Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196354 пута)

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #200 послато: Јун 15, 2016, 08:45:23 поподне »
Од свих балканских држава Словена је од увек најмање било у данашњој Албанији. Где су ти многи исељеници и многи албанизовани Словени? Није ваљда да сматраш као Јаћим и остала дружина Клименте и разне које какве Малисоре Словенима?

Akso niko nije rekao da su Klimenti Sloveni vec da su na  podrucju Klimenata zivjeli Sloveni. Sjutra ce neko razmisljati kao ti i reci da Srba nikad nije bilo na Kosovu vec je to srpska administracija mijenjala imena. Ako kazem Sloven mislim na govornika slovenskog jezika nebitna haplogrupa. Mada ai u pravu da je na teritoriji Albanije bilo najmanje Slovena.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #201 послато: Јун 15, 2016, 08:45:49 поподне »
Ево, Аксо, да те не убеђујем ја неук, него прочитај ове текстове озбиљних аутора, па закључи сам:

http://www.rastko.org.rs/rastko-al/zbornik1990/index.php
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #202 послато: Јун 15, 2016, 08:55:54 поподне »
Да ли знаш зашто Руси немају то слово? Ја не знам, питам.
Друго, зар се слово "е" не би требало изговарати меко, као у руском? Европа = Jevropa. Елена = Jelena. Лепо = ljepo, lijepo, lepo, lipo (у зависности од дијалекта и како коме стоје зуби).
У том случају је питање да ли је потребно слово Ѣ.

Яћиме, одговоре на сва тобом постављена питања имаш овдѣ:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=141.0
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #203 послато: Јун 15, 2016, 08:56:45 поподне »
Наравно, Небојша се прикључио клапи која свако помињање Срба ван "Београдског пашалука" трпа у залуђене деретићевце.
Здраво био, имењаче.

Никоме се ја нисам прикључио.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #204 послато: Јун 15, 2016, 09:17:21 поподне »
Toma Orahovac(Oravac) u knjizi Arbanasko pitanje kaze da u njegovo vrijeme, pocetak 20 vijeka, u Klimentima i
 dalje postoji pravoslavno bratstvo Nikici, koji slave zacece Sv. Jovana kao i Orahovski Nikici. Ja mogu sumnjati ali pretpostavljam da covjek zna o cemu govori jer govori o svom vremenu.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #205 послато: Јун 15, 2016, 09:18:49 поподне »
Наравно, Небојша се прикључио клапи која свако помињање Срба ван "Београдског пашалука" трпа у залуђене деретићевце.
Здраво био, имењаче.

Ја сам први који "Деретићевцима" назива људе који верују у разне теорије и слично, али Небо, морам признати да се овде слажем с тобом. Наравно да су многи Хрвати и Муслимани из БиХ пореклом Срби. То знају сви. Наравно, нико није рекао да је читава Хрватска нација пореклом од Срба, а мислим да ни Небо није то мислио. Да је огроман број босанских Муслимана пореклом од Срба... да ли стварно треба расправљати о томе? Мислим да  то сви знају. Опет, нисам рекао да су сви пореклом од Срба.
Мени је тврдити супротно овоме као тврдити да је млеко зелене боје.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #206 послато: Јун 15, 2016, 09:21:49 поподне »
Ја сам први који "Деретићевцима" назива људе који верују у разне теорије и слично, али Небо, морам признати да се овде слажем с тобом. Наравно да су многи Хрвати и Муслимани из БиХ пореклом Срби. То знају сви. Наравно, нико није рекао да је читава Хрватска нација пореклом од Срба, а мислим да ни Небо није то мислио. Да је огроман број босанских Муслимана пореклом од Срба... да ли стварно треба расправљати о томе? Мислим да  то сви знају. Опет, нисам рекао да су сви пореклом од Срба.
Мени је тврдити супротно овоме као тврдити да је млеко зелене боје.

Добро Бакс, то и ја говорим, не треба све трпати у Србе (део свакако јесте). А не знам чему ово поређење са млеком, као да сте сви 100% сигурни у то да су они били Срби, а већ се у средњовековној Босни не зна ко је ко, а камоли после, по доласку ислама. Мало опрезније са тим закључцима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #207 послато: Јун 15, 2016, 09:36:21 поподне »
Што се словенске генетике (Y-DNA) код Албанаца тиче, чини се да је израженија код Албанаца из Албаније, него код оних са Косова и из БЈРМ (што је донекле и логично, ако узмемо у обзир миграције).

У раду Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe тестирано је 55 Албанаца из Тиране (Албанија). Иако је релативно мали узорак у питању, приметно је појачано присуство неких словенских хаплогрупа. Нпр., хаплогрупа I2a бележи 14.5%, док је R1a на 9.1%.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2947100/figure/fig2/

Примера ради, код Косовских Албанаца I2a износи 2.65%, а R1a 4.42%. Али и узорак је већи (114).

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #208 послато: Јун 15, 2016, 09:55:37 поподне »
Тај "словенски елемент" у Климентима више треба схватити као њихово политичко опредјељење које су имали у једном историјском периоду, него као генетску припадност.
Мислим да су Клименти у једном тренутку били највише окренути Брђанима и Црногорцима, сматрали их најбољим савезницима и често користили српски. Осим тога, њихов географски положај их је подстицао ка исељавању на територије које су биле углавном словенске (Косово, Рашка област, Шумадија, Војводина и даље).
Тако да је то прије заједничка историјска судбина, која је утицала на то да се један дио њих током 18. и 19. вијека измијеша са Србима и словенским муслиманима. Вјероватно нема везе са хаплогрупом.
Не треба сметнути са ума народно предање које је сачувано и код оног дела Климената који су ушли у састав албанског народа о том пореклу њиховог најстаријег претка који је према тој причи доселио у област племена Клименти из области горњег тока реке Мораче, а опште је познато и то да је био српског односно словенског порекла. Од Климената су и Руговци, а за њих знам да ми је још моја баба, која је иначе била родом из Грачанице код Плава али одрасла у Пећи и често као дете издизала на катуне на Чакору и Проклетијама, где је одрастајући са шиптарском и турском децом у Пећи научила оба језика. Чак је знала тако добро шиптарски да је могла да по нагласку разликује говор Руговаца од осталих, а од ње сам први пут још као дете чуо да су Руговци пореклом Срби. То је очигледно одвајкада било уврежено у народном предању и ту сигурно нечег има. Обзиром да је онај тестирани из Хртковаца испао словенска хаплогрупа то је онда први доказ да је народно предање ипак делимично тачно. Ако уз то још додамо и чињеницу да постоје топоними словенског корена у области племена Клименти, то је онда додатна потврда. Видећемо шта ће рећи резултати теста Ражнатовића и Јовићевића. Више бих волео да изгубим опкладу и да буду, како Лука рече, словенска хаплогрупа, али ипак верујем да ћу пити ''зајечарац'' на рачун Неба и Луке.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #209 послато: Јун 15, 2016, 10:09:21 поподне »
Рајо,

колико сам видио код Куча се нека имена врте, па их има код разних братстава, често и неповезаних. Могуће је да је постојао Рајо у Кучима који није повезан са вама, али исто тако није искључено да сте и ви поријеклом из Куча, а данисте повезани са главним родом у Кучима. Ваша група Рајовића не упада у овај род Куча, али мислим да је даљим поријеклом повезана са E-V13 присутним у Црној гори и Брдима.

Јасно је мени да је све што сам написао чиста спекулација у овом тренутку, али сам хтео ради референце да буде наведено на једном месту. Иначе, изгледа да име (надимак) Рајо није баш често у Кучима (према родословима код Миљана Јокановића), што је верујем случајност, која може бити од користи ако се појаве неки нови подаци.
Према предању које је забележио П.Ж.Петровић, мој Рајо је из Куча дошао са задругом од 100 чељади, по њему крајем 17. века. Ако би то било потпуно тачно, онда ниђе везе да се село Рајовићи на Ублима назива по живом човеку који се одселио, осим ако није оставио потомке у том селу. Гољевићи то нису, Дедићи који живе у истом селу су Дрекаловићи, па следи да ни они нису и то је то.
Оно што има смисла али не значи да је тачно је да се из Куча није иселио Рајо, него већ формирано братство Рајовићи, које је било толико многобројно да је могло да остави своје име једном селу у Кучима.
Још једна занимљивост је да је група малих села у која су се Рајовићи доселили у Рашкој прозвана опет "Рајовићи", што је трајало све до успостављања "народне власти" када је званични назив постао Жуњевиће, што је у ствари име само једног од тих малих села. Мада, у попису из 1455, године помиње се село "Рајина река" на подручју Рогозне које није убицирано. Могло би бити да се село у Рашкој звало Рајовићи и пре него што су се моји преци доселили, и да смо братствено име добили у ствари у Рашкој.

