Аутор Тема: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?  (Прочитано 15531 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #40 послато: Децембар 21, 2017, 03:32:32 поподне »
Ја сам приметио да се у Војводини од свих "дођоша" културолошки и лингистички најлакше и најбрже асимилирају Крајишници, а најтеже Црногорци и Херцеговци (поготово Црногорци).

Крајишници који су прва генерација тј. чији су родитељи дошли као колонисти су брже прихватили обичаје, културу и говор староседелаца и мање су везани за стари завичај него друга генерација Црногораца и Херцеговаца.

Има наравно и изузетака, познајем једну жену која је рођена у околини Сомбора, њени родитељи су дошли као колонисти из Далмације. Она прича екавски али користи много архаичних речи и израза које је користила моја прабаба, а које су се изгубиле међу Србима из Далмације који су њена генерација па чак и међу онима који су доста старији од ње.

Не улазим у то ко су од "дођоша" већи а ко мањи "Војвођанери" и аутономаши, мислио сам искључиво на прилагођавање потомака колониста новој средини у лигвистичком и културолошком смислу, а то је моје запажање у вези тога.
« Последња измена: Децембар 21, 2017, 03:39:27 поподне Свевлад »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #41 послато: Децембар 21, 2017, 04:00:12 поподне »
Мислим да ово није тачно и да је у питању само некакво лично искуство. И у Београду и у Новом Саду студената из Херцеговине има много мање неко студената из Босне. То је и логично када се зна да Херцеговци чине испод 10% становништва Републике Српске.

Знам ја то, него сам студенте из Босне узео као пример; нисам хтео да поредим бројност студената из Босне и студената из Херцеговине, него сам хтео рећи да Херцеговци углавном иду у БГ, а не у НС.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #42 послато: Децембар 21, 2017, 06:41:03 поподне »
Мислим да Херцеговци немају предрасуда који је град више бастион српства. Познајем многе који су отишли да студирају и у НС и у БГ. У суштини највећи разлог је то гдје ко има некога, па да му је као одскочна даска. Опет неко воли БГ јер је већи и "даје више могућности", а опет неко не воли ту лудницу и одабере НС.

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #43 послато: Децембар 21, 2017, 07:04:34 поподне »
Ја сам врло мало "нормалних" Херцеговачких студената упознао у Новом Саду.
Углавном тешке сировине, а и генерално о Херцеговцима и не влада баш позитивно мишљење у НС.
Имам пар другара из Требиња, Гацка, Билеће и Невесиња који су сушта супротност и екстра момци, онда радио сам са девојком из Мостара, о њој такође све нај, ал оно што сам упознао на факсу је да Бог драги сачува и саклони.
« Последња измена: Децембар 21, 2017, 07:12:32 поподне LLL »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #44 послато: Децембар 21, 2017, 07:13:53 поподне »
Ја сам врло мало "нормалних" Херцеговачких студената упознао у Новом Саду.
Углавном тешке сировине, а и генерално о Херцеговцима и не влада баш позитивно мишљење у НС.
Имам пар другара из Требиња, Гацка, Билеће и Невесиња који су сушта супротност и екстра момци, ал оно што сам упознао на факсу је да Бог драги сачува и саклони.

Чему овакве квалификације и стереотипи?

Ја стварно не знам шта је сврха ове теме осим да неко ко је из Београда или Новог Сада лечи своје комплексе, изиграва господштину и омаловажа људе који долазе из провинције. А потписујем да 90% таквих представља прву генерацију рођену у БГ или НС (ако је уопште) и што би се рекло, још им празилук вири из неког места...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #45 послато: Децембар 21, 2017, 07:15:52 поподне »
апсолутно ми то није била намера, само сам видео да је неко и НС поменуо па сам чисто поделио мишљење.
Ја сам први како код да се окрене пореклом Херцеговац, тако да никако немам ништа против те дивне кршне земље :)
а поготове не против нашег народа тамо.
« Последња измена: Децембар 21, 2017, 07:17:27 поподне LLL »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #46 послато: Децембар 21, 2017, 09:41:53 поподне »
 Сви су дошли у Војводину, неко прије, а неко послије.  Неко рече у Војводини су старосједиоци само амебе.  Не треба робовати предрасудама и стереотипима. Има мјеста  у Војводини за све.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #47 послато: Децембар 21, 2017, 09:47:11 поподне »
Сви су дошли у Војводину, неко прије, а неко послије.  Неко рече у Војводини су старосједиоци само амебе.  Не треба робовати предрасудама и стереотипима. Има мјеста  у Војводини за све.

