Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196371 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #20 послато: Јул 01, 2013, 01:58:20 поподне »
Ја баш о томе и причам. Не смемо генерализовати када су хаплогрупе и племена у питању.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #21 послато: Јул 12, 2013, 01:04:59 пре подне »

3. слој: Кучи Дрекаловићи или Нови Кучи, потомци Дрекала, по предању потомци Кастриотића и везани за Скендербега, мада има и предања који кажу да су родбински повезани са Кучима Мрњавчићима. Моја је претпоставка да су такође Е1б-В13, али вјероватно неки други хаплотип близак Кучима Мрњавчићима. У пројекту је скоро уписан Рајовић, које је Е1б и има предање да је из Луча, засада једини који би могао припадати Дрекаловићима, али треба још потврде

Вики чланак о Рајовићима из Рашке области (Кучима) под насловом "Рајовићи (Рашка)" можете погледати на
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%98%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B8_(%D0%A0%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B0)

"ЗАВРШНА ЗАГРАДА У АДРЕСИ ГОРЕ ЈЕ ДЕО ЛИНКА; ИНТЕРНЕТ ЕКСПЛОРЕР ЈЕ НЕ РАСПОЗНАЈЕ И НЕ ОТВАРА ДОБРО СТРАНИЦУ"


Што се тиче везе са Дрекаловићима, ја сам забележио само од једног (од десетак) испитаника да Рајовићи јесу Дрекаловићи, али је он био једина образована особа од свих испитаника, тако да је могуће да је самостално извео закључак због тога јер Рајовићи славе светог Николу као и Дрекаловићи. Са друге стране, постоји забележено предање да је фамилија Кучевић из Плешина на Голији са Рајовићима "једно", а Кучевићи наводно јесу Дрекаловићи (оба податка забележена пре 2. светског рата, први постојао само у радној (цитат у рукопису "Рајовићи" Радослава Љ. Павловића у Архиву САНУ) а други и у штампаној верзији књиге "П.Ж.Петровић, Рашка антропогеографска испитивања". ).

Иначе, да овде нагласим интересантан податак да огроман број старијих исељеника из Куча (од Призрена до Краљева)слави св. Николу а преславља летњег св. Николу. Колико ми је познато, летњи св. Никола се у Кучима више не обележава, али две цркве у Кучима су посвећене том празнику. Да ли то значи да се сво старо становништво које је славило ова два празника одселило у време и након насељавања Дрекаловића и Мрњавчевића? Ваља имати на уму да је ово исељено становништво из Куча врло многобројно чак и преовлађујуће по Рашкој области и Метохији.
Такође, постоји по Метохији доста исељеника из Куча који славе св. Алемпија, славу која данас у Кучима више не постоји.
« Последња измена: Јул 14, 2013, 07:09:51 поподне rajo »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #22 послато: Јул 20, 2013, 12:27:50 пре подне »
Још једна породица која несумњиво припада Кучима Мрњавчићима и уклапа се у њихов генетски профил су и Гољевићи из Убала у Кучима.

Ево шта је Ердељановић записао за Гољевиће у Ублима:

"Иако су велики предео, ипак су Убли очували веома мало старосједелаца.То су Бојовићи или Маковићи (Омеровићи, сад 3 пор.) у селу Лазовићима, Нелевићи или Нељевићи (4 пор.) у селу Прељевићима и Голевићи или Гољевићи у селу Рајовићима. Сва три братства славе св. Николу. Неки тврде да су Гољевићи од досељених Мрњавчића, али то није вероватно."

Е па, биће ипак да је вјероватно. Ердељановић прије 100 година није имао генетику која би могла да потврди или оповргне предање. Ми данас можемо рећи да и Гољевићи припадају братству Куча Мрњавчића.

Просто је фасцинантно колико је то стара лоза, а да се успјела очувати непрекинута код толиког броја појединаца.

Ово је уједно и одговор Раји који је поставио питање на Српском ДНК Пројекту у вези Гољевића.

Kuč

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #23 послато: Јул 27, 2013, 07:27:45 поподне »
Ја сам 14 кољено од Дрекала. Потичем од Дрекалова унука Вујоша Љаљева. Занима ме који тест треба урадити да би се потврдило наше предање (ово пишем именом мојим и мојих племеника који исто потичу од Дрекалових сунова Иљика, Чеја и Мија) да смо од четири брата.

« Последња измена: Септембар 03, 2017, 05:51:28 поподне Лука »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #24 послато: Јул 27, 2013, 08:59:59 поподне »
Поздрав!

А шта ако је Дрекале био митска личност? ))

Треба сакупити припаднике сваке од ових наведених грана и урадити тест на 111 маркера у САД. Најбоље би било да иѕ сваке лоѕе буду тестирана бар по 2 човека.

Kuč

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #25 послато: Јул 27, 2013, 11:27:50 поподне »
Отпоздрав. Мене занима како се из тих тестова види колико је ко коме близак по генерацијама, пошто сви насљеђујемо идентичан y хримозон по оцу. Како се види ко је коме ближи род. Напримјер ми Вујошевићи смо од 4 брата, Иљиковићи су од 7 брата,  Чејовићи од 2 брата, итд. У чему ће се разликовати резулати Вујошевића и Иљиковића који су од двојице браће који су живјели прије 12 пасова.

