ДНК порекло > Аутосомална ДНК

MyHeritageDNA - Процена етничке припадности

<< < (43/52) > >>

Vasil Kostadinov:
Мои резултати , Македонец од Скопје и Велес

Небојша:

--- Цитат: Небојша  Децембар 24, 2020, 02:16:45 поподне ---


--- Крај цитата ---

Резултати на основу података са 23andMe.
https://www.myheritage.com/dna/ethnicity/intro/9546GH9PAHKL6J2GA1IKGMJ56PD6GOR9957LEOA3EH43GQQE8PO6UOBNCT4KQKA9CHPLKEBJ8PA7GQQI89GNKK9IDD1IUT399PQ6GOO?autoplay=1


Доста се поклапају резултати, с тим да је расподела нешто другачија. Балкан и Грчка/Јужна Италија опет чине 75-80%. Северозападна Европа 15-20%, с тим да је овај пут то делом приказано кроз Ирску, Шкотску и Велс.

На Балкану опет најјачи тзв. крајишки кластер, као и код већине Срба из тих крајева.

Чини ми се да MyHeritage, слично као и 23andMe, ове мапе етничке припадности формира на основу реалних поклапања са днк рођацима. Зато се та балканска компонента појављује углавном преко 90% код Срба, у оба случаја (овде ипак имамо наближа поклапања). Са друге стране, Family Finder као да је базиран на укупној аутосомалној мешавини (слично као Гедмеч), па приказује Балканцима некад и преко 50% Североисточне Европе, где реално немамо ближих днк рођака. Не знам да ли исправно гледам на то, ако неко има логично објашњење, било би добро да напише.

Никац:
Генетске групе (анализа IBD сегмената) покушавају одредити на којим подручјима је висока концентрација људи с којима дијелиш идентичне сегменте ДНК, тј. твоји рођаци у неком кољену. То још не постоји код FTDNA, у већини других компанија има.

Примјесе (admixtures) су друго, ту упоређују твоје податке са више референтних популација, и покушавају одредити јеси ли чисти припадник неке од њих, или мјешавина више њих, и онда у којим процентима. Не мораш нужно имати ни једног ближег рођака у тим референтним популацијама.

Стари FTDNA је имао компоненту југоисточне Европе сачињену од Италијана, Сардињана, Грка и Бугара, и  Источну (Мађари, Чеси, Пољаци), Срби су углавном добивали 50/50. Гедмеч исто тако функционише.

Нови FTDNA и MyHeritage су нестабилни и дају свима шарене компоненте. Мислим да је то урађено намјерно због боље продаје на европском тржишту.

AncestryDNA и 23andme имају стабилније компоненте, јер циљају на Американце, који имају поријекло из различитих европских земаља, па онда добију резултате 10% Шкот, 10% Француз итд.  А Европљани код њих добивају "досадне" резултате, неки Шкот добије да је 100% Шкот и слично, па се ту слабије продају.

Небојша:

--- Цитат: Никац  Октобар 08, 2022, 12:04:10 поподне ---Генетске групе (анализа IBD сегмената) покушавају одредити на којим подручјима је висока концентрација људи с којима дијелиш идентичне сегменте ДНК, тј. твоји рођаци у неком кољену. То још не постоји код FTDNA, у већини других компанија има.

Примјесе (admixtures) су друго, ту упоређују твоје податке са више референтних популација, и покушавају одредити јеси ли чисти припадник неке од њих, или мјешавина више њих, и онда у којим процентима. Не мораш нужно имати ни једног ближег рођака у тим референтним популацијама.

Стари FTDNA је имао компоненту југоисточне Европе сачињену од Италијана, Сардињана, Грка и Бугара, и  Источну (Мађари, Чеси, Пољаци), Срби су углавном добивали 50/50. Гедмеч исто тако функционише.

Нови FTDNA и MyHeritage су нестабилни и дају свима шарене компоненте. Мислим да је то урађено намјерно због боље продаје на европском тржишту.

AncestryDNA и 23andme имају стабилније компоненте, јер циљају на Американце, који имају поријекло из различитих европских земаља, па онда добију резултате 10% Шкот, 10% Француз итд.  А Европљани код њих добивају "досадне" резултате, неки Шкот добије да је 100% Шкот и слично, па се ту слабије продају.

--- Крај цитата ---

Хвала Никац,

Приметих да је 23andMe (бар у мом случају) доста прецизан са ДНК поклапањима, а чини се да они то верно преносе и на мапу аутосомалних поклапања. Са друге стране, Гедмеч и FTDNA приказују тај укупан генетички уплив кроз различите компоненте (Гедмеч те може те ставити близу Молдаваца, иако немаш никог тамо), али рекао бих да се и на FTDNA јављају рођаци углавном из крајева из којих потичу наши преци. За MH нисам сигуран, делује ми као неки микс FTDNA и 23andMe. Поклапања су доста реална (конкретно, тестирани који се јављају у поклапањима, причао је Синиша о томе), док аутосомална мапа опет више показује неку општу слику, тј. каквих све уплива има код појединца.

Не знам да ли успеваш да разумеш какву дилему имам. :D

Никац:

--- Цитат: Небојша  Октобар 08, 2022, 12:17:49 поподне ---Хвала Никац,

Приметих да је 23andMe (бар у мом случају) доста прецизан са ДНК поклапањима, а чини се да они то верно преносе и на мапу аутосомалних поклапања. Са друге стране, Гедмеч и FTDNA приказују тај укупан генетички уплив кроз различите компоненте (Гедмеч те може те ставити близу Молдаваца, иако немаш никог тамо), али рекао бих да се и на FTDNA јављају рођаци углавном из крајева из којих потичу наши преци. За MH нисам сигуран, делује ми као неки микс FTDNA и 23andMe. Поклапања су доста реална (конкретно, тестирани који се јављају у поклапањима, причао је Синиша о томе), док аутосомална мапа опет више показује неку општу слику, тј. каквих све уплива има код појединца.

Не знам да ли успеваш да разумеш какву дилему имам. :D

--- Крај цитата ---

Да, јасно ми је, ствар је у томе што 23andme има "конзервативнију" процјену у свему, и у листи поклапања и у admixture анализи, заправо, користе алгоритме за филтрирање резултата. Па онда добијеш и 90% или више Балканске примјесе у admixture анализи, и рођаке само с Балкана на листи поклапања.

На FTDNA и Myheritage нема филтрирања ни у једном ни у другом, па код њих добијеш рођаке из читаве Европе, а примјесе им знају бити још луђе, људи с ових простора добију неке мале проценте Сјеверне Африке, Арабије, без да имају иједно поклапање одатле.

Ја према новом ФТДНА наводно имам баскијске примјесе  :). А на листи поклапања и на FTDNA и на Myheritage имам неке чисте Скандинавце као рођаке, што су сигурно неки сегменти отприје 1000 и више година.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију