Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481316 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7740 послато: Јул 22, 2020, 04:10:28 поподне »
Они помињу да презиме долази по претку који се звао Рудо. Мени је такође пало на памет да би могло бити надимачког карактера, а није искључена ни нека трећа теорија, по месту порекла и сл.

Биће да је нешто друго. Да се предак звао Рудо, били би Рудовићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7741 послато: Јул 22, 2020, 04:13:11 поподне »
Биће да је нешто друго. Да се предак звао Рудо, били би Рудовићи.

Не мора бити, нпр. од Пане су настали и Панићи и Пановићи :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7742 послато: Јул 22, 2020, 04:47:57 поподне »
Биће да је нешто друго. Да се предак звао Рудо, били би Рудовићи.

-ић без -(ов) често се додаје на жендка имена или имена која се склањају по парадигми имена женскога рода.

Анђа > Анђић
Смиљана > Смиљанић

но ако су мушкињу звали одмијела ( мијел значи нешто ситно, рус. мелкиий - ситан ) као Манда, Груја, Муја, Пера ( у вокативу Мандо, Грујо, Мујо, Перо) онда су и презимена Мандић, Грујић, Мујић, Перић.

Рудић је настало или од некога кога су звали Руда (није због косе, јер за косу је ознака риђ, но је руда оно ода што коњи вуку кола ) или неке везе с рудом и рудницима или мјестом Рудо, Руде. Вокатив имена Руда је Рудо и данас се користи и у сврху номинатива, но чисто лингвистички, то је одступање од законитости.
« Последња измена: Јул 22, 2020, 04:54:17 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7743 послато: Јул 22, 2020, 07:57:10 поподне »
Не мора бити, нпр. од Пане су настали и Панићи и Пановићи :)

Пане је једно, а Рудо друго. На северу Црне Горе, а мислим и у највећем делу Црне Горе, патронимија је јасна. Ако се неко зове Рудо, његови потомци су Рудовићи. Да би се добило презиме Рудић, основа мора бити Руда, и то са дугим нагласком на првом слогу. Оно што написа Сунце, нека која је руда (црвена), дакле - матронимик.

Знајући мноштво људи из Босне, али и из Баније, Кордуна, Славоније, приметио сам да се у тим крајевима нпр. од имена Миле изводи присвојни придев - Милини. У Црној Гори би то свуда доследно било - Милови. Отуд и те разлике у патронимији.

Ако се у Црној Гори неко зове Вуле, његови потомци су, чешће - Вуловићи, и нешто ређе - Вулевићи, али не и - Вулић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7744 послато: Јул 22, 2020, 08:04:02 поподне »
но ако су мушкињу звали одмијела … Манда

Не знам за друге крајеве, али мушко име Мандо у ЦГ не посоји, нити су мушко дете од милоште звали - Манда. Манда је искључиво женско име. Па, тако и презиме Мандић постоји искључиво као матронимик. Име Манда, а мислим да смо писали већ о истом на форуму, искључиво је женско и потиче од имена Мандалина, што је изведеница од старијег Магдалина, Магдалена - из Магдале (Марија Магдалина).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7745 послато: Јул 22, 2020, 10:39:03 поподне »
Спајић, Никољдан, Хадровићи, Вишеград

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Поседује хаплотип близак модалном за ову грану, једина нешто специфичнија вредност која се ређе јавља код припадника ове гране је благо повишена DYS390=26. На 23 упоредива маркера најближе поклапање има са Аћином из Зрењанина (такође слави Никољдан), од ког се разликује само на поменутом маркеру DYS390. Нешто даљи су му Јањетовић из Бистрице код Бањалуке (Никољдан), Радановић из Поточана код Прњавора (Никољдан), Станковић из Острвице код Госпића (Јовањдан) и један тестирани из околине Требиња чији резултат није још увек јаван, од све четворице се разликује на 2 од 23 маркера.

