Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 201437 пута)

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #220 послато: Јул 04, 2016, 11:36:47 пре подне »
Kad sa pregledao listu pripadnika moje haplogrupe, nasao sam u listi gde su Kuci i familiju Nikocevic iz Gusinja. Oni su danas Bosnjaci. Ta familija nije ista familija sa Nikocevicima iz Orahova, posto je doseljena iz Zatrijepca. Doseljeni su kao katolici. Ovim se otvara i pitanje je su li i Zatrijepcani od istog pretka kao i Kuci i tim se rusi prica da su Bon Keqi ili su Nikocevici potomci onih koje su Bonkeqi potisnuli.

Mislim da Vidak bi ovo mogao da potvrdi, sto se tice predanja.
Koliko sam ja pronasao Nikocevici su ogranak Mrnjavcevica od kojih su neki u Zatrijedcu, nisu od  Bonkeqi ali su mogli doci kao katolici iz Zatrijebca. Trebao bi se testirati neko ko je bas od Bonkeqi familije da bi se provjerilo da li postoji veza.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #221 послато: Јул 04, 2016, 10:10:17 поподне »

Коматовићи су пореклом Кучи, по сведочењу Брњачана, први су населили Брњак. Пре Брњака живели су у Башчи код Рожаја, где долазе у сукоб са ћајом, човеком који је узимао јесењи ушур. Прича се да је дотични ћаја бацио око на женско чељаде из рода Коматовића, те га ови убили. После тог убиства беже у Брњак, тамо их прима ага Коматина на свом имању и, предпостављам, одатле презиме Коматовић. До доласка у Брњак, Коматовићи су славили Св. Николу а од тада Ђурђиц (16. новембар), дан када су населили Брњак. Све се то одиграло почетком 18. века. Прилично су били велика фамилија па су се и расељавали по Ибарској долини, Топлици, Дреници, Рашкој, Србији, Косову...нема где их нема :)

Зна се да су двојица Коматовића отишли у Дреницу и примили ислам, други је, пак, отишао у Тутин где се оженио "туркињом" и од њега су Амзагићи...

Ti Kuci sto su otisli u Drenicu naselili su se u Prekaze. Oni znaju da su Komatovici u Kolasinu njihovi rodjaci.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #222 послато: Јул 04, 2016, 11:05:44 поподне »
Ti Kuci sto su otisli u Drenicu naselili su se u Prekaze. Oni znaju da su Komatovici u Kolasinu njihovi rodjaci.

Од тих исламизованих Коматовића из Дренице (Преказа) потиче Адем Јашари, ако се не варам?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #223 послато: Јул 05, 2016, 12:49:32 пре подне »
Од тих исламизованих Коматовића из Дренице (Преказа) потиче Адем Јашари, ако се не варам?

Bogami opasan je ovaj mladi strucnjak za albansko pitanje :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #224 послато: Јул 07, 2016, 09:40:21 пре подне »
Интepecуje мe, дa ли ce мoжe утвpдити, пpe кoликo гoдинa cу нocиoци " cpпcкoг" E-V13 имaли зajeдничкoг пpeткa ca "мaлиcopcким" E-V13? Нпp. Bacojeвићи и Xoти? Или cpпcки Кучи и мaлиcopcки Кући? Jep ce нa ocнoву тoгa мoжe и утвpдити кaдa cу ушли у cpпcки eтнички кopпуc.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #225 послато: Јул 07, 2016, 10:21:31 пре подне »
Од тих исламизованих Коматовића из Дренице (Преказа) потиче Адем Јашари, ако се не варам?
Ca мajcкoг тecтиpaњa имaмo jeднoг Кoмaтoвићa, a мoждa и вишe... Зa jeднoг cигуpнo знaм, зa дpугoг пpeтпocтaвљaм. Joш кaд би нaшли тecтиpaнoг Jaшapиja из Пpeкaзa, кojи би пoтвpдиo oвo пpeдaњe, тo би билa ceнзaциja. Кoмaтoвићи би тaд зa нajпoзнaтиjу личнocт, пopeд Mилoшa Кpacићa имaли и Aдeмa Jaшapиja. :)

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #226 послато: Јул 07, 2016, 12:05:59 поподне »
Интepecуje мe, дa ли ce мoжe утвpдити, пpe кoликo гoдинa cу нocиoци " cpпcкoг" E-V13 имaли зajeдничкoг пpeткa ca "мaлиcopcким" E-V13? Нпp. Bacojeвићи и Xoти? Или cpпcки Кучи и мaлиcopcки Кући? Jep ce нa ocнoву тoгa мoжe и утвpдити кaдa cу ушли у cpпcки eтнички кopпуc.