Хвала на одговору.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #26 послато: Јул 28, 2013, 11:29:59 пре подне »
Отпоздрав. Мене занима како се из тих тестова види колико је ко коме близак по генерацијама, пошто сви насљеђујемо идентичан y хримозон по оцу. Како се види ко је коме ближи род. Напримјер ми Вујошевићи смо од 4 брата, Иљиковићи су од 7 брата,  Чејовићи од 2 брата, итд. У чему ће се разликовати резулати Вујошевића и Иљиковића који су од двојице браће који су живјели прије 12 пасова.

Хвала на одговору.

Генерацијска блискост се види по блискости или удаљености самих резултата тестирања. Међутим, за праву и тачну анализу, требало би да се тестира по најмање три појединца из сваке од гране и то на миниумум 67 маркера. На основу свих тих сабраних резултата могло би да се направи генетско стабло и да се упореди са стаблом из предања па да се види гдје су поклапања, а гдје разлике.


Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #27 послато: Јул 28, 2013, 11:35:25 пре подне »
Ти тестови (у случају да је претпоставка о заједничком пореклу тачна) дају податке о томе колико давно су нека два човека имали заједничког претка. 12 пасова је статистички негде од 240-300 година уназад (рачуна се да је у прошлости просечна старост оца била од 20-25 година). Тест на 111 маркера даје прецизност до 3 колена уназад, па ти рачунај )). Теоретски, ви можете да урадите тест и на мање маркера и опет би требало да добијете употребљиве реѕултате.

Ако би били урађени тестови веће прецизности, стручном анализом би могли потврдити или оповргнути степен вашег сродства и конструисати филогенетско стабло.  Осим тога, упоређујући ваше податке са другим људима који су вршили тестирање би видели ко вам је потенцијално ближа родбина.

mladjo

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #28 послато: Септембар 16, 2013, 06:38:20 поподне »
Зековићи
Братство у Ускоцима - Црна Гора:

Линк 1:
http://www.zekovici-uskoci.me/

Линк 2:
http://www.poreklo.rs/2013/05/18/poreklo-prezimena-zeković/

mladjo

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #29 послато: Новембар 12, 2013, 09:10:18 поподне »
Братство Станић:

Црна Гора - Куче - Медун - Дрекаловић - Поповић - Станић
http://bratstvostanic.wordpress.com/

mladjo

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #30 послато: Децембар 12, 2013, 01:52:14 пре подне »
Hoва хипотеза о пореклу Дрекаловића - од Пераловића, Илија Петровић:



Видео клип:
« Последња измена: Децембар 12, 2013, 02:03:57 пре подне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #31 послато: Децембар 12, 2013, 08:16:11 пре подне »
Hoва хипотеза о пореклу Дрекаловића - од Пераловића, Илија Петровић:



Видео клип:

Ово иде у прилог већ помињаном предању да су Дрекаловићи заправо само грана Старокуча тј. Куча Мрњавчића које спомиње и Марко Миљанов. Наравно, добро би било да се који Дрекаловић тестира па да се то и потврди.

Чини се да на простору Куча засада постоје два слоја. Први, словенско становништво Горске жупе која се спомиње код Попа Дукљанина и које би судећи по неким генетским резултатима могло бити R1a М458 (могуће неко западнословенско племе) и други слој  прави Кучи који су потискивали ове Словене жупљане, а у које спадају и Старокучи Мрњавчићи и Дрекаловићи и који су Е1b-V13.

Dusty

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #32 послато: Јануар 03, 2014, 02:54:38 поподне »
Oва тема је и више него интересантна, поготово мени, јер од малена (па чак има и књига написана о томе) је да моја породица Крговић потиче управо од Мрњавчевића. Слава нам је Св. Димитрије и из Куча смо (Лијеска Каљића и остала места). Постојао је и сајт са комплетним родословом, али нажалост није више у функцији. Занима ме како то проверити, јер сам сигуран да би се наше цело братство одазвало неком ДНК тестирању. Занимљиво је такође да не постоји "више" Крговића (мислим на исто презиме без конкретне родбинске, крвне, везе), него су сви од 5 синова Крга Лалева, који је добио име по географском локалитету "Кргова Дубрава" после похаре Куча од стране Турака,а потомка Лала (Љуљана) Мрњавчевића.  Чак и породични грб је управо грб Мрњавчевића, међутим осим усменог предања које се преноси у нашој породици (за које искрено мислим да је веродостојно), ДНК доказа нема за сад..
« Последња измена: Јануар 03, 2014, 10:58:26 поподне админ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #33 послато: Јануар 03, 2014, 03:10:42 поподне »
Oва тема је и више него интересантна, поготово мени, јер од малена (па чак има и кљига написана о томе) је да моја породица Крговић потиче управо од Мрњавчевића. Слава нам је Св. Димитрије и из Куча смо (Лијеска Каљића и остала места). Постојао је и сајт са комплетним родословом, али нажалост није више у функцији. Занима ме како то проверити, јер сам сигуран да би се наше цело братство одазвало неком ДНК тестирању. Занимљиво је такође да не постоји "више" Крговића (мислим на исто презиме без конкретне родбинске, крвне, везе), него су сви од 5 синова Крга Лалева, који је добио име по географском локалитету "Кргова Дубрава" после похаре Куча од стране Турака,а потомка Лала (Љуљана) Мрњавчевића.  Чак и породични грб је управо грб Мрњавчевића, међутим осим усменог предања које се преноси у нашој породици (за које искрено мислим да је веродостојно), ДНК доказа нема за сад..