Тестирани је у упитнику навео да се његов деда приженио у Хадровиће, а рођен је у селу Камен, општина Рогатица. По породичном предању старином су их Херцеговине, из села Граба у Зубцима. Ту су се презивали Спаић и славили Јовањдан. У Камен су се преселили након Невесињске пушке. Са друге стране, постоје и Спајићи из Прибоја који славе Никољдан и они својатају ове Спајиће.

С обзиром да Спаићи из Херцеговине са славом Јовањдан не припадају хаплогрупи R1a, та верзија предања по свему судећи није тачна, иако је порекло из Херцеговине врло могуће због горепоменутог блиског поклапања из околине Требиња.

A koja su haplogrupa Spajići iz Hercegovine,Jovanjdan?

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7746 послато: Јул 22, 2020, 11:48:36 поподне »
Не знам за друге крајеве, али мушко име Мандо у ЦГ не посоји, нити су мушко дете од милоште звали - Манда. Манда је искључиво женско име. Па, тако и презиме Мандић постоји искључиво као матронимик. Име Манда, а мислим да смо писали већ о истом на форуму, искључиво је женско и потиче од имена Мандалина, што је изведеница од старијег Магдалина, Магдалена - из Магдале (Марија Магдалина).

Да, управу си за то име.
Но остало ми стоји.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7747 послато: Јул 23, 2020, 01:19:38 пре подне »
Они помињу да презиме долази по претку који се звао Рудо. Мени је такође пало на памет да би могло бити надимачког карактера, а није искључена ни нека трећа теорија, по месту порекла и сл.
Све је могуће. Више ми је био циљ да скренем пажњу на овај детаљ када се буду разматрале сличне ствари. Од тога корена иначе потиче и фамозни бик рудоња  :) Етимолошки занимљива реч истог корена је и руда која говори да су у древним временима Слвени исту опредељивали по боји.

Ван мреже Luka Rudic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7748 послато: Јул 23, 2020, 07:58:05 поподне »
Пане је једно, а Рудо друго. На северу Црне Горе, а мислим и у највећем делу Црне Горе, патронимија је јасна. Ако се неко зове Рудо, његови потомци су Рудовићи. Да би се добило презиме Рудић, основа мора бити Руда, и то са дугим нагласком на првом слогу. Оно што написа Сунце, нека која је руда (црвена), дакле - матронимик.

Знајући мноштво људи из Босне, али и из Баније, Кордуна, Славоније, приметио сам да се у тим крајевима нпр. од имена Миле изводи присвојни придев - Милини. У Црној Гори би то свуда доследно било - Милови. Отуд и те разлике у патронимији.