Milose mislim da je Sinisa ranije govorio da udaljenost izmedju Brdjana i nekih Malesorskih plemena nije prevelika, izmedju 500 i 1000 godina. Sto se tice Koca nosam siguran da ima testiranih a takodje nisu svi istog porijekla. Starosedjeoci Bakecevic su se albanizovali kad su se doselili Mari i Gorvoki iz Klimenata. Uz neka vlaska bratstva koja su ostala nepoznata. Kasnije se u Koce sa izvora Ribnice naseljavaju Ivacevici i Purisici koji se takodje albaniziraju. Jos kasnije doseljavaju se Stjelovici iz Rovaca koji u savezu sa Nuculovicima, koji su valjda iz Kastrata takodjr bivaju albanizirani. Za Nuculovice imam sumnju da su mozda Vlaskog porijrkla zbog samog prezimena NucUl. U Kucima imamo i prezimena kao Drakulovic, tako da smatram da je vlaski element dosta prisutan i da se ne moze gledati samo iz danasnje jezicke podjele.  Mislim da bi Kuce najbolje bilo uporedjivati sa Klimentima.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #227 послато: Јул 07, 2016, 02:55:50 поподне »
Ca мajcкoг тecтиpaњa имaмo jeднoг Кoмaтoвићa, a мoждa и вишe... Зa jeднoг cигуpнo знaм, зa дpугoг пpeтпocтaвљaм. Joш кaд би нaшли тecтиpaнoг Jaшapиja из Пpeкaзa, кojи би пoтвpдиo oвo пpeдaњe, тo би билa ceнзaциja. Кoмaтoвићи би тaд зa нajпoзнaтиjу личнocт, пopeд Mилoшa Кpacићa имaли и Aдeмa Jaшapиja. :)

Poreklo Krasica je nije od Komatovica. Oni su Srbi starosedioci u Metohiji od kojih je jedan preselio u Kolasin. Mislim da mu se majka preudala i odvela ga tamo. Znaci oni nemaju veze sa Komatovicima.

A sto se tice testiranja ne morate samo da nadjete Jasharija. Ti Kuci su tamo od tri brata tako da ima vise familija koje su istog porekla.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #228 послато: Јул 07, 2016, 03:00:56 поподне »
Milose mislim da je Sinisa ranije govorio da udaljenost izmedju Brdjana i nekih Malesorskih plemena nije prevelika, izmedju 500 i 1000 godina. Sto se tice Koca nosam siguran da ima testiranih a takodje nisu svi istog porijekla. Starosedjeoci Bakecevic su se albanizovali kad su se doselili Mari i Gorvoki iz Klimenata. Uz neka vlaska bratstva koja su ostala nepoznata. Kasnije se u Koce sa izvora Ribnice naseljavaju Ivacevici i Purisici koji se takodje albaniziraju. Jos kasnije doseljavaju se Stjelovici iz Rovaca koji u savezu sa Nuculovicima, koji su valjda iz Kastrata takodjr bivaju albanizirani. Za Nuculovice imam sumnju da su mozda Vlaskog porijrkla zbog samog prezimena NucUl. U Kucima imamo i prezimena kao Drakulovic, tako da smatram da je vlaski element dosta prisutan i da se ne moze gledati samo iz danasnje jezicke podjele.  Mislim da bi Kuce najbolje bilo uporedjivati sa Klimentima.

Na ovo pitanje ce se odgovoriti kad dodju rezultati za iseljene Klimente iz Ceklina (Jovicevice, Raznatovice ...) i kad se objavi rezultat za Vidaka i uporede sa mojim. Siguranam sam da ce se poklopiti i potvrditi narodno predanje.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #229 послато: Јул 07, 2016, 03:10:12 поподне »
Na ovo pitanje ce se odgovoriti kad dodju rezultati za iseljene Klimente iz Ceklina (Jovicevice, Raznatovice ...) i kad se objavi rezultat za Vidaka i uporede sa mojim. Siguranam sam da ce se poklopiti i potvrditi narodno predanje.
Када је у питању Е-В13 мислим да ће се тешко моћи са неком прецизношћу одредити удаљеност заједничког претка на 23 маркера. Невски би сигурно могао да да прецизнији одговор по овом питању. Ја такође очекујем за Ражнатовића и Јовићевића Е-В13, али не треба се изненадити ако се деси да буду Ј2б2 и И2а Динарик Север обзиром да имамо податке да неки тетсирани који имају предање о пореклу из Климената припадају овим хаплогрупама. 

Jelic

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #230 послато: Јул 07, 2016, 03:11:42 поподне »
Када је у питању Е-В13 мислим да ће се тешко моћи са неком прецизношћу одредити удаљеност заједничког претка на 23 маркера. Невски би сигурно могао да да прецизнији одговор по овом питању. Ја такође очекујем за Ражнатовића и Јовићевића Е-В13, али не треба се изненадити ако се деси да буду Ј2б2 и И2а Динарик Север обзиром да имамо податке да неки тетсирани који имају предање о пореклу из Климената припадају овим хаплогрупама.