Крговића (Митровдан) има у Колашину и у Бродареву. Досељени су из Куча свакако. Препоручујем ДНК тестирање и то што пре, како бисмо разрешили дилему око Куча-Мрњавчића.

Dusty

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #34 послато: Јануар 03, 2014, 03:27:16 поподне »
Наравно, знам за то. Ја ћу се заиста потрудити да поред себе, пошаљем на тестирање још и пар рођака, по једног од сваких од пет грана. Тако ће то бити потпуније. 

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #35 послато: Јануар 03, 2014, 05:04:53 поподне »
Крговића (Митровдан) има у Колашину и у Бродареву. Досељени су из Куча свакако. Препоручујем ДНК тестирање и то што пре, како бисмо разрешили дилему око Куча-Мрњавчића.

Крговићъ има и у Шумадийской Гружи, чини ми се у селу Гунцати. Можда су и они од истих?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #36 послато: Јануар 03, 2014, 06:22:59 поподне »
У Претокама и Радмиловићу има Крговића који су дошли од Сјенице (село Кладово), славе Митровдан.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Dusty

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #37 послато: Јануар 03, 2014, 06:31:49 поподне »
Крговићъ има и у Шумадийской Гружи, чини ми се у селу Гунцати. Можда су и они од истих?

Јесу сигурно. Оно што поуздано знам да су сви Крговићи од истих, тј да су истог порекла. Oд једног од следеће петорице: Милија, Јован, Филотије, Вељо и Ђорђије. Значи ту се рачва и почиње стабло Крговића од негде 1760 године. Они су од Ивана Кргова сина Крга Лалева који је син од последњег Мрњавчевића у нашој линији - Лале Пејчинов Мрњавчевић (отац- Пејчин Љуљанов Мрњавчевић). Моја лоза иде од Милије. (Милија -> Јован -> Ратко -> Ђуро -> Радомир -> Милан -> Горан (ја :) )). Тако да би заиста било интересантно проверити баш у нашем братству јер су апсолутно сви из Куча почели и добро се познаје цео родослов. И наравно сви, апсолутно сви,  славе Митровдан.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #38 послато: Јануар 03, 2014, 06:37:25 поподне »
Јесу сигурно. Оно што поуздано знам да су сви Крговићи од истих, тј да су истог порекла. Oд једног од следеће петорице: Милија, Јован, Филотије, Вељо и Ђорђије. Значи ту се рачва и почиње стабло Крговића од негде 1760 године. Они су од Ивана Кргова сина Крга Лалева који је син од последњег Мрњавчевића у нашој линији - Лале Пејчинов Мрњавчевић (отац- Пејчин Љуљанов Мрњавчевић). Моја лоза иде од Милије. (Милија -> Јован -> Ратко -> Ђуро -> Радомир -> Милан -> Горан (ја :) )). Тако да би заиста било интересантно проверити баш у нашем братству јер су апсолутно сви из Куча почели и добро се познаје цео родослов. И наравно сви, апсолутно сви,  славе Митровдан.

Мой йе савѣт, не радити испитивање на више од двойице, али њих испитати мало дубље, бар на 37 ознака. Онда би се вѣроватно могло доста поуздано одрѣдити стање на родоначелнику, па бисте са тим могли тражити дубље везе са саплеменицима и осталима.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Miko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #39 послато: Јануар 04, 2014, 11:34:18 поподне »
Pozdravljam plemenike, srecna vam nova godina !  :D
U knjizi od Jokanovica, nadjoh svoje pretke ...  :D
Od ili iz Dedica smo, a Stojkovic ja sam, slavim Sv.Nikolu, zivim u Vojvodini,
E sad jedino, trebam utvrditi, od kojeg je krenulo. Pradeda mi je bio Stojkovic (imam papir).
Od pradede ima pet praznih polja, do Dedica.
Vucemo korene iz okoline Pec - Andrijevica.
Po saznanjima moje tetke, imala je strica koji je zadrzao prezime Dedic, a opet,
u knjizi to nestoji (a postoji ime Stojan, kao brat mog pradede (Mladen)).
Nazalost, desavanjima na Kosovu (gde je po tetkinim saznjima zivela familija, u Peci), nemoguce je doci do tacnosti.
Al, sta sad, zahvalnost dugujem ljudima koji su objavili knjige o rodoslovu Kuca na net-u !!
Dajem pomoc, na blogu:  http://vojvodakucki.blogspot.com.es/p/blog-page_6341.html  ima dosta knjiga.