Ако се у Црној Гори неко зове Вуле, његови потомци су, чешће - Вуловићи, и нешто ређе - Вулевићи, али не и - Вулић.
Nikšićke Rudine, Rudo Brdo u Cg, Bosni...Na mnogim mestima se spominje to Rudo Rudine i sve što je slično tome...Moguće da je prezime Rudić po Rudu ali opet ne mora da znači ima mnogo teorija...I sam znam za boga Rudana ne znam tacno koje vjere, procitao sam to u knjizi, srbi narod najstariji, mogu samo da lupetam, ili se neki Rudo sa drugim prezimenom odvojio iz neke familije zbog krvne osvete, svasta je tu bilo pa ne mogu da znam a vala mislim da niko ne zna, verovatno nikad necu saznati odakle su Rudici pre 17, 18 veka...Znam samo da su se i nakon 17 veka, spominju moji Rudici u Ravnoj Rijeci i kasnije su se naselili u Bijelo Polje to je pradjed rekao mome djedu...I onda su se kao zvanicni Rudici svuda delili...Rudici u Bosni kazu da su se zbog nemastine iselili iz Niksickih Rudina u 18 veku ako se ne varam, ima na yt.Steta sto mi ni dnk nije dao tacan podatak kad sam baksuz, al bar znam genetski odakle sam sto je super...Ukucam na yt I1 i mnogi izgledaju slicno meni i ako haplogrupa nema neke veze sa izgledom ali opet veoma sam slican ljudima sa I1, plav, jedino sto imam sarene oci, polu zelene polu braon.Jbg kad sam baksuz, tesko da cu ikad saznati iz kog sam bratstva, ali barem imam istu haplogrupu kao Drobnjaci...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7749 послато: Јул 24, 2020, 02:00:46 поподне »
Nikšićke Rudine, Rudo Brdo u Cg, Bosni...Na mnogim mestima se spominje to Rudo Rudine i sve što je slično tome...Moguće da je prezime Rudić po Rudu ali opet ne mora da znači ima mnogo teorija...I sam znam za boga Rudana ne znam tacno koje vjere, procitao sam to u knjizi, srbi narod najstariji, mogu samo da lupetam, ili se neki Rudo sa drugim prezimenom odvojio iz neke familije zbog krvne osvete, svasta je tu bilo pa ne mogu da znam a vala mislim da niko ne zna, verovatno nikad necu saznati odakle su Rudici pre 17, 18 veka...Znam samo da su se i nakon 17 veka, spominju moji Rudici u Ravnoj Rijeci i kasnije su se naselili u Bijelo Polje to je pradjed rekao mome djedu...I onda su se kao zvanicni Rudici svuda delili...Rudici u Bosni kazu da su se zbog nemastine iselili iz Niksickih Rudina u 18 veku ako se ne varam, ima na yt.Steta sto mi ni dnk nije dao tacan podatak kad sam baksuz, al bar znam genetski odakle sam sto je super...Ukucam na yt I1 i mnogi izgledaju slicno meni i ako haplogrupa nema neke veze sa izgledom ali opet veoma sam slican ljudima sa I1, plav, jedino sto imam sarene oci, polu zelene polu braon.Jbg kad sam baksuz, tesko da cu ikad saznati iz kog sam bratstva, ali barem imam istu haplogrupu kao Drobnjaci...
Није то никакав баксуз, него је прилика да се нешто ново сазна. Ако буде прилике да се уради нешто више од тестова, то ће дати све потребне одговоре.
Сасвим је јасно да је немогуће да сви наши I1 од средњег века на овамо потичу од само једног човека.

Ван мреже Luka Rudic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7750 послато: Јул 25, 2020, 12:37:29 пре подне »
Није то никакав баксуз, него је прилика да се нешто ново сазна. Ако буде прилике да се уради нешто више од тестова, то ће дати све потребне одговоре.
Сасвим је јасно да је немогуће да сви наши I1 од средњег века на овамо потичу од само једног човека.
Pa vec sam saznao malo pouzdanije podatke od mojih filozofija...Pre sam mislio da su skoro svi Rudići poreklom iz Nikšićkih Rudina, i neki čovek koji zna vise od mene je potvrdjenu tezu izneo, da su rudici iz bijelopoljskog kralja i celokupno stanovnistvo Ravna rijeka i svi rudici odatle su iz Niksicki Rudina u 18 veku su se odselili isto kao i rudici po bosni, sto mi dokazuje da je ocito bila nekan krvna osveta ili teski uslovi i onda jedni na jednu drugi na drugu stranu...Tako da sama oblast Niksićkih Rudina je u okruzenju Drobnjaka a i Banjana, a njihova slava je sveti jovan koju imaju skori svi Rudici iz Bosne...Dok ovu moju Arhangela imaju svi iz predela Vasojevica...Moguce je da se neki nas predak jos pre 18 veka odvojio od neke Drobnjacke familije, jer svi vucemo iz stog kraja...Moguce da se i slava promenila a bome i prezime...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7751 послато: Јул 25, 2020, 03:48:14 поподне »
Pa vec sam saznao malo pouzdanije podatke od mojih filozofija...Pre sam mislio da su skoro svi Rudići poreklom iz Nikšićkih Rudina, i neki čovek koji zna vise od mene je potvrdjenu tezu izneo, da su rudici iz bijelopoljskog kralja i celokupno stanovnistvo Ravna rijeka i svi rudici odatle su iz Niksicki Rudina u 18 veku su se odselili isto kao i rudici po bosni, sto mi dokazuje da je ocito bila nekan krvna osveta ili teski uslovi i onda jedni na jednu drugi na drugu stranu...Tako da sama oblast Niksićkih Rudina je u okruzenju Drobnjaka a i Banjana, a njihova slava je sveti jovan koju imaju skori svi Rudici iz Bosne...Dok ovu moju Arhangela imaju svi iz predela Vasojevica...Moguce je da se neki nas predak jos pre 18 veka odvojio od neke Drobnjacke familije, jer svi vucemo iz stog kraja...Moguce da se i slava promenila a bome i prezime...