Или И2а динарик југ,због Гурешића. :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #231 послато: Јул 07, 2016, 03:25:16 поподне »
Или И2а динарик југ,због Гурешића. :)
Да, могло би и то бити, али њихово порекло и даље остаје загонетно да ли су заиста пореклом од Климената или припадају неком од родова из области Зете. Није искључено и да је цела та прича део оновременог политиканства и међудинастичке борбе у шта су биле умешане и неке тајне организације и обавештајне службе. Оно што је у овом моменту једино сигурно су Е-В13, Ј2б2 и Динарик Север (није за јавно објављивање презиме тестираног).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #232 послато: Јул 07, 2016, 03:28:22 поподне »
Poreklo Krasica je nije od Komatovica. Oni su Srbi starosedioci u Metohiji od kojih je jedan preselio u Kolasin. Mislim da mu se majka preudala i odvela ga tamo. Znaci oni nemaju veze sa Komatovicima.

A sto se tice testiranja ne morate samo da nadjete Jasharija. Ti Kuci su tamo od tri brata tako da ima vise familija koje su istog porekla.
У пpaву cи! " Oд Mиjaчићa oдивa" из Кaлудpe (Ибapcки Кoлaшин), билa je удaтa у Жaч (Meтoxиja). Имaлa je cинa Илиjу, кaд je ocтaлa удoвицa. Пpeудaлa ce зa удoвцa Ђopђa Ђукићa у Кoвчe (Ибapcки Кoлaшин). Илиja je дoбиo имaњe нa лeвoj cтpaни Чeчeвcкe peкe, зaдpжaвши oчeвo пpeзимe Кpacић и cлaву Никoљдaн.
Извop: Д. Mићoвић, Poдocлoв-дa ce нe зaбopaви, Бpњaк 1986.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #233 послато: Јул 07, 2016, 03:42:42 поподне »
У пpaву cи! " Oд Mиjaчићa oдивa" из Кaлудpe (Ибapcки Кoлaшин), билa je удaтa у Жaч (Meтoxиja). Имaлa je cинa Илиjу, кaд je ocтaлa удoвицa. Пpeудaлa ce зa удoвцa Ђopђa Ђукићa у Кoвчe (Ибapcки Кoлaшин). Илиja je дoбиo имaњe нa лeвoj cтpaни Чeчeвcкe peкe, зaдpжaвши oчeвo пpeзимe Кpacић и cлaву Никoљдaн.
Извop: Д. Mићoвић, Poдocлoв-дa ce нe зaбopaви, Бpњaк 1986.

Tacno tako. To je iz te knjige. Inace tamo na na samom kraju Kolasina prema Drenicu su bili i Klimenti koji su sada Srbi (normalno danas to negiraju).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #234 послато: Јул 07, 2016, 03:51:37 поподне »
Tacno tako. To je iz te knjige. Inace tamo na na samom kraju Kolasina prema Drenicu su bili i Klimenti koji su sada Srbi (normalno danas to negiraju).
Mиcлиш нa Cтpмaц и Кpлигaтe?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #235 послато: Јул 07, 2016, 05:01:11 поподне »
Poslao sam ti privatnu poruku pa se javi ako zelis da o ovome razgovaramo. Ne zelim da pominjem prezimena na forumu.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #236 послато: Јануар 30, 2017, 06:52:38 поподне »
Једно од највећих братстава код Куча Мрњавчића су Криводољани. Међутим, они су мешовитог порекла - мањи део су прави Мрњавчићи, док је већина Криводољана од Љуљановића са Ледина у Фундини који су даљим пореклом из Диноше (племе Груде). За следеће Крводољане се наводи у литератури да воде порекло од Љуљановића:
- Доња Кржања: Лаловићи (Манојловићи, Мркулићи, Арамбашићи, Рајчетићи и Драшковићи)
- Горња Кржања: Перковићи, Мијовићи
- Гусиње: Мркулићи
- Љешница: Мирковићи
- Улцињ: Јањићи (од Мијовића)
Већину становништва су чинили у Доњој Кржањи у Кучима и Љешници у Бихору.
Од Љуљановића у Лединама који нису прибијени уз Мрњавчиће су следећа братства (сви су исламизирани):
- Ледине: Ледињани (Мустафагићи, Прековићи и Цурићи)
- Тузи: Ледињани
- Подгорица: Ледињани
Љуљановићи у матици Диноши у Грудама су данас Албанци и презивају се Lulanaj.

