойи исходи се врло добро слажу са просѣком неколиких србских исходъ обявљених на Додекаду. Постойи врло мала разлика, што су мойи постотци европских становништава нешто мањи од просѣка, вѣроватно због мойих ЦГ корѣнъ. Йедино йе осѣтна разлика у мене за Сибир, имам га око 1-1.5% гдѣ год йе Сибир угледно становништво, а код осталих Срба йе занемарљив.
На жалост, на Додекаду нема узорака Хрватъ, Албанаца, Словенаца или Македонаца. А бише били врло занимљиви за поређења.

----------------
dv3

East_European 20.50
West_European 31.58
Mediterranean 28.86
Neo_African 0.00
West_Asian 12.52
South_Asian 0.03
Northeast_Asian 0.24
Southeast_Asian 0.45
East_African 0.18
Southwest_Asian 5.09
Northwest_African 0.53
Palaeo_African 0.00

----------------
K12b

Gedrosia (то йе ваљда нешто из срѣдње Азийе према Индийи) 2.72
Siberian 1.20
Northwest_African 0.76
Southeast_Asian 0.26
Atlantic_Med 29.15
North_European 37.97
South_Asian 0.07
East_African 0.00
Southwest_Asian 6.30
East_Asian 0.07
Caucasus 21.49
Sub_Saharan 0.00

----------------
globe13 (world 13)

Siberian 1.17
Amerindian 0.00
West_African 0.00
Palaeo_African 0.07
Southwest_Asian 9.89
East_Asian 0.42
Mediterranean 32.12
Australasian 0.10
Arctic 0.21
West_Asian 11.62
North_European 44.28
South_Asian 0.09
East_African 0.02

Serb_D 6 узорака 0 0 0 0 9.2 0.1 31.2 0 0 15 44.4 0 0
Turkish_D 28 узорака 3.6 0 0 0 16.2 1.7 28.5 0.4 0.4 40.1 8.3 0.7 0
English_D 11 узорака 0 0 0 0 0.3 0 35.8 0.1 0 6.5 56.8 0.5 0
C_Italian_D 13 узорака 0 0 0.2 0 14.3 0 42.7 0.1 0 20.5 22.2 0 0

----------------
K7b

South_Asian 0.01
West_Asian 15.81
Siberian 1.58
African 0.00
Southern 21.92
Atlantic_Baltic 60.51
East_Asian 0.17

Turkish_D 27 узорака 1 42.7 3.6 0 31.4 18.8 2.5
English_D 10 узорака 0.6 9.7 0 0 13.1 76.6 0

----------------
euro7

Caucasus 6.93
Northwestern 23.13
Northeastern 31.86
Southeastern 21.08
African 0.06
Far_Asian 0.71
Southwestern 16.22

----------------
weac2

Palaeoafrican 0.09
Atlantic_Baltic 65.86
Northeast_Asian 1.70
Near_East 29.72
Sub_Saharan 0.00
South_Asian 2.34
Southeast_Asian 0.29

Serb_D 5 узорака 0 66.6 1 29.2 0 3.1 0.1
Turkish_D 26 узорака 0 25.5 5.1 56.7 0 11.7 0.9
English_D 10 узорака 0 81 0.2 15.8 0 3 0

----------------
eurasia7

Sub_Saharan 0.02
West_Asian 16.70
Atlantic_Baltic 63.30
East_Asian 0.23
Southern 17.70
South_Asian 0.71
Siberian 1.34

----------------
globe10 (world 10)

Amerindian 0.00
West_Asian 14.51
Australasian 0.16
Palaeo_African 0.02
Neo_African 0.00
Siberian 1.88
Southern 18.34
East_Asian 0.31 
Atlantic_Baltic 64.32
South_Asian 0.4

----------------
K10a

Palaeoafrican 0.00
South_Asian 0.00
West_Asian 13.57
Southeast_Asian 0.33
Sub_Saharan 0.00 
Atlantic_Baltic 49.91
Red_Sea 2.74
East_Asian 0.05
Mediterranean 32.34
Siberian 1.06

Serb_D 5 узорака 0 0 16.8 0 0.1 50.1 1.5 0.3 31.2 0.1
Turkish_D 26 узорака 0 1.4 42 0.2 0 12.3 3.4 3.2 34.3 3.4
English_D 10 узорака 0 0.6 6 0 0 64.7 0 0 28.6 0

Александар Невски:
Опет ћу се мало осврнути на поређења исходъ добийених на Додекаду. На основу мойих и исходъ неколицине Срба учествовавших на подухвату намеће се очигледан закључак да смо ми генетски далеко ближи ма койему другому европскому народу него Турком. Узећу на примѣр прорачуне добийене рачуначем К10а.