Могуће да потичете од дробњачког братства Мандића, мислим да је њима главна слава Аранђеловдан а преслава Ђурђевдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Luka Rudic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7752 послато: Јул 27, 2020, 10:32:48 пре подне »
Могуће да потичете од дробњачког братства Мандића, мислим да је њима главна слава Аранђеловдан а преслава Ђурђевдан.
Moguce, ali opet...Skoro svi Rudici, pre nego sto su se razdelili u 18 veku, svi su skoro ziveli u Niksickim Rudinama, ali kako onda svi Rudici, koji nisu iz Bijelog Polja slave Svetog Jovana, svi iz bosne slave tu slavu koja je tipicna za Banjane ako se ne varam.Mozda su moji doseljenici u Vasojevice uzeli slavu ali ne verujem...Zao mi je samo sto ne znam nista sto se desavalo sa Rudicima pre 18 veka, vrlo moguce da je to prezime nakdnadno iskovano, mozda zbog  tih Rudina itd, ali sta je pre bilo to je pitanje, ja nemam nikakve srodnosti ni sa kim, osim sa drobnjacima po haplogrupi ali drugih bliskosti sa nekim familijama nemam...Najbolje je da se spojim sa sto vise Rudica mozda od nekog cujem nesto vise.Ali ova moja familija me jako podseca na pricu Karadzica, koji su se isto dosta puta selili...Ali ocigledno je da sam sa prostora stare hercegovine...

Ван мреже Пеја

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7753 послато: Јул 27, 2020, 11:44:43 пре подне »
Moguce, ali opet...Skoro svi Rudici, pre nego sto su se razdelili u 18 veku, svi su skoro ziveli u Niksickim Rudinama, ali kako onda svi Rudici, koji nisu iz Bijelog Polja slave Svetog Jovana, svi iz bosne slave tu slavu koja je tipicna za Banjane ako se ne varam.Mozda su moji doseljenici u Vasojevice uzeli slavu ali ne verujem...Zao mi je samo sto ne znam nista sto se desavalo sa Rudicima pre 18 veka, vrlo moguce da je to prezime nakdnadno iskovano, mozda zbog  tih Rudina itd, ali sta je pre bilo to je pitanje, ja nemam nikakve srodnosti ni sa kim, osim sa drobnjacima po haplogrupi ali drugih bliskosti sa nekim familijama nemam...Najbolje je da se spojim sa sto vise Rudica mozda od nekog cujem nesto vise.Ali ova moja familija me jako podseca na pricu Karadzica, koji su se isto dosta puta selili...Ali ocigledno je da sam sa prostora stare hercegovine...
Има Рудића у Палама, Република Српска, који славе Аранђеловдан.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7754 послато: Јул 28, 2020, 12:07:26 пре подне »
Ветмић, Јовањдан, Миочић, Дрниш

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује потпуно модалан хаплотип за ову хаплогрупу, без специфичних вредности.