Ердељановић спомиње да су се браћа Која Иванов и Ћетко Иванов из засеока Љуљани у Диноши долеселила на Ледине "пре девет пасова". Која се затим преселио најпре у Безиово па затим у Криви До, док је Ћетко остао у Лединама. Даље је све познато. На основу имена предака може се претпоставити да су стари Љуљановићи из Диноше били Срби, а да су преостали Љуљановићи временом албанизовани након досељавања Вуксагељића. Колико ми је познато за сада нема тестираних Љуљановића, али с обзиром да се ради о доста разгранатом братству, било би занимљиво видети којој хаплогрупи припадају. Тестирани Мијовић би требало да је од Дрекаловића, а не од Криводољана.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #237 послато: Јануар 30, 2017, 07:04:35 поподне »
Иване, хвала на овоме, нисам знао.

Миљан Јокановић је и ове Љуљановиће уврстио у Мрњавчиће. По линији Гојко-Ненад-Гаврило-Панто-Алекса-Којко-Љуљан.
Мијовићи би, по њему, били грана Љуљан-Јован-Иван-Ђурица-?-?-Мијо. Од Мија-Мијовића су и Крстовићи из Кржања. Знам их доста, можда некад успем неког да тестирам.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #238 послато: Јануар 30, 2017, 07:08:15 поподне »
Једно од највећих братстава код Куча Мрњавчића су Криводољани. Међутим, они су мешовитог порекла - мањи део су прави Мрњавчићи, док је већина Криводољана од Љуљановића са Ледина у Фундини који су даљим пореклом из Диноше (племе Груде). За следеће Крводољане се наводи у литератури да воде порекло од Љуљановића:
- Доња Кржања: Лаловићи (Манојловићи, Мркулићи, Арамбашићи, Рајчетићи и Драшковићи)
- Горња Кржања: Перковићи, Мијовићи
- Гусиње: Мркулићи
- Љешница: Мирковићи
- Улцињ: Јањићи (од Мијовића)
Већину становништва су чинили у Доњој Кржањи у Кучима и Љешници у Бихору.
Од Љуљановића у Лединама који нису прибијени уз Мрњавчиће су следећа братства (сви су исламизирани):
- Ледине: Ледињани (Мустафагићи, Прековићи и Цурићи)
- Тузи: Ледињани
- Подгорица: Ледињани
Љуљановићи у матици Диноши у Грудама су данас Албанци и презивају се Lulanaj.

Ердељановић спомиње да су се браћа Која Иванов и Ћетко Иванов из засеока Љуљани у Диноши долеселила на Ледине "пре девет пасова". Која се затим преселио најпре у Безиово па затим у Криви До, док је Ћетко остао у Лединама. Даље је све познато. На основу имена предака може се претпоставити да су стари Љуљановићи из Диноше били Срби, а да су преостали Љуљановићи временом албанизовани након досељавања Вуксагељића. Колико ми је познато за сада нема тестираних Љуљановића, али с обзиром да се ради о доста разгранатом братству, било би занимљиво видети којој хаплогрупи припадају. Тестирани Мијовић би требало да је од Дрекаловића, а не од Криводољана.

Има на Пројекту тестиран један Мијовић из Куча, који је E-V13 и упада у род Куча, али не могу да се сјетим да ли је из Кржање и да ли је повезан са Мијовићима о којима пишеш. Нисам разумио да ли сматраш ове Мијовиће Љуљановиће Кучима или...?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #239 послато: Јануар 30, 2017, 08:10:09 поподне »
Иване, хвала на овоме, нисам знао.
Нема на чему  :)

Има на Пројекту тестиран један Мијовић из Куча, који је E-V13 и упада у род Куча, али не могу да се сјетим да ли је из Кржање и да ли је повезан са Мијовићима о којима пишеш. Нисам разумио да ли сматраш ове Мијовиће Љуљановиће Кучима или...?
Мијовићи из Горње Кржање би требало да су Љуљановићи и да генетски по мушкој линији нису повезани са до сада тестиранима Е1b Кучима. Тестираног Мијовића сам само споменуо да не би дошло до забуне да се ради о Мијовићима из Кржање. Ти си иначе раније споменуо да је тестирани Мијовић од Дрекаловића:

Прелевић, Никољдан, Беране/ЦГ

Припада хаплогрупи E-V13 роду Куча, што је с обзиром на предање тестираног и очекивано. Још један резултат који показује генетску припадност Куча Дрекаловића и што је најзначајније и треће потврђене Дрекаловићке гране: Чејовића. Значи сада са блиским хаплотиповима имамо Дрекаловиће Мијовиће, Иликовиће и Чејовиће. И уз то још и све Куче Мрњавчиће. Од Дрекаловића остало је да се тестира још неко из великог братства Вујошевића.

Занимљиво је да је оригинално презиме Прелевића у Кучима Прељевићи. Кучи говоре љ умјесто л. Слично изговарају и име Лала Дрекаловог-Љаље.