Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Генерална дискусија о форуму / Одг: C-M86 хаплогрупа
« Последња порука dzenan послато данас у 04:39:52 поподне »
Наравно, људи генерално причају шта им највише одговара. Управо сам поручио Big Y-700, надам се да ће брзо стићи а кад пошаљем још брже резултати.

У сваком случају још једном хвала на одговорима, а ја кад добијем резултате ето ме назад да видимо о чему се ту ради.  ;D
2
Вељић, Никољдан, G2a-L497

Место порекла је допуњено из "Беране" у "Долац/Беране" на основу података које ми је доставио тестирани.
3
Генерална дискусија о форуму / Одг: C-M86 хаплогрупа
« Последња порука Ивица Јовановић послато данас у 11:54:36 пре подне »
У том случају нема нам лека до тога да урадите велики тест. Најбоље у Yseq. Што се предања тиче не бих се ја тога хватао као пијан плота, много тога се до сада показало као погрешно интерпретирана информација. Ако вас занима, а видимо да вас занима, урадите велики тест па да се видимо на теми за пар месеци. Значиће и вама али осталима који су одређени као C на Балкану.
4
Генерална дискусија о форуму / Одг: C-M86 хаплогрупа
« Последња порука dzenan послато данас у 11:47:21 пре подне »
Слажем се али колико је тачно у овом случају нисам сигуран. Ако користимо овај извор https://wiki.sandzak.com/Be%C4%87irovi%C4%87 Бећировићи су од Шкреља а сви носиоци тог презимена су данас поријеклом из сјевера Албаније ђе се и налазило истоимено племе. Ово племе је било каталичко. Ширењем Османлија расељавају се и долазе на просторе данашњег Санџака и ту бивају словенизовани и прелазе на Ислам. Занимљиво је то што се све то дешавало 18. вијеку до када отприлике усмено имамо утврђено да смо у кукуљама и када се први пут помиње село Кукуље. Тако да оно једино да нисмо били муслимани па каталоци па муслимани  ;D Ово је само могућност.

Што се тиче 23андме добио сам 96% Балкан и Грчка и 4% Источна Европа а на анцестри 80% Балкан и 20% Источна Европа.

На 23андме на тимелине добијам:
You most likely had a parent, or grandparent who was 100% Greek & Balkan. This person was likely born between 1940 and 1970. 1-2 generations.
You most likely had a third-great-grandparent, fourth-great-grandparent, fifth-great-grandparent, sixth-great-grandparent, or seventh-great- (or greater) grandparent who was 100% Eastern European. This person was likely born between 1730 and 1850. 5-8 generations.
5
Генерална дискусија о форуму / Одг: C-M86 хаплогрупа
« Последња порука Ивица Јовановић послато данас у 10:58:14 пре подне »
То је било царство, врло хетерогено што се популација тиче. Царство да би било царство мора да размишља као царство па су тако и Османлије практиковале да селе становништво из једног дела у други део државе. То је најчешће био случај са популацијама које су се буниле против централне власти. Можда, али само можда, ваши преци нису својом вољом насељени ту већ су доведени са другог краја царства. То је један сценарио. Други сценарио би био да вам је ту додељен тимар на основу неке заслуге. И једно и друго су и Римљани радили па је изгледа тако и моја хаплогрупа дошла овде са простора северне Сирије (највероватније). Искључио бих могућност да сте дуже од 500 година ту из једног врло простог разлога што се хаплогрупа није разгранала. Да сте ту више од хиљаду година ем би било више носилаца те хаплогрупе ем би у оквиру саме хаплогрупе било више подграна које би се формирале на Балкану. Исто важи и за хаплогрупу D. Што се аутосомала тиче то може да одведе на криви пут јер ако сте имали једног претка који је дошао са, на пример, кримским Татарима пре ајмо рећи 400 година (10+ генерација) а његови синови су се женили локалним женама кроз тај број генерација би се та генетика условно речено испрала. Кажете да вам 23andme не даје Анадолију, да ли вам даје нешто друго ван Балкана? Неки проценат Кавказа или средње Азије можда?
6
Генерална дискусија о форуму / Одг: C-M86 хаплогрупа
« Последња порука dzenan послато данас у 01:35:51 пре подне »
Поздрав такође земљаче!

Што се тиче Добракова, данас у том селу колико знам не живи нико од носилаца Ц групе, податке користим са Бошњачког днка пројекта јер их тренутно само тамо има. Презимена која се помињу осим Бећировић
су Стриковић, Банда и Алиловић. Колико знам а и прилично сам сигуран нема их ту. Што је занимљиво свако од тих презимена се налази и кукуљама, не бих рекао да је случајност. Теорију о доласку са Осмалијама бих искључио јер нема смисла. Није документовано али како се преноси ту смо у Кукуље сигурно ~10 генерација. Пошто је Кукуље јако високо и не са баш најбољом земљом онда ми нема смисла да ту дођемо и изаберемо то мјесто, а то баш није случај за турке. Такође аутосомални тест на 23 и анцестри ми не даје било какву везу са Турском.
7
Генерална дискусија о форуму / Одг: C-M86 хаплогрупа
« Последња порука ДушанВучко послато данас у 12:32:28 пре подне »

 
 
 - Тешко је рачунати на дуже присуство ту ако ове гране нема и код муслимана и код православаца. При томе се ту налази и грана D-Y14813 која постоји и код румунских Татара (иако ови кажу да су са Крима). Та грана је чини се најприје везана за Кримске Татаре који јесу били активни и на овим подручјима.
Када су Кримски Татари били активни на овим подручјима? Мени пада на ум упад "Татара" у 13. веку, али конкретно "кримских Татара" , то не знам . Нема ту неког посебног "упада" кримских Татара (осим можда да су и за C и за D хаплогрупу дошли са Османлијама)
8
Бановић, Врачевдан, R1a-Y4459*

Место порекла промењено из "Доње Јариње/Јариње/Лепосавић" у "Бановиће/Ћирковиће/Лепосавић".

Радомир Љ. Павловић у својим истраживањима која је на подручју Копаоника спроводио у периоду 1934-1953, у махали Шарпељ у Доњем Јарињу бележи једну кућу Бановића за коју пише:
Бановић (1 кућа, Св. Врачеви и женина слава Св. Ђурђе) је нови досељеник из Бановића, призет у кући Обрадовића у Шарпељу.

Основано је дакле претпоставити да око 1900. године Бановића још није било у Јарињу.
9
ГГ Разно / Одг: Новинарски текстови о генетици
« Последња порука Ojler послато Април 23, 2024, 11:15:14 поподне »
На помолу су нове техлологије за секвенцирање генома. Компанија Single Technologies развија први 3-D секвенцер. Поред тога што би ова технологија  требала секвенцирање учинити још јефтинијим, отварају се и сасвим нови погледи на структуру генома.

https://www.genomeweb.com/sequencing/swedens-single-technologies-progresses-towards-3d-sequencing-10-human-genome

https://singletechnologies.com/
10
Генерална дискусија о форуму / Одг: C-M86 хаплогрупа
« Последња порука Zor послато Април 23, 2024, 10:06:46 поподне »
 Поздрав земљаку!  :)  Може се с ауторитетом рећи да су ови родови на 17 маркера по маркерима 100 % на нивоу M48+.

 Обзиром на повећан 389ii и да су и Y12792+

 Те да су обзиром на повећан 389i и Y12825+ (TMRCA 2400 ybp), а да нису братска Y138418 грана обзиром да ова има dys19=17.

 Испод Y12825 је тешко нагађати, можда Y15849 или F6193 обзиром на виши 458. Сигурно не грана Y15552 која је од Y12825 најчешћа код Казаха, или барем не на већину мутација тог нивоа. Има нешто и C-F6193 код Казаха али за ту грану је најбитни и 388 који није познат овдје.
 
 
 - Тешко је рачунати на дуже присуство ту ако ове гране нема и код муслимана и код православаца. При томе се ту налази и грана D-Y14813 која постоји и код румунских Татара (иако ови кажу да су са Крима). Та грана је чини се најприје везана за Кримске Татаре који јесу били активни и на овим подручјима.

 Такођер треба рећи да пар врло сличних хаплотипова постоји и код анонимних анадолских Турака иако је грана ријетка код њих.

 Нека од ових села као нпр. Кукуље се не јављају прије 17./18. тако да ту не може бити веће старине. С друге стране, нека од села гдје се јавља овај кластер имају старину као нпр. Плана или Добраково. Што се тиче манастира Куманица, он је припадао једној од мањих група у влашком статусу из села Врбница. Влашки статус на подручју нахије Бихор у 16 в. није био нарочито чест (11 од 150 села и то у доњем току Лима), но занимљиво и да су житељи села Плана и Добракова имали такођер влашки статус па је могло бити неке везе и са Врбницом. Дакле ако би били старији род могли би лако и имати директне везе са Куманицом гледајући изворе.

 Највише шансе мислим да има варијанта Златна Хорда / Дешти Кипчак -> Татари Буџака, Добруџе или Крима (у Добруџу су се насељавали касније и Кримски Татари).

 Око даљег поријекла можда се ради и о Монголима обзиром на те средњевјековне C-Y12825 узорке.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10