Првобитно презиме Ветмића је било Ветнић, али је предак тестираног грешком у документа уписан као Ветмић те се то донекле измењено презиме задржало. Ветнићи потичу од Малешевића, као и још неке породице из Миочића. Досељени су почетком 16. века, након турских освајања. Занимљиво је да из суседног Биочића потичу Црнчевићи са истом славом и хаплогрупом као Ветнићи.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7755 послато: Јул 28, 2020, 12:29:19 пре подне »
Иако је Ветмић грешком уписан у документима, уместо Ветнић, испада да је он правилан, а остали погрешни. У матичним књигама сам нашао верзију презимена Малешевић речени Ветма, а неки су уписани као Ветмић. То је почетак 19. века. На катастру из 1755. не постоје, већ само неколико Малешевића, а један од њих је њихов предак. Иначе, у Миочићу већину презимена карактерише слава Јовањдан и требало би да су истог порекла, као и Црнчевић из Биочића, Из Гламоча имамо тестираног Малешевића, исто са славом Јовањдан -N2.

Од Малешевића су из Миочића сасвим сигурно Бељани. Милетићи, Ветнићи, као и Трампе из Биочића. Очекује се да су с њима Мирчетићи, Школопије, Павлићи и други.
« Последња измена: Јул 28, 2020, 12:34:42 пре подне Зрно »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7756 послато: Јул 28, 2020, 12:38:46 пре подне »
Ветмић, Јовањдан, Миочић, Дрниш

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује потпуно модалан хаплотип за ову хаплогрупу, без специфичних вредности.

Првобитно презиме Ветмића је било Ветнић, али је предак тестираног грешком у документа уписан као Ветмић те се то донекле измењено презиме задржало. Ветнићи потичу од Малешевића, као и још неке породице из Миочића. Досељени су почетком 16. века, након турских освајања. Занимљиво је да из суседног Биочића потичу Црнчевићи са истом славом и хаплогрупом као Ветнићи.

Тестирани су и Зубићи са Купреса који би такође требали бити од Малешевића, и потвђени су N2. Изгледа да је ово доста стар и разгранатан род. Било би добро да барем један од њих одради 111 маркера.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7757 послато: Јул 28, 2020, 12:54:19 пре подне »
За те Зубиће нисам знао, али си ми сад отворио нове видике. У Далмацији су били Зубићевићи, који су са простора Дрниша долазили до Шибеника у 17. в. На основу једног презимена које потиче од њих, уклапајау се коцкице, јер и они славе Јовањдан.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7758 послато: Јул 28, 2020, 01:14:55 пре подне »
За те Зубиће нисам знао, али си ми сад отворио нове видике. У Далмацији су били Зубићевићи, који су са простора Дрниша долазили до Шибеника у 17. в. На основу једног презимена које потиче од њих, уклапајау се коцкице, јер и они славе Јовањдан.

Незнам колико је старо презиме Зубић али ми се чини да би могли бити ближи Малешевићима из Гламоча од осталих из овог рода, због заједничког маркера DYS385=11-17. Свакако би било добро детаљније обрадити овај, условно речено, велики род "Малешевића" са славом Јовањдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7759 послато: Јул 28, 2020, 09:07:59 пре подне »
Незнам колико је старо презиме Зубић али ми се чини да би могли бити ближи Малешевићима из Гламоча од осталих из овог рода, због заједничког маркера DYS385=11-17. Свакако би било добро детаљније обрадити овај, условно речено, велики род "Малешевића" са славом Јовањдан.

Нисам знао да имамо маркере за овог Зубића, где је тестиран? Ја знам за Зубиће N-P189.2 са 23andme. Тамо има и Драгољевића (Купрес) који су такође N-P189.2. Мислим да су по литератури такође некако повезани са овом екипом око Малешевића-Зубића. Углавном, све се лепо уклапа за сада. Мало искачу ови Црнчевићи из Гламоча, I1-P109.