Бога-ми, којом брзином се народ исељава за иностранство, биће све више и више места.  :(
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #48 послато: Децембар 21, 2017, 10:04:32 поподне »
Бога-ми, којом брзином се народ исељава за иностранство, биће све више и више места.  :(

  То је тачно. У  Војводини, која је  1918.г. била економски развијенија од Словеније и Хрватске, до данас када у свакој општини раде народне кухиње ( то многи не вјерују). А знам и дођоше и нађоше, који су се на брзину, обезбиједили за неколико генерација.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 12:16:48 поподне НиколаВук »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #49 послато: Децембар 21, 2017, 11:03:38 поподне »
Сви су дошли у Војводину, неко прије, а неко послије.  Неко рече у Војводини су старосједиоци само амебе.  Не треба робовати предрасудама и стереотипима. Има мјеста  у Војводини за све.
Прво су биле амебе, па су онда дошли Дунђерски из Херцеговине.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #50 послато: Децембар 24, 2017, 12:11:31 пре подне »
Да бих разбио предрасуде како смо ми Херцеговци рођене сировине, прилажем доказ да смо одувек били џентлмени и дамама носили торбе...

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #51 послато: Децембар 24, 2017, 12:14:08 пре подне »
Какав краљ!  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #52 послато: Децембар 24, 2017, 12:17:28 пре подне »
Да бих разбио предрасуде како смо ми Херцеговци рођене сировине, прилажем доказ да смо одувек били џентлмени и дамама носили торбе...


Крепах од смијеха!!!!  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #53 послато: Децембар 24, 2017, 12:18:54 пре подне »
Да бих разбио предрасуде како смо ми Херцеговци рођене сировине, прилажем доказ да смо одувек били џентлмени и дамама носили торбе...

Хаха  ;D ...а има и она легендарна сцена из Ђекне, где Радосав јаше коња, а Љепосава пешачи, али он кука како се уморио  :D
<a href="https://www.youtube.com/v/6j5A6Wc1J8k" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/6j5A6Wc1J8k</a>

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #54 послато: Децембар 24, 2017, 12:22:38 пре подне »
Ali što mu je jedna skoro sigurno mater.... :D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #55 послато: Децембар 24, 2017, 12:23:57 пре подне »
Ali što mu je jedna skoro sigurno mater.... :D

Матер и жена вероватно...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #56 послато: Децембар 24, 2017, 12:25:30 пре подне »
Матер и жена вероватно...

Pa jedno je ženu tako tretirati, nije te rodila. :D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #57 послато: Децембар 24, 2017, 12:26:38 пре подне »
Pa jedno je ženu tako tretirati, nije te rodila. :D

Добро, немој тако, помогао је...   ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #58 послато: Децембар 24, 2017, 12:33:05 пре подне »
Imam ja poznanika iz okolice Ljubuškog koji mi je jednom pripit objašnjavao kako da mu neko uvijedi suprugu, sijevnule bi šake; da netko vrijeđa splitski Hajduk, potegao bi pištolj; a da mu netko uvrijedi mater, onda bi izvukao čakiju.  Kažem ja, zar nije pištolj bolji od čakije?  Eh nije, veli on.  Čakija ja bolja jer je smrt sporija. 

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #59 послато: Децембар 24, 2017, 08:33:50 пре подне »
Imam ja poznanika iz okolice Ljubuškog koji mi je jednom pripit objašnjavao kako da mu neko uvijedi suprugu, sijevnule bi šake; da netko vrijeđa splitski Hajduk, potegao bi pištolj; a da mu netko uvrijedi mater, onda bi izvukao čakiju.  Kažem ja, zar nije pištolj bolji od čakije?  Eh nije, veli on.  Čakija ja bolja jer je smrt sporija.

 Ја  помислио да то  важи само за Босанце. Не кажу они узалуд: "Кад те моја чакија убоде не треба ти ни хљеба ни воде".
 Употреба ножа није карактеристична само за  Босанце, Херцеговце, већ и за неке друге на Балкану: Албанце, Бошњаке... Ваљда последица  владавине Осмајлија. Или ће то ипак бити наш изум.  Ето и за мирне Лале се чује; "Чувај се Лалине брисе". За  Доловце ( из мјеста Долово код Панчева) се каже. "Ко није од ножа болово, нека дође у Долово".