По мени, није упитно наше порекло са територије племена Кучи. Али, како ствари стоје, ближих сродника у Кучима немамо.

Али све остало само спекулишем, и знам да ништа не знам засигурно

Поздрав

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #210 послато: Јун 15, 2016, 10:38:20 поподне »
Akso niko nije rekao da su Klimenti Sloveni vec da su na  podrucju Klimenata zivjeli Sloveni. Sjutra ce neko razmisljati kao ti i reci da Srba nikad nije bilo na Kosovu vec je to srpska administracija mijenjala imena. Ako kazem Sloven mislim na govornika slovenskog jezika nebitna haplogrupa. Mada ai u pravu da je na teritoriji Albanije bilo najmanje Slovena.

Видаче, ја нисам тврдио да није било уопште Словена у Албанији, већ да их је најмање било тамо од свих балканских држава. Ако су били малобројни логично је да нису насељавали целу данашњу Албанију, већ само њима тада главне поједине области које су им биле од великог значаја. Као малобројни су наметнули и пословенили многа, села, реке, извори итд. и ти словенских топоними по Албанију су од тих малобројних Словена.


Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #211 послато: Јун 15, 2016, 11:52:54 поподне »
Ја нигдје нисам тврдио да су Клименти Словени, поприлично супротно. Уз то, нисам баш ни стручњак за тему да бих могао то да тврдим.
Оно што и лаику звучи чудно јесте теорија да су малобројни Словени асимилирали ријеке широм Албаније.
Лично мој (лаички) утисак јесте да је једино значајно мјесто за српску историју у Албанији - град Скадар. Али је Скадар за средњовјековне Србе веома важан град, не мање важан од Скопља, Призрена или било ког другог града.

Опет, не инсистирам, ако неко од Срба (нпр. Акса) сматра да то није његово и да су Срби нешто друго и негдје друго, то је сасвим у реду, мени не смета. Ако ти Аксо сматраш да нас двојица не припадамо истој нацији и то је за мене у реду, могуће је да си у праву. Мени би једино сметала нека мржња, вишак негативних емоција. То треба избјећи.

Између осталог, према неким наговјештајима које ја имам, у току је пројекат према коме ни у једној земљи Балкана осим Србије неће бити преко 3-5% националних Срба. У Хрватској (и Косову) је то остварено етничким чишћењем и додатном (полудобровољном) асимилацијом. У ЦГ ће то бити остварено кроз 10 година, у БиХ кроз 15 - 20 (вјероватно без етничког чишћења). Центар пројекта (локални) је у Београду. Циљеви пројекта су јасни, методи се састоје у раду са медијима, затим упливу у школски систем, као и раду са политичарима и администрацијом. Могуће је да ће тебе ове информације обрадовати, само ти морам рећи да нису 100% провјерене.

То је тако, данас у Љвову скоро да нема националних Руса, а на Цетињу скоро да нема националних Срба. Резултат одређеног историјског процеса и одређених политичких пројеката који су завршени. Наравно, проблем настаје када иза тога слиједи раст мржње и агресије (тренутно је то ситуација у Љвову, на Цетињу знатно мање).

П.С. Невски, хвала за линк.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #212 послато: Јун 16, 2016, 12:39:10 пре подне »
Ја нигдје нисам тврдио да су Клименти Словени, поприлично супротно. Уз то, нисам баш ни стручњак за тему да бих могао то да тврдим.
Оно што и лаику звучи чудно јесте теорија да су малобројни Словени асимилирали ријеке широм Албаније.
Лично мој (лаички) утисак јесте да је једино значајно мјесто за српску историју у Албанији - град Скадар. Али је Скадар за средњовјековне Србе веома важан град, не мање важан од Скопља, Призрена или било ког другог града.

Опет, не инсистирам, ако неко од Срба (нпр. Акса) сматра да то није његово и да су Срби нешто друго и негдје друго, то је сасвим у реду, мени не смета. Ако ти Аксо сматраш да нас двојица не припадамо истој нацији и то је за мене у реду, могуће је да си у праву. Мени би једино сметала нека мржња, вишак негативних емоција. То треба избјећи.

Између осталог, према неким наговјештајима које ја имам, у току је пројекат према коме ни у једној земљи Балкана осим Србије неће бити преко 3-5% националних Срба. У Хрватској (и Косову) је то остварено етничким чишћењем и додатном (полудобровољном) асимилацијом. У ЦГ ће то бити остварено кроз 10 година, у БиХ кроз 15 - 20 (вјероватно без етничког чишћења). Центар пројекта (локални) је у Београду. Циљеви пројекта су јасни, методи се састоје у раду са медијима, затим упливу у школски систем, као и раду са политичарима и администрацијом. Могуће је да ће тебе ове информације обрадовати, само ти морам рећи да нису 100% провјерене.

То је тако, данас у Љвову скоро да нема националних Руса, а на Цетињу скоро да нема националних Срба. Резултат одређеног историјског процеса и одређених политичких пројеката који су завршени. Наравно, проблем настаје када иза тога слиједи раст мржње и агресије (тренутно је то ситуација у Љвову, на Цетињу знатно мање).

П.С. Невски, хвала за линк.


Taj proces je ocigledan ali tesko ostvariv za tako kratko vrijeme. A nije potrebno ni da se svede na taj nivo, za sad je dovoljno da se svedu na nivo da nemaju uticaj na politiku i drustvene tokove. Vrijeme ce odraditi svoje. U CG ne postoji srpska televizija. Guslama i krajiskim pjesmama se ne moze doprijeti do mladjih i obrazovanih ljudi koji su nosioci promjena u drustvu.  Morao sam iskomentarisati iako nije tema za ovo.

mladjo

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #213 послато: Јун 16, 2016, 12:57:52 пре подне »
Замолићу вас да се вратимо изворној теми а то је "Кучи Мрњавчићи E1b".
Хвала.

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #214 послато: Јун 16, 2016, 01:13:20 пре подне »
Видак, није тема за ово, мало смо затрпали основну тему. Претпостављам да ће админ ову политичку и идентитетску дискусију издвојити са ове теме и пребацити је на посебну тему, а затим и затворити.
Ја сам дошао до закључка да то није просто процес, већ пројекат са јасним циљевима. Циљ би се отприлике могао овако формулисати: да однос босанских Срба и Србије буде сличан ономе између Валонаца и Француске, а ЦГ и Србије као Аустрије и Њемачке. Ово у најбољем случају. Видимо да то иде и даље, јер Аустријанци ипак свој језик називају њемачким.

Мислим да медији из БГ у томе играју једну од кључних улога. Рецимо, ТВ Пинк емитује исти програм за Србију и ЦГ, уз изузетак кратких вијести. Те кратке вијести су у ЦГ изразито антисрпске, док су у Србији често уперене према ЦГ. Сличан је случај новине Блиц.
При томе се у Србији пажња поклања малим темама које имају за циљ да створе утисак да је ЦГ увијек против Србије и да је искоришћава (неки студенти из Србије на мору имали непријатности, неки Црногорци у БГ студирају бесплатно, ФС ЦГ гласао за пријем Косово у УЕФА и слично). У програму за ЦГ главне теме БГ медија су српска "окупација" цркава, великосрпске претензије према ЦГ и стално српско роварење против ЦГ владе. Опет, иронично је да су то исти медији и у Србији и у ЦГ.
Што се тиче Републике Српске, ситуација је, наравно, другачија, али процес и тамо напредује.

Запад одавно велику пажњу поклања таквим пројектима. Нећу овдје ширити причу о томе како се све радило у Украјини посљедњих деценија и колико су неки центри са Запада то осмишљавали. Као примјер, навешћу да се Лукашенко претворио у диктатора оног момента када је руском језику дао статус другог државног (уз бјелоруски). При томе је Лукашенко то урадио из чисто практичних разлога, зато што је способан политичар.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #215 послато: Јун 30, 2016, 07:52:56 поподне »
Porijeklo Kuča Drekalovića Petar R. Petrović, Fond za razvoj Kuča „Marko Miljanov”, Podgorica 2016
Dvo­tom­nim dje­lom „Po­ri­je­klo Ku­ča Dre­ka­lo­vi­ća” autor Pe­tar R. Pe­tro­vić za­šao je u za­ni­mlji­vo i ni­kad do kra­ja za­vr­še­no et­no­lo­ško is­tra­ži­va­nje o pre­ci­ma di­je­la kuč­kog ple­me­na Dre­ka­lo­vi­ća, i nje­go­voj et­no­ge­ne­zi. Ovoj iz­van­red­no za­ni­mlji­voj te­mi Pe­tro­vić je po­sve­tio mno­ge go­di­ne is­tra­ži­va­nja ko­je je smje­stio u dvi­je obim­ne knji­ge. U njoj on se do­ka­zu­je na osno­vu do­ku­me­na­ta po­put „Me­mo­ri­je” Av­gu­sti­na To­či­ja, Po­ve­lje ca­ra Ste­fa­na Du­ša­na, Du­bro­vač­ke po­ve­lje Alek­san­dru, „Ja­njin­ske hro­ni­ke”, i mno­gih dru­gih pi­sa­nih i usme­nih tra­go­va, da su Dre­ka­lo­vi­ći ne­u­pit­no slo­ven­skog po­ri­je­kla.
- Po­ve­lja ca­ra Ste­fa­na Du­ša­na i Du­bro­vač­ka po­ve­lja raz­ja­šnja­va­ju pi­ta­nje ko­je bio Bra­ni­lo, pra­dje­da Đu­ra­đa Ka­stri­o­ta. On je bio ke­fa­li­ja „do­mi­nu­sa” Alek­san­dra, a pret­hod­no čel­nik u voj­sci ca­ra Ste­fa­na Du­ša­na, ko­ji je is­ti­ca­njem u voj­sci do­sti­gao sta­tus ni­žeg plem­stva i do­bio fe­ud na ri­je­ci Gar­di sa ka­ste­lom Ka­stri, sta­rom vi­zan­tij­skom tvr­đa­vom po ko­joj su se na­zva­li Ka­stri­o­ti i nje­go­vi po­tom­ci i nje­go­va po­ro­di­ca (ina­če jed­na od gra­na ro­da Ma­sa­re­ka) – na­vo­di Pe­tro­vić.
„Ja­njin­ska hro­ni­ka” u isto­ri­o­gra­fi­ji sma­tra­na kao vje­ro­do­sto­jan do­ku­ment nu­di po­da­tak da su Ma­sa­ri­ci srp­sko-slo­ven­ski rod iz Za­gor­ja i mje­sta Za­go­re kod Ja­nji­ne, ko­je po­mi­nje isto­ri­čar Pro­ko­pi­je kao pr­vih slo­ven­ske do­se­lje­ni­ke u VI vi­je­ku. Iz oko­li­ne Ja­nji­ne u Epi­ru, za ko­ju Đu­rađ Ka­stri­ot go­vo­ri, po nje­go­vim bi­o­gra­fi­ma, da mu je po­stoj­bi­na, nje­gov rod je pre­se­ljen iza Dri­ma, srp­sko-al­ban­ske et­nič­ke gra­ni­ce, na pa­di­ne Pa­štri­ka, bli­zu Pri­zre­na. Ta­da je Bra­ni­lo, Đu­ra­đev pra­dje­da, i za­bi­lje­žen kao ca­rev čel­nik, od ko­ga je mo­gu­će da­lje do­ku­men­to­va­no da­lji ge­net­ski niz pre­da­ka do sa­mog Đu­ra­đa Ka­stri­o­ta Sken­der­be­ga i da­lje nje­go­vih po­to­ma, do da­na­šnjeg vre­me­na.
Dru­ga knji­ga je sa­bra­la svu do­ku­men­tar­nu gra­đu o pre­ci­ma Đu­ra­đa Ka­stri­o­ta Sken­de­be­ga na osno­vu ko­je je do­ni­jet za­klju­čak o srp­skom po­ri­je­klu.
- Za­klju­čak o srp­sko-slo­ven­skom po­ri­je­klu Ka­stri­o­ta po­tvr­đu­je se či­ta­vim ni­zom ar­gu­me­na­ta, od pra­vo­slav­ne vje­re sa po­ro­dič­nom sla­vom, što do­ka­zu­je isto­ri­je isto­ri­čar I. Ja­stre­bov, nji­hov sta­tus srp­ske vla­ste, bli­ske rod­bin­ske ve­ze sa srp­skim ve­li­ka­škim po­ro­di­ca­ma, hi­lan­dar­skim mo­na­si­ma iz nji­ho­ve naj­u­že fa­mi­li­je, pa čak i ge­ne­o­lo­gi­ja sa srp­skim po­ri­je­klom sa­da­šnjih Ka­stri­o­ta u Ita­li­ji i Špa­ni­ji, kao i ni­za dru­gih ar­gu­me­na­ta, ko­ji su po­tvr­da srp­skog in­den­ti­te­ta – za­klju­ču­je Pre­drag Po­po­vić.