Irish_D 15 узорака 0 0.8 5.7 0 0 66.8 0 0 26.7 0
German_D 18 узорака 0 0 9.3 0 0 63.7 0.2 0 26.8 0
Russian_D 18 узорака 0 0 8.5 0.1 0 72.6 1 0.6 13.5 3.7
French_D узорака 14 0 0.7 7.3 0 0 55.7 0.5 0 35.8 0
Serb_D 5 узорака 0 0 16.8 0 0.1 50.1 1.5 0.3 31.2 0.1
N_Italian_D узорака 5 0 0 14.5 0 0 41 1.7 0 42.6 0
Turkish_D 26 узорака 0 1.4 42 0.2 0 12.3 3.4 3.2 34.3 3.4

Ако погледамо постотке за "Атлантик-Балтик", видећемо да руски узорак има 72.6%, ирски 66.8% (койи су ни земљописно найдаљи у Европи, йер узорка Исланђана нема), србски узорак има 50.1 (я 49.91), док турски има 12.3%. Слично йе и код блискоисточних састояка, ирски узорак рецимо има збир Западне Азийе и Црвенога мора 5.7%, руски 9.5%, србски 18.3% (я 16.31%) док турски узорак има 45.4%. Слични односи су и на осталих рачуначих, увѣк смо ближи било койему европскому народу него ли Турком. Уз то, имам разлоге сматрати да су турски просѣци прѣтѣрани и нетачни, йер укључуйу разне ликове са блиским порѣклом од балканских потурица исељених у скорийе врѣме у Турску. До овога закључка дођох прѣгледайући саме узорке за разне народе овога и других рачуначъ.

Ево неколиких сликовних приказъ их:


Ирци


Руси


Сѣверни Италияни


Срби

Е сада почиње лудило:


Турски узорци на Додекаду.


Турски узорци из другога испитивања из Истамбула.

Док код свих европских народа (не само ових чийе слике узорака ставих) постойи велика мѣра уйедначености, до койе йе дошло вишевѣковним уйедначавањем кроз десетине поколѣний, код турскога узорка видимо крайњу неуйедначеност и шареноликост, као да се ради о веома нейеднообразном становништву, сакупљеном са свих страна. Погледайте само разноликост "Атлантика-Балтика", означенога црвеном машћу у њих. Овдѣ имамо ликове чийи йе удѣо њега и по десет пута већи од удѣла других. О чем се овдѣ ради? Ови са већим постотком европске генетике су очигледно потомци балканских потурица, прѣбѣглих у 19-ом и 20-ом вѣку у данашњу Турску. Уз то, имам утисак да они у подухвату Додекада учествуйу у знатно већем постотку него што их стварно има у Турской, вѣроватно из разлогъ личне радозналости за свойими корѣни, а неки можда и из жеље да свойему турскому народу повећайу постотак европских генъ на овом подухвату. Овиме йе постотак европских генъ на Додекаду прѣнадуван а азийских умањен, йер не одражава стање правих Турака Анадолаца.

Примѣтих да Грци имайу знатно мањи постотак европских генъ од Срба, Бугари и Румуни нешто мање, док Мађари имайу више, што йе и очекивано. Велико изненађење за мене прѣдставља чињеница да су Италияни у цѣлини знатно ближи Турком него ми, и да Срби имайу већи постотак европских генъ чак и од сѣверних Италияна, гдѣ турска войска никада нѣйе крочила! Свиме наведеним йе йедном за навѣк оповргнуто уврѣжено мишљење и прѣдрасуда да смо се ми и Турци на велико мѣшали током вишевѣковнога ропства и да смо генетски блиски. За Хрвате нема узорака на Додекаду, али очекуйем да имайу више европских генъ од нас.
Што се Албанаца тиче, ни за њих нема узорака на Додекаду, али очекуйем да се налазе негдѣ између нас и Грка, и да су ближи Гркомъ него нам. То йест да имайу значайно мање европских генъ од нас а више азийских. Томе говоре у прилог неколико их исходъ "Трагача Породице" ФТДНА-е койе нађох на мрежи, койи су потпуно другачийи од мойих.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију