Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45561 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #60 послато: Јануар 03, 2018, 04:37:03 поподне »
Мислим да је ова прва епизода била онако један епски увод у причу, у каквим условима је своје детињство провео будући први краљ међу Немањићима. Мислим, тамновање Немањино, битка на Пантину, оне беседе пуне патриотизма и они (бедасти) покличи војске и народа. Изгледа као нека бајка, прилично нереално. Епик. Можда више епски хорор  :D

Е, можда наставак, живот Стефана Првовенчаног, донесе мало разраде ликова, драме, романтике, неког садржаја.

Да не судимо прерано. Почетак није добар, но видећемо.
Небојша, како оно рече Валтазар Богишић: Што се грбо роди, вријеме не исправи...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #61 послато: Јануар 03, 2018, 05:18:44 поподне »
Мислим да је ова прва епизода била онако један епски увод у причу, у каквим условима је своје детињство провео будући први краљ међу Немањићима. Мислим, тамновање Немањино, битка на Пантину, оне беседе пуне патриотизма и они (бедасти) покличи војске и народа. Изгледа као нека бајка, прилично нереално. Епик. Можда више епски хорор  :D

Е, можда наставак, живот Стефана Првовенчаног, донесе мало разраде ликова, драме, романтике, неког садржаја.

Да не судимо прерано. Почетак није добар, но видећемо.

Па, с обзиром да је ова прва епизода врло аматерски урађена, нема сумње да ће и остатак бити такав (све ради иста екипа). Једноставно, режисер је неспособан, споредни глумци не знају да глуме, а сценарио лош. Не може то да испадне на добро...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #62 послато: Јануар 03, 2018, 08:26:38 поподне »
Небојша, како оно рече Валтазар Богишић: Што се грбо роди, вријеме не исправи...

Respect.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #63 послато: Јануар 03, 2018, 08:27:41 поподне »
Па, с обзиром да је ова прва епизода врло аматерски урађена, нема сумње да ће и остатак бити такав (све ради иста екипа). Једноставно, режисер је неспособан, споредни глумци не знају да глуме, а сценарио лош. Не може то да испадне на добро...

То ја само покушавам да унесем мало ведрине и наде у опште расположење о серији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #64 послато: Јануар 03, 2018, 09:29:33 поподне »
То ја само покушавам да унесем мало ведрине и наде у опште расположење о серији.

Знам, знам. Него, ја мало да спустим очекивања, да после не буде превеликог разочарења.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #65 послато: Јануар 11, 2018, 12:25:15 пре подне »
Није сасвим тема ова расправа, али дотакли су се и Немањића, тако да можда ипак заслужује место и овде.

<a href="https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s</a>

Гости су: др Милош Ковић, Драгослав Бокан, Братислав Петровић, Александар Узелац и Лука Мичета.



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #66 послато: Јануар 11, 2018, 12:51:48 пре подне »
Није сасвим тема ова расправа, али дотакли су се и Немањића, тако да можда ипак заслужује место и овде.

<a href="https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s</a>

Гости су: др Милош Ковић, Драгослав Бокан, Братислав Петровић, Александар Узелац и Лука Мичета.
Исто није тема, али Бокан "право у мету" за "Сенке..."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #67 послато: Јануар 13, 2018, 06:25:49 поподне »
Данашња вест на N1 телевизији:
Programski savet RTS traži prekid emitovanja "Nemanjića"
Programski savet RTS zatražio je od menadžmenta i uredničkog kolegijuma Javnog medijskog servisa da ne emituje naredne nastavke igrane televizijske serije o Nemanjićima, dok se na internoj projekciji u RTS ne odgleda cela serija, ili bar njena polovina, izjavio je za FoNet predsednik Programskog saveta prof. dr Milivoje Pavlović.

Pavlović je potvrdio da je takav stav većinom glasova usvojen u petak na sastanku Programskog saveta i ocenio da time nesporazumi oko ove serije, čiju je prvu epizodu RTS prikazao u novogodišnjoj noći, po svemu sudeći, ulaze u novu fazu.

U pismu, koje je potpisao Pavlović, "ovaj zahtev se obrazlaže programskim, produkcionim i kulturološkim značajem serije o Nemanjićima, kao i pretežno negativnim reagovanjem opšte i stručne javnosti posle emitovanja prve epizode".

Pavlović nije želeo da govori o budućim potezima Programskog saveta, ističući da je RTS veliki i dobro uređen sistem, u kojem se "tačno zna ko šta radi i za šta odgovara".

"Mi ćemo u potpunosti uvažavati načela slobode stvaralaštva i ingerencije uredničkih timova RTS. Kad odgledamo bar polovinu serije, formulisaćemo svoje stavove, a konačna odluka biće na menadžmentu i urednicima Televizije", napomenuo je Pavlović.

On se "iskreno nada da je nastavak serije bolji, i da će se smanjiti ili sasvim otkloniti ona preduga lista primedbi na prvu epizodu".

Upitan šta će se dogoditi u suprotnom slučaju, Pavlović je odgovorio: "E, onda bismo svi bili u velikom problemu...".

TAGOVI: RTS , NEMANJIĆI , PROGRAMSKI SAVET , SERIJA
http://rs.n1info.com/a356434/Vesti/Vesti/Programski-savet-RTS-trazi-prekid-emitovanja-Nemanjica.html


« Последња измена: Јануар 13, 2018, 06:27:42 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #68 послато: Јануар 13, 2018, 06:49:36 поподне »
Изгледа да су читали ову нашу тему  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #69 послато: Јануар 13, 2018, 07:00:44 поподне »
Изгледа да су читали ову нашу тему  ;)
Добро смо "оплели" по првој епизоди , али не бих волео да се прекине емитовање...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #70 послато: Јануар 13, 2018, 07:10:18 поподне »
Искрено, ни ја не бих волео да обуставе приказивање. Шта су снимили, снимили. Можда, ако има времена и техничких могућности, може нешто да се доради монтажом или доснимавањем и дорадом неких сцена.
Серија је снимљена, новац (из јавних извора) потрошен, глупо је да сад ни не прикажу шта је одрађено.
У крајњем, ако серију не прикажу, доводе јавност у сумњу да ли је серија уопште и снимљена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #71 послато: Јануар 13, 2018, 07:23:03 поподне »
Пилот епизода је стварно била фијаско. Није само што смо ми коментарисали овде, него је већина оних која је гледала незадовољна. Очигледно су људи очекивали више. Мада, чух од људи који су статирали у серији да је сам почетак сниман на крају, крајем лета и то на брзину. То ми буди наду да ће остале епизоде бити боље. Не бих волео да дође до прекида емитовања и ако ми се прва епизода није уопште свидела.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #72 послато: Јануар 13, 2018, 07:34:37 поподне »
У мом окружењу нема особе којој се епизода допала. Већину коментара не могу овде да пренесем, а да останем пристојан.

Све у свему, велико разочарање.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #73 послато: Јануар 13, 2018, 07:54:18 поподне »
Тема је велика, и народ је са правом очекивао нешто велико...А та очекивања су месецима "подгрејавана" на телевизији извештајима са снимања, посетама локацијама, интервјуима са глумцима и јавност је једва чекала да види почетак. И онда би шта би...Не бих кривио ни саму екипу која је радила на томе, они сигурно нису хтели да то испадне лоше и да знају боље, урадили би боље... проблем су људи који одлучују о томе ко ће да ради тако нешто...Проблем је и што се уопште разматра могућност обустављања серије, што значи да тај  програмски савет РТСа уопште није упознат са серијом?! Значи мањак комуникације између људи који одобравају пројекте, са људима којима је поверен задатак...
"Programski savet RTS zatražio je od menadžmenta i uredničkog kolegijuma Javnog medijskog servisa da ne emituje naredne nastavke igrane televizijske serije o Nemanjićima, dok se na internoj projekciji u RTS ne odgleda cela serija, ili bar njena polovina, izjavio je za FoNet predsednik Programskog saveta prof. dr Milivoje Pavlović."
Ево, тек планирају да одгледају серију...?!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #74 послато: Јануар 13, 2018, 08:57:41 поподне »
Я не очекивах ништа посебно, попут "Тройе" или "Легенде о Коловрате". Знам да наша држава нема новаца за Немањиће, новац йе прѣко потрѣбан за далеко важнийе ствари, попут педерских парада.
Али очекивах да бар поведу рачуна о оном што не кошта ништа, а то йе йезик. Када оно, глумци говоре београдским новоговором, умѣсто да говоре бар мало примѣренийе говору дванадесетога вѣка. Тако се Немањи обраћайу именитељним умѣсто примѣреним зватељним падежем ("Ей Немања" мѣсто "Ей Немањо"). О комунистичком избѣгавању аориста и да не говорим.
Добро йе ипак што нѣйе било и "Мойне, Немања, тебра". Могаше и то бити. У овако болестной земљи ме ни то не би било изненадило.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #75 послато: Јануар 17, 2018, 09:20:25 пре подне »
Епилог?

"Немањиће" оцењују гледаоци

Управни одбор и менаџмент РТС-а сагласни да оцену серији "Немањићи - рађање краљевине" ипак дају гледаоци и стручна јавност након емитовања.

Уважавајући мишљење Програмског савета и имајући у виду своје законске надлежности, Управни одбор и менаџмент РТС-а сагласни су да ће оцену о серији ''Немањићи - рађање краљевине'' ипак дати гледаоци и стручна јавност након емитовања, наведени се  у  саопштењу са седнице Управног одбора јавног медијског сервиса Србије.


http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/3005103/.html

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #76 послато: Јануар 17, 2018, 09:46:11 пре подне »
После свега - мудра одлука.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #77 послато: Јануар 17, 2018, 01:39:37 поподне »
Слажем се са Небом. На крају ми је помало жао читаве екипе што је овако морала проћи. Верујем да су сви дали максимум, али нешто очигледно није како треба. Негде кажу да је буџет био скроман, негде пак да је астрономски. У сваком случају горак укус после свега. Не мислим само на пилот епизоду, већ и на реакције које су уследиле после ње.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #78 послато: Фебруар 17, 2018, 09:11:28 поподне »
Вечерашња епизода, реприза оне пилот-епизоде, унеколико се разликује од оне коју смо овде коментарисали. Избачене су неке непотребне и неоправдано дугачке сцене, као и неки несувисли цитати, додати су неки цитати Стефана Првовенчаног о свом оцу, и, све у свему, - рекао бих да је епизода боља него она претходна.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #79 послато: Фебруар 17, 2018, 09:18:22 поподне »
Вечерашња епизода, реприза оне пилот-епизоде, унеколико се разликује од оне коју смо овде коментарисали. Избачене су неке непотребне и неоправдано дугачке сцене, као и неки несувисли цитати, додати су неки цитати Стефана Првовенчаног о свом оцу, и, све у свему, - рекао бих да је епизода боља него она претходна.

Да кажемо, може да прође!