S.Ć.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #216 послато: Јун 30, 2016, 08:53:07 поподне »
Porijeklo Kuča Drekalovića Petar R. Petrović, Fond za razvoj Kuča „Marko Miljanov”, Podgorica 2016
Dvo­tom­nim dje­lom „Po­ri­je­klo Ku­ča Dre­ka­lo­vi­ća” autor Pe­tar R. Pe­tro­vić za­šao je u za­ni­mlji­vo i ni­kad do kra­ja za­vr­še­no et­no­lo­ško is­tra­ži­va­nje o pre­ci­ma di­je­la kuč­kog ple­me­na Dre­ka­lo­vi­ća, i nje­go­voj et­no­ge­ne­zi. Ovoj iz­van­red­no za­ni­mlji­voj te­mi Pe­tro­vić je po­sve­tio mno­ge go­di­ne is­tra­ži­va­nja ko­je je smje­stio u dvi­je obim­ne knji­ge. U njoj on se do­ka­zu­je na osno­vu do­ku­me­na­ta po­put „Me­mo­ri­je” Av­gu­sti­na To­či­ja, Po­ve­lje ca­ra Ste­fa­na Du­ša­na, Du­bro­vač­ke po­ve­lje Alek­san­dru, „Ja­njin­ske hro­ni­ke”, i mno­gih dru­gih pi­sa­nih i usme­nih tra­go­va, da su Dre­ka­lo­vi­ći ne­u­pit­no slo­ven­skog po­ri­je­kla.
- Po­ve­lja ca­ra Ste­fa­na Du­ša­na i Du­bro­vač­ka po­ve­lja raz­ja­šnja­va­ju pi­ta­nje ko­je bio Bra­ni­lo, pra­dje­da Đu­ra­đa Ka­stri­o­ta. On je bio ke­fa­li­ja „do­mi­nu­sa” Alek­san­dra, a pret­hod­no čel­nik u voj­sci ca­ra Ste­fa­na Du­ša­na, ko­ji je is­ti­ca­njem u voj­sci do­sti­gao sta­tus ni­žeg plem­stva i do­bio fe­ud na ri­je­ci Gar­di sa ka­ste­lom Ka­stri, sta­rom vi­zan­tij­skom tvr­đa­vom po ko­joj su se na­zva­li Ka­stri­o­ti i nje­go­vi po­tom­ci i nje­go­va po­ro­di­ca (ina­če jed­na od gra­na ro­da Ma­sa­re­ka) – na­vo­di Pe­tro­vić.
„Ja­njin­ska hro­ni­ka” u isto­ri­o­gra­fi­ji sma­tra­na kao vje­ro­do­sto­jan do­ku­ment nu­di po­da­tak da su Ma­sa­ri­ci srp­sko-slo­ven­ski rod iz Za­gor­ja i mje­sta Za­go­re kod Ja­nji­ne, ko­je po­mi­nje isto­ri­čar Pro­ko­pi­je kao pr­vih slo­ven­ske do­se­lje­ni­ke u VI vi­je­ku. Iz oko­li­ne Ja­nji­ne u Epi­ru, za ko­ju Đu­rađ Ka­stri­ot go­vo­ri, po nje­go­vim bi­o­gra­fi­ma, da mu je po­stoj­bi­na, nje­gov rod je pre­se­ljen iza Dri­ma, srp­sko-al­ban­ske et­nič­ke gra­ni­ce, na pa­di­ne Pa­štri­ka, bli­zu Pri­zre­na. Ta­da je Bra­ni­lo, Đu­ra­đev pra­dje­da, i za­bi­lje­žen kao ca­rev čel­nik, od ko­ga je mo­gu­će da­lje do­ku­men­to­va­no da­lji ge­net­ski niz pre­da­ka do sa­mog Đu­ra­đa Ka­stri­o­ta Sken­der­be­ga i da­lje nje­go­vih po­to­ma, do da­na­šnjeg vre­me­na.
Dru­ga knji­ga je sa­bra­la svu do­ku­men­tar­nu gra­đu o pre­ci­ma Đu­ra­đa Ka­stri­o­ta Sken­de­be­ga na osno­vu ko­je je do­ni­jet za­klju­čak o srp­skom po­ri­je­klu.
- Za­klju­čak o srp­sko-slo­ven­skom po­ri­je­klu Ka­stri­o­ta po­tvr­đu­je se či­ta­vim ni­zom ar­gu­me­na­ta, od pra­vo­slav­ne vje­re sa po­ro­dič­nom sla­vom, što do­ka­zu­je isto­ri­je isto­ri­čar I. Ja­stre­bov, nji­hov sta­tus srp­ske vla­ste, bli­ske rod­bin­ske ve­ze sa srp­skim ve­li­ka­škim po­ro­di­ca­ma, hi­lan­dar­skim mo­na­si­ma iz nji­ho­ve naj­u­že fa­mi­li­je, pa čak i ge­ne­o­lo­gi­ja sa srp­skim po­ri­je­klom sa­da­šnjih Ka­stri­o­ta u Ita­li­ji i Špa­ni­ji, kao i ni­za dru­gih ar­gu­me­na­ta, ko­ji su po­tvr­da srp­skog in­den­ti­te­ta – za­klju­ču­je Pre­drag Po­po­vić.
S.Ć.

Да ли знате који му је извор за овај навод:

Цитат
...i do­bio fe­ud na ri­je­ci Gar­di sa ka­ste­lom Ka­stri, sta­rom vi­zan­tij­skom tvr­đa­vom po ko­joj su se na­zva­li Ka­stri­o­ti i nje­go­vi po­tom­ci i nje­go­va po­ro­di­ca (ina­če jed­na od gra­na ro­da Ma­sa­re­ka)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #217 послато: Јун 30, 2016, 08:59:47 поподне »
Не. То је извод и дневног листа ДАН.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #218 послато: Јун 30, 2016, 09:10:21 поподне »
Занимљиво, јер племићка куђа Мазареки тврди да потиче од грчко/епирско-античких Молоса

https://en.wikipedia.org/wiki/Molossians

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #219 послато: Јул 04, 2016, 11:14:19 пре подне »
Kad sa pregledao listu pripadnika moje haplogrupe, nasao sam u listi gde su Kuci i familiju Nikocevic iz Gusinja. Oni su danas Bosnjaci. Ta familija nije ista familija sa Nikocevicima iz Orahova, posto je doseljena iz Zatrijepca. Doseljeni su kao katolici. Ovim se otvara i pitanje je su li i Zatrijepcani od istog pretka kao i Kuci i tim se rusi prica da su Bon Keqi ili su Nikocevici potomci onih koje su Bonkeqi potisnuli.

Mislim da Vidak bi ovo mogao da potvrdi, sto se tice predanja.